Czwartek, 21 Listopada 2024 | Imieniny: Janusza, Marii, Reginy chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst je, fot. ms

Pójdą z Bazyliki do kościoła MBKP

Uczestnicy tegorocznej Wielkopiątkowej Drogi Krzyżowej (29.03) po raz pierwszy pójdą z Bazyliki Mniejszej do kościoła MBKP przy ul. Obrońców Chojnic. Do udziału w niej mieszkańców Chojnic zachęcał na poniedziałkowej (25.03) sesji rady miejskiej burmistrz Arseniusz Finster.

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej rozpocznie się o godz. 20.30 przed Bazyliką Mniejszą. Jej uczestnicy przejdą następnie ulicami Kościuszki, Sukienników, Gdańską, Wicka Rogali i Majkowskiego do kościoła pw. MBKP. Po jej zakończeniu odśpiewane będą wszystkie części Gorzkich Żali. Kolejny raz zostały wydane „Rozważania Drogi Krzyżowej”, które w bieżącym roku napisał ks. bp dr hab. Wiesław Śmigiel. Przesłanie do nich, które znalazło się na okładce, jest autorstwa burmistrza Arseniusza Finstera. Napisał m.in.: „Oddając niniejsze rozważania w Wasze ręce, drodzy czytelnicy, życzę Wam przewrotnie lektury trudnej, refleksyjnej, wymagającej postawienia sobie samym pytania, jaki jest sens mojego życia, jakie są jego cele, czy obdarzam wystarczającą dozą miłości świat, na którym dano mi być. Składam jednocześnie wszystkim, którzy pokusili się o lekturę niniejszej publikacji serdeczne życzenia Błogosławionych Świąt Wielkanocnych. Obyśmy wszyscy odnaleźli w Chrystusie ukrzyżowanym miłość i zbawienie.”

Reklama | Czytaj dalej »

Ilustracje, jak przed rokiem, są autorstwa Wiesławy Gołuńskiej. Wydawcami książeczki ponownie zostali Urząd Miejski oraz Akcja Katolicka parafii Św. Jadwigi Królowej w Chojnicach. Jedynym sponsorem wydawnictwa, które ukazało się w ilości 3000 egzemplarzy, jest Bank Spółdzielczy w Czersku. Książeczki można było nabywać w minioną niedzielę przy chojnickich kościołach składając dowolną ofiarę. Zostanie ona przeznaczona na Kościół na Białorusi. Za rok Droga Krzyżowa zostanie poprowadzona z kościoła na osiedlu 700 - lecia do Bazyliki Mniejszej.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

107 komentarzy

~FAN do zera
ad vocem - po pierwsze jezeli bedzie wzrastał poziom wiedzy, bedzie malał poziom wiary. Wszystkie uczelnie katolickie czy muzułmańskie nie maja na celu szerzenia wiedzy, a religii. Po drugie - to co nazywasz dziedzictwem kulturowym to nic innego , tylko przede wszystkim przejete , a nie wytworzone dobra kultury. Przed chrzescijaństwem rozwijało sie wiele cywilizacji i średniowiecze jest idealnym przykładem zapaści intelektualnej spowodowanej nadmierna władzą ciemnogrodu. Dopiero oświecenie i nowe trendy wśród ludzi którym kościół nie zdołał nałożyc kagańca ( Girodano Bruno, Kopernik i odkrycia np. Ameryki- mimowolnie, a raczej w wyniku chciwości kleru ) ruszyły z ponownie rozwój cywilizacyjny, którego "niestety" klerowi" nie udało sie powstrzymać. Kolejnym przyspieszeniem procesu wzrostu świadomości jest rozwój internetu, gdzie w sposób prawie wolny rozwija sie rozwój niezależnej myśli. Jak niewatpliwie dobrze zauważyłeś (przecząc sobie) wiara karmi sie strachem przed smiercią, próbując udowodnic, że wiąże sie to z jakąś kara siły wyższej. BZDURA! Śmierć jest naturalnym nastepstwem życia. Bez względu czy wierzysz w boga czy jestes tylko wirusem Nie ma w tym krztyny boskości. To kłamstwo, które powtarzane przez lata dorobiło sie grona wyznawców, którzy zbudowali na tym sposób (sic! ) na życie i władzę. Poza tym czytajac twoje wywody odnosze nieodparte wrazenie, że doskonale rozumiesz gdzie tkwi "grzech" ale nie zamierzasz "kopac sie z koniem" wolisz wykorzystac dotychczasowa siłe do swoich niecnych celów- zdobycia odrobiny władzy
26 Marca 2013, godzina 16:49
Oceniono 34 razy 8
~zero
do ~ FAN, zgadzam się z Tobą co do przyszłości. Wiedz jednak, że rozwój wierzeń religijnych nie skończy się ani za 1000 , ani za 10, ani za 5000 lat. Brak możliwości poznania tego co po śmierci, strach przed nią wśród ludzi, zawsze będzie wykorzystywany. Religia jaką znamy dziś, będzie ewoluować, ale nie zniknie. Faktem jest, że można ją przyrównać do popularnej metafory "opium dla mas". Jednak, nikt nie jest w stanie zanegować dziedzictwa (kultura materialna i duchowa), jakie daje nam Kościół. Czym ludzie mają to zastąpić? Uważasz, że ludzie dadzą sobie wmówić, że nie ma boga? Życia po śmierci? To jest tylko pogląd, dziś Twój, jutro może się okazać, że sam zmienisz pozycje. Takich odwróconych ateistów, agn- poznałem wielu.
Dla mnie problemu nie stanowi kwestia wiary. Ale społecznie konstruowanej tożsamości, która interioryzuje nakazy władzy kościelnej - religijnej. Religja, każda o jakiej wiem, nie ma na celu szkody człowieka, działania przeciwko sąsiadom itd. Wręcz przeciwnie, nawołuje do dobrego. Problemem jest człowiek - posługujący się praktykami regijnymi, symbolami jako kryterium przynależności grupowej - to daje bezpieczeństwo. Kto się nie chce udzielać w tym kolektywie, ten jest społecznie naznaczony.

O ile religia nie zginie, to instytucjonalne formy jej "uprawiania" mogą rzeczywiście zaniknąć w dalekiej przyszłości. Choć nie życzę tego nikomu, nawet Kościołowi katolickiemu. Lepsza byłaby zmiana praktyk, odcięcie się od świata doczesnego i skupienie się nad tym co zainicjował Sobór Watykański II, czyli nad wycofaniem się z życia publicznego. Niestety w czysto marksistowskich ujęciu, rozporządzanie sporym majątkiem - jaki Kościół posiada, uniemożliwia odcięcie się od władzy politycznej. Chyba, że Kościół wyzbyłby się majątku - na rzecz lokalnych wspólnot religijnych o dość anarchistycznej strukturze zgodnej zresztą z nauką Chrystusa.

Noszenie krzyża - w takie dni jak Droga Krzyżowa, przez włodarzy, to poza paroma wyjątkami nie jest nawet jego bezczeszczenie, ale po prostu spektakl władzy. Oto, pod symbolem cierpienia, wybawienia, odkupienia, miłosierdzia, staje władza publiczna, która na co dzień stoi na straży subordynowania, segregowania obywateli, niszczenia. Szkoda, że tak się dzieje. Bo skoro jest to element polityki, to również przedstawiciele opozycji powinni dostać krzyż, aby dumnie nieść go przez parę stacji - niech i ich poznają jako przedstawicieli "ludu bożego". Niestety, opozycja jest zła, opozycja nie pochodzi od boga Myślę, że to zrozumiałe, co mógłbym napisać dalej...
26 Marca 2013, godzina 15:25
Oceniono 36 razy -2
~stara prawda ;-)
Religia to opium dla mas. A władza kościelna ją serwuje.
26 Marca 2013, godzina 13:49
Oceniono 54 razy 2
~FAN do zera
ekstrapolując kierunki rozwoju ludzkości i konfrontując to z pozazmysłowym odbiorem bodźców religijnych trudno mieć wątpliwości odnośnie tego w jakim stanie świadomości jest i dokąd zmierza ludzkość. Przyszłość na pewno nie bedzie "religijna" czy to za 1000 czy 5000 lat. Zmieniajaca sie rzeczywistość na przestrzeni ostatnich 1000 lat obnaża wszystkie słabe strony "wiary i religii", a przyszłość mam nadzieje pozbedzie sie tego umysłowego balastu, który w duzym stopniu wpływa na nieracjonalne postrzeganie otoczenia.
26 Marca 2013, godzina 13:31
Oceniono 25 razy 1
~Marzenna Osowicka
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
26 Marca 2013, godzina 12:41
Oceniono 274 razy -40
~Marzenna Osowicka
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
26 Marca 2013, godzina 12:36
Oceniono 272 razy -42
~zero
do ~ FAN, klasyfikacje - prawicowiec, lewicowiec są szczególnie wygodne dla ludzi, którzy wierząc w "szkiełko" zapominają o redukcji jaką nauka dokonuje na każdym etapie, szczególnie w kontekście tak skomplikowanej przestrzeni jaką jest świat zdarzeń i zjawisk społecznych. Gwarantuję Ci, że mój umysł, nie jest ograniczony niczym, poza niewiedzą związaną z brakiem poznania elementarnych obszarów życia budzących zainteresowanie u innych osób. Jako, jak piszesz "prawicowiec" dawno wyzbyłem się wiary w świat "zaczarowany" - często właśnie na użytek tych, którzy posiadają władzę.Ideologia, każda, mierzi mnie i zniechęca do ludzi, którzy przejawiają postawy wiernopoddańcze wobec systemu w jakim przyszło nam żyć.

Mądrość, jak ktoś powiedział, zaczyna się właśnie tam, gdzie kończy się racjonalizm - który jak wszystkie -izmy jest wyrazem doktrynerstwa. Nauka jest wsparta na intuicji i również... wierze, co czasami trudno wytłumaczyć ludziom w stechnicyzowanej rzeczywistości sprowadzającej się do poziomu zero - jeden
26 Marca 2013, godzina 12:16
Oceniono 21 razy 3
~FAN do zero
oj naiwny, naiwny, naiwny... Trzeba byc bardzo ograniczonym by nie zauważyć, że przywódcy religijni to tylko inny rodzaj władzy, używajacy innych instrumentów do osiagania tych samych celów. Zresztą jak wiem jesteś typowym prawicowcem, którego świadomość kończy się gdzie zaczyna sie ludzka mądrość...
26 Marca 2013, godzina 11:31
Oceniono 40 razy -8
~zero
Alians władzy świeckiej i duchowej był zawsze najlepszym gwarantem zachowania panowania nad ludźmi.

Władze przez wzgląd na ważność tego święta dla katolików, nie powinny w ogóle mieszać się w te inscenizacje. Wiadomo, że robią to pod publikę. Nikt chyba ze świecznika nie żyję zgodnie z katechizmem katolickim, co więcej większość wbrew niemu, łamiąc wszelkie fundamenty.

Księża jednak, zwykle niechętni rozwodom, związkom pozamałżeńskim zwykłych obywateli, nie znadują sił i niezależności do odcięcia się od degrengolady na poziomie władz, ale człowieka prostego potrafią wyszydzić - a ten często żyje poza wszelkimi zasadami, bo jest sponiewierany rzeczywistością ekonomiczną, która nie pozwala na tak zwane "normalne życie". Ci którzy mogą sobie na nie pozwolić, żyją poza wszelkimi konwenansami. Kościół i władza świecka stały się tylko instrumentem ucisku prostego obywatela. Jesteśmy bardziej zniewoleni, aniżeli jesteśmy w stanie to zdiagnozować.
26 Marca 2013, godzina 11:02
Oceniono 39 razy 5
~anonim
Pani Marzenko! Co za pokora ! Jaka niesmialosc! Zaiste - wzor do nasladowania! Gratuluje obludy i zaklamania!
26 Marca 2013, godzina 07:37
Oceniono 259 razy 21
~do XXX
A co powiesz o tym pytaniu:
Pytanko do katolików -
Katolicy dlaczego nienawidzicie ateistów i osób o innym wyznaniu?

Generalizowanie i jednoznaczny atak. Finito.

25 Marca 2013, godzina 23:58
Oceniono 99 razy 9
~XXX
Marzenna Osowicka - Ona75 zadała sprecyzowane pytanie, na tak katolicy to nie czytają tak jak jest napisane tylko interpretują każde zdanie tak by im było łatwiej. W pytaniu jasno jest zaznaczone -
... Dlaczego WIĘKSZOŚĆ (większość nie wszyscy) z was nienawidzi ateistów i osób o innym wyznaniu skoro te wasze bajeczki nakazują wam być miłosiernym dla bliźnich, niezależnie jakiego są wyznania....


Marzenna Osowicka - Twoja wypowiedź już sama za siebie mówi jaką masz miłość do osób innych wyznań i ateistów.
25 Marca 2013, godzina 23:39
Oceniono 250 razy 24
~Marzenna Osowicka
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
25 Marca 2013, godzina 23:25
Oceniono 296 razy -38
~Smerf Maruda
A ja mam pytanie do organizatorów - dlaczego idziecie właśnie taką trasą? "Marsz dla życia" co roku idzie z kościoła MBKP do kościoła gimnazjalnego ulicami Obr. Chojnic, Młodzieżową, Kilińskiego, Mickiewicza i Nowe Miasto. Omijają w ten sposób Sukienników i Gdańską i nie utrudniają ruchu tranzytowego przez centrum miasta. Ale wtedy poczuliby się mniejsi i mniej ważni. A tak dokuczymy większej liczbie kierowców. To przecież jest powód wyrwania się ze Starówki, gdzie chodziliśmy po uliczkach i tak zamkniętych dla ruchu.
25 Marca 2013, godzina 23:23
Oceniono 51 razy 15
Droga krzyżowa pod warunkiem,że kler sfinansuje tą imprezę w całości licząc opłacenie straży miejskiej i policji. Chojnice nie jest miastem wyznaniowym tylko miastem świeckim, więc niech kler przestanie wyciągać pieniądze z naszych podatków na swoje wyznaniowe imprezy.
Pytanko do katolików -
Katolicy dlaczego nienawidzicie ateistów i osób o innym wyznaniu?
Dlaczego WIĘKSZOŚĆ (większość nie wszyscy) z was nienawidzi ateistów i osób o innym wyznaniu skoro te wasze bajeczki nakazują wam być miłosiernym dla bliźnich, niezależnie jakiego są wyznania.
Ja jestem ateistką, nie muszę was kochać
25 Marca 2013, godzina 23:12
Oceniono 78 razy 20

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 4.110 4.210 DKKDKK 0.532 0.555
EUREUR 4.320 4.400 TRYTRY 0.121 0.133
CHFCHF 4.620 4.700 NOKNOK 0.306 0.337
GBPGBP 5.170 5.250 SEKSEK 0.341 0.363
Aktualizacja: 2024-11-21 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 4000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 4.135 4.194 DKKDKK 0.533 0.554
EUREUR 4.333 4.375 TRYTRY 0.122 0.132
CHFCHF 4.640 4.690 NOKNOK 0.307 0.336
GBPGBP 5.191 5.241 SEKSEK 0.342 0.362
Aktualizacja: 2024-11-21 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy obecnie prowadzone w Chojnicach inwestycje drogowe są dla Ciebie uciążliwe?



Ceny paliw2024-11-21

E95 E98 ON LPG
BP 5.99 zł 6.74 zł 6.36 zł 3.14 zł
Circle K 5.94 zł - 6.31 zł 3.1 zł
Mol Chojnice 5.99 zł - 6.36 zł 3.14 zł
MZK 5.82 zł 6.59 zł 6.2 zł 3.05 zł
Orlen 5.99 zł 6.8 zł 6.36 zł 3.14 zł
PKS 5.82 zł - 6.2 zł 3.2 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij