Wtorek, 05 Listopada 2024 | Imieniny: Balladyny, Elżbiety, Sławomira chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Architekt i konserwator u radnych na wysłuchaniu

Marlena Pawlak oraz Andrzej Ciemiński na piątkowym (14.12) posiedzeniu komisji RM Chojnic.

Marlena Pawlak oraz Andrzej Ciemiński na piątkowym (14.12) posiedzeniu komisji RM Chojnic.

W miniony piątek (14.12) radni z trzech komisji – gospodarki komunalnej, ochrony środowiska oraz kultury – zapoznali się z informacjami o efektach pracy z ostatnich dwóch lat, które przedstawili wspólnie pracownicy Referatu ds. Architektury Miejskiej i Konserwacji Zabytków.

Obecność Marleny Pawlak oraz Andrzeja Ciemińskiego na wspomnianym posiedzeniu była konsekwencją listu, który pod koniec listopada skierował do lokalnych mediów oraz władz miasta radny Józef Skiba. Sformułował w nim wiele krytycznych uwag pod adresem miejskiego konserwatora zabytków. Domagał się w nim przedstawienia raportów za lata 2011 i 2012 również przez miejskiego architekta. Właśnie on, jako pierwszy, przez kilkanaście minut referował radnym o sprawach, którymi się w tym okresie zajmował. Najczęściej były to opracowania nowej kolorystyki budynków oraz klatek schodowych, którymi zarządza ZGM, oraz późniejszy nadzór nad wprowadzaniem ich w życie. Żalił się, że aktualny prezes Spółdzielni Mieszkaniowej, w odróżnieniu od poprzednika, nie bierze pod uwagę jego propozycji kolorystyki w odnawianych budynkach. – On nie uznaje takiego stanowiska, jak architekt miejski – przekazał radnym Ciemiński. Były to także budynki prywatne na starówce. Tam zdarzały się także takie zadania, jak projekty nowej bramy wejściowej (Młyńska 21) czy detali balkonów (Gimnazjalna 7). Wspomniał także o kamienicy przy Starym Rynku 4, gdzie na parterze mieści się siedziba Promocji Regionu Chojnickiego. – To jest taka kontrowersyjna sprawa. Zrobiłem tam koncepcję architektoniczną nowej elewacji, a potem dla nadzoru budowlanego projekt naprawczy tej elewacji – stwierdził miejski architekt. Ponadto w 2011 zajmował się projektowaniem m.in. obeliska przy cmentarzu żołnierzy radzieckich czy zagospodarowania przebudowywanych kortów tenisowych. W następnym roku jednym z zadań było zaprojektowanie nowych mebli do gabinetu burmistrza oraz nadzór nad całością prac w tym miejscu. Zaznaczył także, że wspólnie z miejskim konserwatorem zabytków zajmuje się opiniowaniem projektów budowlanych pod względem architektonicznym. Dotyczy to budynków znajdujących się w Gminnej Ewidencji Zabytków oraz w strefie konserwatorskiej (Stare Miasto).

Całość referatu A.Ciemińskiego. Dyskusja z udziałem radnych od 19 minuty 45 sekundy.Ogółem 27.14 min.

Pierwszym radnym, który wziął udział w dyskusji, był oczywiście Józef Skiba. Dociekał, czy zaprojektowane przez architekta nowe balkony w kamienicy przy Gimnazjalnej 7 są wierną kopią wcześniejszych, czy może jego własnym pomysłem. – W zasadzie są odtworzeniem dość dokładnym pierwotnie istniejących – usłyszał w odpowiedzi. Natomiast Stanisława Kowalika interesowało, czy Andrzej Ciemiński posiada odpowiednie uprawnienia do wydawania opinii i projektowania, skoro o tym wcześniej wspominał. – Nie posiadam uprawnień budowlanych, ale żaden miejski urzędnik nie podpisuje żadnych uzgodnień i opinii w urzędzie miejskim. Mogę przygotowywać koncepcje architektoniczne, które nie są projektami. Dotyczą one robót, na które nie są potrzebne zezwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenie faktu ich prowadzenia. Takimi właśnie są prace na elewacjach – wyjaśnił architekt miejski.

Reklama | Czytaj dalej »

Marlena Pawlak, miejski konserwator zabytków, obszernie ustosunkowała się do adresowanych do niej uwag. Tłumaczyła radnym, jakie posiada uprawnienia, czym do chwili obecnej zajmowała się. Wiele danych, które w formie pisemnej otrzymał przed posiedzeniem każdy radny, pochodziło ze sprawozdania z realizacji miejskiego programu ochrony zabytków. Co roku (ostatnio w styczniu 2012) Marlena Pawlak przedstawia je na sesji radnym. Józef Skiba przede wszystkim próbował ustalić, co jako konserwator zabytków zrobiła dla ratowania budynku przy narożniku Dworcowej i alei Brzozowej. Nie wyglądał na zadowolonego z odpowiedzi, że w budżecie miasta nie ma pieniędzy na dotowanie remontów w tych budynkach, które są jedynie w gminnej ewidencji zabytków. – Odpowiednia uchwała rady daje upoważnienie do wspomagania remontów tych budynków, które są w wojewódzkiej ewidencji lub znajdują się w strefie konserwatorskiej obejmującej układ urbanistyczny Starego Miasta. Z kolei tamtejsza wspólnota mieszkaniowa poinformowała nas, że nie ma pieniędzy na wykonanie remontu elewacji – stwierdziła Pawlak.

Po opuszczeniu sali obrad przez zaproszonych gości, radni przystąpili do głosowania wniosków. Zgłosił je szef komisji komunalnej Antoni Szlanga. Wszystkie zostały przyjęte jednogłośnie, prawie bez dyskusji. Samorządowcy zgłosili w nich: dokonanie w 2013 roku przeglądu posesji znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków; rozważenie przez burmistrza możliwości zmniejszenia do 1/2 etatu konserwatora zabytków; domagają się reaktywowania zespołu, który ma zająć się aktualizacją programu rewitalizacji miasta Chojnice, nawet wówczas, gdy nie ma w budżecie pieniędzy na jego realizację; uspołecznienie procesu decyzyjnego w zakresie kwalifikowania wniosków do dofinansowania remontu obiektów poprzez obowiązek uzyskania opinii komisji komunalnej oraz kultury. Ostatni wniosek dotyczył utworzenia od najbliższego budżetu miasta funduszu na rewitalizację.

Aktualizacja. Uzupełniamy tekst o zapis audio całości wypowiedzi A.Ciemińskiego wraz z dyskusją na temat jego sprawozdania. Czas - 27 minut 14 sekund.

Odpowiedź MKZ M.Pawlak przekazana radnym (wersja bez kopii uchwał RM i zarządzeń burmistrza).

"Radny o miejskim konserwatorze zabytków" - list radnego Józefa Skiby z 26.11.2012

"Jak remontować zabytki?" - nasz artykuł z maja 2012.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

42 komentarzy

~Abu
Dokładnie sala gimnastyczna przy okrężnej tylko straszy swoja architekturą i wygląda wśród pozostałej zabudowy jak buda dla psa lub coś gorszego. Taką szopę to chyba każdy by potrafił zaprojektować.
10 Stycznia 2014, godzina 18:21
Oceniono 1 raz 1
~Do Gościa
jakie wizje trzeba mieć jako artysta aby zaprojektować salę w stylu tej przy ul Okrężnej?

Po 2 dlaczego i kto minusuje posty które są ewidentnie prawdą?
21 Grudnia 2012, godzina 19:46
Oceniono 5 razy 1
~Marek
Rozmawiałem z moim znajomym, kierownikiem budowy i mówił mi, że jak ktoś nie ma uprawnień budowlanych to nie może nadzorować. Nie ma też prawa wstępu na teren budowy. Urzędnik z Urzędu Miasta Chojnice nie ma prawa nic kontrolować na budowie. Więc jakim prawem Pan Ciemiński nadzoruje i daje zalecenia skoro się przyznał że nie mam uprawnień ? Nawet osoba mająca uprawnienia, a nie będąca uczestnikiem procesu budowlanego też nie może nic kontrolować. Tu naprawdę coś jest namotane.
21 Grudnia 2012, godzina 18:02
Oceniono 6 razy 4
~Gość
Pan Andrzej Ciemiński jest artystą nie projektantem - nie może pełnić samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Żaden z niego architekt raczej artysta.
21 Grudnia 2012, godzina 14:36
Oceniono 6 razy 4
~Gość
Pan Andrzej Ciemiński nie jest żadnym architektem i nie posiada żadnych uprawnień budowlanych. Można powiedzieć, że jest artystą, a nie projektantem.
21 Grudnia 2012, godzina 14:33
Oceniono 7 razy 5
~do ~Do aququ
Czyżby nieoficjalna szwagierka burmistrza?
21 Grudnia 2012, godzina 13:21
Oceniono 8 razy 4
~Do aququ
Stanowisko w urzędzie daje potężne możliwości organizowania zleceń dla własnej pracowni. Proponuję zorientuj się kto jest podwykonawcą branżowym (instalacje sanitarne) przy projektach realizowanych przez tą pracownię to zrozumiesz.
21 Grudnia 2012, godzina 11:53
Oceniono 7 razy 3
~aququ
Burmistrz oczywiście nie odniósł się bardziej szczegółowo na sesji co do kwestii architekta i konserwator. Pewnie musi sobie dać czas, żeby wybronić zasadność istnienia tak drogiego stanowiska.
21 Grudnia 2012, godzina 09:11
Oceniono 3 razy 3
~archon
Właśnie na sesji powiedziano ile koncepcji wykonał architekt miejski. W jednym roku 9 w innym 11. Zarabiając 4000zł miesięcznie wychodzi 2600zł za koncepcję. Czy to niezbyt wygórowana stawka za dobieranie koloru elewacji? Po zredukowaniu do pół etatu to będzie jakieś 1300zł co i tak jest ogromną kwotę za taką pracę. Zlikwidować całkowicie niepotrzebny etat.
21 Grudnia 2012, godzina 08:48
Oceniono 8 razy 8
~:(
ciekawe kiedy zaczną robic egzaminy dla radnych ze znajomosci przepisów. Nie ma nic gorszego jak niekompetentny radny, który będzie twierdził, że ma rację.
19 Grudnia 2012, godzina 19:32
Oceniono 13 razy 9
~luźna dygresja
A szopa na płycie rynku, na przeciwko wejścia do ratusza jak stała, tak stoi. Panu Ciemińskiemu, ani tym bardziej Pani Pawlak, najwyraźniej nie psuje ona estetycznego odbioru zabytkowej części miasta, jaka niewątpliwie jest chojnicki rynek.
19 Grudnia 2012, godzina 19:22
Oceniono 5 razy 3
~inny obywatel
niech szanowni radni ogłoszą sobie przetargi na choćby ekspertyzę stanu technicznego kamienicy albo kolorystyki dowolnego budynku i policzą wszystkie koszta włącznie z procedurami przygotowania i wtedy im wyjdzie , co jest taniej...

Ile ekspertyz stanu technicznego kamienic wykonał Architekt Miejski? Czy Pan Ciemiński jako absolwent architektury bez uprawnień ma prawo wykonać jakąkolwiek ekspertyzę i się pod nią podpisać? I ona będzie ważna? Jakie przepisy na coś takiego pozwalają? Co to jest ekspertyza kolorystyki? Żeby wybrać kolory na elewację nie trzeba być architektem. Uzgodnienie kolorystyki elewacji nie jest wymagane przez prawo w Polsce, no chyba, że w planie zagospodarowania terenu dla omawianego obszaru widnieją odpowiednie zapisy. Jakie są koszta przejrzenia próbników kolorów?
19 Grudnia 2012, godzina 17:52
Oceniono 10 razy 8
~osa
Marlena kolory też by pewnie dobrała, nie potrzebny jej do tego Andrzej!
19 Grudnia 2012, godzina 14:32
Oceniono 6 razy 4
~obywatel
oj biedni z was ludzie, zajmijcie się lepiej własnymi sprawami i nie obrażajcie i nie obrabiajcie tyłków ludziom,
którzy wiele zrobili dobrego dla tego miasta..tak łatwo i szybko się zapomina , bo łatwiej jest ujadać...niech szanowni radni ogłoszą sobie przetargi na choćby ekspertyzę stanu technicznego kamienicy albo kolorystyki dowolnego budynku i policzą wszystkie koszta włącznie z procedurami przygotowania i wtedy im wyjdzie , co jest taniej...
19 Grudnia 2012, godzina 12:52
Oceniono 23 razy -3
~xxx
A jakie wykształcenie ma Pani konserwatorka?
19 Grudnia 2012, godzina 12:12
Oceniono 3 razy 3

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 3.990 4.060 DKKDKK 0.528 0.548
EUREUR 4.330 4.400 TRYTRY 0.118 0.133
CHFCHF 4.610 4.680 NOKNOK 0.306 0.327
GBPGBP 5.160 5.230 SEKSEK 0.335 0.357
Aktualizacja: 2024-11-05 11:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 4000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 3.998 4.045 DKKDKK 0.529 0.547
EUREUR 4.352 4.393 TRYTRY 0.119 0.132
CHFCHF 4.620 4.670 NOKNOK 0.307 0.326
GBPGBP 5.172 5.215 SEKSEK 0.336 0.356
Aktualizacja: 2024-11-05 11:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy obecnie prowadzone w Chojnicach inwestycje drogowe są dla Ciebie uciążliwe?



Ceny paliw2024-11-04

E95 E98 ON LPG
BP 5.99 zł 6.74 zł 6.36 zł 3.14 zł
Circle K 5.94 zł - 6.31 zł 3.1 zł
Mol Chojnice 5.99 zł - 6.36 zł 3.14 zł
MZK 5.82 zł 6.49 zł 6.2 zł 3.05 zł
Orlen 5.99 zł 6.8 zł 6.36 zł 3.14 zł
PKS 5.82 zł - 6.2 zł 3.05 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij