Piątek, 12 Kwietnia 2024 | Imieniny: Juliusza, Lubosława, Wiktoryny chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Osiem samorządów jako miejski obszar funkcjonalny

Arseniusz Finster poinformował o liście intencyjnym podpisanym przez 8 samorządów.

Arseniusz Finster poinformował o liście intencyjnym podpisanym przez 8 samorządów.

List intencyjny w sprawie Chojnicko-Człuchowskiego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego został podpisany 25 stycznia przez miasto i gminę Chojnice oraz Człuchów, gminy: Brusy, Czersk, Konarzyny i przez powiat chojnicki.

- Sytuacja z Człuchowem się rozwija – poinformował podczas dzisiejszej konferencji burmistrz Arseniusz Finster. To dopiero początek, bo pomysł większej współpracy Chojnic z sąsiadem, jako subregionu, kiełkuje, ale osiem samorządów już podpisało list intencyjny, którego preambuła brzmi: „Uwzględniając istniejące więzi społeczne, gospodarcze i przestrzenne, a także wspólną specyfikę środowiskowo-przyrodniczą na obszarze wymienionych we wstępie jednostek samorządowych, strony – sygnatariusze niniejszego listu podjęły negocjacje zmierzające do uzgodnienia, a następnie utworzenia i formalnego zatwierdzenia Chojnicko – Człuchowskiego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego”.

Reklama | Czytaj dalej »

Trzonem tegoż obszaru mają być właśnie Człuchów i Chojnice. - Jesteśmy samorządami niezależnymi, ale granice się zacierają – stwierdził burmistrz. Odpowiedź na pytanie - po co taki twór? - jest prosta. Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. - Jak wczytać się w politykę regionalną, to nie będzie pieniędzy unijnych na poszczególne gminy, na realizacje małych tematów. Będą pieniędze na duże projekty, w których są partnerzy i adresowane są do większej liczby mieszkańców, dlatego tutaj ładnie wpisują się Chojnice i Człuchów oraz pozostałe samorzady wokół nich – tłumaczył włodarz Chojnic. Kolejny argument jest taki, że w planach urzędu marszałkowskiego i Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Chojnice są pokazane jako obszar funkcjonalny.

Jak wynika z listu, podstawowym celem jest złożenie wniosku w konkursie dotacji na działania wspierające jednostki samorządu w zakresie planowania miejskich obszarów funkcjonalnych. Konkurs został ogłoszony przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Jak poinformował Arseniusz Finster, zespół już pracował nad aplikacją po środki unijne na tworzenie strategii i dokumentów planistycznych, a dziś (1.02) musiał ją złożyć. - To jest dopiero inkubacja, to nie jest gotowy temat. My tutaj się będziemy mocno spierać i będziemy musieli włożyć dużo wysiłku, żeby ten obszar funkcjonalny powstał – stwierdził włodarz miasta Chojnice. Być może do porozumienia przystąpią kolejne samorządy.

W konkursie do rozdysponowania jest 30 mln zł. Na razie tutejsze samorządy sięgną po środki na dokumentację, później na inwestycje. O jakich myślą, tego na razie burmistrz Chojnic nie chciał zdradzać. Projektowi przewodzić ma powiat chojnicki. Ludność w tym obszarze to przeszło 120 tysięcy.

List intencyjny

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

15 komentarzy

~odi
Panie Finster ,

nie chodzi o tworzenie nowych zwiazkow a o redukcje samorzadu ! w polsce podzial terytorialny jest nieefektywny, w chojnicach pit i cit z ktorego sie utrzymujecie jest pewnie kolo polowy miasta wojewodzkiego jak to moze starczyc na rzesze urzednikow?

Pana starania chociaz sluszne i tak nic nie zmienia, likwidacja oddzielnej gminy chojnice to tylko drobny kroczek na dlugiej drodze ...

Moim skromnym zdaniem podzial terytorialny powinien konczyc sie na powiecie, ich jest 380 w kraju, mysle ze tylko na to stac polske ... miasta po 5000 mieszkancow to czysta fikcja
03 Lutego 2013, godzina 18:23
Oceniono 6 razy 2
~Mateusz Jamnik
Biurokracja Chojnice a Człuchów - ktoś kto załatwiał sprawy urzędowe wie o co chodzi, nie ważne czy Urząd Miejski, Starostwo, Wydział Komunikacji, pewnie i Skarbówka - różnica porażająca. Wiedzą to np. Chojniczanie którzy budują się pod Chojnicami, ale na terenie gminy Człuchów, formalności i decyzje w trymiga! Nie wiem o co chodzi, może różnica mentalności, może organizacja, zawsze byłem za Chojnicami a tu takie rozczarowanie.
03 Lutego 2013, godzina 17:09
Oceniono 4 razy 4
~Gdzie są unijne pieniądze
- Jak wczytać się w politykę regionalną, to nie będzie pieniędzy unijnych na poszczególne gminy, na realizacje małych tematów. Będą pieniędze na duże projekty, w których są partnerzy i adresowane są do większej liczby mieszkańców,
Jest to nieprawda, pieniądze z UE sa własnie na male przedsięwzięcia., np: Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, stąd niektóre dzielnice miast- Kraków zamieniają się na wsie, czy samorządy mieszkańców na sołectwa-Jarocin.
03 Lutego 2013, godzina 15:03
Oceniono 2 razy 0
~Zibi55
Pomysl dobry popieram,sek w tym czy w rownym stopniu za nim bedzie obywatel ,samorzady to nie tylko wybrancy losu na okreslony czas jak za ta inicjatywa nie bedzie obywatel i jego portfel to predzej czy pozniej beda nici z projektu i z forsy z uni.Polaczenia autobusowe,kolejowe swiadcza przeciwko tej inicjatywie bo sa na niedostatecznym poziomie nie sa czeste i rozbiezne w czasie jak zatem mowic o funkcjonalnej gospodarce z tyloma samorzadami ktore nie maja dobrych polaczen miedzy soba ,czyli dzielnica od dzielnicy tak daleko ze dalej nie mozna
02 Lutego 2013, godzina 12:10
Oceniono 12 razy 12
~Ooo
Ooo...
02 Lutego 2013, godzina 09:56
Oceniono 5 razy 3
~Do Gościa
*dorwiemy się
01 Lutego 2013, godzina 21:58
Oceniono 7 razy 5
~Obserwator
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
01 Lutego 2013, godzina 21:56
Oceniono 23 razy -11
~jjj
Już kilka lat temu była taka propozycja, ale wtedy burmistrz nie wykazał zainteresowania. Gdyby została zrealizowana, teraz byłoby jak znalazł.
01 Lutego 2013, godzina 21:02
Oceniono 23 razy 21
~nieśmiały parafianin
Intencja to chwalebna i logiczna by współpracować z gminami i miastami z sąsiedztwa i by razem rozwiązywać problemy i zabiegać o środki finansowe. List intencyjny zawiera jakkolwiek zbyt mało konkretów poza informacją, że burmistrz Chojnic będzie występować w imieniu wszystkich ośmiu samorządów w konkursie o środki finansowe. W liście intencyjnym spodziewałem się zobaczyć wypunktowania kilku głównych strategicznych goli jakie łączą wszystkie osiem samorządów - a nie ma tam nic na ten temat. Pierwsza strona wylicza przywódców samorządów a ostatnia strona jest wykorzystana na odciśniecie pieczątek każdego z nich pomimo, że ich nazwiska i tytuły są wypunktowane z pierwszej stronie. Komunistyczny kult pieczątki i bumagi ma się dobrze w chojnickiej administracji. Jeżeli jakikolwiek plan zagospodarowania miejskiego obszaru funkcjonalnego istnieje do warto go przedstawić obywatelom Chojnic z prośbą o komentarze i konstruktywna krytykę. Strony elektronicznej witryny miast www.MiastoChojnice.pl byłoby doskonałym miejscem na prezentacje projektu i na obywatelska dyskusję i konstruktywne komentarze.
Witryna miast i tak wymaga uaktywnienia i uaktualnienia, bo w aktualnej formie daje jedynie wgląd do historycznych dokumentów a także wylicza przyznane przez miast nagrody, tytuły i upamiętnienia lokalnego katolickiego kleru. Galerie ze zdjęciami lokalnych polityków z rożnych uroczystości mimo że piękne przedstawiają mała wartość informacyjną dla obywateli zainteresowanych działalnością administracji Chojnic. Czas najwyższy na uaktualnienie podstawowych informacji o działalności Chojnic - parę dni temu rada zatwierdziła budżet na 2013 a na witrynie miasta jest jedynie dostępny budżet z 2011 w skróconej formie. Zakładam, że burmistrz i administracji Chojnic nie ma nic do ukrycia i brak publikacji aktualnego budżetu 2013 do wglądu dla mieszkańców Chojnic jest jedynie przeoczeniem. Wartość informacyjna witryny miasta www.MiastoChojnice.pl w aktualnej formie jest niedostateczna!
01 Lutego 2013, godzina 20:27
Oceniono 28 razy 26
~do fragi
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
01 Lutego 2013, godzina 19:25
Oceniono 31 razy -11
~fragi
No bo ci obywatele tylko przeszkadzają waadzy. Wejdź do urzędu i popatrz jak taki jeden z drugim zawraca głowę strudzonemu urzędnikowi. A przecież urzędnik myśli i działa tylko dla dobra społeczeństwa, nie może temu społeczeństwu dogodzić bo przyłazi taki i coś tam chce od urzędnika.
01 Lutego 2013, godzina 19:21
Oceniono 26 razy 10
~Radek Sawicki
Burmistrz chce rozwoju i postępu, inwestycji i zacierania granic... ale bez udziału obywateli! Odradza polityczne zaangażowanie organizacjom pozarządowym. Apeluje o bierność na tym polu. Jak zatem ma nastąpić rozwój (także w sensie jakości życia, utożsamiania się z regionem, zaangażowania i partycypacji mieszkańców) skoro włodarz odradza obywatelom aktywność?! Czy mamy być płacącymi podatki, niemymi obserwatorami działań Arseniusza Nieomylnego?! Zgroza i Białoruś w białych rękawiczkach. Polecam obszerniejszą lekturę:
http://wspolnaziemia.org/?a=2&id=497&lg=pl
01 Lutego 2013, godzina 18:08
Oceniono 30 razy 24
~przemyślenia
To faktycznie PChS motywuje do działania. I chyba o to chodzi, prawda?
01 Lutego 2013, godzina 17:59
Oceniono 24 razy 22
~xyz
Brawo PChS.
01 Lutego 2013, godzina 16:58
Oceniono 30 razy 24
~podatnik
Ludzie z Projekt Chojnicka Samorządność od dawna krytykowali, że w Radzie Strategi nie ma przedstawicieli ościennych gmin.
Ostatnie spotkanie, które zorganizowali miało dotyczyć omówienia planów strategicznych chojnickich samorządów. Z przyczyn obiektywnych włodarze nie wzięli w nim udziału...
A tu proszę niespodzianka. Osiem samorządów jako miejski obszar funkcjonalny Podpisany list intencyjny... Pełna zgoda.
Bardzo ładnie. Jak widać opozycja (PChS) i jej krytyczne spojrzenie jednak motywuje do działania włodarzy. Nie tylko w tej sprawie.
Nic tylko się cieszyć.
01 Lutego 2013, godzina 16:55
Oceniono 32 razy 22

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 398.00 406.00 DKKDKK 50.50 53.50
EUREUR 426.00 434.00 RUBRUB 4.13 4.40
CHFCHF 437.00 447.00 NOKNOK 31.40 33.50
GBPGBP 496.00 506.00 SEKSEK 36.00 37.40
Aktualizacja: 2024-04-12 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 400.85 404.93 DKKDKK 50.60 53.40
EUREUR 427.66 432.47 RUBRUB 4.13 4.40
CHFCHF 438.52 444.92 NOKNOK 31.50 33.40
GBPGBP 498.32 503.77 SEKSEK 36.10 37.30
Aktualizacja: 2024-04-12 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

W którym miejscu powinno powstać miasteczko rowerowe w Chojnicach?

Ceny paliw2024-04-12

E95 E98 ON LPG
BP 6.82 zł 7.52 zł 6.99 zł 2.72 zł
Circle K 6.73 zł - 6.89 zł 2.72 zł
Moll Chojnice 6.63 zł - 6.89 zł 2.81 zł
MZK 6.69 zł 7.24 zł 6.79 zł 2.75 zł
Orlen 6.79 zł 7.54 zł 6.89 zł 2.75 zł
PKS 6.74 zł - 6.82 zł 2.75 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij