Poniedziałek, 27 Maja 2024 | Imieniny: Amandy, Jana, Juliana chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Rozprawa odroczona

Arseniusz Finster czeka przed salą nr 6 chojnickiego sądu na rozpoczęcie rozprawy.

Arseniusz Finster czeka przed salą nr 6 chojnickiego sądu na rozpoczęcie rozprawy.

W środę (11.07) w chojnickim Sądzie Rejonowym odbyło się pierwsze posiedzenie w sprawie, którą wytoczyli organizatorzy ubiegłorocznego protestu "przedszkolnego" burmistrzowi Arseniuszowi Finsterowi. Uważają, że zakłócał go poprzez swe działania na płycie Starego Rynku.

Wydany przez Sąd Rejonowy w marcu 2012 w tej sprawie wyrok nakazowy uznał Arseniusza Finstera winnego i obciążył grzywną w wysokości 300 złotych. Arseniusz Finster stawił się w sądzie z obrońcą, którym jest mecenas Wojciech Schmidt. Oskarżycielem posiłkowym był Radosław Sawicki, prezes Stowarzyszenia Wspólna Ziemia. Mimo, że według informacji podawanych na wokandzie, sprawę założyło Stowarzyszenie Arcana Historii, jej prezes Marcin Wałdoch czekał na korytarzu na wezwanie na salę rozpraw. O godzinie 10.00 miał zeznawać jako świadek. To prawdopodobnie było powodem zapytania Radosława Sawickiego adresowanego do sędziny Anny Jarzyny, o powód braku Marcina Wałdocha. Sędzina wyjaśniła, że zostało wysłane zawiadomienie do SAH o terminie środowej rozprawy. Kolejną sprawą, którą musiała rozstrzygnąć, był wniosek obrony złożony w przeddzień rozprawy. Domagała się w nim umorzenia postępowania, gdyż wg obrony status pokrzywdzonego nie przysługuje wnioskodawcom. Tym wg mecenasa Wojciecha Schmidta mogą być jedynie organy państwa. Nie zgodził się z tą argumentacją Radosław Sawicki. Także sędzia Anna Jarzyna miała inne zdanie niż obrońca burmistrza. Kolejnym punktem spornym pomiędzy stronami było to, czy Arcana Historii były jednym z organizatorów protestu z 10.09.2011, czy nie. Obrońca uważał, że nie, gdyż nie było to stowarzyszenie wymienione na zgłoszeniu złożonym w ratuszu. Domagał się ponadto okazania uchwał zarządów obydwu stowarzyszeń, które upoważniałyby ich prezesów do składania wniosku w sądzie o ukaranie burmistrza. Według niego analiza zapisów statutów WZ i SAH wymaga właśnie takiego trybu. Polemizował z tymi tezami Radosław Sawicki. Jest zdania, że statut Wspólnej Ziemi nie zmusza, by każda decyzja prezesa poprzedzona była uchwałami zarządu. Przywołał przykład, że również burmistrz podejmuje decyzje bez upoważnienia zarządu miasta. To stwierdzenie zostało wkrótce celnie sprostowane przez obrońcę, gdyż od 2002 roku to ciało kolegialne już nie istnieje. Sawicki tłumaczył ponadto, że prawo o zgromadzeniach publicznych wymaga wskazania jednego konkretnego organizatora, dlatego w piśmie złożonym w chojnickim Urzędzie Miejskim tylko on był wymieniony. Pozostałymi byli działacze Arcan Historii oraz Jacek Studziński, również obecny w gmachu sądu.

Reklama | Czytaj dalej »

Rozbieżne stanowiska stron w sprawach proceduralnych zapewne leżały u podstaw decyzji sądu o odroczeniu rozprawy do 21 sierpnia 2012 roku. Jednocześnie sąd zobowiązał szefów Wspólnej Ziemi i Arcan Historii, by w terminie 14 dni dostarczyli statuty swych organizacji oraz złożyli dokumenty, które upoważniają ich do złożenia wniosku o ukaranie Arseniusza Finstera.

Aktualizacja z 12.07.2012. W uzupełnieniu wątku dotyczącego wyroku nakazowego z 9.03.2012, podajemy, że strony miały 7 dni od dnia jego doręczenia na wniesienie sprzeciwu. Z tej możliwości skorzystał Arseniusz Finster. W takim wypadku wyrok nakazowy traci moc, a sprawa jest rozpoznawana na ogólnych zasadach. Więcej szczegółów w "Burmistrz ukarany grzywną" - tekst o wyroku z marca 2012.

Jacek Studziński i Radosław Sawicki przed pierwszym posiedzeniem sądu.

"Pojedynek na decybele w samo południe" - relacja z protestu, który odbył się na Starym Rynku 10.09.2011.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

34 komentarzy

~BORUTA
Marcinku wyluzuj bo ci żyłka pęknie, zostaniesz roślinką i nie będziesz mógł jeździć do Warszawy aby kłaniać się Jaśnie Panu Prezesowi bo jak wiadomo tylko jego szanujesz i uznajesz. Może przy okazji następnych wyborów wysuniesz jego kandydaturę na burmistrza Chojnic, bo Pana Finstera nie możesz jakoś ścierpieć! Ciekawe czy chodzisz do kościółka?
13 Lipca 2012, godzina 18:23
Oceniono 38 razy 10
~podatnik
O czym ta dyskusja? O statutach czy zakłócaniu protestu?
13 Lipca 2012, godzina 14:14
Oceniono 19 razy 13
Do ''zwykły obywatel''. Czytać nie muszę, zrobiłem to kilkanaście lat temu kiedy sam zakładałem Stowarzyszenie.
13 Lipca 2012, godzina 10:58
Oceniono 10 razy 2
~zwykły obywatel
Ot narodził się nam w Chojnicach "mądry" HRABIA, co innych poucza, a sam wie niewiele. Poczytaj sobie dokładnie o stowarzyszeniach, ze zrozumieniem oczywiście, dopiero po wnikliwej lekturze wymądrzaj się na forach, byle zgodnie ze stanem faktycznym.
13 Lipca 2012, godzina 09:33
Oceniono 13 razy 5
~były wyborca p.AF
Panie Burmistrzu! Czy Urząd Miejski przy przyjmowaniu od Wspólnej Ziemi bądź Arcan Historii albo PChS najróżniejszych protestów, pism, opinii oraz wniosków, w tym o zgromadzeniu publicznym we wrześniu 2011 na Rynku albo w lutym 2012 pod cmentarzem żołnierzy radzieckich, domagał się od działaczy tych stowarzyszeń okazań uchwał zarządów? Pyta się ktoś wyżej o zarządzenia Burmistrza. Zajrzałem do BIPu UM na http://bip.miastochojnice.pl/?pid=391 . Ostatnie (???) zarządzenie opublikowane na nim jest z 7.02.2012 (słownie - siódmego lutego). Niech żyje Przejrzysta Gmina wg chojnickich rządzicieli!
13 Lipca 2012, godzina 08:38
Oceniono 22 razy 4
~lelek
HRABIA - ty to jesteś internetowym trollem. Albo sam zainteresowany pisze, aby bronić swoich "racji". Ta tendencja do obrażania i poniżania innych, znana cecha pewnej zadufanej w sobie osoby...
13 Lipca 2012, godzina 08:22
Oceniono 13 razy 3
~do alians
myślisz, że to problem zrobić pismo z datą wsteczną i to w tym urzędzie?
13 Lipca 2012, godzina 06:36
Oceniono 18 razy 6
~alians
Czy pan burmistrz wydał zarządzenie w sprawie swojego wystąpienia na płycie Rynku w dniu 10 września 2011 roku? W dniu zagłuszania protestu. Zdaje się, że swoje wszelkie działania poprzedzić musi biurokratyczną decyzją na papierze, czyli zarządzeniem. Organizacjom zarzuca brak uchwały zarządu, sam chyba też nie dba o poprzedzenie działań odpowiednikiem uchwały, czyli burmistrzowskim zarządzeniem. Widzi słomkę w oku organizacji pozarządowych, a w swoim belki nie widzi.
12 Lipca 2012, godzina 17:32
Oceniono 31 razy 13
~podatnik
Panie Finster kto podjął decyzję na wydanie bez zgody Rady Miejskiej 28 tys. na koncert Roberta Janowskiego podczas Dni Chojnic? Dopiero po fakcie Rada Miejska zgodziła się nie mając innego wyjścia, bo musiałby ktoś pewnie ze swoich wyłożyć? Dla ciekawskich. Jak podaje Czas Chojnic koncert kosztował podatników 35 tys. Dla porównania może pochwali się Pan jakie środki przeznaczono z budżetu na Fiestę chojnicką (festiwal teatrów)? Obawiam się, że gdyby 35 tysięcy to prawie połowa by jeszcze została.

Tak na marginesie. Pański adwokat zwraca uwagę Radkowi Sawickiemu, że powinien mieć uchwałę Wspólnej Ziemi żeby wnosić pozew do Sądu w sprawie zakłócania zgromadzenia publicznego, a co w przypadku wydatkowania środków na koncert, gdy nie było jeszcze zgody Rady? Tu jest wszystko w porządku?
12 Lipca 2012, godzina 11:24
Oceniono 44 razy 16
~Sałatka Jarzynowa a'la Chojnice
Potrzebne: arogancki, kuty na 4 łapy adwokat; niedoświadczony młody sędzia; niepokorne organizacje pozarządowe oraz przedstawiciel rządzącej od 4 kadencji władzy lokalnej. Sposób wykonania: lokalna władza nadużywa swej władzy; organizacje protestują i udają się do sądu; adwokat eksponuje poboczne wątki jakby były najważniejsze; sędzia pozwala się wodzić za nos. Przepis idealnie nadaje się do zastosowania w małych społecznościach z zasiedziałą od lat władzą, która skutecznie ubezwłasnowolniła większość przejawów życia publicznego. Smacznego.

Nadzieja w wytrwałości pozarządowców...
12 Lipca 2012, godzina 10:34
Oceniono 50 razy 20
~zakompleksiony arogancki buc u władzy
Cytat z wypowiedzi Finstera w Gazecie Pomorskiej:
Życzę liderowi Wspólnej Ziemi, żeby sobie trochę poczytał - kpi burmistrz Arseniusz Finster. - Obnażyliśmy jego ignorancję i niekompetencję. Jak ktoś, kto sto i na straży demokracji, może łamać prawo?
To pomówienie. Z tego co wiem burmistrz, ani nawet jego adwokat, nic nie obnażył, poza tym, że się Sawicki pomylił co do struktury władz miasta. To nie grzech. Arseniusz jednak atakuje jakby udowodnił, że Wspólna Ziemia co najmniej handluje bronią lub twardymi narkotykami ;-)
12 Lipca 2012, godzina 10:25
Oceniono 45 razy 11
Do ''o co ten szum''. Panie prezesie zoo w Twojej spółce rządzi Twój tyłek! On wydaje rozkazy a Ty je wykonujesz (reprezentujesz)! I to jest spółka zoo, która czasami szumi! Stowarzyszenia to nie spółki! Stowarzyszenia mają inne cele (statuty) i inne zasady zarządzania aczkolwiek podobnie są rejestrowane! Do ''ixi''. Podobno w Polsce, każdy oskarżony ma prawo do obrony? Twoi idole tego prawa Pana Burmistrza pozbawili! W tym celu użyli tych Twoich ''tricków'' prawnych aby uzyskać WYROK NAKAZOWY! Wyrok Nakazowy jest wdawany na podstawie skargi (pomówienia) bez dowodów! Owszem o zgłoszeniu skargi (pomówienia) zostajesz powiadomiony. I nic więcej! Po pewnym czasie otrzymujesz, wniosek o ukaranie wraz z wyrokiem! Wyrok z reguły jest ''łagodny'' z niższej półki. Zapada on na posiedzeniu niejawnym! Możesz się z nim zgodzić lub zgłosić sprzeciw. Masz na to 7 dni (5 roboczych) nie liczy się data stempla pocztowego. To tyle w temacie robienia ludziom wody z mózgu przez ''zoopralnię''!
12 Lipca 2012, godzina 09:16
Oceniono 32 razy -6
~paragraf
No to mamy widowisko i przekonamy się, czy w chojnickim sądzie można skutecznie dochodzić sprawiedliwości i swoich praw zgodnie z zasadami określonymi w Konstytucji RP, czy górę weźmie prywata i zainteresowani doczekają się wyroku, ale nie sprawiedliwości.
12 Lipca 2012, godzina 07:58
Oceniono 28 razy 16
Dopiero będzie? Moim zdaniem to jest aktualny status quo. Medialny uśmiech pana burmistrza nie licuje z powagą tego miejsca. Tak samo infantylnym zachowaniem było zagłuszanie legalnego protestu.
12 Lipca 2012, godzina 04:02
Oceniono 34 razy 8
~Zwykły kierowca TIR
Po obejrzeniu filmu z protestu zastanawia mnie tylko to iż p. Finster mówi o oszczędnościach a marnuje nasze pieniądze i ściąga sprzęt z bodajże z ChDK aby zagłuszyć bądź nie dopuścić do głosu ludzi którzy pilnują aby władza była w rękach społeczeństwa a nie jednostki. Jeśli nie będzie u nas ludzi co patrzą władzy na ręce to dopiero będzie tu Białoruś.
12 Lipca 2012, godzina 01:22
Oceniono 47 razy 21

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 390.00 399.00 DKKDKK 50.20 53.80
EUREUR 424.00 430.00 RUBRUB 4.15 4.42
CHFCHF 424.00 431.00 NOKNOK 30.00 33.40
GBPGBP 497.00 505.00 SEKSEK 36.00 37.10
Aktualizacja: 2024-05-27 17:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 391.66 396.35 DKKDKK 50.30 53.70
EUREUR 425.30 429.61 RUBRUB 4.15 4.42
CHFCHF 424.00 431.00 NOKNOK 30.10 33.30
GBPGBP 498.35 503.96 SEKSEK 36.10 37.00
Aktualizacja: 2024-05-27 17:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy wypożyczasz książki z Miejskiej Biblioteki Publicznej?
Ceny paliw2024-05-27

E95 E98 ON LPG
BP 6.84 zł 7.54 zł 6.89 zł 2.68 zł
Circle K 6.79 zł - 6.84 zł 2.65 zł
Mol Chojnice 6.79 zł - 6.84 zł 2.67 zł
MZK 6.75 zł 7.39 zł 6.79 zł 2.65 zł
Orlen 6.79 zł 7.57 zł 6.84 zł 2.67 zł
PKS 6.78 zł - 6.79 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij