Japończyk o awarii w Fukuszimie
W polskich miastach rozpoczął się Europejski Tydzień Akcji "Dla przyszłości bez Czarnobyla i Fukuszimy". W tym czasie podobne akcje organizowane są także na Ukrainie, w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Hiszpanii.
Z tej okazji w Chojnicach gościł Toshinari Hata z Japonii, rolnik, którego sad znajdował się 50 km od elektrowni atomowej w Fukiszumie. W marcu zeszłego roku po przejściu niszczycielskiej fali tsunami uszkodzeniu uległy trzy reaktory. W Polsce aktualnie trwa kampania informacyjna Ministerstwa Gospodarki „Poznaj atom”, która ma informować nt. tego źródła energii i rozwiać obawy Polaków. Warto poznać różne strony medalu. Gość z Japonii skutki katastrofy nuklearnej obserwował z bliska. - Ludzie żyją w strachu o zdrowie, przede wszystkim o zdrowie dzieci. Sami pewnie będziecie chcieli mieć dzieci, więc zastanówcie się, czy warto ryzykować dla nich taką przyszłość – zwrócił się dziś do zebranych podczas spotkania w Sopockiej Szkole Wyższej w Chojnicach, na którym większość stanowili licealiści.
Reklama | Czytaj dalej »
Japończyk dziwił się, że w Polsce trwa debata na temat energii atomowej, tymczasem w Japonii nikt nie pytał czy obywatele popierają takie rozwiązanie. - U nas mieszkańcy nie mogą się sprzeciwić. Wiem, że w Polsce można przeprowadzić np. referendum – mówił Toshinari Hata. W Japonii tłumaczono, że elektrownie są szansą dla biednych regionów. Tak w skrócie według gościa wyglądała kampania informacyjna, w której o niebezpieczeństwach nie mówiło się wiele. - Czy jakość życia zatem się podniosła? – padło pytanie z sali. - Dla przeciętnych obywateli dużo się nie zmieniło, może miasta się bardziej rozwinęły. Korzyści i konsekwencje zostały nierówno rozdane – uważa Japończyk.
Tydzień akcji trwa, a jeszcze jutro o godz. 17 w Herbaciarni Kredenz będzie okazja posłuchać jakie zdanie ma prof. Angelina Nyagu z Ukrainy.
Inicjatorem i koordynatorem Tygodnia Akcji w Europie jest niemiecka organizacja społeczna Internationales Bildungs und Begegnungswerk (IBB). W Polsce projekt koordynuje Stowarzyszenie Ekologiczno – Kulturalne „Wspólna Ziemia”. Organizacja Tygodnia Akcji „Dla przyszłości bez Czarnobyla i Fukuszimy” w ponad dwudziestu polskich miastach jest możliwa dzięki pomocy organizacyjnej i finansowej Fundacji im. Heinricha Bölla oraz Fundacji Greenpeace Polska.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (18)
- Komentarze Facebook (...)
18 komentarzy
Przekładając to na nasze, najgorszy kataklizm jaki mógł nas spotkać i stara elektrownia nie powodują specjalnych szkód ale boimy się (nie wiadomo czego) innych, nowszych, bezpieczniejszych elektrowni. Trudno pojąć tą pokrętną logikę.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!