Piątek, 23 Lutego 2024 | Imieniny: Damiana, Romana, Romany chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Okręgi wyborcze zatwierdzone

Burmistrz A.Finster referuje sprawy bieżące na październikowej sesji RM Chojnic.

Burmistrz A.Finster referuje sprawy bieżące na październikowej sesji RM Chojnic.

Na poniedziałkowej (22.10) sesji Rady Miejskiej najwięcej emocji wywołała sprawa uchwały o podziale Chojnic na 21 jednomandatowych okręgów wyborczych. Wniosek o jej zdjęcie z porządku obrad został oddalony. Uchwała została przyjęta przy czterech głosach wstrzymujących się.

Zgodnie z sugestiami niektórych komisji, został zdjęty projekt uchwały dotyczący nazwy dla ronda u zbiegu ulic Dworcowej i Piłsudskiego. Bogdan Kuffel przy okazji wyraził pogląd, że najlepszym wyborem byłby patron pochodzący z Chojnic. Spotkało się to z kąśliwą uwagą Krzysztofa Haliżaka, by szef komisji edukacji sprawdził, czy Finder i Nowotko, mający swe ulice w pobliżu jego miejsca zamieszkania, mają korzenie chojnickie. Wcześniej Haliżak, jako sekretarz wrześniowej sesji rady, zarekomendował przyjęcie protokołu z niej. – Pewne niejasności, które wynikły w trakcie analizy protokołu, zostały wyjaśnione. Radny, którego te niejasności dotyczyły, wniósł poprawki do protokołu. Zatwierdził je przewodniczący rady – w takiej formie sekretarz przekazał radnym swoje stanowisko.

Reklama | Czytaj dalej »

Burmistrz Arseniusz Finster swe tradycyjne sprawozdanie z działań w okresie międzysesyjnym tym razem przedstawił z mównicy. W półgodzinnym wystąpieniu poinformował radnych o takich wydarzeniach, jak przygotowania do konkursu na dyrektora Chojnickiego Centrum Kultury, wydaniu pierwszego numeru Kwartalnika Chojnickiego, projektowanych zmianach w statucie Młodzieżowej Rady Miejskiej, zapowiedział wprowadzenie możliwości wykupu mieszkań komunalnych za 50% wartości ich wyceny. Promocja miałaby obowiązywać przez najbliższe 3 lata. Poinformował ponadto o zbliżającym się posiedzeniu Rady Strategii, które jest zaplanowane na 6 listopada. Wspomniał o tym ostatnim wydarzeniu także jej przewodniczący Antoni Szlanga, który zwrócił się z apelem do lokalnych mediów, by zachęciły członków Rady o liczniejszy udział w najbliższym spotkaniu.

Sporo czasu podczas przedstawiania przez szefów komisji sprawozdań i podjętych na posiedzeniach wniosków zabrał Marian Rogenbuk. Obszernie uzasadniał podjęte jednomyślnie decyzje komisji budżetowej, którą kieruje. Zmierzają one do ograniczania poziomu zadłużenia miasta, dyscyplinowania wydatków budżetowych, polityki kredytowej oraz szukania przez miasto terenów pod inwestycje tzw. produkcyjne. Burmistrz Finster w odpowiedzi przyznał, że myśli podobnie, jak Rogenbuk, ale ma sposób na utrzymanie dotychczasowego poziomu inwestycji. Przedstawi go na najbliższym posiedzeniu Rady Strategii.

Dyskusję wokół uchwały o okręgach wyborczych rozpoczął Bartosz Bluma. Przedstawił swe wątpliwości, co do właściwych proporcji liczebności poszczególnych okręgów wyborczych. Żalił się, że tak późno stanęła ta sprawa na forum rady. „Dura lex, sed lex” – od rzymskiej sentencji prawniczej (Twarde prawo, ale prawo) rozpoczął wyjaśnianie radnemu podstaw prawnych takiego, a nie innego kształtu uchwały, dyrektor generalny Robert Wajlonis. Zaznaczył, że projekt uchwały jest zgodny z zapisami Kodeksu Wyborczego. Nie wyklucza ona ewentualnych zmian w zasięgu terytorialnym każdego osiedla. Warunkiem jest ich przeprowadzenie w takim czasie, by mogły one być z odpowiednim wyprzedzaniem uwzględnione w kształcie okręgów. Ich zwolennikiem jest burmistrz. – Jednomandatowe okręgi wyborcze to wyższa forma demokracji, ale trzeba bardzo ostrożnie „majstrować” w układzie istniejących osiedli – zauważył Arseniusz Finster. Tylko radni Prawa i Sprawiedliwości oraz Krzysztof Haliżak wstrzymali się od głosu przy podejmowaniu decyzji o wielkości okręgów wyborczych.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

15 komentarzy

~zero
09 Marca 2016, godzina 20:25
Oceniono 2 razy -2
~no to frycin pojechałeś...
Rondo szkolne jak w Chojnicach jest 15 szkół Handlowe? A w której części Chojnic nie ma handlu
24 Października 2012, godzina 15:21
Oceniono 4 razy 0
~frycin
ważne by był jakoś utożsamiany w miejscem - rondo szkolne, rondo handlowe a nie od jakiegoś imienia.
24 Października 2012, godzina 13:59
Oceniono 4 razy -2
~temet zastępczy
Proponuję nazwę: Rondo Rady Miejskiej VI kadencji, a poniżej wymienić wszystkich radnych.
23 Października 2012, godzina 13:18
Oceniono 6 razy 2
Ja też nie chcę ronda im. "Swojaka" ;-)
23 Października 2012, godzina 12:23
Oceniono 6 razy -2
~stop lokalnemu szowinizmowi!
W Chojnicach to naprawde zasciankowi ludzie musza mieszkac zeby chciec nazywac ulice tylko swojakamii z Chojnic, ludzie otworzcie sie , mamy 21 wiek, otwarte granice a wy sie zamykacie mentalnie i umysłowo w swoim grajdole.
23 Października 2012, godzina 12:21
Oceniono 7 razy 1
~zero
A Nowotko Ci się kojarzy z kimś z Chojnic?
23 Października 2012, godzina 12:20
Oceniono 6 razy -2
~Patron z Chojnic
A może Pań Łosińskich, dyr. Handlówki Zenkera, dyr. Szkoły Nr 3 Czapiewskiego i wiele innych, jak chce radny Kuffel. Naijistotniejsze, z czym kojarzy się to miejsce, jednym ze szkołami, innym z handlem. Nikomu z Pileckim.
23 Października 2012, godzina 12:08
Oceniono 9 razy -1
~gość
Niestety radni dają sobie i ludziom czas na zastanowienie tylko przy błahych sprawach. Dla przeciętnego mieszkańca Chojnic będzie bez różnicy jaką nazwę będzie miało to rondo. Natomiast gdy np. ktoś podsuwa w ostatniej chwili pomysł wydzielania i sprzedania działki w parku 1000-lecia to żadnych konsultacji nie potrzeba i nawet dodatkowy czas na zastanowienie jest zbędny. Tylko, że działka zabierze tereny zielone w mieście, jakiemuś prywaciarzowi zrobi dobrze a jeszcze się okaże, że miasto sprzeda teren za cenę niższą niż wywoławcza i wtedy nawet budżet na tym straci. Pięknie na tym przykładzie widać jak radni potrafią odróżnić co jest ważne a co nie. Ci ludzie lubują się w tematach zastępczych i dopiero wtedy uprawiają polemikę z burmistrzem. Aż żal ściska jak tacy ludzie decydują o przyszłości miasta.
23 Października 2012, godzina 08:20
Oceniono 13 razy 7
~nederlanden
http://youtu.be/aU_3CugdyCA
23 Października 2012, godzina 08:10
Oceniono 2 razy -2
~koko
Brawo PiS! Brawo Haliżak! Reszta to "Grupa Trzymająca Władzę"!
22 Października 2012, godzina 19:20
Oceniono 21 razy 9
~zero
Rondo Wielbiciela Holokaustu Juliana R.

Mogłoby to być Rondo Kosznajderii, ale przecież to nie do przełknięcia dla tej sowieckiej władzy.

Co do okręgów - proponuję zainteresować się, gdzie kto mieszka, jak głosowano itd. Wtedy okaże się, że p. Finster przestrzega przed wylanym mlekiem
22 Października 2012, godzina 19:04
Oceniono 24 razy 0
~JAK RZĄDZI LUDZMI I ZA CO DOSTAJE KASĘ, BIERZE PENSJE BURMISTRZ I RADNI RADY MIASTA CHOJNICE?
CZY W WALCE POLITYCZNEJ BURMISTRZ I RADNI RADY MIASTA CHOJNICE WYKORZYSTUJĄ TERMINARZ?
CZY POPLECZNICTWO W ZAKRESIE STANOWIENIA PRAWA, UCHWAŁ TO KORUPCJA?
Sonda Jak powinno nazywać się rondo przy Dworcowej w Chojnicach? rotmistrza Witolda Pileckiego-21,0%; księcia Świętopełka-17,7%; rondo Chojniczan-61,3% źródło: http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20121003/INNEMIASTA04/121009768 Czym kierują się Burmistrz i Radni Rady Miasta Chojnice, Jaki ważny interes społeczny decyduje, że wyznacza się kolejne konsultacje społeczne, przesuwa się podjęcie uchwały o nadanie nazwy rondu. Czy mamy do czynienie z kupczeniem wśród władzy decydującej o lokalnej gospodarce, rządzeniu ludźmi wspólnoty samorządu Chojnic. Czy używają w walce politycznej kolejnych terminarzy po to by być jak rzeka, którą trudno oderwać od koryta. P.S. Burmistrz Arseniusz F. na konferencji prasowej przekazał mediom biografie Witolda Pileckiego i Świętopełka, aby dotarły do opinii społecznej i by to ona mogła zadecydować o nazwie ronda. Źródło: 2012-10-15 Relacja z konferencji prasowej odbytej w dniu 12.10.2012 r. PROPOZYCJE NADANIA NAZWY RONDU. http://www.miasto.chojnice.pl/?a=16
radni z komisji komunalnej oraz ochrony środowiska dowiedzieli się o kolejnych pomysłach na nazwę ronda. Radni z klubu Platformy Obywatelskiej chcieliby, aby nosiło nazwę marszałka Józefa Piłsudskiego. Do wniosku dołączyli biogram z Encyklopedii sławnych Polaków, który tak się rozpoczyna: „Ten pogromca bolszewików i zaciekły wróg komunizmu przez wiele lat był członkiem partii socjalistycznej. Przeszedł przez wszystkie szczeble hierarchii PPS-u, trafił na zesłanie i do więzienia.” Natomiast działacze Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego zgłosili kandydaturę Antoniego Ulandowskiego, działacza niepodległościowego, wiceburmistrza Chojnic, prezesa Urzędniczej Spółdzielni Mieszkaniowej. Zamordowany został w 1939 w Dolinie Śmierci. Aby dać czas na niezbędne konsultacje, radni z połączonych komisji prawie jednogłośnie zdecydowali o poparciu wniosku o zdjęcie z porządku obrad październikowej sesji wspomnianego projektu uchwały. Jedynie Marek Szmaglinski z PiS głosował przeciw źródło: http://chojnice24.pl/artykul/14002/rondo-pilsudskiego-czy-pileckiego/
Konsultacje społeczne w sprawie nazewnictwa ronda u zbiegu ulic Dworcowej, Piłsudskiego, Świętopełka i Warszawskiej będą przedłużone. Tym samym uchwała w sprawie nadania nazwy zostanie zdjęta z najbliższej poniedziałkowej sesji.
Powód? Wpłynęły dwie dodatkowe propozycje. Radni Platformy Obywatelskiej typują do tego miana marszałka Piłsudskiego, zaś działacze Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego chcieliby uczcić pamięć Antoniego Ulandowskiego - działacza niepodległościowego, wiceburmistrza Chojnic, prezesa Urzędniczej Spółdzielni Mieszkaniowej.
Przypomnijmy, że obecnie jest pięć propozycji - oprócz tych dwóch najświeższych konsultowane są nazwy rotmistrza Pileckiego (sugestia radnych PiS), Świętopełka (propozycja samorządu mieszkańców) i Chojniczan ( propozycja Ireneusza Siemionkowicza). źródło: http://www.chojnice.com/wiadomosci/teksty/Kolejne-dwie-nazwy-dla-ronda/7961
22 Października 2012, godzina 19:04
Oceniono 10 razy 2
~chojniczanin
Głosuję za nazwą ronda HANDLOWE
22 Października 2012, godzina 18:05
Oceniono 13 razy -9
~Panie Haliżak, czy aż tak bardzo teskni Pan
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
22 Października 2012, godzina 17:48
Oceniono 29 razy -11

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 395.00 407.00 DKKDKK 52.50 55.70
EUREUR 428.00 440.00 RUBRUB 4.05 4.38
CHFCHF 448.00 461.00 NOKNOK 33.00 34.80
GBPGBP 500.00 513.00 SEKSEK 37.70 38.70
Aktualizacja: 2024-02-23 18:19
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 396.69 400.84 DKKDKK 52.60 55.60
EUREUR 429.47 434.30 RUBRUB 4.06 4.37
CHFCHF 449.29 455.51 NOKNOK 33.20 34.70
GBPGBP 501.87 508.21 SEKSEK 37.80 38.60
Aktualizacja: 2024-02-23 18:19
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że wydawanie biuletynu miejskiego przez Urząd Miejski raz do roku jest potrzebne?
Ceny paliw2024-02-23

E95 E98 ON LPG
BP 6.43 zł 7.13 zł 6.77 zł 2.89 zł
Circle K 6.34 zł - 6.68 zł 2.85 zł
Moll Chojnice 6.39 zł - 6.72 zł 2.85 zł
MZK 6.27 zł 6.89 zł 6.61 zł 2.85 zł
Orlen 6.39 zł 7.14 zł 6.72 zł 2.85 zł
PKS 6.3 zł - 6.62 zł 2.85 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij