Poniedziałek, 15 Kwietnia 2024 | Imieniny: Adolfiny, Odetty, Wacława chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Finster ponawia interpelację…

Jedyny zjazd z obwodnicy Chojnic na stację paliw jest możliwy z kierunku Człuchowa.

Jedyny zjazd z obwodnicy Chojnic na stację paliw jest możliwy z kierunku Człuchowa.

…byłego posła Piotra Stanke. Burmistrz zamierza przekonać dyrektora pomorskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad o potrzebie zgody na wykonanie lewoskrętu z obwodnicy przy stacji benzynowej niedaleko Nieżychowic.

W przyszłym tygodniu ma dojść do spotkania Arseniusza Finstera i Roberta Marszałka, na którym włodarz miasta będzie „usilnie zabiegał i prosił o lewoskręt”. – Nie chodzi o to, aby wzmacniać właściciela kompleksu paliwowo – handlowego przy obwodnicy, ale by kierowcy mogli przez nowy zjazd z niej, wjechać na drogę wojewódzką 212 do Sępólna Krajeńskiego. Do podobnej stacji w Sieroczynie, także na drodze krajowej nr 22, jest możliwe wykonanie lewoskrętu – dodał Arseniusz Finster.

Reklama | Czytaj dalej »

W sierpniu 2009 roku w tej samej sprawie interpelację poselską złożył Piotr Stanke. Podawał w niej podobne argumenty: - Na całej długości trasy chojnickiej obwodnicy, to jedyna taka stacja paliwowa. Bardzo często kierowcy stawiają pytanie: Czym różni się opisywany odcinek drogi krajowej nr 22 od innych jej odcinków, gdzie znajdują się lewoskręty? Z taką sytuacją mamy do czynienia np. na stacji paliw Canpol w Sieroczynie czy stacji paliw w Podgajach. Wspomniał także, że planowana budowa drugiej jezdni jest odkładana na bliżej nieokreśloną przyszłość. Z odpowiedzi wiceministra infrastruktury Radosława Stępnia wynika, że nie ma szans na realizację wniosku ówczesnego posła. - Wybudowanie wnioskowanego przez pana posła lewoskrętu z drogi krajowej, celem skomunikowania jej z drogą wojewódzką, poprzez przejazd przez stację paliw nie jest możliwe, gdyż wiązałoby się z bardzo dużą częstotliwością użytkowania. Jednoznacznie należy przy tym stwierdzić, iż skręt w lewo zdecydowanie zagraża bezpieczeństwu i płynności ruchu na drodze. Tym samym przedmiotowy lewoskręt stwarza niebezpieczeństwo dla użytkowników drogi krajowej.

Może burmistrz Arseniusz Finster ma lepsze zdolności przekonywania zarządcy drogi krajowej, niż poseł. Niewykluczone także, że w 2012 roku zmieniły się uwarunkowania, co do realności planów budowy w tym miejscu nowego węzła na obwodnicy.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

17 komentarzy

~Błażej
Też chciałbym aby prawdziwy węzeł drogowy tam był wykonany w pierwotnym projekcie!
Natomiast z punktu widzenia ekonomi.... Tak naprawdę projektanci dość dobrze to wszystko zaprojektowali .....tylko realizacją tak jak to w Polsce bywa nastąpił problem.
Gdyby zgodnie z planem powstała w tym miejscu droga dwupasmowa to nikt by nie mógł skręcać w lewo co nie doprowadziło by do kilku wypadków, które miały tam miejsce. W projekcie była obwodnica zachodnia drogi wojewódzkiej 212 z węzłem bezkolizyjnym w każdym kierunku z drogą krajową 22.
Węzeł, który miał powstać DK22 i DW212 oddalony byłby od obecnej drogi DW212 tylko o ok 2km. Czyli obecna DW 212 tak naprawdę służyła by tylko mieszkańcom Nieżychowic oraz osiedla kolejarz. Podobna sytuacja wystąpiła w przypadku obwodnicy DK22 stary wyjazd na Malbork. (z tej drogi korzystają głównie tylko okoliczni mieszkańcy )
Osoby które jadące z Człuchowa w kierunku Bydgoszczy skracały by drogę. Natomiast osoby jadące z Malborka w kierunku Bydgoszczy wydłużyły by drogę tylko o 2km.
Budowa obwodnicy zachodniej rozwiązuje wiele problemów komunikacyjnych w naszym mieście takich jak:
- powstanie węzeł z DW212
- nowy przebieg DW212 omija miejscowość Nieżychowice
- powstanie idealne połączenie komunikacyjne ze strefą ekonomiczną
- w znacznej mierze zostanie odciążona ulica 14 Lutego, Bytowska
- tranzyt z kierunku Tucholi(DW240) w kierunku Bytowa (DW212) całkowicie ominie Chojnice (wiemy co się dzieje w Chojnicach jak cała centralna i południowa polska latem jedzie lub wraca z nad morza).
Poniżej zamieszczam link (orientacyjny przebieg obwodnicy zachodniej DW212):
http://g.co/maps/wnfp8
Pytanie czy warto walczyć o lewo skrę? który nie jest bezpiecznym rozwiązaniem i który nie rozwiąże w pełni problemów komunikacyjnych w tym rejonie miasta. Czy lepiej walczyć o obwodnice zachodnią?
Często jest tak że połowiczne rozwiązania zostają na lata....

03 Kwietnia 2012, godzina 14:20
~Mnietek
chyba można wykonać w miarę bezpieczny lewoskręt z trzecim, odpowiednio długim pasem dla samochodów oczekujących i po bólu ?
02 Kwietnia 2012, godzina 14:13
~gość1
całkowicie zgadzam się z dianą , codziennie chodzę pieszo do pracy na tym odcinku ( nie tylko ja ,ale i dzieci do szkoły ) i mam stracha ,czy musimy być narażeni na takie niebezpieczeństwo ?
01 Kwietnia 2012, godzina 17:23
Oceniono 8 razy 8
~diana
Panie Burmistrzu! Zapewne nieraz, nie dwa, jechał Pan trasą z Chojnic do Człuchowa. Proszę zauważyć jak niebezpieczna jest ulica na odcinku Chojnice/ od baru Miko/ w kierunku Topole. Wiele ludzi pokonuje tę trasę : do pracy, szkoły, matki z dziećmi, itp. Pójście drogą asfaltową nie wchodzi w grę, pozostaje tylko pobocze. Jak się idzie, bądź jedzie rowerem taką drogą, myślę, że się Pan tylko domyśla. Aż dziw, że jeszcze nie było ofiar na tym odcinku. W zimie droga ta jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ pobocze "ginie" w zaspie śniegu i lodu. Mimo obwodnicy natężenie ruchu nie zmniejszyło się. Oczywiście największym zagrożeniem dla użytkowników są przejeżdżające Tiry, motocykle, samochody jadące na "trzeciego". Proszę zauważyć, że wszystkie drogi dojazdowe do Chojnic mają już od dawna chodniki połączone ze ścieżką rowerową. Byłabym niezwykle Panu wdzięczna, gdyby Pan ustosunkował się do tej petycji, pod którą zapewne podpisał by się niejeden mieszkaniec tej ulicy. Pozdrawiam
31 Marca 2012, godzina 18:43
Oceniono 26 razy 26
~ppp
A zwykły prawoskręt nie wystarczy - miejsca jest dosyć.
31 Marca 2012, godzina 15:42
Oceniono 3 razy 1
~arek
Osobiście uważam, że równie ważny jest wjazd na obwodnicę z Angowickiej, m.in. dlatego, że ciężarówki nie jeździły przez miasto. Nie są w stanie wjechać przez wiadukty na dworcowej, przez brzozową też się nie da, więc pchają się centrum. Poza tym przypominam, że rządząca w Chojnicach koalicja obiecała skomunikowanie obwodnicy z drogą na Bytów.
31 Marca 2012, godzina 14:06
~Niech żyje bal
Przecież budowniczowie obwodnicy argumentują brak lewoskrętu BEZPIECZEŃSTWEM użytkowników. Jeżdża tam szybciej, dlatego obwodnica, a skręt w lewo powodowałby niepotrzebne wyhamowania, korki i możliwość kraksy np. przy wyprzedzaniu itp.
A na BAL POSELSKI na razie nikt się nie wybiera.
31 Marca 2012, godzina 12:49
Oceniono 2 razy 0
~AntyMatoł2012
"udziwniony lewoskret"??? to popytaj matołku uzytkowników tej drogi którzy jadą z kierunku Czerska do starostwa zalatwic interesy, kierowców TIRów którzy chca skrecic na Sępólno a dalej na Bydgoszcz i wielu setek innych kierowców którzy codziennie dostają tam mandaty chcąc zjechac w lewo zarówno do jak i ze stacji.
31 Marca 2012, godzina 11:44
Oceniono 5 razy 3
~fax
prywatne interesy właściciela stacji benzynowej obchodzą byłego posła i burmistrz? interesujące... jakoś użytkownicy obwodnicy niezbyt zabiegają o ten udziwniony,,lewoskręt,,..
31 Marca 2012, godzina 11:35
Oceniono 6 razy 0
Założę się, że nic nie wskórają, bo to taka sama sprawa jak i z drogą nr 235... ciągłe upomnienia ze strony Obywateli, wpływające wnioski, skargi i inne cuda, na Radach też wielkie rozmowy z których nic nie wynika, a jak już będzie bo tych piłkarskich 2012 to powiedzą że nie ma już funduszy i może coś za ~~5-10 lat pomyślimy o wyremontowaniu trasy lub stworzeniu tego lewoskrętu... Szybciej się chyba to zrobi jak obywatele sami za własne pieniądze to wyremontują, postawią potem szlabany i za każdy przejazd będą brać 15 zł, wtedy może komuś się oczy otworzą... Bo z prośbami to moim zdaniem już chyba mało wspólnego ma.... bo ileż można...
31 Marca 2012, godzina 10:06
Oceniono 2 razy -2
~fragi
A czym się różni skrzyżowanie Gdańskiej z Wysoką od skrzyżowania z Okrężną ? Dlaczego z Tucholskiej można skręcić w lewo w Przemysłową a nie można w Towarową ? Dlaczego z Placu Piastowskiego nie będzie można skręcić w lewo w 14-Lutego, dlaczego z Angowickiej nie można w lewo na Plac Niepodległości, dlaczego ......... Tych pytań jest bardzo bardzo dużo.
31 Marca 2012, godzina 09:42
Oceniono 7 razy 5
~gość
Jak dla mnie , za kilka lat powstaną tam z 2 stacje i wtrdy przekupią kogo trzeba.
Teraz kasa robi swoje.
Zrobją podjazdy pod lub najazd górą a powstanie.
Tylko kasa.
Ja tak uważam , ponieważ Chojnice to pępek najwyższy w kraju.Ale tak jest w RP ze stadionami autostrodami , są śmieszne układy przy sprzedaży i przetargach.
Także ta sprawa to śmiech na sali .Ktoś weźmie kase i pozwolą jeszcze wyburzyć Stary Rynek i zrobią parking
I JAK WSZYSTKO JAK MÓWI PO :::: ZGODNE Z PRAWEM ALBO LEPIEJ PRZEPISY UNIJNE.
31 Marca 2012, godzina 09:34
Oceniono 5 razy 1
~Krytyk
Węzeł byłby droższy, ale nikt nie wysnuwałby oskarżeń o wspieranie właściciela stacji Jak dla mnie, jeśli węzeł jest mało realny, to lewoskręt powinien powstać w tempie natychmiastowym i nie ma znaczenia czy stacja zarobi więcej, chodzi o logikę i wygodę użytkowników obwodnicy!
31 Marca 2012, godzina 06:50
Oceniono 10 razy 6
~wyborca
bardzo dobre pytanie "zorientowanego"
30 Marca 2012, godzina 22:50
Oceniono 9 razy 7
~zorientowany
Panie Burmistrzu, a co z punktem programu wyborczego z 2010 KWW Arseniusza Finstera, w którym napisano: "Doprowadzić do budowy węzła „Nieżychowice” w celu skomunikowania drogi wojewódzkiej 212 (Sępólno - Bytów) z obwodnicą Chojnic.". Jest w dziale "Bezpieczeństwo i porządek publiczny". Wówczas nie byłby potrzebny lewoskręt na stację benzynową.
30 Marca 2012, godzina 22:15
Oceniono 18 razy 14

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 398.00 406.00 DKKDKK 50.60 53.50
EUREUR 426.00 434.00 RUBRUB 4.13 4.40
CHFCHF 437.00 447.00 NOKNOK 31.60 33.50
GBPGBP 496.00 506.00 SEKSEK 36.00 37.40
Aktualizacja: 2024-04-14 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 400.90 405.13 DKKDKK 50.70 53.40
EUREUR 427.55 432.00 RUBRUB 4.13 4.40
CHFCHF 437.59 444.93 NOKNOK 31.70 33.40
GBPGBP 498.40 504.85 SEKSEK 36.10 37.30
Aktualizacja: 2024-04-14 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

W którym miejscu powinno powstać miasteczko rowerowe w Chojnicach?

Ceny paliw2024-04-12

E95 E98 ON LPG
BP 6.82 zł 7.52 zł 6.99 zł 2.72 zł
Circle K 6.73 zł - 6.89 zł 2.72 zł
Mol Chojnice 6.63 zł - 6.89 zł 2.81 zł
MZK 6.69 zł 7.24 zł 6.79 zł 2.75 zł
Orlen 6.79 zł 7.54 zł 6.89 zł 2.75 zł
PKS 6.74 zł - 6.82 zł 2.75 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij