Nowy parking na rynku?
Grupa przedsiębiorców prowadząca działalność w ścisłym centrum miasta ma pomysł na zwiększenie dostępności ich lokali dla potencjalnych klientów. W ubiegłym tygodniu spotkali się w tej sprawie z burmistrzem Arseniuszem Finsterem.
W spotkaniu także wzięli udział dyrektor wydziału komunalnego Jarosław Rekowski oraz architekt miejski Andrzej Ciemiński. Najważniejszą propozycją, którą przedstawili goście, jest zmiana organizacji ruchu na Starym Rynku. Byłby możliwy przejazd samochodów z ul. Cechowej przez Stary Rynek wzdłuż pierzei z Domem Towarowym i gmachem poczty, by następnie wjechać w prawo w stronę ul. Gimnazjalnej. Na tej stronie rynku powstałoby około 25 miejsc parkingowych. – Kiedyś do tego rozwiązania podchodziłem negatywnie. Teraz uwarunkowania zmieniły się. Jeżeli kupcy z centrum miasta zjednoczą się i będą chcieli promować strefę śródmiejską, to jestem z nimi w jednym szeregu. Ta zmiana musi jeszcze uzyskać akceptację Komisji Komunalnej i Samorządu Mieszkańców – zaznaczył Arseniusz Finster.
Reklama | Czytaj dalej »
Zapytaliśmy jednego z inicjatorów spotkania – Wojciecha Liberę, o uzasadnienie zgłoszonej propozycji. – Zauważyliśmy, że po zmodernizowaniu rynku i przyległych do niego ulic, a także po zamknięciu dla ruchu większości tego obszaru, klienci mają utrudniony dostęp do naszych lokali. W powstających galeriach handlowych parkingi będą bezpłatne, dlatego zastanawiamy się nad wprowadzeniem zwrotu naszym klientom kosztu biletów parkingowych. Przydałoby się także zwiększenie ilości miejsc postojowych. Zwróciliśmy też uwagę, że należy lepiej oznakować dojazd do centrum miasta, a także położenie ważniejszych obiektów w nim. Na razie najlepiej wygląda to w przypadku WC na parkingu przy stadionie – zauważył właściciel domu towarowego na Starym Rynku.
Aktualizacja z 28.03.2012.
O propozycji grupy chojnickich przedsiębiorców na umożliwienie ruchu pojazdów przy pierzei Starego Rynku, obejmującej Dom Towarowy i Pocztę, oraz parkowania tam pojazdów, rozmawiali także uczestnicy poniedziałkowego (26.03.) wydania Bez Montażu - Bożena Stępień, Arseniusz Finster i Radosław Sawicki. Nie byli w tej sprawie jednomyślni.
Uczestnicy Bez Montażu o propozycji zmiany organizacji ruchu na Starym Rynku
Od 27.03 na Facebooku istnieje wydarzenie pn. "STOP parkingowi na Chojnickim rynku !!!". Do godziny 11.40 28 marca zadeklarowało w nim udział 427 osób. Jego uczestnicy planują spotkać się 10 kwietnia.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (123)
- Komentarze Facebook (...)
123 komentarzy
proszę nie cenzurować bo to jedyne słowo które dobitnie oddaje sens pomysłu
Do złotej myśli dokładam jeszcze pytanie - jak na pomysł dodatkowego parkingu zapatruje się spec od zbytków? Zwiększenie powierzchni parkingowej spowoduje, że zwiększy się ruch kołowy, co spowoduje większe zanieczyszczenie i niekorzystnie wpłynie na elewacje zabytkowych kamienic.
A tak serio - gdyby w sklepach i sklepikach przy naszym rynku ceny były adekwatne do jakości, a obsługa milsza - klientów by przybywało. Ale jeśli na zakupy stać tylko "burżuazję", której sklepikarze kłaniają się w pas z racji zasobności portfela lub znanej twarzy, a której d... nie chce się ruszyć na 5 minutowy spacer, to za chwilę na rynku pojawią się takie rury do przemieszczania się za pomocą zasysania lub ruchome chodniki vel pasy transmisyjne z wygodnymi fotelami.
Gerald Jones z Ministerstwa Zdrowia Wielkiej Brytanii zwrócił uwagę na relacje pomiędzy wysokimi koncentracjami dwutlenku azotu a wzrostem śmiertelności. Tlenki azotu łatwo rozpuszczają się we krwi i przez to głęboko penetrują do ludzkiego organizmu stając się powodem dolegliwości układu oddechowego a wg ostatnich doniesień mogą działać rakotwórczo.
Nie od dziś wiadomo, że tlenek węgla emitowany w spalinach łączy się z hemoglobiną zawartą we krwi i utrudnia jej prawidłowe krążenie, co powoduje dolegliwości związane z układem krążenia, sercem, centralnym układem nerwowym. Najczęstszym symptomem obecności tlenku węgla są bóle głowy ale dość powszechne są przypadki nagłej śmierci spowodowanej tym gazem.
Ruch samochodowy jest nie tylko odpowiedzialny za wysokie stężenie zanieczyszczenia powietrza w miastach i w pobliżu dróg ale również sama emisja zanieczyszczeń odbywa się tuż pod naszymi nosami, na poziomie ulic, a dokładniej na poziomie oddychania. Co więcej, często przebywamy w miejscach o szczególnie wysokim poziomie ryzyka, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest wyjątkowo wysokie. W miejscach takich jak ruchliwe drogi, podziemne i nadziemne parkingi samochodowe, tunele i okolice stacji benzynowych, poziom zanieczyszczenia powietrza może być kilkudziesięciokrotnie wyższy niż średnia dla całych obszarów miejskich. Jednym z miejsc charakteryzujących się szczególnie wysokim poziomem ryzyka jest sam samochód. Poziom substancji lotnych pochodzenia organicznego oraz dwutlenku azotu wewnątrz samochodów kilkakrotnie przewyższa ich poziom w otoczeniu. W Europie umiera rocznie 80 000 ludzi na choroby wywołane skażeniem powietrza przez ruch samochodowy.
Już 7 miejscowości planuje referenda w sprawach odwołania władz samorządowych, nie ma wśród nich Chojnic. A powody tych głosowań to np. likwidacja szkól, przedszkoli samorządowych ,np. w ulicznym proteście w W-wie niesiono transparent o treści " nie zgadzamy się na likwidację samorządowych przedszkoli", a u nas odwrotnie. Ogólnie mieszkańcy nie zgadzają się z samowolą włodarzy tych miejscowości, ale w Chojnicach, żeby referendum było ważne, musiało by w nim wziąć udział ok. 7.ooo mieszkańców.
z tego co kojarzę to miała być zrobiona, jakieś 3 lata temu i co? nadal dziura na dziurze, a wyrównywanie g**no daje....
panie burmistrzu-proszę się zastanowić co ważniejsze-zadbanie o nową "sypialnię" miasta (os Asnyka to aktualnie najbardziej rozrastające się osiedle...) czy wygode 5 burżujów którym ciężko wysiąść z auta i przejść 100 metrów
pozdrawiam tego co to ocenzuruje i informuję że mam to skopiowane i po usunięciu nadal zamieszczę
- tam zdaje się, że istnieje już jedna ulica po ratuszowej stronie, jeszcze za mało ?
- kto za to zapłaci ? bo ŁUnja na pewno do takiego pomysłu się nie dołoży
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!