Na Młodzieżową 44 wróci podstawówka?
Dyrektor Gimnazjum nr 1 Małgorzata Henszke złożyła w połowie grudnia 2012 wniosek w komisji edukacji Rady Miejskiej o wyrażenie zgody na utworzenie Zespołu Szkół. Przy ul. Młodzieżowej 44 ponownie miałaby funkcjonować szkoła podstawowa.
Gdyby ten pomysł został zaakceptowany przez władze miasta, od 1 marca 2013 roku miałby ruszyć nabór do I klasy nowej szkoły podstawowej. Konieczna byłaby wtedy zmiana granic obwodów szkolnych. „Oświadczam, że szkoła dysponuje pomieszczeniami, które zostaną wydzielone dla najmłodszych uczniów szkoły, wraz z holem, świetlicą i szatnią. Obszar ten zostanie odłączony od pozostałej części szkoły bez dodatkowych nakładów finansowych. (…) Dodatkowym atutem jest wykształcona kadra pedagogiczna. Oprócz wymaganych kwalifikacji do nauczania zintegrowanego, zatrudnieni są specjaliści: terapeuta, psycholog, pedagog, socjoterapeuci oraz nauczyciele o specjalności oligofrenopedagogiki, tyflopedagogiki i surdopedagogiki. (…) Mam świadomość, że koszty utrzymania szkoły są najwyższe i w związku z tym przekształcenie nie tylko jest czynnikiem ekonomicznym, ale również dużym odciążeniem Szkoły Podstawowej nr 5 w Chojnicach.” – stwierdziła w piśmie z 13.12.2012 Małgorzata Henszke.
Reklama | Czytaj dalej »
Radni z komisji edukacji na posiedzeniu z 17.12.2012 tylko zapoznali się z tym wnioskiem. - Rozmawiałem wcześniej z Panem Dyrektorem Ziarno. Materiał trzeba rozpatrzyć w sposób za i przeciw, ale nie wyobrażamy sobie rozpatrzenia tego wniosku bez udziału Pani Dyrektor Zakaszewskiej ze Szkoły Podstawowej Nr 5, czyli tą informację na ten moment przyjmujemy do wiadomości, jako inicjatywę Gimnazjum Nr 1. Jednak sprawa musi być rozpatrzona w obecności Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 5, ponieważ to uderza w sposób bezpośredni w naborze na rok przyszły w tą właśnie szkołę – zdecydował Bogdan Kuffel, przewodniczący komisji.
W miniony piątek (11.01.2013) zapytaliśmy burmistrza Arseniusza Finstera o stanowisko urzędu w sprawie koncepcji zgłoszonej przez dyrektor Gimnazjum nr 1. – Nie ma jeszcze opinii na ten temat. Słyszałem, że jest konstytucyjny problem z pójściem sześciolatków do szkół podstawowych. Nie mamy też opinii demograficznej. Jako urząd uzależniamy zgodę od uwarunkowań demograficznych. Jeżeli w SP5 będzie tłok z dziećmi od 6 lat i wyżej, to będzie warto uruchamiać oddziały sześciolatków w zespole szkół przy ul. Młodzieżowej. Mamy jeszcze kilka tygodni na podjęcie decyzji – odpowiedział nam Finster.
Odpowiedź burmistrza ws. wniosku dyr. Gimnazjum nr 1.
W gmachu dzisiejszego Gimnazjum nr 1 od 1.09.1989 do 2004 roku istniała Szkoła Podstawowa nr 8. Od 1999 wraz z gimnazjum, jako Zespół Szkół nr 8. W dniu inauguracji SP8 liczyła 1450 uczniów w 48 klasach I – VIII i trzech oddziałach „zerówek”. W roku szkolnym 2011/2012 w 24 gimnazjalnych oddziałach było 571 uczniów. Jedno ze skrzydeł budynku wynajmuje Sopocka Szkoła Wyższa. Wcześniej była tam Politechnika Koszalińska oraz PWSH Pomerania.
Wniosek dyr. M.Henszke z 13.12.2012 ws. utworzenia zespołu szkół.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (65)
- Komentarze Facebook (...)
65 komentarzy
Ciekawe jak taka podstarzała aczkolwiek wykształcona kadra pedagogiczna ucząca przez kilkanaście lat w gimnazjum ma się odnaleźć w pracy z małymi dziećmi w klasach I - III?
Sam byłem uczniem ostatniego rocznika SP8. Jakoś średnio wspominam np. wychodzenie na stołówkę w długiej przerwie - stanie w kolejce z gimnazjalistami, którzy przecież zawsze byli silniejsi, a zbłądzenie na II piętro to już w ogóle wyprawa do dżungli była - a tamtejsze toalety to już tylko dla najodważniejszych Zapomniałem, że był jeszcze sklepik szkolny do którego też trzeba było się przepychać (a raczej czekać aż gimnazjaliści wszystko kupią).
W dzisiejszych warunkach i perspektywach demograficznych nie ma najmniejszego powodu, aby wciskać dzieciaki do takiego Zespołu Szkół. Szczególnie, że dziś gimnazjaliści są bardziej "dorośli" niż jeszcze kilkanaście lat temu. Chyba, że chcemy zapewnić maluchom obóz przetrwania i pomóc im jeszcze szybciej wejść w dorosłość - będą przecież pod jeszcze większym wpływem starszych kolegów.
Nie wiem, czym kieruje się pani dyrektor, ale na pewno nie troską o przyszłych uczniów szkół podstawowych.
osoba godna pogardy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!