Skarżą się na dyskryminację
Stowarzyszenie Projekt Chojnicka Samorządność wniosło dziś (13.09) skargę do Rady Miejskiej Chojnic na burmistrza Arseniusza Finstera. Uzasadniają w niej, że dyskryminuje stowarzyszenie, deprecjonuje ich cele i aktywność oraz wyklucza z życia społecznego miasta. Jednym z przejawów dyskryminacji jest odmowa z możliwości korzystania z sali konferencyjnej przy stadionie Chojniczanki. Dziś stowarzyszenie konferencję zwołało w kawiarni w Domu Towarowym Libera.
Â
Bezpośrednim pretekstem do złożenia skargi było pismo, jakie burmistrz wystosował do przewodniczącego stowarzyszenia Radosława Sawickiego. Było ono odpowiedzią w sprawie kryteriów doboru przedstawicieli organizacji pozarządowych biorących udział w pracach na rzecz chojnicko-człuchowskiego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. Reprezentację wybrano spośród pięciu organizacji wskazanych przez burmistrza. Miasto Chojnice reprezentuje Michał Karpiak z Fundacji Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej. PChS na swoje zapytanie otrzymał dwie odpowiedzi - jedną od starosty, drugą od burmistrza, do którego pismo trafiło do wiadomości.
Reklama | Czytaj dalej »
O ile pismo od starosty, zdaniem Mariusza Brunki z PChS-u, mieści się w konwencji korespondencji między urzędem a organizacją, to już nie można tego powiedzieć o piśmie włodarza miasta. - Osoba, która nie była adresatem, a jedynie podmiotem do wiadomości, czyli pan burmistrz Finster poczuł się na tyle zainteresowany tematem, iż udzielił odpowiedzi. Lektura tego pisma przeraża. Te prywatne wycieczki do pana przewodniczącego i członków jednej konkretnej organizacji niczego bardziej nie udowadniają, niż właśnie tego, że mamy do czynienia z wyjątkowym nietrzymaniem emocji, niemerytorycznym odnoszeniem się do spraw, nietraktowaniem organizacji jako podmiotu zewnętrznego, tylko jako części własnego folwarku, w którym każdego można zbesztać na każdym etapie jego funkcjonowania - uważa Brunka.
Arseniusz Finster w swojej odpowiedzi przyznaje, iż jest przeciwny udziałowi członków PChS-u w pracach nad strategią MOF-u: "Dodam, że Pana udział i każdego członka PChS-u w tym gremium byłby przeze mnie oprotestowany i jestem przekonany, że członkowie MOF przyjęliby moją argumentację - oczywiście po analizie Pana zachowań i dokonań, a także, w co wierzę, po wysłuchaniu Pana Racji".
Prezes stowarzyszenia ma nadzieję, że dzięki skierowaniu skargi do rady miejskiej, skończy się dyskryminacja i tak jak inne organizacje członkowie PChS-u będą mogli korzystać z mienia komunalnego. - Zezwala na to zarówno program współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi, jak i inne akty prawne, które cytujemy w naszej skardze - argumentuje Radosław Sawicki.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (156)
- Komentarze Facebook (...)
156 komentarzy
(...) Dziękuję, udzieliłeś (łaś) odpowiedzi za pana Radka".
Póki co czy Ty nie zaczynasz dyskryminować i narzucać innym swoje?
Ja tylko pytam , bo pan Radek ciekawie napisał, ale skoro już podejrzenia o jakieś prowokacje ?????
Dziękuję, udzieliłeś (łaś) odpowiedzi za pana Radka.
Miłego dnia.
Welcome to Chojnice! Witamy w mieście wyznaniowym! To tutaj Urząd Miasta jest oficjalnym współorganizatorem Drogi Krzyżowej i za pieniądze podatników drukuje książeczkę z religijnymi rozważaniami na czas Wielkiego Piątku! To tutaj burmistrz w majestacie swej funkcji naucza obywateli właściwej postawy moralnej, tłumaczy sens Męki Pańskiej oraz agituje na rzecz aktywnego udziału w katolickiej procesji. (...) Oto, decyzją burmistrza Finstera, wszyscy chojniccy ateiści, agnostycy, wyznawcy religii innych niż rzymsko-katolicka, obdarzeni zostali jakże ekumenicznym w swej wymowie zaszczytem finansowania doznań i przeżyć religijnych swych sióstr i braci katolików. Wszak my, Polacy, jednoczymy się przy Krzyżu Chrystusowym. Wszyscy, bez wyjątku.
Całość: http://www.wspolnaziemia.org/?a=2&id=301&lg=pl
Mnie bardzo interesuje temat niezależności władzy od religii, tzn. urzędy wolne są od jakichkolwiek symboli wyznaniowych, władza nie uczestniczy ani nie współfinansuje uroczystości religijnych. To co pan przedstawił wyżej jest bardzo interesujące.
Pełna zgoda jest co do następujących kwestii:
- jesteśmy przeciwni utrzymywaniu dwóch wiceburmistrzów w Chojnicach; jeden wystarczy;
- jesteśmy przeciwni, by jedna osoba przez cztery kadencje piastowała urząd burmistrza; od naszego kandydata oczekiwać będziemy deklaracji, że dwie kadencje to maksymalny czas przez jaki będzie pracował jako burmistrz;
- chcemy poprawy współpracy na linii samorząd - organizacje pozarządowe (uporządkowanie systemu dotacji i stypendiów, prawdziwe konsultacje etc.);
- chcemy wdrożenia narzędzi umożliwiających pełniejszy udział obywateli w zarządzaniu Miastem (wprowadzenie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej, budżet partycypacyjny, edukacja na temat inicjatyw lokalnych etc.);
- budowa nowego przedszkola samorządowego, dla którego Urząd Miasta posiada teren i dokumentację (pozwoli to m.in. odzyskać lokalny punkt odniesienia do naliczania dotacji dla placówek niepublicznych oraz jakąkolwiek kontrolę nad systemem edukacji przedszkolnej);
C.d.n.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane sÄ… dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!