Środa, 06 Grudnia 2023 | Imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Czy RM Chojnic naruszyła prawo?

Podczas spotkania ze związkowcami z ZNP w październiku 2011 A.Finster polemizuje z b.wiceministrem edukacji F.Potulskim (pierwszy z prawej).

Podczas spotkania ze związkowcami z ZNP w październiku 2011 A.Finster polemizuje z b.wiceministrem edukacji F.Potulskim (pierwszy z prawej).

Na sesji odbytej 19 marca miejscy radni większością głosów podjęli decyzję o likwidacji Przedszkola Samorządowego nr 9, które wkrótce ma zostać sprywatyzowane. Rada OPZZ Województwa Pomorskiego uważa, że nastąpiło to z naruszeniem obowiązującego prawa.

W swym piśmie z 29.03 (do UM dotarło 10.04), wzywa ona do „usunięcia naruszenia prawa polegającego na wydaniu przez Radę Miejską uchwały w/s likwidacji PS nr 9 niezgodnej z powszechnie obowiązującymi przepisami.” W swym uzasadnieniu związkowcy, jako pierwsze, podnoszą fakt wyzbycia się przez miasto ustawowego zadania własnego, jakim jest prowadzenie publicznych przedszkoli. Przytaczają na poparcie swej tezy wyrok Sądu Najwyższego z lutego 2006. Twierdzą też, że zlikwidowanie ostatniego publicznego przedszkola narusza zapis art. 70 ust. 3 Konstytucji RP mówiący o tym, że rodzice mają prawo wyboru pomiędzy placówką publiczną, a niepubliczną.

Reklama | Czytaj dalej »

Następnym argumentem autorów wniosku jest to, że władze miasta nie zagwarantowały uczniom nauki w przedszkolu tego samego typu. Ma to być sprzeczne z zapisami ustawy o systemie oświaty. Kolejnym zarzutem są przesłanki podjęcia uchwały. Związkowcy uważają, że Rada kierowała się wyłącznie czynnikiem ekonomicznym. „Zgodnie z linią orzeczniczą sądów administracyjnych argumenty natury ekonomicznej nie mogą być bowiem główną przesłanką likwidacji szkół i przedszkoli na terenie Gminy.” – podali w uzasadnieniu.

Ostatnim rozdziałem pisma jest apel do Rady, aby zorganizowała ogólnomiejskie konsultacje w sprawie likwidacji przedszkola. Przytacza się w nim wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z kwietnia 2006, w którym stwierdzono, że w przypadku konfliktu społecznego wokół planów zamknięcia przez gminę szkoły czy przedszkola, decyzje „powinny być poprzedzone procedurą referendum lokalnego, aby umożliwić miejscowej społeczności wypowiedzenie się w tej kwestii”.

Oprócz adresata, pismo do wiadomości otrzymali – Wojewoda Pomorski, Zarząd Oddziału Chojnickiego ZNP, Zarząd Okręgu Pomorskiego ZNP oraz Zarząd Główny ZNP w Warszawie.

Do wspomnianego wniosku do Rady Miejskiej jest dołączona negatywna opinia (także datowana na 29.03) chojnickiego oddziału ZNP na temat projektu uchwały „przedszkolnej” z 19.03. Jest to rozbudowana wersja negatywnego stanowiska, które zostało dostarczone do UM w dniu 13.03. Działacze podnoszą w nim, że RM nie określiła terminu wydania opinii przez ZNP, gdyż przywołany w piśmie do nich artykuł ustawy o związkach zawodowych nie zawiera konkretnego terminu, a jedynie minimalny. Uważają, że organ samorządu terytorialnego powinien podać precyzyjniejszy termin wywiązania się odbiorcy pisma na podaną w nim prośbę.

Najbliższa sesja Rady Miejskiej odbędzie się najprawdopodobniej 26.04. Wtedy zapewne poznamy odpowiedź władz miasta na przedstawione pismo związkowców.

