Piątek, 02 Czerwca 2023 | Imieniny: Erazma, Marianny, Marzeny chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Dozwolony ruch rowerów

W tym miejscu kończy się droga dla pieszych i rowerów. Po przejściu przez pasy, które zostaną wkrótce wymalowane, będzie można jechać rowerem po chodniku.

W tym miejscu kończy się droga dla pieszych i rowerów. Po przejściu przez pasy, które zostaną wkrótce wymalowane, będzie można jechać rowerem po chodniku.

Uwagę na oznakowanie drogi rowerowej przy ul. Człuchowskiej zwróciła nam Czytelniczka Monika. Droga dla rowerów i pieszych kończy się na skrzyżowaniu z ul. Gałczyńskiego. Urzędnicy po mailu od naszej reporterki, postanowili wprowadzić zmiany w oznakowaniu, dzięki którym rowerzyści będą mogli przejechać chodnikiem aż do ul. Asnyka. Dodatkowo na Gałczyńskiego zostaną wymalowane pasy.

Znak "Koniec drogi dla pieszych i rowerów" ustawiony jest przy ul. Człuchowskiej i Gałczyńskiego. "Jak pieszy, bądź rowerzysta ma się dostać na drugą stronę przejazdu, jak ma zakaz, a na ulicy Człuchowskiej są tylko trzy przejścia?" - zastanawiała się internautka w mailu wysłanym do redakcji. Dyrektor wydziału komunalnego Jarosław Rekowski w odpowiedzi na te wątpliwości postanowił wprowadzić dodatkowe oznakowanie. Na odcinku od ul. Gałczyńskiego do Asnyka będzie dozwolony ruch rowerów na chodniku. Warunkiem jest zachowanie szczególnej ostrożności. Jeśli cyklista wybierze taką opcję, będzie musiał ustąpić pierwszeństwa pieszym. Druga możliwość to jazda po drodze asfaltowej.

Reklama | Czytaj dalej »

Przy okazji urzędnicy w ramach poprawy bezpieczeństwa postanowili wymalować przejście dla pieszych przy wlocie na Gałczyńskiego. W tym miejscu trzeba będzie zejść z dwóch kółek i pokonać je pieszo.

Poniżej treść odpowiedzi z urzędu:

"Urząd Miejski w Chojnicach, Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w odpowiedzi na Pani pismo w sprawie znaku C16/13A”Koniec drogi dla pieszych i rowerzystów” ustawionego na ul. Człuchowskiej na ciągu pieszo - rowerowym przy ul. Gałczyńskiego informuje, że w związku z nienormatywną szerokością ścieżki rowerowej (1m) na ciągu pieszo-rowerowym (pomiędzy ul. 31 Stycznia a ul. Gałczyńskiego) oraz wąskim 1,5m chodnikiem (pomiędzy ul. Gałczyńskiego i ul. Asnyka) postanowiono, że na w/w chodniku pod znakiem C-16 ”droga dla pieszych” będzie tabliczka „Dozwolony ruch rowerów” a ciąg pieszo-rowerowy oznaczony będzie znakami C16/13 podział poziomy ”droga dla pieszych i rowerzystów” . W związku z dużym spadkiem podłużnym wlotu ulicy Gałczyńskiego powodującym duże zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz oznakowaniem w/w zostanie wymalowane przejście dla pieszych oznaczone za pomocą znaku poziomego P-10”przejście dla pieszych”  i pionowego D-6. Rowerzysta będzie musiał pieszo pokonać skrzyżowanie a udając się w kierunku Asnyka przy takim oznakowaniu dopuszcza się jazdę po chodniku zachowując szczególną ostrożność i ustępując pierwszeństwa pieszym lub skorzystać może z jezdni asfaltowej ulicy Człuchowskiej".

Jarosław Rekowski

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

13 komentarzy

~jam
proponuję wprowadzić obowiązkowe zatykanie ptakom odbytów, bo ich sraki padając na szybę powodują wypadki, i to jest tych wypadków więcej niż przez pieszych!!
18 Września 2013, godzina 19:27
Oceniono 1 raz 1
~fragi
Sprawcami wielu kolizji i wypadków są też piesi, więc należałoby również wprowadzić obowiązkowe ubezpieczenie OC dla pieszych. Niektórzy już całkiem powariowali.
18 Września 2013, godzina 18:24
Oceniono 2 razy 2
~adamiszu
Wbrew pozorom oc za rower a właściwie za rowerzystę w ruchu ulicznym ma sens, jeśli pokonujemy wiele kilometrów na obszarze dużej aglomeracji. Pakiety będące połączeniem oc i nnw kosztują maksymalnie 100 zł/rok i naprawdę ma sens, wiem to z autopsji. Zwolennikiem obowiązku nie jestem ale ruch rowerowy w ostatnich latach rośnie i zagrożenie zdrowia i życia także
18 Września 2013, godzina 18:10
Oceniono 3 razy 1
~do siemanko
Wyobrażasz sobie, że każde dziecko, które posiada rower będzie musiało płacić OC? Przecierz to też rowery, nie ważne że na czasami na 3 lub czterech kołach. Piękną przyszłość chcesz zapewnić swoim i innym dzieciom. Zastanów się nad tym co piszesz. Jeżeli jest kolizja to wzywaj policję lub SM i skieruj sprawę do sądu cywilnego jeśli chcesz odszkodowania.
18 Września 2013, godzina 09:40
Oceniono 2 razy 2
~Voojt
A ja jestem za tym aby wprowadzić OC dla rowerzystów! są sprawcami wielu kolizji i wypadków więc niech odpowiadają jak inni uczestnicy ruchu.

nie jesteś pierwszy, który próbuje ruszyć ten śmierdzący temat. Na szczęście znajdą się w tym kraju ludzie którzy myślą logicznie.
http://finanse.wp.pl/kat,1033763,title,OC-dla-rowerzystow-bedzie-obowiazkiem,wid,15944630,wiadomosc.html?ticaid=111540
18 Września 2013, godzina 08:32
Oceniono 1 raz 1
~gosciu
według ostatnich badan więcej kolizji i wypadków jest przez pieszych, więc się dokształc lepiej rowerzyści są nawet poniżej pojazdów motocyklowych, czyli lepiej podbić cenę OC dla motocyklistów

poza tym idź gdzie indziej pierdolić jak nasza ukochana banda 560 darmozjadów
18 Września 2013, godzina 08:10
Oceniono 3 razy 3
~siemanko
A ja jestem za tym aby wprowadzić OC dla rowerzystów! są sprawcami wielu kolizji i wypadków więc niech odpowiadają jak inni uczestnicy ruchu.
17 Września 2013, godzina 22:20
Oceniono 10 razy -4
~rowerzysta
o znalazłem, ja poruszając się szosówką unikam jak ognia DDRiP, a w przypadku konfliktu z Policją, proszę o podanie kodeksu ruchu drogowego, otwieram dział 2, rozdział 1 Artykuł 3, paragraf 1 który mówi między innymi że
1. Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani
zachować ostrożność albo, gdy ustawa tego wymaga, szczególną
ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować
zagrożenie bezpieczeństwa
lub porządku ruchu drogowego, ruch ten
utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek
publiczny
oraz narazić kogokolwiek na szkodę.Przez działanie
rozumie się również zaniechanie
.



w przypadku Chojnic jest to zaniechanie z korzystania z niebezpiecznych ścieżek rowerowych
17 Września 2013, godzina 21:36
Oceniono 4 razy 4
~Voojt
ale również w polskim prawie jest paragraf (było o tym głośno w Wawie odnośnie zasypywania ścieżek śniegiem zima) że jesli jazda DDR lub DDRiP stanowi zagrożenie to mamy prawo korzystać z ulicy

co fakt to fakt. Zima 2012/2013, ul. Przemysłowa, Chojnice. Zgadnijcie co wybrałem jadąc do pracy?
a)zaśnieżony DDRiP?
b) czarną idealnie odśnieżoną ulicę?
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f77655194da1d79a.html
17 Września 2013, godzina 19:52
Oceniono 1 raz 1
~adamiszu
Nie podobają mi się te wszystkie działania rzekomo dla rowerzystów. Rower jest pojazdem i jego miejsce jest na jezdni lub na drodze dla rowerów. Chodniki są dla pieszych! Powyższe rozwiązanie jest chyba tylko po to by usprawiedliwić nielogiczny ciąg pseudo ddr w tym miejscu. Powoli zaczynam się przekonywać do teorii, że cała ta pośpiesznie budowana infrastruktura rowerowa (bez konsultacji ze środowiskiem rowerzystów) jest nie dla nich lecz ku wygodzie i zadowoleniu samochodziarzy...
17 Września 2013, godzina 16:42
Oceniono 8 razy 8
~rowerzysta
ale również w polskim prawie jest paragraf (było o tym głośno w Wawie odnośnie zasypywania ścieżek śniegiem zima) że jesli jazda DDR lub DDRiP stanowi zagrożenie to mamy prawo korzystać z ulicy, a dla mnie, jako zapalonego szosowca, jazda po Chojnickich krawężnikach jest katorgą i samobójstwem. W przypadku gdy złapię kapcia/uszkodzę felgę, chojnicka SM odmawia przyjazdu, policja każe wzywać SM, a ktoś musi raport sporządzić że w tym a tym miejscu uszkodziłem koło, by móc dochodzić roszczeń u właściciela drogi. A skoro stwarza zagrożenie to nie mam obowiązku z niej korzystać, by stwarzać zagrożenie, lub jechać w stanie zagrożenia
17 Września 2013, godzina 16:34
Oceniono 5 razy 5
~Voojt
zapomnieli państwo dodać, że nie jest obowiązkowe korzystanie z Drogi dla Rowerów i Pieszych , obowiązek dotyczy tylko Drogi Dla rowerów

hmm tu jest pewna rozbieżność nawet pomiędzy rowerzystami. Ja akurat jestem zwolennikiem odpowiedzi, która jest udzielona na miasta dla rowerów.pl i jechałbym takim ciągiem, jeżeli by prowadził tam gdzie chcę jechać.
http://www.miastadlarowerow.pl/index_poradnik.php?dzial=3&kat=9&art=4&limit=0

Pytania i odpowiedzi:

Czy muszę korzystać ze ścieżki rowerowej (drogi dla rowerów)? Nie zawsze. Jeśli jest wyznaczona znakiem pionowym umieszczonym z prawej strony jezdni – tak. Jeśli znak „droga dla rowerów” znajduje się z lewej strony jezdni, a z prawej strony jezdni (lub nad pasem ruchu) nie ma znaku „zakaz ruchu rowerów” - możesz jechać jezdnią. Również jeśli znak „droga dla rowerów” jest umieszczona po prawej stronie, ale daleko od jezdni (kilkanaście - kilkadziesiąt metrów) a na jezdni nie ma zakazu ruchu rowerów, możesz jechać jezdnią. Jeśli w związku z tym zatrzyma Cię policja - odmów przyjęcia mandatu, patrz dział porady prawne.

Czy muszę korzystać z drogi dla rowerów i pieszych? Tak samo, jak w przypadku drogi dla rowerów, patrz odpowiedź powyżej. Droga dla rowerów i pieszych nadal jest drogą dla rowerów. Ponadto w świetle Konwencji Wiedeńskiej o Znakach i Sygnałach Drogowych (Dz.U. 1986 nr 5, poz. 42) oraz rozporządzenia o znakach i sygnałach drogowych znak łączony „droga dla rowerów” i „droga dla pieszych” jest znakiem nakazu.

Czy muszę korzystać z drogi dla pieszych z dopuszczonym ruchem rowerów? Nie. Możesz również jechać jezdnią. Kombinacja znaku C-16 („droga dla pieszych”) z tabliczką T-22 („nie dotyczy rowerów”) nakłada obowiązek wyłącznie na pieszych; tabliczka dopuszcza ruch rowerów po tak oznaczonym chodniku pod warunkiem ustępowania miejsca pieszym (znak „droga dla pieszych” oprócz nakazu dla pieszych jednocześnie wyraża zakaz poruszania się po niej innych pojazdów, stąd wyłączenie tabliczką T-22). UWAGA: znak ten nie odnosi się do przejść dla pieszych, jazda wzdłuż po nich jest zabroniona.
17 Września 2013, godzina 15:19
Oceniono 1 raz 1
~rowerzysta
zapomnieli państwo dodać, że nie jest obowiązkowe korzystanie z Drogi dla Rowerów i Pieszych , obowiązek dotyczy tylko Drogi Dla rowerów
17 Września 2013, godzina 13:51
Oceniono 2 razy 2

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 416.00 428.00 DKKDKK 51.00 60.00
EUREUR 448.00 460.00 RUBRUB 4.70 5.50
CHFCHF 457.00 472.00 NOKNOK 34.00 37.00
GBPGBP 520.00 535.00 SEKSEK 35.00 38.00
Aktualizacja: 2023-06-01 18:34
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 419.12 424.08 DKKDKK 51.10 59.90
EUREUR 450.73 456.17 RUBRUB 4.70 5.50
CHFCHF 459.00 465.00 NOKNOK 34.10 36.90
GBPGBP 522.00 530.00 SEKSEK 35.10 37.90
Aktualizacja: 2023-06-01 18:34
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że program imprez i wydarzeń kulturalnych odbywających się w ciągu roku w mieście jest atrakcyjny?





Ceny paliw2023-06-01

E95 E98 ON LPG
BP 6.59 zł 7.24 zł 6.27 zł 2.73 zł
Circle K 6.55 zł - 6.22 zł 2.7 zł
Lotos Optima 6.57 zł - 6.15 zł 2.75 zł
MZK 6.5 zł 6.89 zł 6.15 zł 2.73 zł
Orlen 6.57 zł 6.99 zł 6.25 zł 2.73 zł
PKS 6.57 zł - 6.2 zł 2.75 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij