Środa, 29 Maja 2024 | Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst je, fot. Krzysztof Różycki

W powiecie granty dla swoich

W marcu 2012 serię koncertów rockowych, które dofinansował UM Chojnice, rozpoczął zespół Vavamuffin.

W marcu 2012 serię koncertów rockowych, które dofinansował UM Chojnice, rozpoczął zespół Vavamuffin.

Tytułowa teza jest autorstwa powiatowego radnego Wojciecha Rolbieckiego, który w ten sposób ocenił na wczorajszej (28.02) sesji końcowe wyniki konkursu grantowego ogłoszonego przez starostwo powiatowe.

Radny z Prawa  i Sprawiedliwości na koniec posiedzenia rady powiatu wygłosił następujące oświadczenie: - Zarząd powiatu z uporem godnym lepszej sprawy kontynuuje niechlubną tradycję zmian postanowień komisji grantowej. Na 38 wniosków zakwalifikowanych do dotacji, w 7 przypadkach zarząd podniósł w górę proponowane kwoty. Pięciu z tych wnioskodawców, to stowarzyszenia związane pośrednio lub bezpośrednio z Razem dla Powiatu lub z koalicjantami. Taka polityka doprowadziła do tego, że w br. nie było chętnych do pracy w komisji spoza starostwa. Gratuluję drogiemu zarządowi polityki budowania aktywnego społeczeństwa obywatelskiego – stwierdził Wojciech Rolbiecki.

Reklama | Czytaj dalej »

W odpowiedzi starosta Stanisław Skaja wyjaśniał, że dlatego zarząd tak postępuje, gdyż wiele stowarzyszeń robi błędy w swych wnioskach. Oponował także przeciwko sugerowaniu, że dotacje dostają tylko organizacje związane z koalicją „rządową”. – Granty dostały także takie stowarzyszenia, jak Wspólna Ziemia. Proszę podchodzić do decyzji zarządu powiatu bardziej obiektywnie – zaapelował starosta.

Grant w wysokości 1000 zł na organizację serii koncertów rockowych dla Wspólnej Ziemi chyba nie był najlepszym przykładem przytoczonym na sesji przez Stanisława Skaję. Z analizy przekazanych do naszej redakcji protokołów komisji grantowej oraz umieszczonych na stronie internetowej starostwa decyzji zarządu wynika, że propozycja dotacji dla Wspólnej Ziemi była wyższa o 3250 złotych. Jak wspomniał Rolbiecki, nie była to jedyna zmiana sugestii komisji grantowej.

W „kulturze fizycznej” zarząd powiatu jednak nie dał dla stowarzyszenia Zaboracy z Czyczków kwoty 2436 zł na szkolenie z piłki nożnej młodzieży ponadgimnazjalnej z tej wsi. Zmniejszył ponadto z 2604 zł na 1804 złote grant dla MUKS „Razem”, który chce zorganizować regaty żeglarskie dla osób niepełnosprawnych o puchar burmistrza Czerska. Zwiększono natomiast dotacje dla MKS Chojniczanka na szkolenie piłkarskie dzieci i młodzieży z 2576 zł na 4576 zł. Lekkoatleci z tego samego klubu bez zmian – 2604 zł. Podniesiono także grant dla UKS Ósemki na organizację memoriału bokserskiego z 2576 zł na 3812 zł. Wszystkie wnioski UKS Ósemki związane z szachami, tenisem stołowym, pływaniem synchronicznym oraz wielobojem sportowym, mimo spełnienia warunków formalnych, otrzymały negatywną opinię komisji grantowej – „Zadanie nie dotyczy dziedzin preferowanych”.

Więcej ingerencji było w konkursie „kulturalnym”. Oprócz zmniejszenia o prawie 80 % (z 4250 na 1000 zł) propozycji dotacji dla Wspólnej Ziemi, „poszkodowani” byli jeszcze: Chojnickie Stowarzyszenie Aikido na Dni Kultury Japońskiej (z 2200 zł na 2000); Europejskie Stowarzyszenie Pomerania na konferencję o Husytach (1830 zł – zero) oraz o bezpiecznym Internecie (620 zł – zero); chór Cantabile na festiwal pieśni maryjnej (2110 zł na 1500 zł). Dołożono natomiast następującym wnioskodawcom: FRZChiCz na dzień kultury młodzieżowej (z 2550 zł na 3000); SIS Samorządni na organizację imprezy pn. Lutosławski dla każdego (2240 zł – 3500); Tow. Przyjaciół LO na Piknik Samorządowca (1040 zł – 1500 zł, wniosek był na 1500 zł); stowarzyszenie przyjaciół Zespołu Szkół Specjalnych na „Święto Muzyki” (2600 – 3350); Towarzystwo Przyjaciół Muzeum na Noc w Muzeum (2000 – 3150); związek kombatantów na podróż historyczną (1400 – 1800) oraz fundacja Szarży pod Krojantami na swą wrześniową imprezę (z 5000 zł na 7000 zł).

Protokół komisji grantowej - kultura fizyczna i sport.

Decyzja Zarządu Powiatu - kultura fizyczna i sport.

Protokół komisji grantowej - sztuka i kultura.

Decyzja Zarządu Powiatu - sztuka i kultura.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

18 komentarzy

~Ufffffffff
Achhhhhhhhhhhhhhh
04 Marca 2013, godzina 12:08
Oceniono 1 raz 1
~Ooo
Ooo...
04 Marca 2013, godzina 10:27
Oceniono 1 raz 1
~podatnik
Pani Marzenno. Powinna Pani przyprowadzić wraz z rodzicami wszystkich podopiecznych do starostwa gdy odbywać się będzie sesja rady powiatu i pokazać dzieciakom ludzi dzięki którym nie będą mogły realizować się w sporcie.
To jest skandal i bezczelność rządzących. Takiego chamstwa - trzeba pewne zachowania nazywać po imieniu - dawno w Chojnicach nie było.
Niestety zdaję sobie sprawę, że zostałaby Pani posądzona o wykorzystywanie dzieci do celów politycznych. Co oczywiście uważam za absurd.
04 Marca 2013, godzina 08:36
Oceniono 13 razy 11
~wyborca
Drodzy internauci. Dochodzę do wniosku, że mamy w dalszym ciągu demokrację ludową więc nie ma co się dziwić takiemu podziałowi dóbr. Ciekawe też czy starosta wyłączył się z głosowania za zwiększeniem środków dla stowarzyszenia SIS Samorządni? Jeśli nie, to czy nie występuje w tym przypadku konflikt interesów?
04 Marca 2013, godzina 08:24
Oceniono 6 razy 6
~nieśmiały parafianin
Jest to naprawdę żenujące słuchać narzekania i rozpaczy jak wszystko jest złe i beznadziejne. Po takich narzekaniach pozostaje tylko utulić się do poduszki i uśpić swoimi łzami z rozpaczy.

Inteligentni ludzie potrafią lub chociaż postarają się by krytykować konstruktywnie -- by proponować konkretne rozwiązania poprawy sytuacji, bo inaczej bezmyślne narzekanie, pomimo że może sprawić krótkotrwałą przyjemność, nie jest warte ani sekundy czasu.

Jest niewątpliwie faktem, że politycy byli skorumpowani w zmowie i glosowali tylko za swoimi wybranymi pomagając sobie nawzajem i nagradzając grantami tylko wybrane grupy z którymi maja osobiste powiązania.

Jest kilka rozwiązań jakie można by wypróbować w takiej sytuacji:
1. Ponieważ wszyscy ubiegający o granty są znani, oni sami mogli by wystąpić o uzasadnienia przyznania lub odmowy grantu, z wypunktowaniem którzy politycy glosowali za i którzy przeciw i czy politycy mieli powiązania z tymi grupami.
2. Można na podstawie listy ubiegających się o granty porównać ich znaczenie (na podstawie osiągnięć i liczby osób włączonych w ich działalność) z ilością funduszy, które zostały im przyznane. Czy najwyżej notowane grupy dostały największe fundusze?
3. Można wskazać na konflikt interesu polityków i grup które dostały granty i zgłosić całą sprawę do CBA lub innej jednostki policji.
4. Mogą też być inne rozwiązania o których nie pomyślałem w tej chwili gdy pisze ten komentarz.
04 Marca 2013, godzina 06:29
Oceniono 11 razy 11
~wyborca
Ten zarząd powinien odejść.
03 Marca 2013, godzina 22:15
Oceniono 7 razy 7
~xyz
Racja. Najracniejsza racja.
03 Marca 2013, godzina 14:31
Oceniono 13 razy 9
~Marzenna Osowicka
Zgadzam się i zapraszam do współpracy . Nie czekajmy na czas wyborów! Będzie za późno. Oby jak najwięcej powstawało stowarzyszeń, fundacji i innych tworów, którym zależeć będzie na demokratyzacji życia społecznego, rozwijaniu idei społeczeństwa obywatelskiego. Oby ludzie zaczęli się autentycznie uaktywniać i angażować w nasze wspólne sprawy. Pozdrawiam!
03 Marca 2013, godzina 13:51
Oceniono 18 razy 14
~do pani Marzeny Osowickiej
Tylko takich aktywnych i racjonalnie działających radnych, jak pan Rolbiecki jest zatrważająco mało. W sumie to daje nam wyborcom do myślenia. W przeważającej większości radni, których obdarzyliśmy mandatem zaufania ignorują nas wyborców i bezmyślnie podnoszą ręce tam, gdzie się im każe. Straszne nastały czasy dla demokracji. To raczej model demokracji sterowanej...Kiedy my wszyscy zrozumiemy, że narzędzie jest w naszych rękach. Podziękujmy władzom miasta i powiatu wraz z radnymi. Dajmy szansę innym, młodym i nieskażonym tą zgnilizną. Gorzej już być nie może. A następcy może widząc, jak silna jest społeczna kontrola będą z rozwagą podejmować decyzje.
03 Marca 2013, godzina 13:22
Oceniono 20 razy 14
~Marzenna Osowicka
Zmienianie postanowień komisji konkursowych oraz formułka „zadanie nie dotyczy dziedzin preferowanych” uzasadnia wolną amerykankę rozgrywaną przez Zarząd Powiatu. Czyż nie jest to podważanie autorytetu i pracy ludzi, którzy w komisjach zasiadali? Pracy, której rezultaty Zarząd zakwestionował i zgodnie z własnym widzimisię pozmieniał? Komisja sobie, a Zarząd sobie? A jakież to kryteria pozwoliły decydentom powziąć takie, a nie inne decyzje, że danej dziedzinie lub dyscyplinie dajemy zielone światło, a inne dziedziny i związane z nimi inicjatywy skazujemy na niebyt? Czy wybór „preferowanych dziedzin” odbywał się na zasadzie gry w ruletkę, czy też może niósł ze sobą jakieś głębokie wartościujące przesłanie? Może kompetencje i merytoryczność członków Zarządu sięgnęła wyżyn? Przebłysk geniuszu pozwolił jako wieszczom wyrokować w sprawach maluczkich tego świata? Niestety, wyniki konkursu obnażyły jeszcze jeden deprawujący aspekt sprawowanej władzy: ukazano, w jaki sposób status radnego powiatowego zaważył na wysokościach kwot otrzymanych grantów. Pomimo, że Andrzej Plata w swoich obietnicach przedwyborczych deklarował, iż swoimi staraniami obejmie działania na rzecz szeroko rozumianego sportu dzieci i młodzieży, to widać wyraźnie, że zadbał przede wszystkim o swoja sekcję. Głosowanie zgodnie z oczekiwaniami Zarządu za zmniejszeniem środków na sport jest także bolesnym symptomem oportunizmu. Zastanawiam się w związku z tym, czego tak naprawdę uczymy młodych ludzi? Jak ich wychowujemy? Jaki niesiemy przekaz? Czy chodzi o to, żeby od kołyski młodzi ludzie wbili sobie w głowy, że im bliżej władzy, tym większe profity? Że koniunkturalizm, konformizm i kolesiostwo jest właściwą receptą na życie? Jeszcze bardziej jest to widoczne w rozstrzygnięciach grantowych podjętych przez Urząd Miejski, a także w przydziale stypendiów dokonanym przez radnego Mielkego alias prezesa klubu bokserskiego. Zaiste, przygnębiające wnioski…
PS
Cieszę się, że jeszcze są tacy ludzie jak radny Wojciech Rolbiecki – merytoryczni, bezkompromisowi, obiektywni.
03 Marca 2013, godzina 11:55
Oceniono 23 razy 13
~hmm
Feliks, Laleczka i Nijaki (swoją drogą ciekawy opis postaci ) powinni otrzymać od społeczeństwa czerwoną kartkę.
02 Marca 2013, godzina 08:43
Oceniono 16 razy 16
~nieśmiały parafianin
Politycy zachowują się lepiej gdy wiedzą, że patrzy się im na ręce i analizuje detale ich machinacji. Gdy politycy wiedzą, ze ich korupcja będzie wyciągnięta na światło dzienne i w oczywistych przypadkach przestępstw ich kombinacje zostaną zgłoszone wymiarowi sprawiedliwości do ukarania to będą się zachowywać lepiej.
Tak wiec warto samu zaangażować się w społeczną aktywność grup jak PChS lub inne i konstruktywnie analizować działalność polityków. Czujący się bezkarnie politycy będą naturalnym tokiem rzeczy ciągnąć do korupcji jak muchy do gówna.
01 Marca 2013, godzina 19:06
Oceniono 36 razy 34
~obacz
Nie ma na nich mocnych! Przecież rok temu było to samo: http://www.wspolnaziemia.org/?a=2&id=398&lg=pl
01 Marca 2013, godzina 18:47
Oceniono 13 razy 13
~świat według zarządu
Feliks, Laleczka i Nijaki podzielili jak chcieli, w dupsku mają świat zewnętrzny i znane im z opowiadań i mediów tzw. społeczeństwo obywatelskie!
01 Marca 2013, godzina 17:45
Oceniono 23 razy 23
~nieśmiały parafianin
Te decyzje granatowe to realny wyraz korupcji politycznej łączącej polityków i z wyborcami, którzy ich poparli i popierają. Politycy płacą grantami za glosy w wyborach.

Moje proste obliczenia statystyczne wskazują, że takie rozdzielnie grantów na sport i kulturę mają szanse zdarzenia się przypadkiem z prawdopodobieństwem mniejszym niż 0.00001 (przy 95% przedziale ufności). Tak wiec nawet statystycznie mówiąc jest to korupcja.
01 Marca 2013, godzina 17:29
Oceniono 36 razy 34

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 389.00 399.00 DKKDKK 50.20 53.90
EUREUR 423.00 431.00 RUBRUB 4.15 4.42
CHFCHF 424.00 430.00 NOKNOK 30.20 33.60
GBPGBP 495.00 505.00 SEKSEK 36.00 37.10
Aktualizacja: 2024-05-28 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 390.86 395.02 DKKDKK 50.30 53.80
EUREUR 423.95 428.12 RUBRUB 4.15 4.42
CHFCHF 424.00 430.00 NOKNOK 30.30 33.50
GBPGBP 496.77 502.31 SEKSEK 36.20 37.10
Aktualizacja: 2024-05-28 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy wypożyczasz książki z Miejskiej Biblioteki Publicznej?
Ceny paliw2024-05-28

E95 E98 ON LPG
BP 6.84 zł 7.54 zł 6.89 zł 2.68 zł
Circle K 6.79 zł - 6.84 zł 2.65 zł
Mol Chojnice 6.79 zł - 6.84 zł 2.67 zł
MZK 6.73 zł 7.29 zł 6.75 zł 2.64 zł
Orlen 6.79 zł 7.57 zł 6.84 zł 2.67 zł
PKS 6.78 zł - 6.79 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij