Niedziela, 21 Lipca 2024 | Imieniny: Danieli, Wawrzyńca, Wiktora chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst je, fot. ms

Wojewoda i prokuratura powiadomione

Przedszkole przy ulicy Młodzieżowej.

Przedszkole przy ulicy Młodzieżowej.

Prywatyzacją ostatniego samorządowego przedszkola zajęła się Prokuratura Apelacyjna w Gdańsku, a także Pomorski Urząd Wojewódzki. Instytucje tematem zainteresował Mariusz Janik.

Wojewoda pomorski został powiadomiony o „bezprawnym uchylaniu się Burmistrza Miasta Chojnice – organu wykonawczego Gminy Miejskiej Chojnice od realizacji zadań własnych gminy w ten sposób, że został ogłoszony konkurs w przedmiocie wyłonienia oferty na sprywatyzowanie ostatniego publicznego przedszkola na terenie Gminy Miejskiej Chojnice bez żadnych gwarancji, iż osoba która wygra konkurs i przejmie na własność mienie Gminy Miejskiej Chojnice będzie zobligowana do prowadzenia przedszkola w przyszłości, w szczególności za rok czy dwa lata.” W uzasadnieniu Mariusz Janik podaje m.in., że miasto nie posiada mienia pozwalającego otworzyć nowe przedszkole, gdy zwycięzca konkursu zaprzestanie prowadzenia swojej placówki. Pismo zostało przekazane przez wojewodę do Rady Miejskiej Chojnic. Pod koniec sesji RM z 4.06 jej przewodniczący Mirosław Janowski poinformował radnych z Komisji Rewizyjnej o tym fakcie. Zobowiązał ich do wypracowania stanowiska w sprawach poruszonych w nim.

Reklama | Czytaj dalej »

Do Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku Mariusz Janik wysłał dwa pisma. W pierwszym z dn. 7.05.2012 r. „zawiadamia o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na tym, że na przełomie 2011/2012 roku Burmistrz Miasta Chojnice, jako organ wykonawczy Gminy Miejskiej Chojnice dopuścił się niegospodarności w związku z podjęciem decyzji o rozpisaniu konkursu na prywatyzację ostatniego publicznego Przedszkola Samorządowego nr 9 „Skrzaty” w Chojnicach stanowiącego własność Gminy Miejskiej Chojnice.” Oprócz argumentów podanych także w korespondencji z Urzędem Wojewódzkim, autor pisma twierdzi, że sprzedaż nieruchomości przy ul. Młodzieżowej była niekorzystna dla miasta.

- Zwycięzca konkursu w drodze przetargu nabywa prawa majątkowe za kwotę stanowiącą jedynie ułamek rzeczywistej wartości tego majątku, jaki można uzyskać w obrocie nieruchomościami na wolnym rynku. Zatem nie ulega wątpliwości, że takie działanie Burmistrza Miasta Chojnice świadczy o jego niegospodarności w zarządzaniu i rozporządzaniu majątkiem komunalnym, stanowiącym wyłączną własność Gminy Miejskiej Chojnice. (…) Wszystko też na to wskazuje, iż wartość nieruchomości wraz z budynkiem, w którym jest prowadzone przedszkole została zaniżona przez Burmistrza Miasta Chojnice.”

Kolejne z pism zostało wysłane 11 czerwca. Mariusz Janik zarzuca w nim przekroczenie uprawnień przez Arseniusza Finstera przy organizowaniu konkursu. - Dopuścił się przekroczenia swoich uprawień w ten sposób, że wydał Zarządzenie nr 5/2012 prowadzące do zbycia majątku nieruchomego w postaci obiektów po zlikwidowanym PS nr 9 „Skrzaty” i jednoczesnym przyznaniem prawa pierwszeństwa, mimo że żaden przepis prawa ani też uchwała Rady Miejskiej Gminy Miejskiej Chojnice nie uprawniały go do tego, działając w ten sposób na szkodę Gminy Miejskiej Chojnice i powodując straty w jej majątku na kwotę co najmniej 1.200.000 zł – stwierdził autor pisma.

W dniu dzisiejszym (11.06) Mariusz Janik został przesłuchany przez chojnicką policję.

Zostałem wezwany, jako świadek w sprawie o przestępstwo z art. 231 par. 1 Kodeksu Karnego. Mówi on, że funkcjonariusz publiczny, który przekracza swoje uprawnienia lub nie dopełnia obowiązków, a w konsekwencji działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności. Rzecz dotyczy burmistrza Arseniusza Finstera. Sprawę prowadzi prokurator Joanna Kapłońska – Gajewska – przekazał nam Mariusz Janik.

Poprosiliśmy burmistrza Arseniusza Finstera o komentarz do przedstawionych wcześniej pism. "Pan Janik twierdzi, że moja niegospodarność polega na prywatyzacji ostatniego publicznego przedszkola. W pismach do Prokuratury Apelacyjnej i do Wojewody Pomorskiego autor posługuje się argumentem, iż „całą sprawą zainteresowało się Centralne Biuro Antykorupcyjne”. Otóż jest to już argument nieaktualny, ponieważ CBA nie doszukało się nieprawidłowości, więcej – nawet nie wszczęło śledztwa, bo nie było przesłanek ku temu! Legalność i zgodność z prawem uchwały Rady Miejskiej o likwidacji PS nr 9 badało też w trybie nadzorczym biuro prawne Wojewody Pomorskiego. Pan Wojewoda uchwały nie uchylił, a nawet odrzucił argumenty Rzecznika Praw Dziecka.

Zawiadomienie p. Janika to kolejne „medialne przedstawienie”. Jeżeli Prokuratura Apelacyjna lub Wojewoda poprosi nas o wyjaśnienie, to jesteśmy przygotowani do tego
o każdej porze. Tryb likwidacji i konkurs wyłaniający podmiot prowadzący niepubliczne przedszkole, jest moim zdaniem, które opieram o wydane już decyzje i opinie innych organów, w pełni legalny i zgodny z prawem, dodam, że w takim samym trybie sprzedawaliśmy inne, doskonale dzisiaj funkcjonujące, przedszkola.

W pismach jest wiele niemerytorycznych zarzutów, np.: „o braku analizy na zapotrzebowanie i prowadzenie ostatniego przedszkola publicznego”. Analizy są, mamy bardzo wysoki wskaźnik dzieci uczęszczających do przedszkoli (blisko 80 %), a formy prowadzenia nie można gminie narzucić. Zadaniem gminy jest finansowanie każdego dziecka. Wywiązujemy się z tego obowiązku w 100 %, finansujemy też oddziały integracyjne. W nowym niepublicznym przedszkolu będą również funkcjonowały oddziały integracyjne – tak samo finansowane jak dotychczas.

Pan Janik wnosi, aby Wojewoda „zobowiązał Burmistrza Chojnic do realizacji zadań własnych”. To jest zupełnie nieuprawniony postulat, ponieważ miasto Chojnice zapewnia miejsca w przedszkolach dla wszystkich dzieci i prowadzi integrację.

Kolejny niemerytoryczny zarzut, to sugerowanie o „nabywaniu praw majątkowych
za kwotę stanowiącą jedynie ułamek rzeczywistej wartości tego majątku
”. Zdaniem p. Janika „w obrocie na wolnym rynku można uzyskać więcej”. Autor sam sobie zaprzecza, ponieważ
z jednej strony pisze, iż publiczne musi istnieć, a potem odnosi się do ceny. Myli się jednak bardzo, ponieważ ceny uzyskane za zbywanie obiektów przedszkolnych wielokrotnie przewyższają ceny nieruchomości np. pod budownictwo, a nawet pod handel i usługi
w Chojnicach. Snucie wizji, że „ktoś kupił po to, aby wyburzyć przedszkole i wybudować biura lub sklepy” jest również nieuprawnione.  Sto metrów od PS nr 9 przygotowywana jest działka do zbycia, której wycena jest trzy razy niższa od nieruchomości PS nr 9. Te wszystkie informacje można było sprawdzić, ale tak jak pisałem chodzi o „medialny rozgłos”. Pragnę przypomnieć, że w podobny sposób p. Janik działał w „sprawie pomnika Kopernika”.

Po zapoznaniu się z treścią zawiadomień, nie widzę podstaw do obaw. Jestem też, wraz z odpowiedzialnymi urzędnikami, do dyspozycji Prokuratury Apelacyjnej i Pana Wojewody."

Arseniusz Finster - burmistrz Chojnic

Pismo M.Janika do Wojewody Pomorskiego z 7.05.2012

Pismo M.Janika do Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku z 7.05.2012

Pismo M.Janika do Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku z 11.06.2012

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

7 komentarzy

~Bożena
Gratuluję Janowi spokoju ducha. Burmistrzowi trzeba więcej takich co to "nic nie widziałem, nic nie słyszałem". Ale ryneczek mamy piękny jupi!
12 Czerwca 2012, godzina 15:07
Oceniono 8 razy 0
~Jan
Dobrze Panie Burmistrzu niech tych paru krzykaczy wyleje swoją żółć nienawiści do Pana, może będą łagodniejsi dla środowiska.
12 Czerwca 2012, godzina 11:49
Oceniono 16 razy 0
~potencjalny kupiec
Zapomniałem zapytać o metraż. Ile m2 ma ta działka do zbycia? Może jest 3 razy mniejsza i stąd 3 razy niższa wycena? Może jakieś szczegóły?
12 Czerwca 2012, godzina 10:24
Oceniono 8 razy 2
~potencjalny kupiec
Sto metrów od PS nr 9 przygotowywana jest działka do zbycia, której wycena jest trzy razy niższa od nieruchomości PS nr 9.

Która to działka? Tam wokół wszystko jest już zagospodarowane.
12 Czerwca 2012, godzina 10:22
Oceniono 8 razy 2
~opinia
Finster! Ty jesteś błazen a nie urzędnik !!!!
11 Czerwca 2012, godzina 20:11
Oceniono 32 razy 10
~Kuba
Brawo Panie Janik i serdeczne dzięki za zajęcie się sprawą. Dzięki i tym wszystkim którzy tą naszą akcję wspierają. To co dzieje się tu w Chojnicach i nie tylko, wystarczy posłuchać krajowe media, to o wielką pomstę do nieba woła. Władza jakby zapomniała, iż to dzieci są naszym skarbem i należy się nie targować i na dzieciach nie oszczędzać. Bez nich nie ma dalszej kontynuacji naszego dorobku. Pominę na koniec milczeniem sprawę rent. Kto jak nie dzieci nasze będzie ciężko pracował aby zagwarantować to co nazywamy godnym życiem.. renty, emerytury. Panie Finster, jest Pan przy pańskiej filozofii działania, wielkim krótkowzrocznym gburem!
11 Czerwca 2012, godzina 19:57
Oceniono 36 razy 14
~CBA
Janik strzela ślepakami ;-(
11 Czerwca 2012, godzina 16:05
Oceniono 35 razy -5

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 391.00 401.00 DKKDKK 50.80 53.80
EUREUR 424.00 432.00 RUBRUB 4.32 4.54
CHFCHF 439.00 447.00 NOKNOK 30.20 33.10
GBPGBP 504.00 512.00 SEKSEK 32.00 37.40
Aktualizacja: 2024-07-21 16:19
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 392.22 396.99 DKKDKK 50.90 53.70
EUREUR 426.00 430.00 RUBRUB 4.32 4.54
CHFCHF 440.00 445.00 NOKNOK 30.30 33.00
GBPGBP 505.64 511.55 SEKSEK 32.10 37.30
Aktualizacja: 2024-07-21 16:19
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Dokąd wybierasz się na wakacje?Ceny paliw2024-07-19

E95 E98 ON LPG
BP 6.61 zł 7.31 zł 6.71 zł 2.79 zł
Circle K 6.56 zł - 6.66 zł 2.76 zł
Mol Chojnice 6.59 zł - 6.69 zł 2.79 zł
MZK 6.5 zł 6.99 zł 6.6 zł 2.63 zł
Orlen 6.61 zł 7.34 zł 6.71 zł 2.79 zł
PKS 6.52 zł - 6.62 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij