Czy chojnicki sąd rejonowy istnieje?
Od kilku dni w środowiskach prawniczych toczy się dyskusja, czy minister Gowin przekształcając 79 sądów rejonowych w wydziały zamiejscowe, przypadkiem nie zlikwidował ponad dwustu innych placówek wymiaru sprawiedliwości tego szczebla.
W październiku ubiegłego roku minister sprawiedliwości Jarosław Gowin wydał dwa rozporządzenia dotyczące głośnej reformy w sądownictwie - w sprawie likwidacji niektórych sądów rejonowych oraz ustalenia siedzib i obszarów właściwości sądów. Weszły w życie 1 stycznia 2013 roku. Zdaniem członków Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" to drugie z rozporządzeń przy okazji uchyliło też akt z 2002 r., który utworzył większość sądów apelacyjnych, okręgowych i rejonowych w Polsce. Jest w nim stwierdzenie, "że rozporządzenie z dnia 16 października 2002 r. traci moc z dniem 1 stycznia 2013 r."
Reklama | Czytaj dalej »
Jak podaje Gazeta Wyborcza z 9.01.2013, Ministerstwo Sprawiedliwości nie zgadza się z tym zarzutem i uważa, że rozporządzenie z 16 października 2002 r. tworzące sądy nadal obowiązuje. „- To rozporządzenie utworzyło sądy apelacyjne, okręgowe i rejonowe. Był to ustawowy obowiązek, według którego minister sprawiedliwości rozporządzeniem tworzy i znosi sądy powszechne - informuje Patrycja Loose, rzeczniczka ministra sprawiedliwości. Przypomina, że rozporządzeniem z 5 października 2012 r. minister zniósł kilkadziesiąt sądów rejonowych. - Minister uchylił przy tym rozporządzenie z 16 października 2002 r. Jednak samo uchylenie rozporządzenia nie prowadzi do likwidacji wszystkich sądów, one zostały raz utworzone i nie muszą być powołane na nowo - twierdzi rzeczniczka.” – podano w artykule „Od 1 stycznia większość sądów działa bezprawnie. Winne rozporządzenie Gowina?”.
Zapewne tymi sygnałami kierował się Mariusz Janik, który 10 stycznia złożył w Prokuraturze Rejonowej zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Uważa, że „od dnia 1 stycznia 2013 roku na terenie Powiatu Chojnickiego w miejscowości Chojnice działa nielegalnie Sąd pod nazwą „Sąd Rejonowy w Chojnicach”, w którym zapadają nielegalne (nieważne) orzeczenia wydawane przez 11 sędziów (…) na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej oraz wszystkich stron i uczestników postępowań, w których zapadają orzeczenia wydawane przez w/w sędziów, a sędziowie pobierają nielegalnie uposażenia, jako sędziowie nieistniejącego już „Sądu Rejonowego w Chojnicach.” W uzasadnieniu swego pisma Janik zaznaczył, że „wydając rozporządzenie z dnia 25 października 2012 r., Minister Sprawiedliwości wskutek braku umiejętności należytego sformułowania tego aktu prawnego doprowadził do prawnego zniesienia z dniem 1 stycznia 2013 r. dziesięciu sądów apelacyjnych, czterdziestu jeden sądów okręgowych i dwustu dwudziestu jeden sądów rejonowych, które utraciły podstawę prawną swego istnienia, w tym doszło do legalnego zniesienia działalności Sądu Rejonowego w Chojnicach.”
W dniu dzisiejszym (11.01) próbowaliśmy uzyskać komentarz w tej sprawie od prezesa chojnickiego sądu Marka Nadolnego, ale nie udało się nam z nim skontaktować.
Zawiadomienie Mariusza Janika z 10.01.2013
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (17)
- Komentarze Facebook (...)
17 komentarzy
Czyli co ?
Sami odpowiedzialni działają bez prawa ?
Zatem należy winnych z całą starannością i surowością ukarać
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!