Niedziela, 05 Lutego 2023 | Imieniny: Agaty, Filipa, Justyniana chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Losowanie to zły pomysł

Do propozycji burmistrza na losowe przenoszenie klas dwóch roczników z "trójki" i "piątki" do wygaszanego Gimnazjum nr 1 krytycznie odnosi się radny opozycji Mariusz Brunka. W przyszły poniedziałek na sesji szykuje się dyskusja nad kształtem reformy oświaty w mieście.

 


- Na pewno formą indywidualizacji nie jest losowanie, to nie jest selekcja - uważa radny Projektu Chojnicka Samorządność, który niedawno w czasie obrad komisji rady miejskiej  prosił kolegów, żeby takiej formuły nie wprowadzali. Mariusz Brunka określił ją wręcz mianem obozowej selekcji. Jest przeciwnikiem przymusowego przenoszenia dzieci między szkołami. Uważa, że to sposób na odcięcie się od odpowiedzialności za swoje decyzje. - Znowu powstaną kolejne problemy natury prawnej. Moim zdaniem to nie utrzyma się w sądzie administracyjnym - przestrzegał jako prawnik.

Reklama | Czytaj dalej »


- Na pewno formą indywidualizacji...

Szef komisji edukacji Bogdan Kuffel od lat zawodowo związany ze szkolnictwem zgodził się z kolegą z rady, że będą problemy, bo nie wiadomo jak zdecydują rodzice o wyborze szkoły. - Jeżeli będzie decyzja administracyjna, to wywoła niepokoje społeczne.

- Będą problemy, bo część rodziców...- Część rodziców bojąc się tego, że dzieci zostaną wylosowane, już się orientowała nie w tej szkole, co do której byśmy chcieli, żeby te dzieci poszły - przestrzegał Brunka, który o zainteresowaniu śródmiejską "jedynką" usłyszał od radnych będących nauczycielami.

- Część rodziców bojąc się tego...

Tymczasem kształt reformy opiera się na zmianie jedynego samodzielnego gimnazjum w mieście, jakim jest największa szkoła przy ul. Młodzieżowej, na powrót w podstawówkę "ósemkę". Opozycyjny radny nie dostrzega pozytywnych działań ze strony dyrekcji Gimnazjum nr 1. - Rodzice nie chcą posyłać dzieci do "ósemki" i nikt nie próbuje sobie zadać pytania dlaczego. Może dlatego, że ludzie od lat czytają, że częściej ta szkoła zajmuje się swoimi wewnętrznymi problemami - wytknął Brunka, od razu wskazując na plusy placówki, tj.  najlepszy budynek i wyposażenie czy znakomitą kadrę. A że podobnych problemów nie ma z "piątką", to na komisji edukacji powróciła idea storzenia przy Młodzieżowej filii tej szkoły. Za takim rozwiązaniem jest też jej przewodniczący.

Większej debaty można spodziewać się 20 lutego. Tym bardziej, że czas goni, a radni muszą już zdecydować jak ma wyglądać sieć miejskich szkół od nowego roku szkolnego.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

69 komentarzy

~oburzony
Radny Kuffel stwierdził, że jak będzie decyzja administracyjna to rodzice się nie zgodzą i to wywoła niepokoje społeczne. I zaraz potem zawnioskował o przerwanie dyskusji bo sam ma tylko 7 klas i jeszzce mu to ktoś wypomni. Widac jak szef komisji oświaty przejmuje się reforma oświaty. Ma to wszystko w d....
24 Lutego 2017, godzina 12:15
Oceniono 3 razy 1
~mama trzecioklasistki
Dlaczego dyrekcja SP 5 nie poinformowała wszystkich rodziców trzecioklasistów i szóstoklasistów że można składać deklaracje na przejście do ósemki? Tylko z internetu sie dowiaduję że były spotkania z burmistrzem. Dlaczego nas rodziców nie powiadomiono?
24 Lutego 2017, godzina 06:06
Oceniono 12 razy 4
~anonim
To jest chore że ktoś minusuje wypowiedzi internautów tak żeby znikły. Ile czasu trzeba poświęcić żeby zrobić to że te posty znikną? Normalny człowiek nie ma tyle czasu żeby sie bawić w internecie i stawiać minusy. Ale okazuje sie że zatrudniony w gim 1 mąż dyrektorki siedzi nonstop w monitoringu. Nic innego nie robi przez całe 8 godzin. No to gdzie szukać tego co minusuje? Oczywista oczywistość...
21 Lutego 2017, godzina 22:22
Oceniono 31 razy 7
~obserwator
Monitoringowy z gim 1 wyrabia nadgodziny. Żona dyrektorka musi mu nieźle płacić za minusowanie niekorzystnych dla siebie wypowiedzi.
21 Lutego 2017, godzina 22:09
Oceniono 32 razy 8
~rodzic
Czekałem długo na dymisje Palucha. Ale sie w końcu doczekałem. Teraz czekam na dymisje tej pani. Mam nadzieje że tak długo czekał nie będe.
21 Lutego 2017, godzina 11:10
Oceniono 53 razy -7
~zaskoczony
... Niezrozumiałe jest zachowanie instytucji, do których zwróciła się oskarżona. Niewłaściwa atmosfera w szkole, nieporozumienia między nauczycielami, niewłaściwe decyzje dyrekcji, bardzo nagannie mogą wpłynąć na obraz szkoły, na pracę pedagogiczną. Burmistrz Miasta nie powinien uchylać się od podjęcia stosownych i prawidłowych decyzji chociażby były personalnie bolesne.
20 Lutego 2017, godzina 10:17

Nie do wiary! Jak to możliwe, że po takim wyroku ta pani nadal jest dyrektorem? Teraz nie dziwię się, że jest tyle problemów, żeby nazbierać dzieciaki do tej szkoły. Nie wróżę nic dobrego ani nauczycielom ani uczniom.
20 Lutego 2017, godzina 20:52
Oceniono 63 razy -9
~Kopista
~Z prawomocnego wyroku sądu Okręgowego w Słupsku
Cały wyrok jest tutaj::
http://chojnice24.pl/artykul/20830/sad-wina-za-zla-sytuacje-w-szkole-obciazyl-dyrektorke/

...w świetle wszystkich zebranych dowodów i niekwestionowanych w apelacji ustaleń, stwierdzić nieprawidłowe stosunki międzyludzkie panujące w Gimnazjum Nr 1 w Chojnicach. Powyższe nie wynika jedynie z wyjaśnień oskarżonych lecz także z zeznań wielu świadków, nauczycieli. Za powyższą sytuację należy obciążyć oskarżycielkę prywatną, która z racji pełnionej funkcji odpowiada za prawidłowe relacje międzyludzkie w szkole. Tymczasem z zeznań świadków wynika, iż przyczyną powyższego były kontrowersyjne decyzje oskarżycielki także wobec oskarżonych.

... jednoznacznie wskazują na bardzo złą atmosferę w pracy w Gimnazjum Nr 1. Za powyższe odpowiada oczywiście oskarżycielka, która jako dyrektor Gimnazjum winna przeciwdziałać powstawaniu napięć, nieporozumień między nauczycielami, natomiast z zeznań świadków wynika, że to postępowanie dyrekcji miało wpływ na zaistniałą sytuację. Świadkowie zeznali więc o nieprawidłowym zachowaniu oskarżycielki, o niewłaściwym ich traktowaniu, poniżaniu, zagłuszaniu krytyki, czy wręcz znieważaniu, np. przez męża oskarżycielki. Powyższe okoliczności opisane, należy podkreślić, nie wynikają z wyjaśnień oskarżonych lecz z zeznań wielu świadków, którym Sąd Rejonowy dał wiarę. Nie są to odosobnione zeznania lecz zeznania wielu osób, nauczycieli czynnych zawodowo, pracujących w Gimnazjum Nr 1, ale także już tam niezatrudnionych. W świetle tych zeznań brak było powodu do nie dania wiary oskarżonym, które w swych wyjaśnieniach szczegółowo opisały nieprawidłowe, niewłaściwe traktowanie ich przez oskarżycielkę prywatną. Wyjaśnienia oskarżonych są wiarygodne, przedstawione prawidłowo i wnikliwie, w pisemnym uzasadnieniu wyroku przez Sąd Rejonowy omówione, stanowią podstawę do przyjętych ustaleń i nie kwestionowanych ustaleń. Z przyczyn oczywistych w niniejszym więc uzasadnieniu brak jest powodu do ponownego przytaczania i omawiania tych wyjaśnień. Należy jedynie przypomnieć, iż o tym, że wobec oskarżonych były stosowane elementy mobbingu przez oskarżycielkę, wynika z zeznań świadków: ....
O tym, jak niewłaściwie funkcjonowała grupa pracownicza, jaką było Gimnazjum Nr 1, a także iż winą za to należy obciążyć dyrektor szkoły, świadczą pozaprawnie funkcjonujące narzędzia jak: rozmowy dyscyplinujące i sporządzanie notatek z rozmów, prowadzenie zeszytu kontroli wewnętrznej...

... Niezrozumiałe jest zachowanie instytucji, do których zwróciła się oskarżona. Niewłaściwa atmosfera w szkole, nieporozumienia między nauczycielami, niewłaściwe decyzje dyrekcji, bardzo nagannie mogą wpłynąć na obraz szkoły, na pracę pedagogiczną. Burmistrz Miasta nie powinien uchylać się od podjęcia stosownych i prawidłowych decyzji chociażby były personalnie bolesne.
20 Lutego 2017, godzina 10:17
Oceniono 89 razy 1
~Kopista
~Wybaczyć tej kobiecie!
Przypomnę jeszcze sprawę podrobionego podpisu. Burmistrz broni dyrektorki, która do sądu przedłożyła notatkę z podrobionym podpisem! Podobno przez przypadek, roztargnienie, podpisała donos imieniem i nazwiskiem wicedyrektorki, nie zauważyła, że jako dowód w sprawie karnej daje nie tę kartkę. Prokuratura tylko dlatego nie wytoczyła sprawy pani H. bo wg chojnickiej prokuratury notatka służbowa przedłożona w sprawie karnej nie jest "dokumentem w sensie prawnym". Może śladem pana Janika należałoby opublikować wszystkie tego typu dokumenty. A tak swoją drogą, uczniowie tej szkoły też powinni wiedzieć, że nic nie grozi im za podrabianie podpisów na dokumentach, które nie są dokumentami w sensie prawnym. Przecież nie można ich za to karać!
20 Lutego 2017, godzina 10:16
Oceniono 86 razy -2
~rodzinka kiepskich oka nie zmóży tak zawzięcie będzie minusować prawdę
19 Lutego 2017, godzina 22:25
Oceniono 91 razy -5
~gdyby był mądry to nie kibicowałby swojej podwładnej w ciągnących się latami procesach
a tak głupota tych wszystkich zawziętych w procesy sądowe nie zna granic,a pycha ich kroczy przed upadkiem
19 Lutego 2017, godzina 22:23
Oceniono 87 razy -3
~Bądźmy mądrzy mądrością Pana Burmistrza
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
19 Lutego 2017, godzina 20:55
Oceniono 90 razy -20
~matka co nie da swojego dziecka z piątki do ósemki
A mi pisanina pana Kobusa bardzo się podoba. Prosto i dosadnie nazywa rzeczy po imieniu. I ma rację że to święte prawo rodziców gdzie poślą swoje dzieci do szkoły. I żaden burmistrz nie ma prawa tego na siłę zmieniać, żeby jakiejś dyrektorce ocalić ciepłą posadkę. Brawo panie Kobus!
19 Lutego 2017, godzina 20:35
Oceniono 100 razy -4
~panie kobus
To pan wsadź sobie w dupę tą swoją pisaninę i to jak najgłębiej.
Twoja pisanina równa się pisaninie pewnego wiejskiego filozofa, chłopka roztropka podpisującego się Marcin D., podajcie sobie ręce i uściśnijcie mocno.
19 Lutego 2017, godzina 19:23
Oceniono 85 razy 23
~Andrzej Kobus
Być może że ta reforma jest tak opracowana, żeby wyrywać na siłę dzieci z ich obecnych szkół i przymusem zapisywać do tych wyznaczonych. Jak widzę Pana Czarnowskiego z jego wykresami, to bym mu powiedział wprost "w du.ę sobie je wsadź". Macie do czynienia nie z liczbami, tylko z żywymi ludźmi. wasza ślepota aż poraża, słuchając Was przez dłuższy okres czasu. Pan Burmistrz reformę oświaty w Chojnicach, już dawno sprowadził na samo dno. Mając gdzieś odczucia naszych dzieci, jak i nas rodziców. Jesteśmy wszyscy tłem dla tego niby "reformatora". Który w ramach uratowania stołka dla skonfliktowanej dyrektorki, uparł się żeby powstała Szkoła Podstawowa Nr 8. Porozwala wszystko, powywraca do góry nogami, aby tylko zachować jeden stołeczek.
19 Lutego 2017, godzina 16:58
Oceniono 124 razy -4
~nieufny
Radny Brunka uważa że nauczyciele w gimnazjumn 1 są ok. Za to obiekcje i to duże ma tylko do dyrekcji. Ale nic dziwnego bo wystarczy przeczytać wypowiedzi internautów i widać ze w szkole sie dzieją niedobre rzeczy. Ja bym mojego dziecka też tam nie posłał.
Opozycyjny radny nie dostrzega pozytywnych działań ze strony dyrekcji Gimnazjum nr 1. - Rodzice nie chcą posyłać dzieci do "ósemki" i nikt nie próbuje sobie zadać pytania dlaczego. Może dlatego, że ludzie od lat czytają, że częściej ta szkoła zajmuje się swoimi wewnętrznymi problemami - wytknął Brunka, od razu wskazując na plusy placówki, tj. najlepszy budynek i wyposażenie czy znakomitą kadrę.
19 Lutego 2017, godzina 16:39
Oceniono 122 razy -8

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 431.00 443.00 DKKDKK 61.20 62.60
EUREUR 466.00 478.00 RUBRUB 5.40 6.00
CHFCHF 464.00 479.00 NOKNOK 41.50 43.20
GBPGBP 518.00 531.00 SEKSEK 40.40 42.10
Aktualizacja: 2023-02-05 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 433.00 439.00 DKKDKK 61.30 62.60
EUREUR 469.00 475.00 RUBRUB 5.40 6.00
CHFCHF 468.00 475.00 NOKNOK 41.90 42.90
GBPGBP 522.00 527.00 SEKSEK 40.80 41.80
Aktualizacja: 2023-02-05 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy czytałeś/aś uchwałę budżetową dotyczącą miasta Chojnice i posiadasz wiedzę na temat tego jakie inwestycje będą wykonywane w ciągu roku?Ceny paliw2023-02-03

E95 E98 ON LPG
BP 6.75 zł 7.5 zł 7.84 zł 3.32 zł
Circle K 6.7 zł - 7.79 zł 3.24 zł
Lotos Optima 6.72 zł - 7.81 zł 3.21 zł
MZK 6.69 zł 6.89 zł 7.75 zł 3.25 zł
Orlen 6.73 zł 7.35 zł 7.82 zł 3.21 zł
PKS 6.7 zł - 7.79 zł 3.24 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij