Piątek, 23 Lutego 2024 | Imieniny: Damiana, Romana, Romany chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Obywatelska debata w ratuszu

Jacek Studziński przedstawia projekt PChS ws. obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej.

Jacek Studziński przedstawia projekt PChS ws. obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej.

Z inicjatywy stowarzyszenia Projekt Chojnicka Samorządność w ostatni dzień lutego w sali obrad Rady Miasta odbyło się otwarte spotkanie z radnymi, władzami miasta i chojniczanami. Tematem było przedstawienie przez organizatorów koncepcji obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej.

Z zaproszenia skorzystało siedmiu radnych oraz burmistrz Arseniusz Finster wraz ze swymi zastępcami. Byli także działacze stowarzyszenia, nieliczni mieszkańcy miasta. Spotkanie rozpoczęło się od wykładu przewodniczącego stowarzyszenia Jacka Studzińskiego, który obszernie omówił główne założenia zmian w Statucie Miasta, które miałyby umożliwić wnoszenia pod obrady chojnickiej Rady projektów uchwał. W rozdanym obecnym w ratuszu projekcie, wzorowanym na rozwiązaniach stosowanych w Dzierżoniowie i Warszawie,  zapisano m.in. – komitet inicjatywny liczyłby trzy osoby, miałby zadanie zebrać co najmniej 40 podpisów dorosłych chojniczan, Rada Miejska miałaby dwa miesiące na przyjęcie bądź odrzucenie projektu uchwały, ewentualne poprawki wniesione przez radnych musiałby zaakceptować pełnomocnik inicjatorów. Uzasadniając projekt powoływał się na zapisy Konstytucji, prawa unijnego. Wspomniał też o prezydenckim projekcie ustawy, który ma podobne rozwiązania, co pomysł PChS – u. Tak odpowiedział na pytanie, dlaczego warto wprowadzić obywatelską inicjatywę uchwałodawczą – Nie zawsze będziecie radnymi. Kiedyś będąc poza Radą Miasta, może skorzystacie z niej – stwierdził były radny Jacek Studziński.

Reklama | Czytaj dalej »

Fragmenty wprowadzenia do debaty Jacka Studzińskiego

Dyskusję starał się prowadzić Mariusz Brunka, ale zdecydowanie brakowało jemu stanowczości, którą nie raz można było zaobserwować na sesjach Rady w wykonaniu przewodniczącego Mirosława Janowskiego. Zbyt słabo reagował na schodzenie przez dyskutantów z zasadniczego tematu, dopuszczał do osobistych potyczek pomiędzy niektórymi uczestnikami spotkania. Jako pierwszy zabrał głos burmistrz Arseniusz Finster. On też zdecydowanie najczęściej zabierał głos, nie raz wdawał się w polemiki z przedmówcami. Zarzucił działaczom z PChS, że wdrożenie w życie swej inicjatywy prowadzą w niewłaściwy sposób, gdyż powinni rozpocząć działania od takiego spotkania, jak to w sali obrad chojnickiego samorządu. Policzył także obecnych na debacie – O tym spotkaniu informowały wszystkie media, portal chojnice24. Spodziewałem się, że będzie 40 – 50 osób. Jest nas tylko kilkunastu. Dziennikarzy jest tyle samo, co inicjatorów. Jako argument przeciwko urządzaniu na sesjach „hydeparku” obywatelskiego, podał przykład pracy Rady z pierwszych jej kadencji – Teraz sesje trwają 2 – 2,5 godziny, co świadczy o tym, że Rada dobrze pracuje. Kiedyś trwały po 12 godzin, często do niczego nie doprowadzając. Na nich tylko porozmawialiśmy sobie, a mieszkańcy patrząc na nas w Petrusie, drapali się po głowie, że nie ma żadnych decyzji, nie ma rozwoju, nie ma inwestycji, a Chojnice są czerwoną latarnią województwa pomorskiego – oświadczył Arseniusz Finster. Przypiął też łatkę obecnemu na spotkaniu Radosławowi Sawickiemu, że prawie dwie godziny przed lutową sesją złożył pismo, w którym domagał się zdjęcia z porządku obrad 3 projektów uchwał – To nie jest obywatelska postawa – ocenił burmistrz.

A.Finster o inicjatywie PChS

Wsparł burmistrza Leszek Pepliński, który zacytował fragment wypowiedzi senatora Janusza Sepioły, który w miesięczniku adresowanym do radnych „Wspólnota” tak ocenił prezydencki projekt ustawy – Obawiam się, że gminy mogą utracić zdolność operatywnego działania, a w najczarniejszym scenariuszu różni lokalni frustraci i pieniacze, których odsunęła od procesów decyzyjnych normalna procedura wyborcza, znajdą doskonałe ramy dla swej działalności. Byłeś radnym, nie wybrali cię, teraz trzeba odreagować i przyjść na sesję. Czy to nie będzie dezorganizowało obrady Rady? Radny zaznaczył jednak, że te przytoczone słowa nie dotyczą nikogo z obecnych na spotkaniu w chojnickim ratuszu.

Mirosław Janowski ocenił pomysł działaczy PChS, jako bardzo ciekawy, ale w części dotyczącej inicjatywy uchwałodawczej. Sceptycznie podchodzi do możliwości udzielania głosu na sesjach przez osoby spoza Rady, gdyż najczęściej wówczas dochodzi do utarczek personalnych, do czego stara się nie dopuścić.

M.Janowski o projekcie PChS

Nie brakowało podczas debaty gorących sporów i emocjonalnych zachowań. Po polemice burmistrza Arseniusza Finstera z Marcinem Wałdochem, w czasie której zarzucił działaczowi PChS i SAH niesłuszną krytykę działań profesora Marka Dutkowskiego i jego wybór na eksperta Rady Strategii, ten ostatni zdecydował się opuścić salę obrad RM. – Wychodzę dla dobra meritum tej debaty. To moja obywatelska decyzja – tak uzasadnił Marcin Wałdoch swój krok.

Polemika A.Finstera z M.Wałdochem, wypowiedź R.Sawickiego

Nie uspokoiło to atmosfery, gdyż po wypowiedzi Marzenny Osowickiej, która zarzuciła radnym unikanie kontaktu z wyborcami, a władzy oddalenie się od społeczeństwa, Stanisław Kowalik tak polemizował z tymi słowami – To wy wprowadzacie destrukcyjną atmosferę, która powoduje, że postrzegacie nas zupełnie negatywnie. Kogo wy reprezentujecie? Tu jest was tylko kilka osób.

Wypowiedzi M.Osowickiej, S.Kowalika oraz A.Finstera

Spotkanie zakończyło się po dwóch godzinach konstatacją, że należy kontynuować rozmowy, by dojść do kompromisowego rozwiązania. Nie będzie o nie łatwo.

Procedura w sprawie zasad i trybu występowania przez mieszkańców  z inicjatywą podjęcia przez RM uchwały, stanowiska lub opinii.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

29 komentarzy

~do Charzykowianin
Nie po to dzielili komisje na pół dla Kowalika, żeby teraz rezygnował ze zwiększonej diety.
04 Marca 2012, godzina 17:13
Oceniono 3 razy 3
~Charzykowianin
Sznowny Panie Kowalik !!!!!
- rzecz pierwsza
Zanim kiedykolwiek przejdzie Panu przez głowę skrytokować kogokolwiek wygląd to proszę najpierw spojrzeć w lustro ,a potem poprosić żone o kobiecą poradę co do dbałości i własne fisis.
-rzecz druga
.taka wypowiedź dożywotnio dyskwalifikuje Pana z zajmowania jakielkolwiek funkcji publicznej.
Proszę ,aby Pan przewodniczący rady albo Pan burmistrz uświadmili Pana Kowalika i utwierdzili w podjęciu jedynej słusznej decyzji.
04 Marca 2012, godzina 15:47
Oceniono 9 razy 7
~Asi
Pozwolę się wtrącić - Wałdoch po bólach pewnie by się przyuczył, ale nie widziałabym go na stanowisku burmistrza ze względu na cechy charakteru, z których część jest taka sama jak u obecnego burmistrza. Przydałby się ktoś bardziej otwarty na ludzi, ale w sposób nie polegający na załatwianiu spraw pojedyńczych osób, a oparty o długofalowe myślenie. Problemem jest nie tylko burmistrz, ale i skostniałe struktury wokół niego - słabiutka rada, spółki zarządzane "po staremu", brak fachowców z prawdziwego zdarzenia wśród kierownictwa urzędu.
Dlatego inicjatywa obywatelska to ważna rzecz - pozwala przypomnieć od czasu do czasu, że miastem zajmuje się nie tylko burmistrz, rada i urząd, a i zwykli mieszkańcy. To krok w dobrą stronę.
Artykuł na temat inicjatywy:
http://www.stefczyk.info/blogi/radny-radnego/jak-zablokowac-obywatelska-inicjatywe-uchwalodawcza
03 Marca 2012, godzina 14:43
Oceniono 10 razy 8
~koko
Do fragiego, a mi się wydaje, że Wałdoch nadaje się na burmistrza. Jest jedynym wyrazistym oponentem Finstera do tego pokazał swoją działalnością, że potrafi i działać i krytykować. Widzę w nim otwartość i świeżość, tego nie widać u Finstera. Oczywiście Wałdoch sam nic nie zrobi w skali całego miasta, ale na pewno z PChS mogą wiele pozytywnego wnieść. Dla mnie gość jest spoko,ale musi pracować nad wizerunkiem.
03 Marca 2012, godzina 12:17
Oceniono 11 razy 5
~fragi
Koko nie bądź niesprawiedliwy, pan Finster jako burmistrz zrobił dużo dobrego, temu nie można zaprzeczać. Ale po tylu latach się już "wypalił", teraz powinien sobie odpocząć, zająć się czymś innym a stery oddać następcy. Problem w tym że trudno będzie takiego znaleźć. Nie oszukujmy się ale na burmistrza nie nadają się ludzie tacy jak Janik czy Wałdoch. Tu trzeba jednak reprezentować coś więcej. Moim zdaniem byłoby łatwiej gdyby obowiązywała kadencyjność, wtedy urzędujący burmistrz czy wójt nie skupiałby się na "wykaszaniu" co mądrzejszych traktując ich jak konkurentów tylko raczej starałby się wyszukać "godnego" następcę. Tu są oczywiście następne problemy ale uważam że tak powinno być.
03 Marca 2012, godzina 10:57
Oceniono 10 razy 8
~koko
Niesamowite zachowanie radnego Blumy, który na organizowanym przez PChS spotkaniu chciał sam zaistnieć, bo on miał "swoje projekty". Chłopie chcesz sie z czymś promować to sam sobie zorganizuj konferencje, wysil się trochę, bo robisz się jak Twój przyjaciel Areczek. Mieszacie i mącicie już wspólnie. Świetnie Brunka powiedział, że PiS w Chojnicach to tak samo konstruktywna opozycja jak PAX za PRL-u. Wydawało się, że masz Bluma minimum kultury, a niestety jesteś takim samym manipulantem i pieniaczem z ciśnieniem na zaistnienie jak Ci z którymi byś chciał walczyć, ale nie potrafisz. Twoje zachowanie było żenujące. Podobno z nikim nie uzgadniał Bluma rozdawania materiałó PiS na spotkaniu, podobno domagał się laptopa i miejsca na swoje wystąpienie. Świetnie,że masz pomysły, ale promuj je sam, albo wstąp do Program 2014.
03 Marca 2012, godzina 10:12
Oceniono 13 razy 7
~koko
A co Finter zrobil zanim zostal burmistrzem?Bo poza bieganiem po roznych parriach i szukaniem poparcia tak w Solidarnosci jak i u komuchow dla samego siebie to nic nie pamietam,aha choinki sprzedawal,czy dla niego sprzedawali podobno.
Ci z PChS zrobili swiwtne prawybory i skupiaja wspanialych ludzi dzialajacych spolecznie.Teraz pokazali,ze dzialaja w imie zwyklego Kowalskiego.Czepiacie sie,a zaden z PChS nie startowal w ostatnich wyborach.Waldoch mial zamiast Wenty kandydowac na burmistrza,nie chcial na tadnego tez nie.Studzinski na radnego tez nie chcial podovnie Sawicki.Nie boja sie tej wszechwladzy w miesci i chca zmienic miasto na lepsze.Dajmy im dzialac i nie wieszajmy na starcie kotow na ludziach ktorym tylko z nienawisci mozna cos zarzucac.
03 Marca 2012, godzina 09:20
Oceniono 14 razy 8
~A oto Wy PChS-owcy,
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
03 Marca 2012, godzina 07:00
Oceniono 20 razy -10
~Ej Wy z PChS-u
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
02 Marca 2012, godzina 19:36
Oceniono 26 razy -10
~do gościa
Naucz się najpierw pisać po naszemu. Bo wstyd przynosisz. I zgadzam się z przedmówcą. Mów za siebie.
02 Marca 2012, godzina 16:38
Oceniono 20 razy 16
~xxx
Mów za siebie.
02 Marca 2012, godzina 16:31
Oceniono 23 razy 17
~~gość
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
02 Marca 2012, godzina 16:24
Oceniono 29 razy -15
~do studzik
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
02 Marca 2012, godzina 16:11
Oceniono 25 razy -15
~gość
generalnego tez pogonić..nizioł nadęty
02 Marca 2012, godzina 14:32
Oceniono 8 razy 2
~xyz
Ciekawe kto Panu Wirkusowi taką opinię prawną napisał? Jakoś w wielu miastach proponowane przez PChS rozwiązania funkcjonują. Może czas zmienić radcę?
02 Marca 2012, godzina 13:55
Oceniono 14 razy 14

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 397.00 409.00 DKKDKK 52.50 55.70
EUREUR 429.00 435.00 RUBRUB 4.05 4.38
CHFCHF 449.00 460.00 NOKNOK 33.00 34.80
GBPGBP 502.00 512.00 SEKSEK 37.70 38.70
Aktualizacja: 2024-02-23 16:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 398.31 403.30 DKKDKK 52.60 55.60
EUREUR 429.29 433.79 RUBRUB 4.06 4.37
CHFCHF 449.46 455.83 NOKNOK 33.20 34.70
GBPGBP 502.40 508.65 SEKSEK 37.80 38.60
Aktualizacja: 2024-02-23 16:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że wydawanie biuletynu miejskiego przez Urząd Miejski raz do roku jest potrzebne?
Ceny paliw2024-02-23

E95 E98 ON LPG
BP 6.43 zł 7.13 zł 6.77 zł 2.89 zł
Circle K 6.34 zł - 6.68 zł 2.85 zł
Moll Chojnice 6.39 zł - 6.72 zł 2.85 zł
MZK 6.27 zł 6.89 zł 6.61 zł 2.85 zł
Orlen 6.39 zł 7.14 zł 6.72 zł 2.85 zł
PKS 6.3 zł - 6.62 zł 2.85 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij