„Śmieciowa” kampania informacyjna rozpoczęta
Przed kilku dniami rozpoczęła się akcja dostarczania mieszkańcom Chojnic materiałów informujących o szczegółach zmian w gospodarce odpadami. Mają one wejść w życie 1 lipca 2013 roku.
Chojniczanie, w zależności od miejsca zamieszkania, dostaną różne zestawy dokumentów. W każdym będzie list burmistrza Arseniusza Finstera. Informuje w nim, że wkrótce miasto Chojnice wprowadzi nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi, który ma zapewnić większy porządek i mniejsze zaśmiecenie środowiska. Zaleca, by przed 1 lipca właściciele nieruchomości dokonali sprawdzenia do kiedy jest podpisana umowa na wywóz odpadów i jaki jest okres wypowiedzenia. Podaje także stawki opłat od osoby, które przyjęła rada miejska. Każde gospodarstwo domowe otrzyma także informator przygotowany przez firmę BIOSTAT z Rybnika oraz ulotkę z podstawowymi informacjami. Także w nich ujęto wysokość opłat, które chojniczanie będą uiszczać od 1 lipca. Tylko do mieszkańców z domów jednorodzinnych i zarządców nieruchomości, poza wcześniej wymienionymi dokumentami, zostaną wysłane deklaracje o wysokości opłaty i wielkości danego gospodarstwa domowego oraz wyjaśnienie, jak je wypełniać. Kolportaż ma zakończyć się do 20 maja, a zajmuje się nim wspomniana firma z Rybnika. Jej wynagrodzenie za pomoc i rozprowadzenie dokumentów, to około 20 tysięcy złotych.
Reklama | Czytaj dalej »
Do chojniczan zamieszkujących w domach wielorodzinnych deklaracje są dostarczane przez ZGM, Spółdzielnię Mieszkaniową czy TBS. Ten ostatni zarządca zadeklarował, że zgłosi do urzędu miejskiego segregację śmieci we wszystkich swoich nieruchomościach mieszkalnych. Prosi najemców, by segregowali śmieci w lokalach mieszkalnych i do 15 maja wypełnili oświadczenie o wielkości gospodarstwa domowego. Należy w nim podać jedynie ile osób, to rodzice z dziećmi, a także ile innych osób jeszcze wspólnie zamieszkuje.
Podobną decyzję podjęły władze Spółdzielni Mieszkaniowej, choć rozważają wprowadzenie w przyszłości swoistej secesji z miejskiego systemu, o czym informował niedawno słuchaczy radiowej Trójki prezes Jakub Chmurzyński. – Zgłaszamy do urzędu miejskiego, że od 1 lipca wszyscy spółdzielcy będą segregowali odpady. Podejrzewam jednak, że długo taki stan nie utrzyma się, gdyż firma wywozowa będzie po miesiącu czy dwóch zgłaszać do ratusza reklamacje. Bardzo poważnie rozważamy wariant potraktowania naszych zasobów mieszkaniowych jako jedno przedsiębiorstwo, które samodzielnie wybiera firmę wywozową – przekazał nam prezes Chmurzyński.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (11)
- Komentarze Facebook (...)
11 komentarzy
Jesteś jak ten smok z Komodo, zatruta ślina ci z "piska" chlapie
pomodlę się za ciebie u ks. dyrektora
Więc To SM musi wysłać do mieszkańców deklaracje je zebrać i zadeklarować w UM jaka ilość mieszkańców jest w zasobach SM. Na tej podstawie UM będzie obciążał SM fakturą za wywóz śmieci.
SM Chojnice zadeklaruje segregację wiec za pierwszy miesiąc opłata od osoby będzie niższa, po czym wpłynie skarga, ze śmieci nie są segregowane i opłata zostanie podwyższona oraz naliczona zostanie opłata za miesiąc poprzedni. Czyli deklaruje segregację - 10 pln od osoby po miesiącu juz nie ma segregacji to przechodzimy na stawkę 13,50, ale pamiętajmy, zę będzie trzeba poprzedni miesiąc rozliczyć wiec drugi miesiąc wyniesie 13.50 + 3,50 za niesegregowane = 17 pln. I wtedy już normalnie po 13,50 od kolejnych miesięcy...
I teraz najważniejsze:
Dla mieszkańca Chojnic nie ma znaczenia komu ma płacić za wywóz śmieci czy SM Chojnice czy do UM Chojnice, ale w skali Spółdzielni zaczyna to mieć już znaczenie dla każdego Spółdzielcy....
Schemat wygląda następująco:
UM fakturuje SM a ta obciąża Spółdzielców - niby proste i przejrzyste, ale:
To na SM leży obowiązek uregulowania faktury wystawionej przez UM
Urzędu nie będzie interesowało czy SM otrzymała wpłaty od Spółdzielców czy też nie,
Więc jeżeli 10 % mieszkańców zasobów SM nie będzie regulowało opłat wobec SM to nie zmieni faktu, ze SM będzie musiała za nich wyłożyć do UM.
Czyli za tych którzy nie zapłacą, zapłacą inni Spółdzielcy... niesprawiedliwe.
W opłacie za wywóz jest także opłata za windykację i ściąganie należności...
W przypadku braku płatności przez SM lub niedopłaty
UM wyśle tylko jedno pismo do SM wzywające do zapłaty i na tym się skończy rola windykatora miejskiego(SM ma majątek, który można w drodze egzekucji komorniczej zająć - wiec UM jest spokojne o "swoje" pieniądze.
Pozostałe koszty obsługi (administracja) i koszty prawne poniesie SM Chojnice.
Czyli kolejny raz koszty obsługi, które powinien ponieść UM poniosą spółdzielcy pomimo, ze w kwocie opłaty jest wliczony koszt windykacji!
SM powinna zostać zwolniona z płacenie kosztu windykacji skoro ma ją prowadzić samodzielnie.
Spółdzielcy idźcie na Walne zgromadzenie Spółdzielców - można składać wnioski.
Spółdzielcy za śmieci zapłacicie jeszcze znacznie więcj niż Wam się wydaje - wystarczy spojrzeć na powyższe. Nie opisałem jeszcze wszystkiego! Aspektów jest o wiele więcej.
Pozdrawiam
Kolportaż- firma z Rybnika ? Pewnie w Chojnicach nie było tańszych.
A przetag wygra pewnie firma z Katowic, w której władzach zasiądzie syn albo ciocia kolejnego złodzieja - senatora czy posła PO.
Przypadek senatora Misiaka i firmy WorkService z pewnością koledzy z PO skopiują. Nie zdziwiłbym się nawet gdyby b.poseł PO - Biorę w łapę za niwinność - Sawicka wraz z burmistrzem Helu z nadania PO - zostali Regionalnymi Koordynatorami Projektu Czyste Podwórka.
No chyba, że kwalifikacje potrzebne na tym stanowisku bedą tak wysokie, że jedynym kandydatem będzie Michał Tusk - syn Premiera z PO.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!