Niedziela, 23 Czerwca 2024 | Imieniny: Albina, Wandy, Zenona chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst je, fot. archiwum

Uchwała o likwidacji przedszkola ważna

Ryszard Stachurski, gdy był wiceministrem sportu, gościł we wrześniu 2010 w Starostwie Powiatowym i rozmawiał z naszą reporterką.

Ryszard Stachurski, gdy był wiceministrem sportu, gościł we wrześniu 2010 w Starostwie Powiatowym i rozmawiał z naszą reporterką.

Wojewoda Pomorski Ryszard Stachurski nie uchylił uchwały RM z 19.03 o likwidacji ostatniego samorządowego przedszkola w Chojnicach, gdyż nie stwierdził, by została podjęta z naruszeniem prawa.

Obszernie uzasadnił swoje stanowisko w korespondencji do Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka. Wnioskował on o przeprowadzenie kontroli w tej sprawie. Burmistrz Arseniusz Finster, który w miniony piątek (18.05) poinformował o tym piśmie, zauważył, że wojewoda użył tych samych argumentów, które on stosuje w polemice z przeciwnikami prywatyzacji przedszkola. Podzielił jego pogląd, że obowiązek zapewnienia kontynuacji nauki w publicznej placówce dotyczy tylko szkół, a nie także przedszkoli. – Krytykanci nie biorą pod uwagę, że zerówki są w publicznych szkołach, czyli rodzice mają wybór. Ponadto wojewoda jest zdania, że obowiązkiem gminy jest zapewnienie finansowania opieki przedszkolnej dla wszystkich dzieci, które mogą korzystać z placówek wyłącznie niepublicznych. (…) Apeluję do moich adwersarzy, by czasami przygryźli wargę. Jestem bardzo wdzięczny wojewodzie za napisanie logicznej i mądrej opinii, która na pewno się obroni – stwierdził Arseniusz Finster.

Reklama | Czytaj dalej »

Zamieszczamy pod artykułem całą treść czterostronicowego pisma wojewody do rzecznika praw dziecka. Czy te wyjaśnienia przekonają oponentów prywatyzacji przedszkola, pokaże przyszłość. Analizując jego treść można dojść do wniosku, że ustawa o systemie oświaty jest jednym z bardziej skomplikowanych wytworów pracy naszych parlamentarzystów, gdyż na podstawie jej zapisów można podobną uchwałę w warmińskim Biskupcu uchylić, a w województwie pomorskim zatwierdzić. Można w uchwale chojnickiej Rady Miejskiej powołać się na zapisy artykułu 59 tej ustawy, gdzie jest mowa o trybie likwidacji szkoły publicznej, a potem w swoim piśmie może wojewoda zapewniać, że dotyczy tylko szkół, a nie przedszkoli. Warto kolejny raz przyjrzeć się zapisowi art.3 ust.1, gdzie jest podana następująca definicja – Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa bez bliższego określenia o szkole, należy przez to rozumieć także przedszkole.

Pismo wojewody pomorskiego ws. PS nr 9 w Chojnicach.

"Czy można sprywatyzować „Skrzaty”?" - artykuł z 09/2011, gdzie jest opisany przypadek przedszkola z Biskupca.

"Burmistrz odpowiada w sprawie przedszkola" - odpowiedź UM na powyższy tekst.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

26 komentarzy

~Marcin Dobaj
Armia niedouczonych i bezmyślnych biurokratów bezkarnie drenuje nasze kieszenie,, Płacimy haracze za błędy urzędników. W mojej ocenie konieczne jest przyjęcie regulacji mówiących o odpowiedzialności urzędników za ich działanie lub zaniechanie. Chodzi o urzędników, których decyzje wpływają na możliwość wykonywania działalności gospodarczej. Problemów z tym związanych w żadnym stopniu nie rozwiązuje ustawa z 2011 r. o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa. Z punktu widzenia pewności prowadzenia działalności gospodarczej, możliwości jej rozwoju oraz- co za tym idzie- dokonywania inwestycji bezwzględnie konieczne jest zapewnienie przedsiębiorcom poczucia bezpieczeństwa. Trzeba też stworzyć odpowiednie procedury i wytyczne dla urzędników. Muszą oni wiedzieć, gdzie są granice ich działania. I muszą mieć pełną świadomość, że ich przekroczenie będzie się wiązać z nieuchronną i odpowiednio wysoką karą. Teraz tak nie jest. Przepisy powinny gwarantować możliwości bezzwłocznego uzyskania odszkodowania w uzasadnionych przypadkach. Warto rozważyć
wprowadzenie administracyjnej procedury odszkodowawczej (np. trwającej maksymalnie jeden miesiąc) oraz uproszczonego trybu procesowego w zakresie odpowiedzialności urzędników i organów administracji.

Po co burmistrz miasta Chojnice Arseniusz Finster sprywatyzował przedszkola publiczne.

A teraz wychodzą z tych nietrafnych rozwiązań wprowadzonych w życie sprawy sądowe.

Przecież dofinansowania z budżetu państwa na przedszkola w dalszym czasie są możliwe.

Urzędnicza samowola!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ja chcę podkreślić podając do wiadomości że w Polsce powinna nastąpić przemiana zrównania prawa karnego między władzą a obywatelami. Należy wyciągnę pełne konsekwencje prawne wobec obecnej władzy. Ponieważ powinno się bronić ludzi przed naciskiem urzędników . Oraz powinno nastąpić sprawiedliwe postępowania wobec źle sprawujących zadania urzędników którzy tez łamią przepisy. A tu mamy przykład wyraźny że prawo karne wobec urzędników powinno być zaostrzone aby przepisów również przestrzegali.

Urzędnicza urzędników samowola postępowanie tylko według własnej woli, ignorowanie poglądów od mieszkańców jako obywateli .
Urzędnicza urzędników samowola czyn będący wynikiem nie godnej zachowania postawy w kierunku uszanowania mieszkańca.
Urzędnicza urzędników samowola powinna być usunięta nie za darmo, a własnym kosztem wraz z utratom stanowiska w Urzędzie.


U burmistrza Chojnic Arseniusza Finstera prywatne są zawsze lepsze niż publiczne, a mianowicie przedszkola.
To teraz niech mnie posłucha!!!!!!!!!!!!!
Prywatne zawsze lepsze od publicznego. To lekcja płynąca z gorzkich doświadczeń realnego socjalizmu.
Czyżby? Zacznijmy od tego, że w większości przypadków te dwa typy własności trudno ze sobą nawet porównać.
Publiczne przedszkola mają bowiem do wykonania inne zadania niż ich prywatne odpowiedniki.
Prywatne przedszkola mogą elastycznie dopasowywać się do popytu, jednym ruchem likwidując nierentowne placówki.
Przedszkola publiczne , robić tego nie powinny choć urzędnicy to czynią z burmistrzem Chojnic Arseniuszem Finsterem na czele.
Bo racja istnienia przedszkoli publicznych jest zapewnienie mobilności mieszkańcom.
Dlatego przedszkola państwowe jako przedszkola publiczne, świadczą usługi publiczne z zasady będą mniej dochodowe (lub wręcz deficytowe). To właśnie cena , jaka ponosi wspólnota polityczna za to ,że chce takie usługi świadczyć. Dlatego stawianie obok siebie instytucji prywatnych i publicznych bądź z publicznych przekształcanie na prywatne jest jak wyścig , w którym jeden z uczestników ma unieść na plecach sąsiada, wuja i sędziwych, a drugi z biegaczy jest tego ciężaru pozbawiony, wiec nawet jeśli wpadnie na metę pierwszy, to niewiele nam to powie o faktycznej kondycji obu atletów.
Dużo sensowniej jest porównywać firmę będąc klasyczną prywatną własnością z alternatywnymi modelami takimi jak spółdzielczość lub własność pracownicza. I tu nie brakuje już dowodów,że dogmat o absolutnej wyższości tej pierwszej jest po prosty nieprawdziwy.
Bo długo okresowe wyniki nie pokazały żadnych różnic pomiędzy ich kondycją ekonomiczną (sprawność, skłonność do inwestycji) a prywatną konkurencją.
Bo dla efektywności gospodarczej przedszkoli publicznych czy prywatnych decydujące jest otoczenie konkurencji między sobą, w którym on działa , a nie forma własności.
W środowisku wysoko konkurencyjnym mogą równie dobrze funkcjonować o bardzo różnych formach własności.
Grupowa, pracownicza, publiczna. Niekoniecznie prywatna.
05 Czerwca 2017, godzina 10:39
Oceniono 2 razy 0
~burmistrz słowotwórca
Znane jest powiedzenie "ugryźć się w język", skąd u burmistrza te "wargi" do gryzienia czyżby.
24 Maja 2012, godzina 21:26
Oceniono 1 raz -1
~wróżka do Buraka
do prywtyzacji nie dojdzie,wojewoda pisze bzdury, cdn. tylko ciekawe, ile czasu będzie trwał proces sądowy, szkoda tylko ze wszystko rozwalą, ludzi pozbwią pracy, a potem będą odkręcać od nowa, na miejscu przedsiębiorców strach się w to pakować !!!
22 Maja 2012, godzina 21:16
Oceniono 5 razy 1
~podatnik
Kiedy przetarg?
22 Maja 2012, godzina 12:10
Oceniono 1 raz -1
~ćwikła
I znowu pojawiło się słowo "nienawiść". Niezbyt wielu komentatorów go używa. Po co wznosić się na takie wyżyny? To nie jest nienawiść, to jest brak zgody na określone działania urzędników samorządowych, którzy uprawiają w Chojnicach samowolkę. "Uszczęśliwiają" społeczeństwo na siłę i tylko tam, gdzie im wygodnie. Galerii jednego artysty też nikt w tym mieście nie chciał, a powstała. Deklaracje o tym, że sama będzie się utrzymywać z wpływów z biletów były czczymi mrzonkami. Na remont baszty-galerii-mieszkania artysty nas stać, na remont przedszkola nie, nie wspominając już o budowie nowego obiektu, czyli wywiązaniu się z obietnic. Na dotowanie nierentownych spółek miejskich (które nie są stworzone po to, aby generować zyski i tu władze powinny skonfrontować te twierdzenia z zyskiem, który wypracował ZGM - skąd on się wziął?) kasa w mieście zawsze się znajduje, na przedszkolaki i niepełnosprawne dzieci w szkołach wiecznie brakuje. To jest konsekwentne wytykanie błędów obecnej władzy. W demokracji władza jest dla ludu, nie lud dla władzy. Kiedy to w końcu do odpowiednich osób dotrze?
22 Maja 2012, godzina 11:29
Oceniono 10 razy 8
~Burak
do {old fashion man}. Co ty wróżka jesteś? Daje Ci gwarancję, że do prywatyzacji dojdzie bo już doszlo. Nie widzisz tego? Nienawiść i głupota Cie oślepiła?
22 Maja 2012, godzina 10:21
Oceniono 8 razy -4
~Mlody
Dziwna to filozofia naszego burmistrza. Daje wiarę opinii urzędnika wojewódzkiego a nie zgadza się z wyrokami sadu? O co chodzi?
21 Maja 2012, godzina 21:11
Oceniono 5 razy 5
~"OKO" mądre to i prawdziwe
Decyzja Wojewody nie kończy sprawy, może być c.d. a na miejscu Burmistrza nie przygryzał bym warg {o jakie chodzi] i nie ślinił się pochopnie.
21 Maja 2012, godzina 19:46
Oceniono 1 raz 1
Uchwała o likwidacji przedszkola przeszła, to teraz czas na - Uchwałę Likwidacji Parku Wodnego!

Bo po co trzymać na siłę nieopłacalne bagno? I głupim być trzeba, by tyle razy takie potężne pieniądze na pokrycie strat. A przecież tyle ulic czeka na remonty, modernizacje, no ale nie ma pieniędzy. Lecz jak mają być pieniądze skoro ładuje się non stop w nieudolnie zarządzany Park Wodny, a o stratach z tytułu umorzenia podatku już nie wspomnę...
21 Maja 2012, godzina 14:58
Oceniono 15 razy 15
~old fashion man
MIASTO TO NIE TWOJA PRYWATNA FIRMA FINSTER ARSENIUSZU. NIE MASZ SIE CO SIESZYC MOSKIEWSKI DOKTORKU, DO PRYWATYZACJI NIE DOJDZIE I TAK
21 Maja 2012, godzina 14:08
Oceniono 10 razy 6
~wyborca
Co by tu jeszcze rozpieprzyć Panowie?
21 Maja 2012, godzina 13:13
Oceniono 3 razy 3
~op
niedługo wybory, Panie Burmistrzu, drodzy Radni BĘDZIEMY PAMIĘTAĆ !!!
21 Maja 2012, godzina 09:40
Oceniono 17 razy 13
~~zortientowany
bo tak to się może skończyć...
21 Maja 2012, godzina 08:30
Oceniono 6 razy 4
~zortientowany
proponuję protest- piketę, i jednoczesne odwołanie do WSA, potem NSA i ostatecznie ETCP
21 Maja 2012, godzina 08:30
Oceniono 10 razy 6
~zorientowany
do Buraka. Może i (je) jest tylko technikiem budowlanym, ale to właśnie on wykazał, że ratusz zapędził się z organizacją wyborów do młodzieżowej rady tylko w szkołach średnich i pod koniec roku szkolnego, zamiast na jego początku. To nie było tak, jak pisały inne lokalne media, że UM oświeciło i sam zorientował się, że popełnił błędy.
20 Maja 2012, godzina 21:41
Oceniono 10 razy 4

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 401.00 411.00 DKKDKK 50.30 54.40
EUREUR 429.00 437.00 RUBRUB 4.42 4.80
CHFCHF 448.00 458.00 NOKNOK 30.20 34.50
GBPGBP 506.00 516.00 SEKSEK 37.50 38.60
Aktualizacja: 2024-06-22 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 403.00 407.98 DKKDKK 50.40 54.30
EUREUR 431.16 436.18 RUBRUB 4.42 4.80
CHFCHF 449.00 455.00 NOKNOK 30.30 34.40
GBPGBP 508.45 514.41 SEKSEK 37.60 38.50
Aktualizacja: 2024-06-22 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy podoba Ci się koncepcja instalacji na rondzie im. WOŚP w Chojnicach?
Ceny paliw2024-06-21

E95 E98 ON LPG
BP 6.74 zł 7.44 zł 6.85 zł 2.67 zł
Circle K 6.66 zł - 6.76 zł 2.64 zł
Mol Chojnice 6.71 zł - 6.81 zł 2.67 zł
MZK 6.52 zł 6.99 zł 6.61 zł 2.55 zł
Orlen 6.71 zł 7.41 zł 6.81 zł 2.67 zł
PKS 6.69 zł - 6.77 zł 2.6 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij