Poniedziałek, 15 Kwietnia 2024 | Imieniny: Adolfiny, Odetty, Wacława chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Szkoły potrzebują 2,2 mln zł na remonty

Największa sala gimnastyczna Gimnazjum nr 1.

Największa sala gimnastyczna Gimnazjum nr 1.

Samorządowe szkoły i gimnazja tegoroczne potrzeby remontowe szacują na łącznie 2,2 mln złotych. Radni z komisji edukacji wkrótce osobiście zapoznają się ze stanem oświatowych obiektów i wybiorą najpilniejsze zadania.

Do takiego wniosku członkowie tej komisji doszli podczas ostatniego posiedzenia, kiedy to dowiedzieli się o zakresie potrzeb remontowych placówek szkolnych. Dyrektor Wydziału Edukacji Janusz Ziarno podsumował je na ponad 2,2 mln złotych. Są w nich takie pozycje, jak w SP 1: remont fragmentu dachu sali gimnastycznej, łazienek, szatni czy kontynuacja remontu okien i witraży w auli; SP5 – docieplenie i remont elewacji starej sali gimnastycznej oraz remont sanitariatów; ZS7 – budowa parkingów od ul. Tuwima, remont biblioteki, wymiana instalacji C.O.; Gimnazjum nr 1 – naprawa pokrycia dachu nad dużą salą gimnastyczną czy remont szatni i holu przy niej. Janusz Ziarno nie mógł wskazać radnym źródła finansowania tych zadań: - W tym roku nie mamy możliwości pobrania środków na to z wydatków bieżących, gdyż zostały zaplanowane bardzo skrupulatnie i wystarczą jedynie na ten cel. Wcześniej co roku znajdowaliśmy jeszcze 500-600 tys. złotych i z tej kwoty jakiś program remontowy realizowaliśmy. W tym roku jest to na pewno niemożliwe. W związku z tym należałoby się zastanowić, co dalej.

Reklama | Czytaj dalej »

Jedną z pozycji, która wywołała gorętszą dyskusję wśród radnych, była lista potrzeb remontowych największego oświatowego gmachu, czyli Gimnazjum nr 1 przy ul. Młodzieżowej 44. Nie była ona zbyt kosztowna, gdyż wartość robót została wyceniona na 340 tysięcy złotych. Prawie połowę z tej kwoty (150 tys. zł) dyrektor Małgorzata Henszke chciałaby przeznaczyć na remont szatni dla uczniów i przyległego holu. Część prac byłaby wykonana przez szkolnych konserwatorów. Jako „niezwłocznie do realizacji” zarekomendowane zostało usunięcie usterek pokrycia dachu nad największą salą gimnastyczną. – Jesienią ubiegłego roku dokonaliśmy przeglądu stanu pokrycia dachu. Stwierdziliśmy uszkodzenia papy termozgrzewalnej na złączach, jest ona pofałdowana, do naprawy jest tzw. attyka oraz blaszane opierzenia. Sądzimy, że jedną z przyczyn może być skurcz styropapy. Szacuję, że łączny koszt robót na dachu wyniósłby ok. 30 tys. złotych. Poprzedni jego remont był co najmniej 7 lat temu – przekazała dyrektor Henszke.

W ubiegłym roku Gimnazjum nr 1 z budżetu miasta otrzymało dodatkowo jedynie 35 tys. złotych na częściowy remont stołówki. W tym samym roku szkoła odprowadziła do tego samego budżetu ponad 226 tys. zł z tytułu wynajmu swoich pomieszczeń m.in. przez Sopocką Szkołę Wyższą oraz oddział Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

15 komentarzy

~sąsiad
Znajomy wyremontował za 50 tysięcy cały dom: zewnętrzne ocieplenie styropianem piętnastką i dwudziestką, wykonanie elewacji i ocieplenia dachu, orynnowania i parapetów, betonowego płotu wokół posesji. Podkreślam: za 50.000,00 zł. No to co zostało zrobione w tej szkolnej stołówce jeśli remont kosztował ponad 40.000,00?
03 Marca 2013, godzina 18:37
Oceniono 7 razy 7
~Panie Mariuszu Janik!
Zwracam sie do pana z uprzejmą prośba o złożenie zapytań do pana burmistrza o udostępnienie kalkulacji finansowych prac remontowych przeprowadzonych w stołówce Gimnazjum nr 1 związanych z położeniem kafli podłogowych i pomalowaniem ścian na łączną kwotę ponad 40 tysięcy złotych co moim zdaniem jako suma jest astronomiczna z punktu widzenia racjonalności wydatkowania i GOSPODARNOŚCI w sytuacji kiedy w szkołach brakuje pieniędzy na ważne potrzeby uczniów i uważam że my podatnicy powinniśmy być informowani o tym na co idą nasze pieniądze.
03 Marca 2013, godzina 14:53
Oceniono 13 razy 11
~Marzenna Osowicka
Pięknie piszesz, nieśmiały parafianinie. O tym, co mogłoby być. Ja także, w gruncie rzeczy jestem życiową niepoprawną optymistką. Do tego stopnia, że "wierzę wbrew nadziei", iż w końcu zmiany nadejdą. Bo rzeczywistość jest, niestety, brutalna. A raczej ludzie, którzy ją kreują w takich małych, jak chojnicka, społecznościach. Napisałeś:
Jedną z największych patologii jakie nieświadomie społeczeństwo odziedziczyło po starym systemie jest pasywność i oczekiwanie, że to władza powinna rozwiązywać wszystkie problemy a ludność powinna czekać i głośno narzekać.

I tak właśnie jest - władza jak diabeł święconej wody boi się ingerencji obywatelskiej w dziedziny zarezerwowane dla przedstawicieli samorządu. Pomimo deklaracji współpracy z organizacjami pozarządowymi przesyła wyraźne komunikaty: "Nie angażujcie się w politykę!" (stowarzyszeniom nie wolno); "Nie wychodźcie z inicjatywami obywatelskimi!" (no bo nawet nie rozpatrzymy wniosku); "Nie startujcie do komisji grantowych! (bo i tak niektórych z was nie zaakceptujemy); "Nie patrzcie nam na ręce gdy przydzielamy stypendia sportowcom! (i tak zrobimy po swojemu, a jak będzie trzeba to nawet i pod stołem)"; "I tak jesteśmy najlepsi!" (nagrody w plebiscytach typu Perły Samorządu); "Wszystko zrobimy lepiej od was!" (przecież jesteśmy jedyni, wybrani, namaszczeni przez lud) itd., itp., i tak do znudzenia... I tę pasywność, to oczekiwanie społeczeństwa na bycie wyręczanym władza nadzwyczaj troskliwie pielęgnuje. Namiętnie podsyca przekonanie obywateli o własnej nieprzydatności do zabierania głosu w kwestiach drażliwych. Z histerycznym zadęciem piętnuje jakiekolwiek przejawy samodzielnej, obywatelskie, krytycznej myśli. Stosuje represje wobec niepokornych używając prawnych narzędzi administracyjnych, aby szczególnie dotkliwie ugodzić osoby nie traktujące władzy z należnym (jej zdaniem) szacunkiem.
I dlatego Twoja powyższa wypowiedź bardzo przypadła mi do serca, bo w ludziach trzeba budzić świadomość, że są ważnym, istotnym, kreatywnym elementem naszej lokalnej społeczności. I nawet jeśli władza ma totalnie inne spojrzenie na tę kwestię, to nie należy się do jej spojrzenia dostosowywać, ale "ROBIĆ SWOJE":
Grupowa energia, inteligencja, pomysłowość, siła ekonomiczna i polityczna i efektywność działania są zawsze większe w grupie niż pojedynczych indywidualnych osób. Są także grupy działające w przestrzeni politycznej jak PChS i inne jeżeli ktoś ma na to ochotę. Świat i miejsce w którym mieszkamy może być znacznie lepszym miejscem.

I będzie lepszym! Zależy to tylko od nas. Pozdrawiam!
03 Marca 2013, godzina 13:44
Oceniono 16 razy 14
~nieśmiały parafianin
Każdy system polityczny ma swoje problemy i patologie. Jakkolwiek w żadnym władza nie da nic za darmo. Za komuny było wiele rozwiązań o których możemy wspominać z podziwem ale były także i przerażające patologie. To samo jest z demokracją jaką teraz mamy - ma wiele dobry stron ale i krzywdzi wielu ludzi, którzy pozostawieni bez pomocy realnie cierpią, nie są sami w stanie sobie pomóc, i nie mają żadnych dobrych opcji.

Społeczeństwo pomimo, że przeszło z systemu socjalistycznego do obecnej demokracji niesie w sobie wiele przyzwyczajeń i patologi starego systemu politycznego. Jedną z największych patologii jakie nieświadomie społeczeństwo odziedziczyło po starym systemie jest pasywność i oczekiwanie, że to władza powinna rozwiązywać wszystkie problemy a ludność powinna czekać i głośno narzekać. To przyzwyczajenie ma się stale dobrze i ma wiele przejawów w aktualnym życiu społecznym - tak jak każdy może zobaczy to naokoło w Chojnicach.

Jeżeli ktoś chce prawdziwej poprawy to każdy - każda osoba od bezrobotnych po burmistrza i starostę powinni być aktywnie zaangażowani w polepszenie jakości życia w Chojnicach i regionie. Każdy mieszkaniec zamiast czekać powinien pomyśleć o czymś pożytecznym dla społeczności i zrobić to - zaczynając chociaż by posprzątać naokoło miejsca gdzie mieszka. Jeszcze lepiej jest by zaangażować się w działalność społeczną - sport, ochronę środowiska, pszczelarstwo, socjalne hobby, nieformalne kilkurodzinne przedszkole, klub matek z małymi dziećmi i inne nieformalne grupy by sobie samemu i innym pomoc. Nikt nie chce źle żyć lecz poprawę łatwiej osiągnąć gdy działa się w grupie razem z innymi. Grupowa energia, inteligencja, pomysłowość, siła ekonomiczna i polityczna i efektywność działania są zawsze większe w grupie niż pojedynczych indywidualnych osób. Są także grupy działające w przestrzeni politycznej jak PChS i inne jeżeli ktoś ma na to ochotę. Świat i miejsce w którym mieszkamy może być znacznie lepszym miejscem.
02 Marca 2013, godzina 21:15
Oceniono 17 razy 17
~do głupek
100% racji.
02 Marca 2013, godzina 08:35
Oceniono 10 razy 10
~głupek
Przez 35 lat socjalizmu, odbudowano Polskę, zbudowano tysiące szkół, żłobków, przedszkoli, huty, fabryki, lotniska, stocznie, zelektryfikowano cały kraj, prawie wszędzie docierały pociągi i autobusy, większość miast, miasteczek, a często i wsi miało kina, remizy, boiska sportowe... Owszem, nie żyło się ludziom lekko, ale mieli pracę i wspólny podobny los, mieli zapewnione emerytury i opiekę szpitalną, mieli wolny dostęp do sal koncertowych, kółek zainteresowań, modelarni i aeroklubów. Milicja mimo wynaturzeń SB, przewodniej roli partii, szpiegowania obywateli i więzień za przekonania miała realną siłę i bali się jej pospolici przestępcy, nasze wojsko było w stanie bronić kraju przed atakiem z zewnątrz. Zniknął analfabetyzm, pańszczyzna i sanacyjne sobiepaństwo, kraj nie był zadłużony i wyprzedany. Teraz mamy 20 lat "wolności", kapitalizm i demokrację.
Emeryci żyją z dnia na dzień gorzej, za kilka lat nie będą mieli za co żyć. Szpitale nie chcą leczyć, bo nie mają pieniędzy, mamy wolność i pełne półki, ale tylko nielicznych stać na kupowanie za swoje. Żywność najdroższa w Europie, podobnie większość towarów "luksusowych" jak samochód czy komputery. Musimy pracować nieporównanie dłużej, by kupić to samo co Niemcy, Anglicy czy Hiszpanie. Wyprzedaliśmy za bezcen nasz przemysł, atuty w postaci doskonale wykształconych w socjalizmie inżynierów i naukowców oddaliśmy za darmo naszym obecnym sojusznikom, którzy ich wzięli chętnie, ale reszty kraju nie chcą wpuszczać bez wiz. zachłysnęliśmy się swobodą, możemy jeździć po Europie bez granic, w samochodach, które są własnością banków, mieszkać w domach obciążonych hipotekąRumunii, Białorusi czy Mongolii. Mamy 30razy bardziej zadłużony kraj na zewnątrz niż 20 lat temu. Dług wewnętrzny oficjalnie przekracza 50% PKB, nieoficjalnie mówi się o 300%, bo wchodzi w to także ZUS, który jest bankrutem. Premier obiecuje nam zlote gory, jak kiedyś Walesa drugą Japonię, z obietnic mamy tylko jedno - ci przy władzy i ich poplecznicy, zausznicy, krajanie i sponsorzy kampanii wyborczych - faktycznie, żyją zgodnie z hasłem, by żyło się lepiej...
02 Marca 2013, godzina 08:29
Oceniono 14 razy 14
~nieśmiały parafianin
Szkoła jest utrzymywana z pieniędzy społecznych wiec informacje o kosztach remontu muszą być ujawnione na zadanie zainteresowanych osób. Jeżeli ktoś ma wiedzę jak rozlicza się koszty remontu to może prześledzić jak zostały rozdysponowane pieniądze i czy nie było nadużyć.
01 Marca 2013, godzina 08:42
Oceniono 31 razy 31
~Do nieśmiałego
Pani dyrektor na radzie pedagogicznej, składając sprawozdanie z wydatków za zrszły rok, podała, że na remont stołówki wydała dużo wyższą kwotę niż 35 tysięcy. Nie pamiętam teraz dokładnie, ale kwota na pewno przekroczyła 40 tysięcy. Większość grona zastanawiała się, co tyle kosztowało.
01 Marca 2013, godzina 08:29
Oceniono 19 razy 19
~nieśmiały parafianin
Faktycznie, 35K zł to duże pieniądze za położenie parędziesiąt metrów kafli. Może w cenę doliczono dodatkowe usługi w prywatnych mieszkaniach lub kaszty poświecenia nowych kafli przez jakiegoś wielebnego proboszcza, bo w szkole im. Jana Pawła 2-go domyślam się wszystko powinno być wyświecone by złe duchy i czary nie imały się tych kafli. Specjaliści od świecenia nie są tani.
01 Marca 2013, godzina 08:04
Oceniono 32 razy 32
~budowlaniec
Zastanawia mnie jeden wydatek:
W ubiegłym roku Gimnazjum nr 1 z budżetu miasta otrzymało dodatkowo jedynie 35 tys. złotych na częściowy remont stołówki.

Cześciowy remont stołówki wykonany przez firme zaprzyjąźnionego z dyrektorką Wiesława W. polegał na wymianie kafelek podłogowych i wymalowaniu ścian. Na dwóch ścianach są okna wiec ilość metrów kwadratowych do cekolowania i malowania nieduża. Starą posadzke zrywali w ramach swoich obowiazków panowie woźni. To ja sie pytam co kosztowało 35.000,00? Te paredziesiat metrów kafli i położenie ich?
28 Lutego 2013, godzina 07:19
Oceniono 34 razy 32
~gość
jakie pomysły ma dyrektor ziarno na zaistniały problem??? oczywiście żadnych..kreatywne i racjonalne MYŚLENIE JEST DLA NIEGO ZBYT BOLESNE, bezpieczniej od rana zamiatać kościelną posadzkę na kolanach!!!!
28 Lutego 2013, godzina 06:37
Oceniono 31 razy 29
~gość
roczne utrzymanie takiego ,,filozofa od zaściankowego myślenia" to wydatek rzędu 60 tys. pln w każdej szkole zatrudnia się kilku ,,expertów '' szerzących homofobię i fundamentalizm katolicki.. po co?
nieśmiały pisze to, o czym szepce się po cichu i ma oczywiście rację.. ziarno to dogłębnie zindoktrynowany i służalczy wobec burmistrza i watykańskich pedofilów urzędas! on nie jest w stanie zrobić nic pozytywnego dla chojnickiej oświaty, dlaczego WCIĄŻ PEŁNI TEN URZĄD?
27 Lutego 2013, godzina 18:44
Oceniono 42 razy 34
~do powyżej
100% prawda
27 Lutego 2013, godzina 17:05
Oceniono 41 razy 39
~nieśmiały parafianin
Pieniądze na konieczne remonty szkol wydział edukacji pod dyrekcją pana Janusza Ziarno ma już w swoim posiadaniu. Trzeba tylko podjąć racjonalną decyzje by użyć te pieniądze na społecznie racjonalny cel, który w wymierny sposób przynosi korzyści dla społeczeństwa.
Sadze, że zlikwidowanie etatów dla nauczycieli religii wystarczy w skali Chojnic by pokryć koszty koniecznych remontów. Religia, dla tych którzy maja na to ochotę, powinna być dostępna i nauczana przez księży i zakonnice w pomieszczeniach kościelnych po szkole. Indoktrynacja jedyną słuszną prawdą propagowaną przez autorytarny kościół katolicki jest szkodliwe dla dzieci i młodzieży. Propagowanie pod cyniczną nazwą "katolickiej miłości i wybaczenia" nienawiści do ateistów, homoseksualistów, samotnych matek, wyznawców innych religii i wyznań jest szkodliwe dla absolwentów chojnickich szkół, którzy ze względu na umiędzynarodowienie rynku pracy prawdopodobnie będą współpracować z ludźmi z grup dyskryminowanych przez kościół katolicki. Poza tym kościół katolicki ma długą historie zwalczania postępu naukowego (system heliocentryczny, ewolucja, postęp nauk medycznych, listy zakazanych książek), zatajania historii (zatajanie masowych mordów w imię szerzenia wiary katolickiej, zatajanie aktywnego udziału hierarchów katolickich w rozbiorach Polski, zatajanie masowej pomocy dla hitlerowskich zbrodniarzy uciekających do Ameryki Południowej), zwalczania zmian i postępu socjalnego (emancypacja kobiet, związki partnerskie, wolność słowa, sekularyzacja społeczna, rozdzielność państwa i kościoła) i z tych względów nauczanie katolickiej nienawiści i nietolerancji nie powinno mieć miejsca w szkołach publicznych. Dodatkowo nauczanie religii w szkołach promuje ignorancje i zabobony.

Społeczne pieniądze z podatków nie powinny być wydawane na edukacyjnie nieracjonalne cele. Wydawanie społecznych funduszy na kościelną propagandę niewątpliwie pomoże burmistrzowi by kupić polityczne poparcie z kościelnych ambon lecz jest i będzie szkodliwe dla społeczeństwa Chojnic.
27 Lutego 2013, godzina 15:59
Oceniono 65 razy 59
~fax
dlaczego podane są tylko komentarze dyr. h- inicjatorkii głośnej karnej sprawy sądowej .. inni dyrektorzy nie mają zdania na ten temat, czy zabrakło komuś czasu na rzetelność dziennikarską?
27 Lutego 2013, godzina 15:24
Oceniono 34 razy 30

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 398.00 406.00 DKKDKK 50.60 53.50
EUREUR 426.00 434.00 RUBRUB 4.13 4.40
CHFCHF 437.00 447.00 NOKNOK 31.60 33.50
GBPGBP 496.00 506.00 SEKSEK 36.00 37.40
Aktualizacja: 2024-04-14 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 400.90 405.13 DKKDKK 50.70 53.40
EUREUR 427.55 432.00 RUBRUB 4.13 4.40
CHFCHF 437.59 444.93 NOKNOK 31.70 33.40
GBPGBP 498.40 504.85 SEKSEK 36.10 37.30
Aktualizacja: 2024-04-14 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

W którym miejscu powinno powstać miasteczko rowerowe w Chojnicach?

Ceny paliw2024-04-12

E95 E98 ON LPG
BP 6.82 zł 7.52 zł 6.99 zł 2.72 zł
Circle K 6.73 zł - 6.89 zł 2.72 zł
Mol Chojnice 6.63 zł - 6.89 zł 2.81 zł
MZK 6.69 zł 7.24 zł 6.79 zł 2.75 zł
Orlen 6.79 zł 7.54 zł 6.89 zł 2.75 zł
PKS 6.74 zł - 6.82 zł 2.75 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij