Bezpieczeństwo na drodze wspólną troską
Od 6 do 12 maja trwa Światowy Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Jest to doskonała okazja, by przypomnieć, że każdy z uczestników ruchu drogowego – pieszy, rowerzysta, motorowerzysta czy kierowca samochodu – jest w równym stopniu odpowiedzialny za bezpieczeństwo.
W powiecie chojnickim w ciągu czterech minionych miesięcy doszło do 18 wypadków drogowych, w tym dwóch ze skutkiem śmiertelnym. W wyniku tych zdarzeń 26 osób zostało rannych. Policjanci w okresie od stycznia do kwietnia pracowali także w miejscach prawie 230 kolizji drogowych.
Najczęstszą przyczyną wypadków było niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu oraz nieustąpienie pierwszeństwa pieszym przez kierujących pojazdami. Sprawcami dwóch wypadków byli nietrzeźwi kierujący.
Reklama | Czytaj dalej »
W omawianym okresie policjanci wyeliminowali z ruchu drogowego 78 nietrzeźwych kierowców samochodów oraz 20 kierowców aut znajdujących się w stanie po użyciu alkoholu.
Policjanci, oprócz stałych zadań, prowadzą cykliczne działania ukierunkowane na bezpieczeństwo w ruchu drogowym m.in. działania „Prędkość”, „Pasy” „Trzeźwość”, „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”. Mundurowi spotykają się także z dziećm i i młodzieżą przypominając im zasady bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym i zwracając uwagę na konieczność noszenia przy odzieży elementów odblaskowych.
Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy jednak od samych uczestników ruchu drogowego.
Kierowcy pojazdów powinni pamiętać o przestrzeganiu ograniczeń prędkości, dostatecznie wczesnym sygnalizowaniu zamiaru wykonania manewru zmiany kierunku jazdy, zachowaniu odpowiedniego odstępu od jadących przed nimi pojazdów. Do ich obowiązków należy bycie trzeźwym, zapinanie pasów bezpieczeństwa i przewożenie dzieci w fotelikach ochronnych. Kierowcy powinni pamiętać, że nie są jedynymi uczestnikami ruchu drogowego i zwracać uwagę na pieszych oraz kierowców jednośladów, którzy w zetknięciu z pojazdem szczególnie narażeni są na utratę zdrowia lub życia.
Piesi i rowerzyści powinni unikać takich zachowań jak: przechodzenie przez jezdnię na czerwonym świetle, nagłe wtargnięcie na przejście dla pieszych, przejeżdżanie rowerem po przejściu dla pieszych, nagłe wyjście na jezdnię zza przeszkody czy też niewłaściwe korzystanie z ciągów pieszo – rowerowych. Wszystko to najczęstsze błędy popełniane przez pieszych i rowerzystów, które są przyczynami wypadków z udziałem tej grupy uczestników ruchu drogowego.
Motorowerzyści i motocykliści oraz osoby przewożone takimi pojazdami mają obowiązek używać w czasie jazdy kasków ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym. Brawura i chęć popisania się osiągami swojego pojazdu prowadzą do wypadków ze skutkiem śmiertelnym.
Każdy z nas – pieszy, rowerzysta, kierowca samochodu bądź motocyklista – jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego.. Dlatego najważniejsze na drodze są wzajemny szacunek, zrozumienie i troska o życie drugiego człowieka.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!