Treść pisma Pomorskiego OPZZ do RM Chojnic

Opinia chojnickiego ZNP z 29 marca 2012

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

21 komentarzy

~Sceptyk
Problem jest tego typu że ludziom w większości zwisa to co dzieje sie w ich środowisku. Musi byc sprawa naprawde dużej wagi żeby sie ruszyli.
17 Kwietnia 2012, godzina 12:12
Oceniono 1 raz 1
~filozof
Nie ma rzeczy niemożliwych, Podatniku! A są nawet takie, które się filozofom nie śniły. Jeszcze parę autorytarnych posunięć władzy i sprawy potoczą się jak lawina...
17 Kwietnia 2012, godzina 07:14
Oceniono 1 raz 1
~podatnik
Niestety obawiam się, że byłby problem ze zebraniem podpisów. Przypomnę, należy podać imię i nazwisko, adres zamieszkania, PESEL.
Strach przed rożnymi "czynnikami" ludzi paraliżuje. Zaskoczeniem było dla mnie zebranie około 1.600 podpisów za utrzymaniem publicznego przedszkola, które i tak władze zlekceważyły. Można powiedzieć "niegroźny" dla obywateli temat pod którym można ostatecznie podpis złożyć.
Czym innym jest podpisać się pod wnioskiem o referendum w sprawie odsunięcia władzy od władzy. Te listy nie są tajne. A wyobraźcie sobie relacje władz z ludźmi pracującymi w urzędzie czy podległych jednostkach? Wolę nie myśleć. Jeszcze jedno. Referenda najczęściej przepadają w związku zbyt małą frekwencją. Władza pozostaje i co? Knot. Wybory są najlepszym narzędziem przy zmianach władz. Są tajne.
16 Kwietnia 2012, godzina 11:53
Oceniono 9 razy 9
Referendum, wbrew pozorom, nie jest wcale utopijną wizją. Każdy z nas posiada pewną granicę wytrzymałości i tolerancji na kontekst wydarzeń, jakie rozgrywają się wokół. Kiedy arogancja władzy przekracza tę granicę, dochodzi do reakcji społeczeństwa, której jednym z przejawów może okazać się właśnie taka forma rozliczenia z powinności wobec obywateli.
16 Kwietnia 2012, godzina 11:31
Oceniono 10 razy 10
~REFERENDUM
Jak zorganizować referendum?

Aby podjąć próbę odwołania wójta, burmistrza, prezydenta, wystarczy zebrać pięcioosobową grupę inicjatywną. Następnie trzeba pisemnie powiadomić rządzącego gminą o zamiarze organizacji referendum. Od tego momentu komitet ma 60 dni na zebranie podpisów co najmniej 10 procent uprawnionych do głosowania w danej gminie. Jeśli to się uda, komisarz wyborczy wyznacza termin głosowania. W zależności od wielkości gminy koszty referendum wynoszą od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, a w większym mieście mogą sięgnąć 30 tys. zł. Wydatki pokrywa samorząd.

Kiedy wynik jest wiążący?

W styczniu wójt Choczewa Wiesław Gębka przegrał w głosowaniu odwoławczym - 88 proc. głosujących chciało, by odszedł ze stanowiska. Ale z powodu zbyt niskiej frekwencji referendum było nieważne. Do urn poszło 1400 osób, a minimum w Choczewie wynosiło 1700. Z powodu niskiej frekwencji swój urząd nadal sprawuje prezydent Starogardu Gdańskiego Edmund Stachowicz. Wkrótce referendum czeka prezydenta Słupska Macieja Kobylińskiego.

W poprzedniej kadencji samorządów referendum było ważne, jeśli do urn poszło co najmniej 30 procent uprawnionych. Obecnie próg wynosi 3/5 głosujących w gminie we wcześniejszych wyborach - a to średnio 28 procent.
16 Kwietnia 2012, godzina 11:05
Oceniono 4 razy 4
~Lorelai
Dla mnie stanowisko naszych samorządowców w sprawie prywatyzacji przedszkola jest przykładem nieliczenia się z potrzebami mieszkańców. Coraz wyraźniej widać, jak rozbieżne są interesy rządzących i rządzonych. Nic dziwnego, że organizacje pozarządowe, a także związki zawodowe zaczynają przejawiać obywatelską aktywność. Ale dlaczego władzy tak nie po drodze z szarym obywatelem?
15 Kwietnia 2012, godzina 23:58
Oceniono 16 razy 12
~Ooo
Ooo...
15 Kwietnia 2012, godzina 22:33
~dociekliwa
Wierzę ,że sprawa rozstrzygnie się na korzyść dzieci , rodziców i pracowników, jeżeli nie rozstrzygnie wojewoda to rozsądzi to sąd czy nawet oprze się ta sprawa o trybunał konstytucyjny ,może trochę to potrwać, ale na pewno warto walczyć do końca. Przecież tak naprawdę, czy wyobrażacie sobie, że każda gmina przekształca swoje wszystkie przedszkola na niepubliczne bo tak może? więc po co gmina? skoro pozbywa się zadań własnych,(Z art. 5 ust. 5 u.s.o. wynika, że zakładanie i prowadzenie publicznych szkół/placówek należy do zadań własnych gminy) a ciekawe skąd naliczana byłaby dotacja skoro w zasięgu kilkudziesięciu kilkometrów nie byłoby publicznego przedszkola, może z Gdańska ? z Warszawy? a jakie to byłyby kwoty? czy to miałoby sens? , skoro gmina chojnice chce zaoszczędzić i wpadła na pomysł pozbycia się wszystkich publicznych przedszkzoli to przecież za rok lub dwa nastepne gminy moga zrobić to samo, każda gmina bedzie liczyła, że dotacje w wyniku przekształceń bedą mniejsze, a co bedzie jak wyjdzie ,że trzeba bedzie dopłacać więcej? Życzę Powodzenia !!!
14 Kwietnia 2012, godzina 18:15
Oceniono 26 razy 20
Niekoniecznie śmiercią naturalną. Liczę na to, że zaangażowanie mieszkańców Chojnic protestujących przeciwko prywatyzacji ostatniego przedszkola samorządowego sprawi, że władza otrząśnie się z forsowania jedynie słusznego (jej zdaniem) rozwiązania. W obliczu trwonienia pieniędzy podatników na fantasmagorie (mauzoleum jedynego artysty, aspiracje wprowadzenia piłki kopanej do I ligi za pomocą legii cudzoziemskiej, kosmiczna toaleta,etc.), umywanie rąk od wypełniania zadania gminy miejskiej wobec najmłodszych mieszkańców jest po prostu zagraniem delikatnie określając: NIE FAIR. Dosadniej zabrzmiałoby to inaczej. Stawianie czynnika ekonomicznego jako argumentu i warunku decydującego o prywatyzacji przedszkola wobec rozrzutności finansowej prowadzonej przez ratusz w innych dziedzinach życia mieszkańców Chojnic jest DZIAŁANIEM NIEETYCZNYM. NIEHUMANITARNYM.
14 Kwietnia 2012, godzina 00:26
Oceniono 18 razy 16
~rodzic
Wczoraj Burmistrz zorganizowal spotkanie pracownikow przedszkola z potencjalnymi kupcami tej placowki tylko ze jeden oferant nie pojawil sie wcale . Moze smiercia naturalna umrze ten projekt sprzedazy .
13 Kwietnia 2012, godzina 23:21
Oceniono 6 razy 4
~matka
Czxyli związki zawodowe dotrzymały słowa i w2sparły się OPZZ brawo pani Zielińska
13 Kwietnia 2012, godzina 11:07
Oceniono 21 razy 19
~Ooo
Ooo...
13 Kwietnia 2012, godzina 09:24
~wolny rynek
Czy nauczyciele z ZNP nie umieją czytać ze zrozumieniem?

Konstytucja RP art. 70 ust. 3: "Rodzice mają wolność wyboru dla swoich dzieci szkół innych niż publiczne. Obywatele i instytucje mają prawo zakładania szkół podstawowych, ponadpodstawowych i wyższych oraz zakładów wychowawczych. Warunki zakładania i działalności szkół niepublicznych oraz udziału władz publicznych w ich finansowaniu, a także zasady nadzoru pedagogicznego nad szkołami i zakładami wychowawczymi, określa ustawa." Art. mówi o tworzeniu szkół niepublicznych i o braku przymusu uczęszczania do szkoły publicznej.
12 Kwietnia 2012, godzina 19:02
Oceniono 47 razy -7
~Komu jest głupio
Czy prawnicy opiniujący uchwały RM są kompletnymi ignorantami, jeżeli nie dostrzegli tylu błędów w tej uchwale na które zwróciła uwagę OPZZ.
Dziwiłem się, że mimo protestów Kuratora, ZNP i głównie wbrew opinii mieszkańców, rodziców burmistrz forsuje ten pomysł, posiłkując się głownie argumentami ekonomicznymi.
Dobrze mu tak..
12 Kwietnia 2012, godzina 18:59
Oceniono 24 razy 22
~x-Teodoziusz-x
W Czarnym wojsko likwiduje przedszkole,miasto nie chce wziąć więc niech Ci potencjalni kontrahenci jadą do Czarnego zrobią coś dobrego a jednocześnie zrobią sobie dobrze
12 Kwietnia 2012, godzina 17:55
Oceniono 17 razy 17

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 397.00 409.00 DKKDKK 51.00 54.80
EUREUR 428.00 440.00 RUBRUB 4.22 4.52
CHFCHF 452.00 465.00 NOKNOK 29.80 32.90
GBPGBP 499.00 512.00 SEKSEK 37.20 38.40
Aktualizacja: 2023-12-05 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 399.28 404.65 DKKDKK 51.50 54.70
EUREUR 431.11 436.32 RUBRUB 4.22 4.52
CHFCHF 454.71 460.98 NOKNOK 29.90 32.80
GBPGBP 501.51 507.78 SEKSEK 37.30 38.30
Aktualizacja: 2023-12-05 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy nazwanie nowego ronda przy zbiegu ul. Bytowskiej i Leśnej im. WOŚP to dobry pomysł?
Ceny paliw2023-12-04

E95 E98 ON LPG
BP 6.58 zł 7.22 zł 6.8 zł 2.94 zł
Circle K 6.5 zł - 6.72 zł 2.94 zł
Lotos Optima 6.53 zł - 6.76 zł 2.93 zł
MZK 6.47 zł 6.69 zł 6.69 zł 2.92 zł
Orlen 6.52 zł 7.19 zł 6.76 zł 2.93 zł
PKS 6.51 zł - 6.72 zł 2.92 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij