Niedziela, 14 Kwietnia 2024 | Imieniny: Bernarda, Martyny, Waleriana chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Radni będą opiniować wniosek PChS.Aktualizacja

W debacie na temat inicjatywy uchwałodawczej z 29.02.2012 wzięło udział 7 radnych.

W debacie na temat inicjatywy uchwałodawczej z 29.02.2012 wzięło udział 7 radnych.

Na poniedziałkowej (24.09) sesji Rady Miejskiej rajcy mają jednak debatować nad wnioskiem Stowarzyszenia Projekt Chojnicka Samorządność. Prośbę burmistrza Arseniusza Finstera zaaprobował przewodniczący Rady Mirosław Janowski.

Szef Rady Miejskiej ma jednak wątpliwości, czy nowelizacja Statutu Miasta polegająca na umożliwieniu grupie mieszkańców wnoszenia pod obrady własnych projektów uchwał jest zgodna z prawem. – Jest Statut Miasta Gdyni, gdzie są umieszczone zapisy zbliżone do proponowanych przez inicjatorów. Jest także wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, o którym poinformował mnie Mirosław Janowski. W uzasadnieniu tego wyroku, który podtrzymał decyzję wojewody o unieważnieniu uchwały Rady Gminy, stwierdzono m.in., że w przepisach Konstytucji oraz w ustawie o samorządzie gminnym brak jest unormowań przyznających mieszkańcom wspólnoty samorządowej prawa do przedstawiania pod obrady rady gminy projektów uchwał.

Reklama | Czytaj dalej »

Burmistrz zaznaczył jednak, że podtrzymuje swe poparcie dla przyjęcia wniosku PChS. Wyraził nadzieję, że nie będzie ta uchwała, jak gdyńska, martwym i niewykorzystywanym prawem. Przy okazji ustosunkował się do dwóch komentarzy, które znalazł na „forach internetowych”. – Jacek Studziński zarzucił mi, że także ja mam inicjatywę uchwałodawczą. Zgadza się, ale nie mogę wychodzić z własnym projektem uchwały, skoro trwa dialog przewodniczącego Janowskiego z klubami radnych. Liczę na to, że wkrótce zakończy się on jakimś postanowieniem – wyraził nadzieję Arseniusz Finster.

Całość wypowiedzi z 21.09 A.Finstera ws.wniosku PChS i internetowych komentarzy.

Burmistrz odniósł się także do wypowiedzi prezesa Wspólnej Ziemi. – Pojawiają się w Internecie wpisy Radka Sawickiego, że trzeba byłoby zaskarżyć Radę Miejską o bezczynność. Z jednej strony chcemy współpracować, potem straszymy. Nie ma co straszyć, bo nikt się nie boi pana Sawickiego. Ta skarga w ogóle nie ma racji bytu, bo to nie jest decyzja administracyjna czy uchwała rady. To jest inicjatywa, którą radni mogą podjąć lub pominąć milczeniem – stwierdził w piątek (21.09) burmistrz Arseniusz Finster.

Zapewne włodarz miasta miał na myśli te komentarze, które pojawiły się przy naszym artykule z 17.09 „Koalicja później o inicjatywie obywatelskiej”. Tylko jeden z nich jest podpisany „Radek Sawicki”. Pojawił się, jako pierwszy 17 września o 22.05. Nie ma w nim mowy o postulacie wniesienia skargi na bezczynność Rady. Taką sugestię wpisał natomiast internauta o nicku „wyborca” 18 września o godzinie 8.27.

Pełna treść wyroku WSA w Olsztynie z 28.10.2008

Aktualizacja z 1.10.2012.

Podczas piątkowej (28.09) konferencji prasowej burmistrz Arseniusz Finster zapoznał jej uczestników z treścią listu, który otrzymał od Radosława Sawickiego. Jego autor twierdził w nim, że nie napisał komentarza, który pojawił się 18.09.2012 o godzinie 8.27 przy artykule „Koalicja później o inicjatywie obywatelskiej” o następującej treści: „~wyborca. Dziwię się, że PChS nie wystąpił jeszcze ze skargą do organu nadrzędnego na bezczynność.” Autorstwo tego komentarza Arseniusz Finster przypisywał właśnie Radosławowi Sawickiemu. Tak odpowiedział prezesowi Wspólnej Ziemi burmistrz Chojnic: - Pragnę sprostować. Przepraszam, pomyliłem się.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

9 komentarzy

~Arek przeproś!!!
Ej, wsioku, pomówiłeś to przeproś! Co to jest? Se gębę będziesz ludźmi wycierał???!!!
26 Września 2012, godzina 21:56
Oceniono 9 razy 7
~Ooo
Ooo...
23 Września 2012, godzina 22:19
Oceniono 9 razy 7
~Marzenna Osowicka
Brawo Radku, brawo Jacku!
W dialogu organizacji pozarządowych z władzą samorządową ważna jest rzetelność, przejrzystość, szczerość, solidność, uczciwość, odpowiedzialność, zgodność z prawdą, kompetencja i profesjonalizm. Jest to naturalnie obopólne zobowiązanie. Natomiast dwa ostatnie aspekty szczególnie zobowiązują stronę samorządową, gdyż to ona dysponuje szeroką gamą środków i narzędzi tę współpracę regulujących i interpretujących. Szary obywatel ma prawo nie posiadać wiedzy prawnej dotyczącej wielu aspektów życia we wspólnocie lokalnej i, jak życie pokazuje, znajduje się często na pozycji dużo bardziej niedogodnej. Mnie osobiście brakuje gry fair-play w tym związku i żeby nie było niedomówień, uściślam: ze strony naszej lokalnej władzy.
23 Września 2012, godzina 08:48
Oceniono 38 razy 26
~fragi
Moze i zieją ale z podlinkowanego artykułu wynika że zgodnie z prawem Rada Miasta MUSI na ten wniosek odpowiedzieć a burmistrz znowu mija się z prawdą opowiadając kocopały.
23 Września 2012, godzina 07:32
Oceniono 29 razy 23
~kopiko
nie przemilczy. stwierdzi, że miał prawo pomylić wypowiedzi obydwu panów, bo przecież równie "zieją jadem" ewentualnie w inny sposób spróbuje winę za swoje faux pas zrzucić na "oponentów".
22 Września 2012, godzina 20:51
Oceniono 32 razy 26
~???
Czy stać burmistrza na oficjalne przeprosiny? Czy przemilczy?
22 Września 2012, godzina 19:36
Oceniono 32 razy 28
~Jacek Studziński
Radku. O bezczynności i ewentualnej skardze napisałem na moim blogu. Widocznie Pan burmistrz nas pomylił. W rozmowie telefonicznej, gdy przypomniałem Panu burmistrzowi o obietnicy i miesiącu wrześniu także użyłem stwierdzenia, że tak naprawdę powinniśmy wystąpić ze skargą na bezczynność RM w związku z tym, że nasz wniosek tak naprawdę nie został przez RM rozpatrzony. Dopowiedziałem również, że nie chodzi o pisanie skarg na które w rzeczy samej szkoda sił i czasu.
Przy okazji znowu podam ciekawy link do artykułu. Pewne rzeczy warto wiedzieć. Zachęcam również naszą opozycję do skorzystania. Oto on: http://www.samorzad.lex.pl/czytaj/-/artykul/inicjatywa-obywatelska-w-sprawie-podjecia-uchwaly-przez-organ-stanowiacy-j-s-t-nie-moze-pozostac-bez-rozpatrzenia
22 Września 2012, godzina 18:36
Oceniono 31 razy 27
~Jacek Studziński
Bardzo żałuje, że nie będę mógł uczestniczyć w poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej. Niestety jestem chory. Jednak jak sądzę i tak przewodniczący Rady Miejskiej nie udzieliłby mi głosu, abym mógł odnieść się do pomysłu wprowadzenia zmian w statucie miasta, umożliwiających obywatelom występowanie z obywatelską inicjatywą uchwałodawczą. Nie spodziewam się też, aby RM chciała takie zapisy wprowadzić. Byłbym mile zaskoczony, gdyby wniosek w tej sprawie przyjęto, a co za tym idzie rozpoczęto prace nad przygotowaniem projektu uchwały zmieniającego statut. Deklaruję chęć włączenia się do tych prac. Przypomnę, że kilkadziesiąt samorządów takie rozwiązania wprowadziły. I wojewodowie ich nie uchylili.
Co do wyroku WSA w Olsztynie. Muszę na wstępie podziękować Panu burmistrzowi za niezwłoczne przesłanie na moją pocztę wspomnianego wyroku, abym mógł się z nim zapoznać. W ciągu 40 min. otrzymałem skan tego pisma z biura burmistrza o który poprosiłem w piątek. Cieszy mnie również fakt, że w dalszym ciągu burmistrz Chojnic jest za stworzeniem obywatelom naszego miasta rozwiązań, które proponujemy, chociaż nie tak do końca. Bardziej przypadły do gustu burmistrzowi rozwiązania z Gdyni. Nie jest też przekonany do drugiego pomysłu: punktu podczas obrad RM - Wnioski Obywatelskie. Niemniej, jak sadzę, przy odpowiedniej argumentacji, nasze propozycje wzorowane na statutach kilku samorządów, mają szansę przekonać, że to co proponujemy jest do przyjęcia. Przynajmniej ta pierwsza.
Wracając do wyroku WSA w Olsztynie. Jako komentarz w tej sprawie proponuję zapoznać się z następującym tekstem Pana Piotra Uziębło. Podaję link: http://www.lex.pl/gsp-akt/-/akt/glosa-do-wyroku-wsa-z-dnia-28-pazdziernika-2008-r-ii-saol-73708
Jest to obszerny tekst. Zachęcam, by się z nim zapoznać. Naprawdę warto.
22 Września 2012, godzina 18:23
Oceniono 34 razy 30
~Radek Sawicki
Oj, Panie Burmistrzu, nieładnie tak manipulować i głosić nieprawdę na konferencji prasowej. Bezczynność radnych w temacie przedłożonego im przez PChS projektu inicjatywy obywatelskiej skomentowałem jedynie w taki sposób: "To jawna kpina z działaczy stowarzyszenia PChS i obywateli Chojnic aby od lutego do września radni nie zdążyli pochylić się nad oficjalnie zgłoszonym do Rady Miejskiej wnioskiem". Nic nie pisałem o potencjalnej skardze na Radę Miejską. Nie sugerowałem nawet takiego rozwiązania. Panie Burmistrzu, dlaczego znowu publicznie dyskredytuje Pan moją osobę? Bardzo proszę o sprostowanie podanej przez Pana nieprawdziwej informacji na temat moich wypowiedzi.

Z innej beczki: od kiedy to Pan Burmistrz przejmuje się wyrokami olsztyńskiego wojewody i tamtejszego WSA? W temacie prywatyzacji przedszkola samorządowego "Bajka", gdy przez przeciwników podawany był argument, że warmińsko - mazurski WSA unieważnił decyzję Rady Miejskiej Biskupca dotyczącą prywatyzacji ostatniego przedszkola samorządowego w tym mieście, burmistrz się tym nie przejął i nie próbował doszukać się analogii z naszymi chojnickimi uwarunkowaniami...
22 Września 2012, godzina 18:12
Oceniono 42 razy 36

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 398.00 406.00 DKKDKK 50.60 53.50
EUREUR 426.00 434.00 RUBRUB 4.13 4.40
CHFCHF 437.00 447.00 NOKNOK 31.60 33.50
GBPGBP 496.00 506.00 SEKSEK 36.00 37.40
Aktualizacja: 2024-04-14 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 400.90 405.13 DKKDKK 50.70 53.40
EUREUR 427.55 432.00 RUBRUB 4.13 4.40
CHFCHF 437.59 444.93 NOKNOK 31.70 33.40
GBPGBP 498.40 504.85 SEKSEK 36.10 37.30
Aktualizacja: 2024-04-14 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

W którym miejscu powinno powstać miasteczko rowerowe w Chojnicach?

Ceny paliw2024-04-12

E95 E98 ON LPG
BP 6.82 zł 7.52 zł 6.99 zł 2.72 zł
Circle K 6.73 zł - 6.89 zł 2.72 zł
Mol Chojnice 6.63 zł - 6.89 zł 2.81 zł
MZK 6.69 zł 7.24 zł 6.79 zł 2.75 zł
Orlen 6.79 zł 7.54 zł 6.89 zł 2.75 zł
PKS 6.74 zł - 6.82 zł 2.75 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij