Radni są przeciw, burmistrz jest za
Antoni Szlanga odczytuje treść wniosku PChS na współnym posiedzeniu komisji Komunalnej i Ochrony Środowiska
Jest to artykuł, który wraz z komentarzami zostanie opublikowany w Bezpłatnym Informatorze Chojnice24.
Dzień przed styczniową sesją Rady Miasta wpłynął do jej przewodniczącego Mirosława Janowskiego wniosek Stowarzyszenia Projekt Chojnicka Samorządność, aby umieścić w Statucie Miasta zapisy umożliwiające wnoszenie przez mieszkańców własnych projektów uchwał.
Miałby także pojawić się w programie obrad każdej sesji punkt pt. wnioski obywatelskie. Mirosław Janowski stwierdził wówczas na sesji z 24.01.2012. - Myślę, że Pan Jacek Studziński rozumie, że uzasadniać nie potrzeba, zostanie temu nadany bieg i jako Rada Miejska będziemy nad tym pracowali.
Reklama | Czytaj dalej »
Od poniedziałku 13.02 do środy 15.02 zebrały się wszystkie stałe komisje Rady. Większość z nich (Komisja Kultury i Sportu nie opiniowała), oprócz debaty nad materiałem przygotowanym na sesję RM zaplanowaną na 20 lutego, zajęła się także wnioskiem Projektu. Na żadne posiedzenie Komisji nie został zaproszony przedstawiciel wnioskodawców. – Jeśli jest taki, a nie inny stan prawny, to zapraszanie autorów wniosku i ich wysłuchiwanie, jest bezcelowe – tak odpowiedział na pytanie Marka Szmaglinskiego, przewodniczący Komisji Komunalnej Antoni Szlanga podczas wspólnego posiedzenia (15.02) z Komisją Ochrony Środowiska. Jej szef Stanisław Kowalik tak uzasadnił swoje głosowanie przeciwko inicjatywie działaczy PChS. – Chciałbym państwu przypomnieć, że tak niedawno na sesji był dopuszczony do głosu jeden z obywateli naszego miasta. Uważam, że w sposób nieelegancki zachowywał się. Powinien wyglądać schludnie, a nie w rozchełstanej koszuli, zabierał głos i obrażał niektóre osoby, przede wszystkim burmistrza. By uniknąć na przyszłość takich sytuacji, po prostu jesteśmy przeciwni. Nie podał, kogo konkretnie miał na myśli. Poza Bartoszem Blumą i Markiem Szmaglinskim, którzy wstrzymali się od głosu, pozostali członkowie wspomnianych komisji głosowali tak, jak Stanisław Kowalik.
Na wspólnym posiedzeniu obradują komisje Komunalna i Ochrony Środowiska.
W przygotowanej przez dyrektora generalnego Roberta Wajlonisa opinii prawnej wymieniono podmioty uprawnione do wnoszenia pod obrady rady projektów uchwał. Są nimi na dziś burmistrz, przewodniczący RM i klubów radnych, komisje RM oraz grupa co najmniej 5 radnych. Autor tego stanowiska sugeruje, aby obywatel lub ich grupa, kierowała swe postulaty w formie wniosków do wymienionych wcześniej podmiotów. Jasnej odpowiedzi, czy jest możliwa zmiana statutu miasta, tak, aby określona grupa mieszkańców mogła wzorem wielu miast w Polsce (w Statucie miasta Opole – minimum 500 mieszkańców), samodzielnie wnosić projekty uchwał, w piśmie sekretarza miasta nie ma.
W „Zbiorze dobrych praktyk”, o którym pisaliśmy w artykule „Planuj, wykonaj, sprawdź, działaj", jest podany przykład pochodzący z Pucka. Zatytułowany jest „Sprawna komunikacja z mieszkańcami oraz łatwy dostęp do informacji w UM w Pucku”. Dwa cytaty z tego rozdziału – „Istnieje możliwość zgłoszenia własnego tematu i przedyskutowania go na forum podczas sesji, po uprzednim złożeniu pisemnego wniosku do biura Rady Miasta.”; „Na oficjalnej stronie internetowej Miasta Pucka jest ogólnodostępne forum internetowe „Zadaj pytanie burmistrzowi”, na łamach którego można wypowiedzieć się na dowolny temat oraz zadać pytanie burmistrzowi. (…) Jest on zobowiązany zgodnie z regulaminem udzielić odpowiedzi w terminie dwóch tygodni.”
Stowarzyszenie Projekt Chojnicka Samorządność nie składa broni, o czym poinformował na piątkowej (17.02) konferencji prasowej w ratuszu jego przewodniczący Jacek Studziński. - Przewodniczący RM Mirosław Janowski nie raz wspominał na sesjach, że najlepszym miejscem do debaty nad pomysłami mieszkańców czy organizacji społecznych, są posiedzenia komisji. Niestety, ale żaden z ich przewodniczących nie zaprosił nas na obrady. W związku z tym postanowiliśmy zorganizować w sali obrad RM spotkanie, na którym wyjaśnimy szczegóły naszych pomysłów. Odbędzie się 29 lutego o godzinie 17.00. Zapraszamy na nie wszystkich radnych i mieszkańców Chojnic.
Jacek Studzński o decyzji radnych i pomyśle spotkania w dniu 29.02
Burmistrz Arseniusz Finster od ręki wyraził zgodę na udostępnienie sali. Skomentował także propozycję PChS. - Będę namawiał członków koalicji, aby wzięli udział w spotkaniu. Jestem zwolennikiem zmiany w Statucie Miasta, która umożliwiłaby wnoszenie przez grupę obywateli projektów uchwał. Właśnie teraz trwa zbieranie ankiet wśród mieszkańców dwóch ulic, co świadczy o tym, że jesteśmy otwarci na uwagi mieszkańców.
Arseniusz Finster o inicjatywie PChS
Wniosek PChS ws. obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej oraz opinia prawna UM.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (66)
- Komentarze Facebook (...)
66 komentarzy
poruszona tu sprawa będzie tylko i wyłączhnie "furtką", która będą wnosić na "dywan" "załatwiania własnych interesów" znani wszystkim nam ze skrajnych poglądów i śmiesznych zachowań panowie trzej.
Ostatnia akcja pod cmentarze - żenada!!!!
Czy w historii to tylko nas mordowano? My nie?
własnie takich zachowań nie powinno być w ratuszu, napewno jako obywatelka nie porę tej inicjatywy!!!! która jest powielaniem juz istniejącego prawa!
Panowie się rozbizsurmanili, do tej pory tolerowałam ich wybryki ale to juz stanowcza przesada!!
Co do spotkań z wyborcami... a od czego sa biura pozselskie itp?????????
LITOŚCI
Jeden Palikot w polityce to juz stanowczo za dużo!
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!