Niedziela, 14 Lipca 2024 | Imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
oprac. je, fot. K.Fiałkowska

Czytanie wzbogaca – czytanie rozwija

Nagrodzone uczestniczki Maratonu Czytelniczego przed dworcem Gdańsk Główny.

Nagrodzone uczestniczki Maratonu Czytelniczego przed dworcem Gdańsk Główny.

Pod takim hasłem w kończącym się roku szkolnym przebiegała III edycja Wielkiego Maratonu Czytelniczego dla szkół podstawowych, który zorganizowali nauczyciele z gdańskich placówek oświatowych pod honorowym patronatem Pomorskiego Kuratora Oświaty i Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych – Polskiej Sekcji IBBY.

Maraton zainicjowany we wrześniu 2009 roku, cieszył się ogromną popularnością wśród uczniów i nauczycieli szkół województwa pomorskiego. Tak było również i w III edycji. Na początku każdego miesiąca nauczyciele informowali, jaką książkę spoza listy lektur obowiązkowych należy przeczytać. Później uczniowie rozwiązywali test konkursowy składający się z pytań zamkniętych i otwartych. Łącznie testów było 8, w nich do zdobycia było do 160 punktów. Testy sprawdzali nauczyciele, po czym drogą elektroniczną przesyłali wyniki do organizatorów. Do zmagań czytelniczych przystąpiło 37 uczniów z SP5 w Chojnicach, nad którymi opiekę sprawowały polonistki – Katarzyna Fiałkowska i Barbara Łabuzińska. Udział w maratonie wymagał od uczestników dużej systematyczności i wytrwałości. Niektóre utwory były trudne do zdobycia, więc opiekunowie czytali je uczniom na przerwach lub po lekcjach.

Reklama | Czytaj dalej »

Zakończenie III edycji Maratonu Czytelniczego odbyło się 5 czerwca w pięknych wnętrzach gdańskiego Dworu Artusa. Na uroczystość przybyli zaproszeni uczniowie, którzy uzyskali najwyższe wyniki oraz ich opiekunowie. Obecni byli także przedstawiciele władz miejskich, wydziału oświaty, gdańskich bibliotek i reprezentanci sponsorów. Przybyłych zaskoczyła wiadomość o śmierci pomorskiego kuratora oświaty Zdzisława Szudrowicza, którego pamięć uczczono minutą ciszy. Powitanie uczestników i gości wygłosił dyrektor muzeum, po czym przedstawiono prezentację przygotowaną przez uczniów, ukazującą ich zmagania czytelnicze. Wreszcie nadeszła długo oczekiwana chwila – wręczenie nagród. W gronie nagrodzonych znalazły się uczennice SP5 z Chojnic – Paulina Śliwińska, która uzyskała tytuł finalisty oraz Weronika Wielewska i Paulina Wróblewska (wyróżnienia). Dziewczęta otrzymały nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy.

III edycji WMC towarzyszył I Maraton Czytelniczy dla Gimnazjalistów pod hasłem „W Lustrze Książek”. Wzięli w nim udział uczniowie z chojnickiego Gimnazjum nr 1, nad którymi opiekę sprawowały polonistki Iwona Dolina i Renata Dyląg. Wśród uczniów wyróżnionych w konkursie znalazła się uczennica klasy I a – Agata Fiałkowska, która także odebrała w Gdańsku nagrodę i dyplom.

Katarzyna Fiałkowska – SP5

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

21 komentarzy

~EQUILIBRIUM
obudzil sie, tłuk jeden.......
17 Lutego 2016, godzina 18:08
Oceniono 6 razy 2
Ludzie! Opamiętajcie się. Ile w Was jest jadu. Możliwe, że również zawiści. Nie rozumiem po co są te komentarze. Można komentować sam konkurs itd. Co się tutaj komentuje? To, że p. K. Fiałkowska będąc ze swoimi uczennicami, które otrzymały nagrody wspomniała nie tylko o nich, ale też o swojej córce, Jaki problem, że nie z jej szkoły i pokazuje swoją córkę? Czy naprawdę myślicie, że chciała promować swoją córkę - po prostu cieszy sie jako matka między innymi. Znam tę Panią, ponieważ uczyła mnie 5 lat j. polskiego w czasach kiedy pracę zaczynała. Czy nie lepiej gdybyście w czasie wystawiania tego komentarza cieszyli się, że są dzieci w Waszym mieście, które to miasto promują? Piszę ten komentarz może po czasie, ale mam nadzieję, że chociaż ktoś z Państwa się zastanowi zanim coś napisze.
17 Lutego 2016, godzina 18:06
Oceniono 4 razy 0
~mieszkaniec
Niech nas ręke boska broni od takich nauczycieli i od takich dyrektorów!!! Co to się teraz w tych szkołach wyrabia! Nie ogarniam tego wszystkiego, a co dopiero dziwić się dzieciakom.
09 Lipca 2012, godzina 18:49
Oceniono 27 razy 23
~Maria H.
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
08 Lipca 2012, godzina 18:26
Oceniono 50 razy -28
~Wojciech
Niby nic się nie stało, a jednak...
Nauczyciele często dzisiaj zapominają, że ich przykład jest tak smo ważny, a może nawet ważniejszy niż to czego uczą. Wygląda na to, że Pani Katarzyna jest doskonałym tego przykładem.

Miłej niedzieli. Wojciech
08 Lipca 2012, godzina 14:00
Oceniono 33 razy 29
~Wojciech
Niby nic się nie stało, a jednak...
Nauczyciele często dzisiaj zapominają, że ich przykład jest tak smo ważny, a może nawet ważniejszy niż to czego uczą. Wygląda na to, że Pani Katarzyna jest doskonałym tego przykładem.

Miłej niedzieli. Wojciech
08 Lipca 2012, godzina 14:00
Oceniono 39 razy 39
~aga
Jak to dobrze, że są jeszcze tacy ludzie, którzy mają zasady i kierują się nadrzędnymi wartościami! Przecież błądzić i robić błędy to ludzka sprawa. Jednak dobrze jest, kiedy zdajemy sobie z tego sprawę i naprawiamy je. Z każdej sytuacji można wyjść z ludzką twarzą, choć czasem boli i nie jest łatwo. Ale zawsze trzeba próbować.
Andrzeju masz super mamę! I jak widać jej postawa procentuje do dziś. Tak trzymaj! Pozdrawiam
03 Lipca 2012, godzina 21:14
Oceniono 68 razy 68
~Andrzej
Witajcie.
Moja mama była nauczycielką.
Pamiętam jak kiedyś wygrałem zawody szkolne w prowadzonym przez nią przedmiocie.
Ona nie podała tego do publicznej wiadomości, lecz zrobił to ktoś inny.
Uważała, że jeżeli Ona to zrobi, to będzie to bardzo nieetyczne.
Było to bardzo mądre zachowanie.

Tu mamy do czynienia z całkowicie odmienną postawą.
Mama nauczycielka nie może odmówić sobie przyjemności publicznego pochwalenia własnej córki.
Ta córka nie chodzi nawet do tej samej szkoły, w której uczy mama.
To nieetyczne i bardzo niskie postępowanie.

Przykro mi, ale tak to właśnie oceniam.

Andrzej, nauczyciel i ojciec.
03 Lipca 2012, godzina 13:19
Oceniono 103 razy 101
~largo
Czytam i mysle co sie dzieje w tej szkole? W głowie się nie mieści, że nauczycielka wykorzystuje swoją pozycję zawodową i dostęp do tworzenia informacji m. in. w celu promocji własnej córki!!! I robi to bezkarnie! Przykre, że polonistki z gimnazjum zawiodły, ale dziecku można wszystko wytłumaczyć. Trzeba dziecko przygotować również na porażki. Pani udaje, że nie wie co to manipulacja? Czy naprawdę pani tego nie rozumie? Po co uczymy nasze dzieci morlnych zachowań jeśli w szkole nauczyciel ma władzę?
01 Lipca 2012, godzina 19:29
Oceniono 89 razy 69
~marek
Do Katarzyny F. . Gdybyś rozumiała to prawdopodobnie byś się tak nie zachowała. Aż się chce powiedzieć: myśleć kobieto! myśleć!
01 Lipca 2012, godzina 13:48
Oceniono 89 razy 67
~kama
Ale się porobiło! Katarzyno my mówimy o etyce, moralności. A Ty czujesz się skrzywdzona komentarzami. Czytelnictwo i rozwijanie pasji to piękna sprawa, i etyka bardzo tu pasuje. Masz 2 miesiące płatnego urlopu, więc dużo czasu na przemyślenia. Powodzenia!
01 Lipca 2012, godzina 12:00
Oceniono 90 razy 68
~kaśka
Komentuję fakty. Natomiast jeśli Katarzyno poczułaś się skrzywdzona, to może znaczyć, że jest w tym sporo prawdy. Uważam, że nie Ty powinnaś zamieszczać informację o sukcesie dziewczynki z gimnazjum, bo nie jest ona Twoją uczennicą ani nawet szkoły, w której pracujesz, i nie Ty ją przygotowywałaś, ale jest to Twoja córka! I pewnie gdyby wyróżniono obcą dziewczynkę z gimnazjum to nie poinformowałabyś o jej sukcesach.
Zapewniam, że jeśli panie nie mogły w tej samej chwili poinformować, w której uważałaś, że powinny to zrobić, to pewnie zrobiłyby to później. Poza tym informację mogą zamieszczać inni pracownicy szkoły, a nie tylko osoby sprawujące opiekę w czasie przygotowań do konkursu.
Katarzyno, takie zachowanie niestety potęguje zróżnicowanie społeczne, które z kolei negatywnie wpływa na przebieg procesów edukacyjnych!
01 Lipca 2012, godzina 01:35
Oceniono 92 razy 66
~Katarzyna Fiałkowska
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
30 Czerwca 2012, godzina 23:11
Oceniono 158 razy -126
~HRABIA
Do ''fragi''. Nie ma tak czegoś jak kurs czytania ze zrozumieniem! Zrozum!!! Takie czytanie to proces który zaczyna się w kołysce. Szkoła go tylko wzmacnia i utrwala a przynajmniej powinna. A TY powinieneś skończyć, ''Kurs nieotwierania dzioba w nieodpowiednim momencie''. Jak robi to większość naszych ''niedolepionych'' polityków. Ale Tobie pewnie podatnicy kosztów nie pokryją! Pani Katarzyna Fiałkowska dostała plusa ale tylko za odwagę, że odpowiedziała nie za treść. Ty masz minus za całość!
30 Czerwca 2012, godzina 19:57
Oceniono 65 razy 55
~marek
Jeśli dochodzi do tego, że nasze dzieci nauczają osoby, które powinny dawać im wyłącznie dobry przykład, to nie dziwmy się, że mamy takich a nie innych obywateli. Dlaczego tak się dzieje, że nauczycielami naszych dzieci zostają osoby ze złamanym kręgosłupem moralnym?! Którzy bez oporów publicznie uprawiaja prywatę, wykorzystują wpływy, aby wypromować najbliższych. Sam jestem nauczycielem, i także mam dzieci, które myślę nie zawsze są dobrze traktowane przez innych nauczycieli. Sam jednak nie posunałbym się do czego takiego. I nawet jestem z siebie dumny!
30 Czerwca 2012, godzina 16:29
Oceniono 86 razy 66

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 388.00 398.00 DKKDKK 49.80 52.10
EUREUR 420.00 428.00 RUBRUB 4.36 4.58
CHFCHF 432.00 442.00 NOKNOK 29.00 31.90
GBPGBP 502.00 510.00 SEKSEK 36.10 37.20
Aktualizacja: 2024-07-14 16:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 390.00 396.00 DKKDKK 49.90 52.00
EUREUR 422.00 426.00 RUBRUB 4.36 4.58
CHFCHF 433.00 438.00 NOKNOK 29.10 31.80
GBPGBP 503.64 509.65 SEKSEK 36.20 37.10
Aktualizacja: 2024-07-14 16:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Dokąd wybierasz się na wakacje?Ceny paliw2024-07-12

E95 E98 ON LPG
BP 6.67 zł 7.37 zł 6.76 zł 2.69 zł
Circle K 6.59 zł - 6.68 zł 2.69 zł
Mol Chojnice 6.64 zł - 6.69 zł 2.69 zł
MZK 6.54 zł 6.99 zł 6.64 zł 2.63 zł
Orlen 6.64 zł 7.37 zł 6.73 zł 2.69 zł
PKS 6.52 zł - 6.62 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij