Sobota, 02 Marca 2024 | Imieniny: Halszki, Heleny, Karola chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Radni są przeciw, burmistrz jest za

Antoni Szlanga odczytuje treść wniosku PChS na współnym posiedzeniu komisji Komunalnej i Ochrony Środowiska

Antoni Szlanga odczytuje treść wniosku PChS na współnym posiedzeniu komisji Komunalnej i Ochrony Środowiska

Jest to artykuł, który wraz z komentarzami zostanie opublikowany w Bezpłatnym Informatorze Chojnice24.

Dzień przed styczniową sesją Rady Miasta wpłynął do jej przewodniczącego Mirosława Janowskiego wniosek Stowarzyszenia Projekt Chojnicka Samorządność, aby umieścić w Statucie Miasta zapisy umożliwiające wnoszenie przez mieszkańców własnych projektów uchwał.

Miałby także pojawić się w programie obrad każdej sesji punkt pt. wnioski obywatelskie. Mirosław Janowski stwierdził wówczas na sesji z 24.01.2012. - Myślę, że Pan Jacek Studziński rozumie, że uzasadniać nie potrzeba, zostanie temu nadany bieg i jako Rada Miejska będziemy nad tym pracowali.

Reklama | Czytaj dalej »

Od poniedziałku 13.02 do środy 15.02 zebrały się wszystkie stałe komisje Rady. Większość z nich (Komisja Kultury i Sportu nie opiniowała), oprócz debaty nad materiałem przygotowanym na sesję RM zaplanowaną na 20 lutego, zajęła się także wnioskiem Projektu. Na żadne posiedzenie Komisji nie został zaproszony przedstawiciel wnioskodawców. – Jeśli jest taki, a nie inny stan prawny, to zapraszanie autorów wniosku i ich wysłuchiwanie, jest bezcelowe – tak odpowiedział na pytanie Marka Szmaglinskiego, przewodniczący Komisji Komunalnej Antoni Szlanga podczas wspólnego posiedzenia (15.02) z Komisją Ochrony Środowiska. Jej szef Stanisław Kowalik tak uzasadnił swoje głosowanie przeciwko inicjatywie działaczy PChS. – Chciałbym państwu przypomnieć, że tak niedawno na sesji był dopuszczony do głosu jeden z obywateli naszego miasta. Uważam, że w sposób nieelegancki zachowywał się. Powinien wyglądać schludnie, a nie w rozchełstanej koszuli, zabierał głos i obrażał niektóre osoby, przede wszystkim burmistrza. By uniknąć na przyszłość takich sytuacji, po prostu jesteśmy przeciwni. Nie podał, kogo konkretnie miał na myśli. Poza Bartoszem Blumą i Markiem Szmaglinskim, którzy wstrzymali się od głosu, pozostali członkowie wspomnianych komisji głosowali tak, jak Stanisław Kowalik.

Na wspólnym posiedzeniu obradują komisje Komunalna i Ochrony Środowiska.

W przygotowanej przez dyrektora generalnego Roberta Wajlonisa opinii prawnej wymieniono podmioty uprawnione do wnoszenia pod obrady rady projektów uchwał. Są nimi na dziś burmistrz, przewodniczący RM i klubów radnych, komisje RM oraz grupa co najmniej 5 radnych. Autor tego stanowiska sugeruje, aby obywatel lub ich grupa, kierowała swe postulaty w formie wniosków do wymienionych wcześniej podmiotów. Jasnej odpowiedzi, czy jest możliwa zmiana statutu miasta, tak, aby określona grupa mieszkańców mogła wzorem wielu miast w Polsce (w Statucie miasta Opole – minimum 500 mieszkańców), samodzielnie wnosić projekty uchwał, w piśmie sekretarza miasta nie ma.

W „Zbiorze dobrych praktyk”, o którym pisaliśmy w artykule „Planuj, wykonaj, sprawdź, działaj", jest podany przykład pochodzący z Pucka. Zatytułowany jest „Sprawna komunikacja z mieszkańcami oraz łatwy dostęp do informacji w UM w Pucku”. Dwa cytaty z tego rozdziału – „Istnieje możliwość zgłoszenia własnego tematu i przedyskutowania go na forum podczas sesji, po uprzednim złożeniu pisemnego wniosku do biura Rady Miasta.”; „Na oficjalnej stronie internetowej Miasta Pucka jest ogólnodostępne forum internetowe „Zadaj pytanie burmistrzowi”, na łamach którego można wypowiedzieć się na dowolny temat oraz zadać pytanie burmistrzowi. (…) Jest on zobowiązany zgodnie z regulaminem udzielić odpowiedzi w terminie dwóch tygodni.Prezes PChS Jacek Studziński

Stowarzyszenie Projekt Chojnicka Samorządność nie składa broni, o czym poinformował na piątkowej (17.02) konferencji prasowej w ratuszu jego przewodniczący Jacek Studziński. - Przewodniczący RM Mirosław Janowski nie raz wspominał na sesjach, że najlepszym miejscem do debaty nad pomysłami mieszkańców czy organizacji społecznych, są posiedzenia komisji. Niestety, ale żaden z ich przewodniczących nie zaprosił nas na obrady. W związku z tym postanowiliśmy zorganizować w sali obrad RM spotkanie, na którym wyjaśnimy szczegóły naszych pomysłów. Odbędzie się 29 lutego o godzinie 17.00. Zapraszamy na nie wszystkich radnych i mieszkańców Chojnic.

Jacek Studzński o decyzji radnych i pomyśle spotkania w dniu 29.02

Burmistrz Arseniusz Finster od ręki wyraził zgodę na udostępnienie sali. Skomentował także propozycję PChS. - Będę namawiał członków koalicji, aby wzięli udział w spotkaniu. Jestem zwolennikiem zmiany w Statucie Miasta, która umożliwiłaby wnoszenie przez grupę obywateli projektów uchwał. Właśnie teraz trwa zbieranie ankiet wśród mieszkańców dwóch ulic, co świadczy o tym, że jesteśmy otwarci na uwagi mieszkańców.

Arseniusz Finster o inicjatywie PChS

Wniosek PChS ws. obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej oraz opinia prawna UM.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

66 komentarzy

~Rabak
Robert W. jest miernym prawnikiem, udowodnił to już wielokrotnie. Jego zaletą (dla burmistrza) jest wierność choć kiedyś przecież darli koty. Dopóki nikt nie podważa dokonań (pseudo) Rady Miejskiej to problemu nie ma, jak ktoś zaczyna tak jak Wspólna Ziemia wytykać ewidentne błędy to Robert W. i reszta ratuszowego towarzystwa robi się nerwowa. Panie burmistrzu, merytoryka, nie emocje! Ma pan merytoryczną opozycję - w końcu!!! - to niech pan nie robi min i póz tylko zacznie śledzić ustawy i zmieni prawnika na lepszego...
20 Lutego 2012, godzina 14:18
Oceniono 7 razy 7
~ło bosze
Radca prawny naszego ratusza imć Waljonis dał dziś popis niewiedzy na temat tego jak działają samorządy i organizacje społeczne. Masakra, co ten chłop robi w ratuszu?! Za co on kasę bierze? Ekolodzy zaskoczyli go nagłym pismem i facet improwizował. Śmiech na sali obrad! Ale i smutek, bo nikt nie zna z radnych tematu i łykali jego ściemy jak młody pelikan ryby. Mam nadzieję, że się to im wszystkim czkawką odbije...
20 Lutego 2012, godzina 13:39
Oceniono 9 razy 9
~Ragbuś
Burmistrz właśnie dlatego jest za, bo wie, że radni będą przeciw. To zagranie dla "ocielepnia" wizerunku. Jeszcze nie tak dawno sam burmistrz mówił:
Dzisiejszy statut, forma działania urzędu, komisji, rady, nie ogranicza w żaden sposób inicjatyw obywatelskich. Wiele uchwał i wniosków, które głosuje rada, wynika z postulatów obywateli. Warto usankcjonować sposób ich wnoszenia. Natomiast jestem przeciwnikiem, by sesja była miejscem pokazywania pomysłów. Na to są komisje, tam powinna odbywać się burza mózgów.

Wypowiedź skopiowana z artykułu pt. "Inicjatywa dla obywateli" umieszczonego na tym portalu.
Burmistrz znów jak chorągiewka. Z której strony tym razem wiatr powieje?
20 Lutego 2012, godzina 10:36
Oceniono 5 razy 5
~olaf
Skoro burmistrz jest za to i radni za chwilę będą za ;-)
20 Lutego 2012, godzina 10:00
Oceniono 1 raz 1
~Jacek Studziński
Jest nam znany ten projekt ustawy o wzmocnieniu udziału mieszkańców w działaniach samorządu terytorialnego, o współdziałaniu gmin, powiatów i województw oraz o zmianie niektórych ustaw. Jest w nim wiele ciekawych rozwiązań. Czy faktycznie zgłoszony został do Sejmu RP w grudniu 2011 roku tego nie wiem. Z resztą sami wiecie ile to trwa zanim coś posłowie uchwalą.
Obecnie istnieje możliwość wprowadzenia zapisów dotyczących obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej czy w porządku obrad wniosków obywatelskich wzorem innych miast. Potrzebna jest tylko wola radnych, której w Chojnicach nie ma. W czasie konferencji przekonałem, przynajmniej do tej pierwszej propozycji burmistrza. Z tą drugą - wnioski obywatelskie - jest już gorzej.
Zakłócać będzie to obrady naszym radnym, a biuro rady będzie przez to miało więcej pracy. Ale podobne rozwiązanie o innej nazwie jest w prezydenckim projekcie ustawy.
Założę się, że teraz radni i dyrektor generalny urzędu zasłaniać się będą, aby się usprawiedliwiać, że za jakiś czas dla całej Polski sprawy te uregulowane będą ustawą.
Skompromitowali się nasi kochani radni nie zapraszając nas na komisje. Pokazali tym samym swoje prawdziwe oblicze.
Zaczepił mnie w tych dniach jeden z działaczy Solidarności i powiedział: "panie Jacku w Chojnicach pękło jak bańka mydlana wszystko o co walczyliśmy. Buta tej rady nie zna granic". Co miałem powiedzieć? Faktycznie obserwuję od kilku lat niepokojące zjawisko uniemożliwiania obywatelom i ich organizacjom zabierania głosu na sesjach rady.
Gdy przewodniczącymi Rady Miejskiej byli Stanisław Sobczak czy Józef Pokrzywnicki standardy były inne bardziej pro obywatelskie. Niestety popsuło się. Obecnie należy dążyć, aby ucywilizować te relacje. Relacje władzy ze społeczeństwem i ich organizacjami. Czy za tej rady uda się to zrobić mocno wątpię. Obym się mylił.
19 Lutego 2012, godzina 21:59
Oceniono 15 razy 13
~Lorelai
A to ci dopiero wiadomość! W świetle tego newsa to dopiero zachowanie naszych radnych z Kowalikiem na czele okazuje się wyjątkowo infantylne. Zwarli szeregi, by olać projekt prezydenckiej ustawy! No, tak - bo po co radnym mieszkańcy? Potrzebni są tylko podczas wyborów. Natomiast ich konstruktywizm w życiu lokalnego społeczeństwa jest po prostu zbędny! Brawo Panie Jacku! Proszę nie ustawać w działaniach!
19 Lutego 2012, godzina 20:57
Oceniono 5 razy 5
~do Fragi
Lepiej będzie wkleić w całości tę informację. Reprint z oficjalnej strony Prezydenta Rzeczypospolitej: Zakończono prace nad prezydenckim projektem ustawy o wzmocnieniu udziału mieszkańców w działaniach samorządu terytorialnego, o współdziałaniu gmin, powiatów i województw oraz o zmianie niektórych ustaw.W wyniku prac zespołu ds. samorządu terytorialnego pod przewodnictwem Olgierda Dziekońskiego, jak również przeprowadzonych konsultacji społecznych, dyskusji w ramach Forum Debaty Publicznej „Samorząd terytorialny dla Polski” oraz nadesłanych do Kancelarii Prezydenta RP uwag i opinii, zakończono prace nad ostateczną wersją projektu ustawy o wzmocnieniu udziału mieszkańców w działaniach samorządu terytorialnego, o współdziałaniu gmin, powiatów i województw oraz o zmianie niektórych ustaw.
Prezydencki projekt ustawy zostanie zgłoszony do Sejmu RP w grudniu 2011 roku.
19 Lutego 2012, godzina 20:19
Oceniono 1 raz 1
~fragi
Nie ma co rozmawiać z tymi baranami, obywatelska inicjatywa uchwałodawcza wkrótce stanie się prawem. Bez łaski radnych, prezydent skierował do sejmu projekt ustawy wprowadzającej m.in. tą zmianę. http://www.prezydent.pl/dialog/fdp/samorzad-terytorialny-dla-polski/aktualnosci/art,16,prezydencki-projekt-ustawy-w-grudniu-w-sejmie.html
19 Lutego 2012, godzina 18:29
Oceniono 1 raz 1
~(oo)bserwator
"Musimy ucywilizować relacje między władzą a społeczeństwem"
Racja P. Jacku! Czas skończyć z poczuciem odbębniania kadencji pt. CZY SIĘ STOI, CZY SIĘ LEŻY, (bez)radnym DIETA SIĘ NALEŻY!!!

PS. Jeśli ktoś obawia się demokracji - kim w takim razie jest? Społecznikiem?
19 Lutego 2012, godzina 16:47
Oceniono 2 razy 2
~rozsądny
Hmm... W zasadzie nie ma już o czym dyskutować. Bo co innego zwykły obywatel siedzący przy kompie po żubrówce i nie jeżdżący po pijaku, a co innego radny łączący tę funkcję z zawodem nauczycielskim. I po pijaku jeżdżący. Wszystko jest oczywiste - nauczyciel o statusie funkcjonariusza publicznego powinien być wzorem dla uczniów. Nie tylko w szkole. Również poza nią. Tak samo radny - jako osoba na świeczniku. I w tym momencie prawo jest jednoznaczne - nie ma zmiłuj się! Taki delikwent traci pracę i poważanie społeczne. To już koniec. Nie ma już nic... Myśleć należało przed wejściem do samochodu.
19 Lutego 2012, godzina 15:21
Oceniono 2 razy 2
~wyborca
"tego co wiem to zdarzyło się to po mojej studniówce na której Pawlicki nie spożywał alkoholu"
Czyja to, proszę jaśniej, studniówka?
Jeżeli jest Pani Pedagogiem, to ja jestem także ZBULWERSOWANY treścią i argumentacją tej wypowiedzi.Żałosne, to nie jest lektura dla uczniów.
A ten Pan po spożyciu nigdy nie powinien zostać radnym.
19 Lutego 2012, godzina 15:21
~ams
Zmiennonickowy, rozpoznawalny po stylu pisania żubrówkolubo-despoto dyskusyjny, nawołujący do czytania ze zrozumieniem, pokój Tobie :-) Nie dyskutowałem, wrzucałem Tobie, a to róznica. Niech więc będzie, że koniec :-)
19 Lutego 2012, godzina 14:41
~Ams-ie
czytaj ze zrozumieniem bo teraz to już działasz mi na nerwy.Poczytaj jeszcze raz,nigdzie nie pisałem ze był pijany. I ja nie sprawiałem wrażenia ze byłem pod wpływem żubrówki ja po prostu byłem pod wpływem żubrówki.Piję bo lubię ale nie muszę podobnie jak spora cześć społeczeństwa.Nigdy pod wpływem alkoholu nikomu krzywdy nie zrobiłem a tym bardziej nie zagrażałem bo po pijaku nie prowadzę. Dziękuje,koniec dyskusji,pozdrawiam
19 Lutego 2012, godzina 14:04
Oceniono 5 razy -5
~ams
~ do Nicka deklarującego przywiązanie do Żubrówki
Najzwyczajniej w świecie uważam za kabotyńskie wytykanie komuś pijaństwa, samemu sprawiając wrażenie osoby będącej "pod wpływem". W rzeczywistości niewirtualnej dałby takim zachowaniem szanowny Nick niezły show, nawet jako osoba prywatna :-) Również pozdrawiam.
19 Lutego 2012, godzina 13:41
~też nauczyciel
Zgodnie z art. 26 Karty Nauczyciela, stosunek pracy nauczyciela wygasa z mocy prawa, m.in. w sytuacji skazania za umyślne popełnienie przestępstwa. Jazda po spożyciu alkoholu jest zawsze przestępstwem umyślnym, gdyż nauczyciel mógł odstąpić od jazdy pojazdem. Wygaśnięcie stosunku pracy stwierdza dyrektor szkoły, a w stosunku do dyrektora szkoły - organ prowadzący szkołę. Przesłanką wygaśnięcia stosunku pracy jest skazanie za przestępstwo popełnione umyślnie.
19 Lutego 2012, godzina 13:27

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 396.00 408.00 DKKDKK 52.60 55.60
EUREUR 429.00 441.00 RUBRUB 4.05 4.38
CHFCHF 446.00 459.00 NOKNOK 33.10 34.80
GBPGBP 500.00 513.00 SEKSEK 37.60 38.60
Aktualizacja: 2024-03-01 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 397.21 402.22 DKKDKK 52.70 55.50
EUREUR 430.43 434.63 RUBRUB 4.05 4.34
CHFCHF 448.15 454.64 NOKNOK 33.30 34.70
GBPGBP 501.59 508.28 SEKSEK 37.70 38.50
Aktualizacja: 2024-03-01 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że wydawanie biuletynu miejskiego przez Urząd Miejski raz do roku jest potrzebne?
Ceny paliw2024-03-01

E95 E98 ON LPG
BP 6.48 zł 7.21 zł 6.78 zł 2.82 zł
Circle K 6.39 zł - 6.73 zł 2.79 zł
Moll Chojnice 6.42 zł - 6.77 zł 2.87 zł
MZK 6.35 zł 6.89 zł 6.69 zł 2.85 zł
Orlen 6.41 zł 7.14 zł 6.77 zł 2.81 zł
PKS 6.37 zł - 6.71 zł 2.85 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij