Pójdą z Bazyliki do kościoła MBKP
Uczestnicy tegorocznej Wielkopiątkowej Drogi Krzyżowej (29.03) po raz pierwszy pójdą z Bazyliki Mniejszej do kościoła MBKP przy ul. Obrońców Chojnic. Do udziału w niej mieszkańców Chojnic zachęcał na poniedziałkowej (25.03) sesji rady miejskiej burmistrz Arseniusz Finster.
Nabożeństwo Drogi Krzyżowej rozpocznie się o godz. 20.30 przed Bazyliką Mniejszą. Jej uczestnicy przejdą następnie ulicami Kościuszki, Sukienników, Gdańską, Wicka Rogali i Majkowskiego do kościoła pw. MBKP. Po jej zakończeniu odśpiewane będą wszystkie części Gorzkich Żali. Kolejny raz zostały wydane „Rozważania Drogi Krzyżowej”, które w bieżącym roku napisał ks. bp dr hab. Wiesław Śmigiel. Przesłanie do nich, które znalazło się na okładce, jest autorstwa burmistrza Arseniusza Finstera. Napisał m.in.: „Oddając niniejsze rozważania w Wasze ręce, drodzy czytelnicy, życzę Wam przewrotnie lektury trudnej, refleksyjnej, wymagającej postawienia sobie samym pytania, jaki jest sens mojego życia, jakie są jego cele, czy obdarzam wystarczającą dozą miłości świat, na którym dano mi być. Składam jednocześnie wszystkim, którzy pokusili się o lekturę niniejszej publikacji serdeczne życzenia Błogosławionych Świąt Wielkanocnych. Obyśmy wszyscy odnaleźli w Chrystusie ukrzyżowanym miłość i zbawienie.”
Reklama | Czytaj dalej »
Ilustracje, jak przed rokiem, są autorstwa Wiesławy Gołuńskiej. Wydawcami książeczki ponownie zostali Urząd Miejski oraz Akcja Katolicka parafii Św. Jadwigi Królowej w Chojnicach. Jedynym sponsorem wydawnictwa, które ukazało się w ilości 3000 egzemplarzy, jest Bank Spółdzielczy w Czersku. Książeczki można było nabywać w minioną niedzielę przy chojnickich kościołach składając dowolną ofiarę. Zostanie ona przeznaczona na Kościół na Białorusi. Za rok Droga Krzyżowa zostanie poprowadzona z kościoła na osiedlu 700 - lecia do Bazyliki Mniejszej.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (107)
- Komentarze Facebook (...)
107 komentarzy
21 marca – Jare Święto (pierwszy dzień wiosny), również Święto Jaryły, Jare Gody – święto obchodzone w czasie równonocy wiosennej (21 marca) lub w pierwszą niedzielę po równonocnej pełni Księżyca, odwołujące się do z symbolicznego przepędzenia zimy, a także powitania i przyjęcie wiosny, oraz związanych z tym obrzędów magicznych (znanych z przedchrześcijańskiej kultury ludowej Słowian) - takich jak topienie Marzanny lub malowanie jajek - mających wnieść do domostw energię i radość życia oraz mających zapewnić urodzaj i powodzenie na cały nowy rozpoczynający się wiosną rok wegetacyjny. Dla rodzimowierców słowiańskich święto poświęcone szczególnie Matce Ziemi oraz związane z postacią bóstwa Jaryły. Święto ku czci odradzającego się życia (nawiązuję do świątecznego cyklu pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny, sięgającego czasów pogańskich - p. analogicznie Maslenica).
21 – 22 czerwca – Kupała, Święto Kresu (krzesania ognia) – Święto ognia, wody, życia i miłości. Początek lata.
Osobny artykuł: Noc Kupały.
23 września – Święto Plonów, Dożynki - początek jesieni.
Osobny artykuł: Dożynki.
21-22 grudnia – Święto Godowe, Godowe Święto, Szczodre Gody – przesilenie zimowe, śmierć Starego Słońca, narodziny (odrodzenie) nowego, młodego.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!