Bez gimnazjalistów w MRM.Aktualizacja
Tylko uczniowie szkół ponadgimnazjalnych będą mogli wziąć udział w wyborach do Młodzieżowej Rady Miejskiej, które mają być przeprowadzone do końca grudnia 2012. Takie są najważniejsze zmiany, które zaproponowali działacze Stowarzyszenia Młodzi Demokraci.
Poinformował o nich w piątek (19.10) burmistrz Arseniusz Finster. – Zwróciłem się z prośbą do pomysłodawców powołania Młodzieżowej Rady Miejskiej, czyli do Młodych Demokratów, aby zechcieli zainicjować po analizie zmiany, które zaproponowałem. Pierwsza prowadzi do tego, aby w składzie rady znaleźli się uczniowie szkół średnich, a nie gimnazjalnych i średnich. Powodem jest duża różnica wiekowa. Ciężko współpracowałoby się na przykład trzynastoletnim gimnazjalistom i siedemnastoletnim licealistom. Druga zmiana, która znalazła się we wniosku złożonym niedawno w Urzędzie Miejskim przez Młodych Demokratów, to wydłużenie terminu wyborów. Odbywałyby się w pierwszych czterech miesiącach roku szkolnego. Proszę gimnazjalistów, aby nie gniewali się. Mogą się przypatrywać pracy MRM, działać w niej, gdy będą w szkole średniej – stwierdził Arseniusz Finster. Zapowiedział, że projekt nowelizacji wkrótce zostanie poddany społecznym konsultacjom. Pod obrady dorosłej rady ma trafić w połowie listopada.
Reklama | Czytaj dalej »
Poprosiliśmy Aleksandra Liberę, przewodniczącego chojnickiego koła SMD, o podanie uzasadnienia zmiany stanowiska, wobec zakresu obszaru działania MRM. – Rozmawialiśmy w ostatnich miesiącach z kolegami z innych kół SMD, także z członkami rad młodzieżowych. Wnioski z tych rozmów są takie, że sprawniej działają rady, w których są tylko uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Swoimi przemyśleniami podzieliliśmy się z przewodniczącym Rady Mirosławem Janowskim i wiceburmistrzem Janem Zielińskim. To zdecydowało, że dwa dni temu (18.10) złożyliśmy wniosek w ratuszu o zmianę zapisów w dwóch paragrafach statutu – przekazał nam Libera. Z treści przekazanego nam wniosku wynika, że wyłączenie gimnazjalistów motywowane jest tym, „że rozpiętość wieku młodych radnych przy uwzględnieniu gimnazjalistów (od 13 do 21 roku życia) byłaby zbyt duża, co może powodować radykalne rozbieżności w poglądach na problemy młodzieży w mieście i trudności w wypracowywaniu wspólnej strategii działania. Nie sprzyjałoby to również konstruktywnym oraz sprawnym obradom.”
Pierwszą w Polsce grupą, która zawodowo zajmuje się wspieraniem działalności młodzieżowych rad, jest Akademia Młodzieżowa Activatis.pl. Tak jest zdefiniowana przez nią rada młodzieżowa gminy i powiatu: - Jest to grupa młodych ludzi, którzy zostali wybrani przez swoich rówieśników w demokratycznych wyborach organizowanych najczęściej w szkołach. Młodzieżowi radni to osoby uczące się w gimnazjach oraz szkołach ponadgimnazjalnych. Pracując w młodzieżowej radzie biorą odpowiedzialność za swoje środowisko lokalne, uczą się samodzielności i zasad funkcjonowania samorządu.
A jakie są składy młodzieżowych rad w województwie pomorskim? W Gdańsku radni wybierani są przez gimnazjalistów i uczniów szkół średnich. Wybory muszą być przeprowadzone do 31 października. W Starogardzie Gdańskim także działają w niej uczniowie szkół obydwu stopni. Roczny budżet przyznany przez ratusz jest w wysokości 4 tys. złotych. Natomiast w Gdyni przyjęto uchwałę o członkostwie w radzie tylko dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Nie obeszło się jednak w tym mieście bez protestów gimnazjalistów, którzy w dwa dni zebrali ponad 400 podpisów pod listem wysłanym do prezydenta Gdyni. Napisali w nim, że proponowane rozwiązanie jest niedemokratyczne, niezgodne z Konwencją Praw Dziecka. Zauważyli też, że w Sejmie Dzieci i Młodzieży, który ma jedyną sesję 1 czerwca każdego roku, a jego kadencja trwa 12 miesięcy, posłami w nim są uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
"Kiedy wybory do młodzieżowej rady?" - artykuł z 13.10.2012
Aktualizacja z 23.10.2012
Do 29 października można składać swoje uwagi do projektu nowelizacji uchwały o powołaniu Młodzieżowej Rady Miejskiej. Zawiera ona przedstawione wyżej zmiany zapisów w Statucie MRM. Zgodnie z informacją podaną na stronie internetowej Urzędu Miejskiego, uprawnione do tego są organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (25)
- Komentarze Facebook (...)
25 komentarzy
Jakie było zdziwienie?
Panie burmistrzu. "Kto pyta też błądzi moim zdaniem, gdy nie na miejscu jest pytanie".
Pytanie do Pana. Czy była to próba skłócenia środowisk i ich działaczy? Jeśli tak to nie udało się.
"zero głosów przeciw, nikt się nie wstrzymał"
jest słowotokiem, nowomową, którą można między bajki włożyć. Przypomina mi uzasadnienie, jakie swego czasu dorosła Rada Miejska zaserwowała Projektowi Chojnicka Samorządność negatywnie opiniując pomysł Inicjatywy Obywatelskiej obawiając się „nadmiernej ingerencji” mieszkańców Chojnic w działalność RM. Tam też była mowa o „zaburzaniu konstruktywnych oraz sprawnych obrad”. W aktualnej sytuacji widzę jakieś najnowsze podejście psychosocjologiczne, a raczej stricte socjotechniczne użyte w celu wyjaśnienia manewru wykluczenia młodych ludzi, którym, z racji ich wieku, ogranicza się prawa do samostanowienia.
Zakładanie a priori „trudności” i „rozbieżności” zamiast konstruktywnego konsensusu (którego naukę wypracowywania przecież należy zaczynać jak najwcześniej) oraz radości płynącej ze wspólnych działań w przypadku, gdy w radzie znajdą się młodsi koledzy dowodzi, że uległeś manipulacji swoich starszych kolegów z samorządu. Oni tym argumentem posługiwali się już jesienią ubiegłego roku. Z młodymi, otwartymi ludźmi pracuje się fantastycznie. Wśród ludzi otwartych, chętnych do działania nie ma barier spowodowanych wiekiem! To jest wydumany, zmyślony, socjotechniczny argument. Nie wiem, jaki jest jego cel. Chyba dążenie do bezsensownej konfrontacji. Sam wchodzisz dopiero w dorosłe życie, jesteś aktywnym młodym człowiekiem, pełnym pomysłów. Dlaczego zatem, zamiast wspierać młodszych kolegów i zachęcać do aktywnych działań, chcesz stawiać im bariery w postaci zmian w istniejącym statucie MRM i wyautowywać gimnazjalistów poza jej nawias? Zapewniam Cię (a pracując od lat w Gimnazjum nr 1 mam spore doświadczenie w tym zakresie), że niejeden gimnazjalista dorównuje (a może nawet i przewyższa?) intelektem, wiedzą, szerokością horyzontów, zaangażowaniem w sprawy naszej lokalnej społeczności i odpowiedzialnością – uczniom szkół średnich.
Zweryfikuj, proszę, swoje zapatrywania. One nie wróżą nic dobrego działaniom Młodzieżowej Rady Miejskiej. Nie daj się zwieść pseudoargumentom, które nie wnoszą nic konstruktywnego do idei funkcjonowania MRM. Pozdrawiam
Zaiste kuriozalna prośba skierowana do młodych ludzi. Trawestując: NIE GNIEWAJCIE SIĘ! Postanowiliśmy za Was, bez Was, bo jesteście zbyt młodzi (a zatem i głupi???). Wszak dzieci i ryby głosu nie mają! Moim zdaniem ta postawa naszego włodarza jest wyrazem uwstecznienia, ciemnoty i obstrukcji w podejściu do polityki kształtowania postaw młodych ludzi. I to w roku poświęconym Januszowi Korczakowi – wybitnemu pedagogowi! W roku jego imienia ustanowionym uchwałą Sejmu RP, dzięki staraniom Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka, pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Anny Komorowskiej oraz mnóstwa znakomitych postaci polskiej sceny społecznej i politycznej. Pan Marek Michalak powiedział: „Mam nadzieję, że będzie to także rok praw dziecka”. Ale jak widać, nie w Chojnicach! Szanowni forumowicze, Szanowny Panie Burmistrzu! NIE MA DZIECI – SĄ LUDZIE!!! Ludzie, których trzeba uczyć aktywności, samorządności, rozumienia praw obywatelskich. Janusz Korczak – wybitny pedagog, prekursor działań na rzecz praw dziecka i całkowitego równouprawnienia dziecka. Wprowadził samorządy wychowanków, które miały prawo stawiać przed dziecięcym sądem swoich wychowawców (sic!). A w Chojnicach odmawia się gimnazjalistom prawa do uczestniczeniach w działaniach Młodzieżowej Rady Miasta. Po prostu szok! NIE GNIEWAJCIE SIĘ…
P.S.
Panu Burmistrzowi polecam serdecznie lekturę książek o Królu Maciusiu Pierwszym. Można w niej znaleźć mnóstwo analogii do zaistniałej sytuacji w Chojnicach…
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!