Wtorek, 05 Listopada 2024 | Imieniny: Balladyny, Elżbiety, Sławomira chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Architekt i konserwator u radnych na wysłuchaniu

Marlena Pawlak oraz Andrzej Ciemiński na piątkowym (14.12) posiedzeniu komisji RM Chojnic.

Marlena Pawlak oraz Andrzej Ciemiński na piątkowym (14.12) posiedzeniu komisji RM Chojnic.

W miniony piątek (14.12) radni z trzech komisji – gospodarki komunalnej, ochrony środowiska oraz kultury – zapoznali się z informacjami o efektach pracy z ostatnich dwóch lat, które przedstawili wspólnie pracownicy Referatu ds. Architektury Miejskiej i Konserwacji Zabytków.

Obecność Marleny Pawlak oraz Andrzeja Ciemińskiego na wspomnianym posiedzeniu była konsekwencją listu, który pod koniec listopada skierował do lokalnych mediów oraz władz miasta radny Józef Skiba. Sformułował w nim wiele krytycznych uwag pod adresem miejskiego konserwatora zabytków. Domagał się w nim przedstawienia raportów za lata 2011 i 2012 również przez miejskiego architekta. Właśnie on, jako pierwszy, przez kilkanaście minut referował radnym o sprawach, którymi się w tym okresie zajmował. Najczęściej były to opracowania nowej kolorystyki budynków oraz klatek schodowych, którymi zarządza ZGM, oraz późniejszy nadzór nad wprowadzaniem ich w życie. Żalił się, że aktualny prezes Spółdzielni Mieszkaniowej, w odróżnieniu od poprzednika, nie bierze pod uwagę jego propozycji kolorystyki w odnawianych budynkach. – On nie uznaje takiego stanowiska, jak architekt miejski – przekazał radnym Ciemiński. Były to także budynki prywatne na starówce. Tam zdarzały się także takie zadania, jak projekty nowej bramy wejściowej (Młyńska 21) czy detali balkonów (Gimnazjalna 7). Wspomniał także o kamienicy przy Starym Rynku 4, gdzie na parterze mieści się siedziba Promocji Regionu Chojnickiego. – To jest taka kontrowersyjna sprawa. Zrobiłem tam koncepcję architektoniczną nowej elewacji, a potem dla nadzoru budowlanego projekt naprawczy tej elewacji – stwierdził miejski architekt. Ponadto w 2011 zajmował się projektowaniem m.in. obeliska przy cmentarzu żołnierzy radzieckich czy zagospodarowania przebudowywanych kortów tenisowych. W następnym roku jednym z zadań było zaprojektowanie nowych mebli do gabinetu burmistrza oraz nadzór nad całością prac w tym miejscu. Zaznaczył także, że wspólnie z miejskim konserwatorem zabytków zajmuje się opiniowaniem projektów budowlanych pod względem architektonicznym. Dotyczy to budynków znajdujących się w Gminnej Ewidencji Zabytków oraz w strefie konserwatorskiej (Stare Miasto).

Całość referatu A.Ciemińskiego. Dyskusja z udziałem radnych od 19 minuty 45 sekundy.Ogółem 27.14 min.

Pierwszym radnym, który wziął udział w dyskusji, był oczywiście Józef Skiba. Dociekał, czy zaprojektowane przez architekta nowe balkony w kamienicy przy Gimnazjalnej 7 są wierną kopią wcześniejszych, czy może jego własnym pomysłem. – W zasadzie są odtworzeniem dość dokładnym pierwotnie istniejących – usłyszał w odpowiedzi. Natomiast Stanisława Kowalika interesowało, czy Andrzej Ciemiński posiada odpowiednie uprawnienia do wydawania opinii i projektowania, skoro o tym wcześniej wspominał. – Nie posiadam uprawnień budowlanych, ale żaden miejski urzędnik nie podpisuje żadnych uzgodnień i opinii w urzędzie miejskim. Mogę przygotowywać koncepcje architektoniczne, które nie są projektami. Dotyczą one robót, na które nie są potrzebne zezwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenie faktu ich prowadzenia. Takimi właśnie są prace na elewacjach – wyjaśnił architekt miejski.

Reklama | Czytaj dalej »

Marlena Pawlak, miejski konserwator zabytków, obszernie ustosunkowała się do adresowanych do niej uwag. Tłumaczyła radnym, jakie posiada uprawnienia, czym do chwili obecnej zajmowała się. Wiele danych, które w formie pisemnej otrzymał przed posiedzeniem każdy radny, pochodziło ze sprawozdania z realizacji miejskiego programu ochrony zabytków. Co roku (ostatnio w styczniu 2012) Marlena Pawlak przedstawia je na sesji radnym. Józef Skiba przede wszystkim próbował ustalić, co jako konserwator zabytków zrobiła dla ratowania budynku przy narożniku Dworcowej i alei Brzozowej. Nie wyglądał na zadowolonego z odpowiedzi, że w budżecie miasta nie ma pieniędzy na dotowanie remontów w tych budynkach, które są jedynie w gminnej ewidencji zabytków. – Odpowiednia uchwała rady daje upoważnienie do wspomagania remontów tych budynków, które są w wojewódzkiej ewidencji lub znajdują się w strefie konserwatorskiej obejmującej układ urbanistyczny Starego Miasta. Z kolei tamtejsza wspólnota mieszkaniowa poinformowała nas, że nie ma pieniędzy na wykonanie remontu elewacji – stwierdziła Pawlak.

Po opuszczeniu sali obrad przez zaproszonych gości, radni przystąpili do głosowania wniosków. Zgłosił je szef komisji komunalnej Antoni Szlanga. Wszystkie zostały przyjęte jednogłośnie, prawie bez dyskusji. Samorządowcy zgłosili w nich: dokonanie w 2013 roku przeglądu posesji znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków; rozważenie przez burmistrza możliwości zmniejszenia do 1/2 etatu konserwatora zabytków; domagają się reaktywowania zespołu, który ma zająć się aktualizacją programu rewitalizacji miasta Chojnice, nawet wówczas, gdy nie ma w budżecie pieniędzy na jego realizację; uspołecznienie procesu decyzyjnego w zakresie kwalifikowania wniosków do dofinansowania remontu obiektów poprzez obowiązek uzyskania opinii komisji komunalnej oraz kultury. Ostatni wniosek dotyczył utworzenia od najbliższego budżetu miasta funduszu na rewitalizację.

Aktualizacja. Uzupełniamy tekst o zapis audio całości wypowiedzi A.Ciemińskiego wraz z dyskusją na temat jego sprawozdania. Czas - 27 minut 14 sekund.

Odpowiedź MKZ M.Pawlak przekazana radnym (wersja bez kopii uchwał RM i zarządzeń burmistrza).

"Radny o miejskim konserwatorze zabytków" - list radnego Józefa Skiby z 26.11.2012

"Jak remontować zabytki?" - nasz artykuł z maja 2012.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

42 komentarzy

~Mirka
Sposób myślenia radnych chojnickich:
Pani Konserwator wpisała 2 lata temu zbyt wiele zabytków do Ewidencji, teraz za karę zmniejszymy jej etat, aby nie dała rady ich nadzorować i będzie zmuszona do wykreślenia kilku obiektów z Ewidencji. Oczywiście tych , które nie pasują Naszym radnym.

18 Grudnia 2012, godzina 13:30
Oceniono 23 razy 9
~Inwestro
Dlaczego architekt miejski pracuje w we własnej pracowni i która robi projekty w Chojnicach i sam sobie wystawia opinie. Może czas zrobisz porządek w Chojnicach razem z Panem Burmistrzem i Starostą P. Skajewskim jedynie miasto doprowadzają w długi
18 Grudnia 2012, godzina 13:14
Oceniono 10 razy 4
~Henry
Rzadko zdarza się, że zgadzam się z wnioskami wnoszonymi pod obrady przez radnych. Tym razem jednak, popieram. Kamienica, o ratowanie której tak zabiega radny Skiba jest najpiękniejszym obiektem świeckim w naszym mieście. To nie jest tylko moje zdanie. Liczni moi znajomi odwiedzając Chojnice po raz pierwszy zawsze zwracali uwagę n a ten obiekt i zawsze byli zachwyceni. Nie ma w tym mieście drugiej budowli, która dorównywałaby swoją urodą tej ze zbiegu ulic Dworcowej i Brzozowej. Nieporozumieniem jest dla mnie to, że ta kamienica nie znajduje się w wojewódzkim rejestrze zabytków. Może warto by było zacząć o to zabiegać, żeby została tam wpisana? Na pewno ten budynek na to zasługuje. Nie dziwne, że wspólnota zarządzająca kamienicą nie ma środków na jej remont. Gmach o takich gabarytach pokryty sztukateriami i płaskorzeźbami w czasie remontu pochłonie olbrzymie środki. Znalezienie tych środków nie należy do kompetencji radnych. To jest uwaga do zainteresowanego, czyli pani D.K. Radni są od uchwalania prawa miejscowego, od szukania problemów i rozwiązań. Szukaniem środków w Ratuszu zajmuje się jeden z wydziałów zatrudniający przynajmniej 5 urzędników. Chyba w tej chwili nie mają oni zbyt dużo do roboty, bo pieniędzy w budżecie niet. Może zajęliby się szukaniem pieniędzy dla ratowania tej kamienicy? Podejrzewam, że dla tak zapracowanych urzędników Referatu ds. Architektury Miejskiej i Konserwacji Zabytków przejście kilku metrów korytarzem, nawet bez konieczności chodzenia po schodach, i zapytanie pytania osobom odpowiedzialnych za pozyskiwanie środków, to zbyt duży wysiłek. Problemem jest zorganizowanie zebrania przedstawicieli mieszkańców z władzami miasta, radnymi i urzędnikami znającymi się na pozyskiwaniu funduszy, przedstawienie punktu widzenia, planów pomocy. Problemem jest zabieganie u radnych o zmianę uchwały i rozszerzenie dotowania renowacji obiektów wpisanych również do gminnej ewidencji. Przy okazji Radni może by sprowadzili na ziemię Panią Konserwator i uszczuplili jej sztucznie rozdmuchaną ewidencję. Jednakże niektórzy urzędnicy uważają, że zdecydowanie lepiej i wygodniej jest wypiąć się i poszukać innych winnych.
18 Grudnia 2012, godzina 12:33
Oceniono 17 razy 3
~Marek
To Radni będą decydować co jest zabytkiem w Chojnicach. Śmiechu warte, bo ludzie którzy mają odpowiednie kwalifikacje to dla Tych Państwa dno .
18 Grudnia 2012, godzina 11:45
Oceniono 18 razy 6
~Chojniczanin
Były Naczelnik Komunistycznych Chojnic Antoni Szlanga, zaczyna decydować o zatrudnieniach, proszę kto rządzi w Chojnicach
18 Grudnia 2012, godzina 11:35
Oceniono 23 razy 15
~Radek Sawicki
Szanowni Państwo Radni z połączonych komisji. Proponuję następnym razem sformułować wniosek o redukcję etatów wiceburmistrzów - co najmniej jednego. To byłaby oszczędność!
18 Grudnia 2012, godzina 11:27
Oceniono 19 razy 19
~zainteresowany
To Radni są od szukania środków na remonty a nie konserwator i architekt.
Co Radny Skiba zrobił dla ratowania zabytków w mieście, powinien zając się szukaniem pieniędzy w budżecie na ich ratowanie a nie obarczaniem odpowiedzialnością innych osób.
Ciekawe kto mieszka w tej kamienicy, może rodzina Pana S?
18 Grudnia 2012, godzina 11:18
Oceniono 14 razy 8
~trąbalski
Jak ja lubię jak pieniądze pochodzące z podatków są dobrze wydatkowane przez osoby mądre i znające się na rzeczy. Ale po kolei, na pierwszy ogień mgr inż architekt:
1. Opracowanie kolorystyki dla budynków ZGM. Ile budynków ZGM w tym czasie (2011-2012) wymagało opracowania kolorystycznego? Ile czasu potrzeba na dobranie kolorów do jednego budynku? Fakty i liczby są ważne.
2. Żalenie się na prezesa SM pewnie miało za zadanie wydłużyć przemowę Pana Ciemińskiego, który referował aż kilkanaście minut. Niech Pan Ciemiński wskaże przepisy na podstawie których Prezes ma obowiązek konsultować z nim kolorystykę.
3. Ile budynków na starówce zyskało nowe elewacje w latach 2011-2012? 2? 3?
4. Miło, że Pan Ciemiński wspomniał o styropianowej kamienicy. Z treści artykułu wynika, że miał on referować swoją działalność w ciągu poprzednich 2 lat. Problem ze styropianową kamienicą pojawił się w połowie 2009 roku. To chyba nie powinno wchodzić w zakres sprawozdania.
5. Informacja dla architekta bez uprawnień, czasem warto poczytać prawo budowlane, które mówi wyraźnie, że remonty obiektów wpisanych do rejestru zabytków (proszę nie mylić rejestru z gminną ewidencją zabytków) wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. To samo dotyczy dociepleń budynków powyżej 12m wysokości (wszystkie bloki)
6. A o informacja o projekcie mebli jest bardzo ciekawa. Może warto zapytać co na ten temat ma do powiedzenia stolarz?
7. Odtworzenie elementu architektury to nie jest projektowanie. Nazywajmy rzeczy po imieniu.
8. Architekt Miejski jest zatrudniony w UM na pełen etat, czyli 40h tygodniu. Ile czasu faktycznie spędza za biurkiem w UM? Czy tak "liczna" ilość nadzorów uprawnia go do fizycznej obecności w UM przez tylko 10h na tygodzień?
Dlaczego radni nie głosowali nad wnioskiem o zmniejszeniu etatu dla architekta? To by była większa oszczędność dla miasta, bo nie dość, że on więcej zarabia, to mniej pracuje.
Jestem zdania, że jak na tę komórkę UM jeden etat w zupełności by wystarczył, a tymczasem są tam 3?
18 Grudnia 2012, godzina 10:26
Oceniono 10 razy 10
~Do P. Burmistrza
W związku z nadchodzącym czy też już obecnym kryzysem mam dla Pana propozycję nie do odrzucenia. Może by tak zwolnić z urzędu każdą osobę która prowadzi działalność gospodarczą i jednocześnie jest zatrudniona w w/w urzędzie. W ich miejsce można zatrudnić osoby bezrobotne o odpowiednich kwalifikacjach co z matematycznego punktu widzenia wpłynęłoby na obniżenie stopy bezrobocia. Proponuję zacząć od pracownika wspomnianego w powyższym artykule. Oczekuję jakiejkolwiek odpowiedzi, pozdrawiam.
18 Grudnia 2012, godzina 10:16
Oceniono 13 razy 11
Uprawnienia P. Ciemiśkiego są dla nas zagadką tak samo jak doktorat burmistrza. Jednak on sam powiedział że nie ma uprawnień budowlanych. Czyli w sumie nic nie może zaprojektować ? Słyszałem że jakieś tam budynki projektował, ile w tym prawdy ? nie wiadomo.... Co do ochrony zabytków, Pytam się jakie jest stanowisko konserwatora odnośnie reklam na ratuszowym balkonie ? czy nie zakłócają one wizerunku starego rynku ? jak to z nimi jest ? Jeśli chce się powiesić reklamę na elewacjach trzeba iść o zgody i opinie konserwatorów, czy tak samo było odnośnie tych reklam ? A czy elewację na SP5 projektował również P. Ciemniński ? Pytanie do burmistrza, jak jest w końcu z tymi terminami na zakończenie tych prac remontowych w SP5 ? Czy przypadkiem już nie minął ? Jeśli tak, to czy karne odsetki trafiły już do kasy miasta ? Boi się Pan odpowiedzieć na te pytania ?
18 Grudnia 2012, godzina 10:07
Oceniono 14 razy 10
~xxx
Pan architekt stwierdził:"Nie posiadam uprawnień budowlanych". No to jakie ma uprawnienia i kwalifikacje, aby zajmować to stanowisko? Może ktoś wie?
18 Grudnia 2012, godzina 09:50
Oceniono 16 razy 14
~Obserwator
czy budynek galeryjki K&M pan architekt robił w ramach pracy w urzędzie miejskim?
18 Grudnia 2012, godzina 09:39
Oceniono 10 razy 6

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 3.990 4.060 DKKDKK 0.528 0.548
EUREUR 4.330 4.400 TRYTRY 0.118 0.133
CHFCHF 4.610 4.680 NOKNOK 0.306 0.327
GBPGBP 5.160 5.230 SEKSEK 0.335 0.357
Aktualizacja: 2024-11-05 11:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 4000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 3.998 4.045 DKKDKK 0.529 0.547
EUREUR 4.352 4.393 TRYTRY 0.119 0.132
CHFCHF 4.620 4.670 NOKNOK 0.307 0.326
GBPGBP 5.172 5.215 SEKSEK 0.336 0.356
Aktualizacja: 2024-11-05 11:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy obecnie prowadzone w Chojnicach inwestycje drogowe są dla Ciebie uciążliwe?



Ceny paliw2024-11-04

E95 E98 ON LPG
BP 5.99 zł 6.74 zł 6.36 zł 3.14 zł
Circle K 5.94 zł - 6.31 zł 3.1 zł
Mol Chojnice 5.99 zł - 6.36 zł 3.14 zł
MZK 5.82 zł 6.49 zł 6.2 zł 3.05 zł
Orlen 5.99 zł 6.8 zł 6.36 zł 3.14 zł
PKS 5.82 zł - 6.2 zł 3.05 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij