Czwartek, 18 Kwietnia 2024 | Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goscisławy chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst (aw), fot. arch.

Worki czy pojemniki? W Chojnicach do wyboru

Chojniczanie segregujący śmieci nie są już zobligowani do gromadzenia ich w pojemnikach. - Wprowadzamy nowy system ogólnomiejski - informuje Arseniusz Finster. Czy plastik i szkło lądować będzie w worku czy pojemniku zależeć teraz będzie tylko od woli segregujących.


Decyzja urzędników jest pokłosiem zakończonych zebrań osiedlowych. Temat śmieci pojawiał się na każdym z nich. Niezadowolenie z ilości pojemników wyrazili m.in. mieszkańcy Grunowa, czy osiedla nr 9 (Angowicka). - My w tym nowym przetargu część mieszkańców uszczęśliwiliśmy na siłę, bo było tak, że jeżeli mamy segregować, to chcemy mieć pojemniki. Zmusiliśmy operatorów do tego, żeby były pojemniki - stwierdza burmistrz Arseniusz Finster.

Reklama | Czytaj dalej »


W przypadku niewielkich posesji znalezienie miejsca na cztery kontenery (doliczając pojemnik na śmieci zmieszane i popiół) jest wręcz kłopotliwe. - One zabierają nam cenne metry kwadratowe - podnosili mieszkańcy Grunowa. Chojniczanie za mało praktyczne uznali także wystawianie pojemników przed posesję w dniu zbiórki. Tutaj jednak na zmiany liczyć nie mogą. - To nie jest efektem umowy między urzędem a operatorem usługi, a kwestia konstytucji, która jasno wyraża się na temat miru domowego - tłumaczy dyrektor komunalki Jarosław Rekowski.

Mieszkańcy chcący wymienić kubły na worki są zobligowani do zgłoszenia tego faktu w urzędzie miasta u Łukasza Prilla (052 397 18 00 wew. 18). Worki bez dodatkowych opłat dostępne będą dla nich w biurze podawczym.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

37 komentarzy

~Panie Pepliński chciałeś błyszczeć w mediach
to teraz nie obsuwaj tematu!
29 Kwietnia 2015, godzina 20:08
Oceniono 6 razy 0
~worki
Worki czy kosz o to jest pytanie
29 Kwietnia 2015, godzina 20:07
Oceniono 4 razy 2
~mieszkaniec
teraz jest duzo lepiej
29 Kwietnia 2015, godzina 14:38
Oceniono 7 razy 1
~Z pamiętnika misia Uszatka
Część osób wypowiadających się nie ma zielonego pojęcia o czym tu jest mowa. Przeczytać taki jeden z drugim jeszcze potrafi, gorzej ze zrozumieniem.
Nie ma się więc co dziwić, jaki lud taka i władza. Beznadzieja i tyle.
29 Kwietnia 2015, godzina 12:32
Oceniono 8 razy 2
~...
...Kiepscy z nas obywatele. Mieszkańcy nie chodzą na zebrania osiedlowe, nie składja wniosków, skarg do radnych, burmistrzynia obecnie rządzącego, urzędu, nie walczą o swoje...w sprawie wywozu, odbioru śmieci, odpadów w mieście...
29 Kwietnia 2015, godzina 12:12
Oceniono 24 razy 16
~Studzik co byś powiedział na takie rozwiązanie...
...Straż Miejska w Człuchowie korzysta z ukrytej kamery, chce za pomocą "fotopułapki" walczyć z procederem podrzucania śmieci....
29 Kwietnia 2015, godzina 11:46
Oceniono 23 razy 7
~PCHS ma w radzie dwóch radnych co zrobili dla Chojnic...
...
29 Kwietnia 2015, godzina 10:45
Oceniono 27 razy 19
~Czy interes reprezentuje gospodarujący burmistrzynio radni...własny, firm odbierających, mieszkańcó
Czy interes reprezentuje gospodarujący burmistrzynio radni...własny, firm odbierających, mieszkańców, czy czyj...w odbiorze odpadów od mieszkańców....
29 Kwietnia 2015, godzina 10:42
Oceniono 22 razy 14
~Studzik poczytaj kto jest czyim niewolnikiem....
Studzik poczytaj kto jest niewolnikiem prac sprzątających...
-...Pranie, gotowanie, sprzątanie w garażu. Sprawdź, na ile GUS wyliczył wartość prac domowych...
GUS wyliczył, że praca kobiety w domu jest równowarta 2,1 tys. zł...
Ile są warte te drobne obowiązki, czyli np. pranie, gotowanie, sprzątanie w garażu? Główny Urząd Statystyczny podliczył to. Przeciętna miesięczna wartość pracy domowej wykonywanej przez kobietę przekracza 2100 złotych a przez mężczyznę 1200 złotych. GUS przedstawił wyniki badań robionych wyjątkowo rzadko. Raz na 10 lat urząd analizuje „budżet czasu ludności”. Profesor Ilona Błaszczak - Przybycińska współautorka badań tłumaczy, że na tę kwotę składają się czynności dnia codziennego, które da się jednak wycenić.

– Mówimy tu o praniu, sprzątaniu, gotowaniu, robieniu przetworów. Wartość domowych obowiązków wzrosła w ciągu 10 lat o blisko 30 procent. – podkreśla Ilona Błaszczak-Przybycińska. Ekspert tłumaczy, że jest to efekt między innymi problemów z pracą. Osoby bezrobotne wykonują same więcej czynności, które wcześniej zlecaliby innym. GUS podaje również , że mężczyźni w porównaniu do badania z 2004 roku więcej czasu przeznaczali codziennie na zajęcia i prace domowe. Nadal pracują jednak o 1 godzinę i 45 minut mniej niż kobiety.
„ Mówimy tu o praniu, sprzątaniu, gotowaniu, robieniu przetworów. Wartość domowych obowiązków wzrosła w ciągu 10 lat o blisko 30 procent ”...Wydłużył się również przeciętny czas opieki rodziców nad dziećmi. U kobiet średnio wzrósł o 30 minut - do prawie 3 godzin dziennie, a wśród mężczyzn o 21 minut do prawie 2 godzin dziennie. Analitycy GUS tłumaczą to faktem skrócenia czasu poświęconego na oglądanie telewizji.

Z badania wynika za to, że Polacy zmieniają też sposób wypoczynku. Zdaniem Głównego Urzędu Statystycznego w niepokojący sposób relaks został zdominowany przez komputer i Internet. Odsetek kobiet korzystających z sieci wzrósł o 19 punktów procentowych do prawie 24 procent, a wśród mężczyzn o 25 punktów procentowych do prawie 32 procent.

W badaniu wzięło udział ponad 40 tysięcy osób żyjących w 28 tysiącach gospodarstw domowych. ..., źródło: http://www.tvp.info/19855684/pranie-gotowanie-sprzatanie-w-garazu-sprawdz-na-ile-gus-wyliczyl-wartosc-prac-domowych...
-...Kukiz: młodzi emigrują, a władze sprowadzają Arabów do Polski...

Kandydat na prezydenta Paweł Kukiz
– Trzy miliony Polaków musiało wyjechać za chlebem, to jest eksterminacja rozłożona w czasie. W tym samym czasie wpada się na pomysł przyprowadzania Arabów do Polski – mówił w programie „Polityka przy kawie” w TVP1 kandydat na prezydenta RP Paweł Kukiz. Zapytany, czy w drugiej turze wyborów poprze Andrzeja Dudę lub Bronisława Komorowskiego, zdecydowanie zaprzeczył.


Paweł Kukiz podkreślił, że ludzie, którzy wyemigrowali, „płaczą, że chcą wracać, tylko mają pełną świadomość, że nie mają do czego”. Jako receptę na poprawę sytuacji wskazał „odpodatkowanie” pracy.

– 60 proc. naszych pieniędzy jest zabieranych na obsługę zegarków i kilometrówek, na obsługę partyjnych klanów – powiedział.

„W końcu te partiokracje na amen zmieciemy”

– Z nas się robi chłopca na posyłki, to jest eksterminacja narodu polskiego. Trzy miliony Polaków musiało wyjechać za chlebem do Wielkiej Brytanii, do Irlandii. To jest eksterminacja rozłożona w czasie. Wyjeżdżają młodzi ludzie, rodzą tam dzieci. Dzieci jeszcze trochę mówią po polski, wnuki już bardzo mało, a prawnuki wcale. I w tym samym czasie wpada się na pomysł sprowadzania Arabów do Polski – alarmował kandydat na prezydenta.

– Jest też jeszcze jedna rzecz – część osób mówi wprost: „Paweł, ja nie chcę żyć w społeczeństwie niewolników”. Ja tych ludzi również rozumiem. Ale mam nadzieję, że ten duch wolnościowy już się budzi na tyle, że w końcu te partiokracje na amen zmieciemy – powiedział Paweł Kukiz. ..

„Duda reprezentuje interes partii, a nie narodu”


„Duda reprezentuje interes partii, a nie narodu”

Zapytany, czy Andrzej Duda może liczyć na jego poparcie w drugiej turze, pokreślił, że „Andrzej Duda nie mówi ani słowa o konieczności zmiany ordynacji wyborczej, ani słowa o konieczności zmiany ustawy o referendum ogólnokrajowym, tak by obniżyć próg frekwencyjny, tak by było ono obligatoryjne dla władz, także w kwestii ordynacji wyborczej”.

– Nie będę bronił Andrzeja Dudy, bo on reprezentuje interes partii, a nie narodu – podkreślił.

Kancelaria Prezydenta? „To są panowie, to są hrabiowie”

– Na pewno na moje poparcie nie może liczyć Bronisław Komorowski, ponieważ miał wielokrotnie możliwość rozpisania referendum w sprawie ordynacji wyborczej – mówił Paweł Kukiz.

Dodał, że Kancelaria Prezydenta „nie odpisała na pisma w kwestii konieczności zmiany ordynacji”. – To są panowie, to są hrabiowie – podsumował kandydat na prezydenta.
, źródło: http://www.tvp.info/19859957/kukiz-mlodzi-emigruja-a-wladze-sprowadzaja-arabow-do-polski...
29 Kwietnia 2015, godzina 10:33
Oceniono 23 razy 11
~STUDZIK CZY O TAKIE ROZWIĄZANIA W MIEŚCIE CHOJNICE DLA MIESZKAŃCÓW CI CHODZI, CO...
-...Obowiązkiem właściciela nieruchomości jest wyznaczenie i odpowiednie przygotowanie, we własnym zakresie i na własny koszt punktu gromadzenia odpadów, potocznie zwanym altaną śmietnikową....,
-....zabrania się lokalizowania pojemników do gromadzenia odpadów w pasach drogowych, w szczególności na ciągach pieszych. W takim przypadku zarządca pasa drogowego ma prawo usunąć pojemnik, a kosztami usługi obciążyć właściciela kontenera...,
-...w obowiązku osób sprzątających daną wspólnotę, spółdzielnię czy dany budynek, leży zbieranie śmieci z punktu do gromadzenia odpadów i wrzucanie ich do kontenerów, skąd śmieci zostaną odebrane przy najbliższym wywozie zgodnie z harmonogramem....
29 Kwietnia 2015, godzina 10:27
Oceniono 22 razy 18
~...?
Mieszkańcy nie chcą mieć wystawianych pojemników przez pracowników firm odbierających, Wybierając burmistrzynia i radnych zdecydowali mieszkańcy, że chcą sami wystawiać pojemniki. Firmy odbierające więc nie potrzebują etatu dla pracownika wynoszącego kubły z posesji na chodnik w dniu odbioru, zwiększyła się produktywność mieszkańców, koszty zostały przerzucone na mieszkańców, firmy odbierające uzyskały dodatkowy dochód, zysk z kosztów pracy pracownika wynoszącego kubły na chodniki, a pracownika bez pracy środku utrzymania, więc cena za śmieci odbiór powinna być niższa dla mieszkańców...
29 Kwietnia 2015, godzina 10:23
Oceniono 23 razy 19
~mieszkaniec
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
29 Kwietnia 2015, godzina 09:03
Oceniono 23 razy -15
~wyborca
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
29 Kwietnia 2015, godzina 08:59
Oceniono 26 razy -10
~do ...?
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
29 Kwietnia 2015, godzina 08:51
Oceniono 25 razy -13
~xyz
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
29 Kwietnia 2015, godzina 08:48
Oceniono 25 razy -11

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 403.00 413.00 DKKDKK 51.00 54.40
EUREUR 430.00 438.00 RUBRUB 4.16 4.45
CHFCHF 441.00 451.00 NOKNOK 32.00 34.40
GBPGBP 501.00 511.00 SEKSEK 36.10 37.10
Aktualizacja: 2024-04-18 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 405.76 410.47 DKKDKK 51.10 54.30
EUREUR 432.06 436.99 RUBRUB 4.16 4.45
CHFCHF 442.94 449.73 NOKNOK 32.10 34.30
GBPGBP 503.45 509.16 SEKSEK 36.20 37.00
Aktualizacja: 2024-04-18 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Co sądzisz o wycince drzew pod inwestycję na ul. Ceynowy w Chojnicach?
Ceny paliw2024-04-18

E95 E98 ON LPG
BP 6.83 zł 7.53 zł 6.95 zł 2.71 zł
Circle K 6.77 zł - 6.9 zł 2.69 zł
Mol Chojnice 6.77 zł - 6.91 zł 2.72 zł
MZK 6.71 zł 7.29 zł 6.82 zł 2.72 zł
Orlen 6.77 zł 7.49 zł 6.91 zł 2.72 zł
PKS 6.74 zł - 6.86 zł 2.72 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij