Niedziela, 14 Lipca 2024 | Imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Zasypał burmistrza pytaniami

Bartosz Bluma (pośrodku) najczęściej zabierał dziś głos. Trzech radnych PiS-u i Krzysztof Haliżak byli przeciwni zaciąganiu kolejnego kredytu.

Bartosz Bluma (pośrodku) najczęściej zabierał dziś głos. Trzech radnych PiS-u i Krzysztof Haliżak byli przeciwni zaciąganiu kolejnego kredytu.

Najbardziej aktywnym radnym podczas dzisiejszej sesji był z pewnością Bartosz Bluma. Radny opozycji miał wiele pytań związanych z podejmowanymi uchwałami, zwłaszcza niepokoił go stan budżetu. Samorząd zaciąga kredyt w wysokości 5 mln zł. To już drugi taki w tym roku, a że radny opozycji jest bankowcem, to wypytywał o warunki kredytowania. Ostatecznie uchwała przeszła, a jedynie czterech radnych był przeciwko zaciąganiu kolejnego zobowiązania na okres 10 lat.

 

W biuletynie sesyjnym kwotę 5 mln z kredytu zapisano na budowę ul. Malinowej. Inwestycja jest wpisana na ten rok. Bartosz Bluma dziwił się skąd nagle taka decyzja, skoro nawet Antoni Szlanga z zespołu ds. remontów dróg nie wymienił jej, referując listę ulic do realizacji. Radny dopytywał czy inwestycja jest kredytowana czy sytuacja jest tak katastrofalna, że kredyt pójdzie na funkcjonowanie samorządu? - Zaciągając kolejny kredyt nie można powiedzieć, że to kolejne zadłużenie, bo ten jest na spłatę wcześniejszego zaciągniętego na gorszych warunkach – odpowiedział burmistrz Arseniusz Finster. - Lepiej gdybyśmy spłacali kredyt z dochodów własnych, ale niestety ze względu na brak sprzedaży lokali nie mamy innego rozwiązania – dodał. Sam przyznał, że to jeden z najtrudniejszych budżetów, ale uspokajał, że wszystkie zobowiązania są realizowane na bieżąco, a na rozliczanie z budżetu przyjdzie czas na koniec roku. - Nie rolujemy budżetu – zaprzeczył twierdzeniu radnego Blumy.

Reklama | Czytaj dalej »

Co do Malinowej to dokumentacja jest gotowa, kosztorys wynosi 4,9 mln zł. - Najbardziej nierealny kosztorys był na Malinową i chcę sprawdzić to w przetargu – tłumaczył włodarz. - Co z Brzoskwiniową, która była pierwsza? – dopytywał radny Bluma. Zdaniem włodarza w gorszym stanie jest Malinowa, bo gruntowa, a na fragmencie Brzoskwiniowej jest deszczówka. Przewodniczący os. Słonecznego Edward Gabryś przypomniał, że temat Malinowej się przewijał, ale był odkładany właśnie ze względu na wysoki kosztorys.

Bartosza Blumę niepokoi też deficyt w wysokości 1,6 mln zł. Od 2014 roku w życie wchodzą nowe reguły wyznaczające granice zadłużania samorządów. - Teraz nie spełniałoby to tych zasad. Jak będzie w przyszłym roku? – dopytywał. Burmistrz wskazał, że budżet będzie tak zaplanowany, żeby wskaźnik był dodatni. - Jest kilka możliwości, w tym ograniczenie wydatków bieżących – mówił. Podobnie jak tegoroczny, tak i przyszły budżet zdaniem burmistrza łatwy nie będzie i to głównie ze względu na brak większych unijnych środków, które mają spłynąć dopiero od 2015. Jego zdaniem, mimo tych ograniczeń i tak w mieście inwestuje się wiele.

Inny z opozycyjnych radnych po wysłuchaniu zapewnień burmistrza o sytuacji budżetowej, zaproponował poprawkę w uchwale dotyczącej trybu rozliczania dotacji przedszkolnych. - Skoro sytuacja jest dobra, to po co przesuwać płatności? Proponuję zapis by w połowie miesiąca wpływały – wniosek zgłosił Krzysztof Haliżak. To rozsierdziło burmistrza. - Przekazujemy do 15., to cyniczna uwaga – stwierdził Finster i dopytywał radnego czy w ogóle wie, jakie są kwoty dotacji na dziecko.

Sytuacja jednak się zmieni i miasto pieniądze będzie mogło przelać do ostatniego dnia danego miesiąca, tym samym pozostaną dłużej na koncie samorządu. Zdaniem burmistrza sytuacja ekonomiczna przedszkoli jest bardzo dobra, a krótszy termin był komfortem stworzonym dla właścicielek niepublicznych przedszkoli w momencie ich prywatyzacji. Dyrektorki będą też musiały prowadzić dokumentację finansowo-księgową wydatków związanych z dotacją. - Jak nie będziemy kontrolować, to będą zakupy, które są zbędne, przez nawigację samochodową po inne – stwierdził. - Rozumiem ich stanowisko, ale my musimy pilnować wydatków – dodał. Robert Wajlonis tłumaczył, że narzucenie pełnej księgowości wynika z ustawy. - Działamy zgodnie z literą prawa, to nie jest nasz wymysł – skwitował. Wniosek radnego Haliżaka o 15-dniowym terminie nie przeszedł. Oprócz niego, poparli go radni PiS.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

23 komentarzy

~Dziennikarzśledczy
Przez brak przemysłowych zakładów pracy jak i mieszkań to burmistrz pozbywa się młodych obywateli z miasta. Więc wyjeżdżają przykładowo do Niemiec za ofertami pracy oraz mieszkalnymi budynkami, bo tam je dostają wraz z początkowym wsparciem aby sobie mieszkanie przygotować. Więc co to do czego doprowadza do niżu demograficznego , braku dochodów z podatku nieruchomościowego podatku dochodowego który był by wpływem do budżetu jak i zanikiem popytu produktów w celach zakupu na rynku handlowym skoro nie mają na to obywatele pieniędży bo nie mają pracy. Bo produkcją łączy handel i konsumpcje poprzez dochody pracownicze niszcząc po drodze niż demograficzny.
18 Grudnia 2013, godzina 21:25
Oceniono 7 razy 5
~Burmistrz nie potrzebuje hamulców.
Pani skarbnik najwyraźniej nie podoba się ciągłe zadłużanie miasta.
09 Października 2013, godzina 09:18
Oceniono 1 raz -1
~podatnik
W przyszłym roku trzeba wymienić władze miasta,powiatu i gminy Chojnice ponieważ robią co chcą czując się nieodwołalnymi obsadzając ważne urzędnicze stanowiska swoimi a mieszkańców mają za nic.
09 Października 2013, godzina 07:21
Oceniono 10 razy 6
~gosc
Najwieksz tragedia dla Chojnic jak burmistrze zostanie ponownie FINSTER NiEUDACZNIK lizuzus czarnych ,slaby ekonomista .FINSTER MUSI ODEJSC !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
09 Października 2013, godzina 03:57
Oceniono 7 razy 1
~obserwator
Skoro już o Blumie... Ma jedną zaletę, że choć z PiS-u, to jednak do wizerunku PiS-u nie pasuje. Już bardziej do PiS-u pasuje Brunka (chodzi mi o retorykę). Który z nich "wygodniejszy" dla burmistrza? Zapewne i z jednym i z drugim sobie poradzi w wyborach, ale mimo wszystko trudniejszym kandydatem będzie Brunka, co wcale nie musi się przełożyć na wynik wyborczy, bo coś mi mówi, że jednak Bluma mógłby dostać więcej głosów (choć i tak stanowczo za mało, żeby wygrać), po pierwsze bo jest z PiS-u a po drugie ... bo do PiS-u wizerunkowo nie pasuje. Nie można zapominać jeszcze o PO, która może , choć pewnie nie wystawi swojego kandydata oraz o lewej stronie, która żeby zaistnieć też powinna kogoś wystawić. Do wyborów pozostał jeszcze rok, ciekawe cóż takiego jeszcze może się wydarzyć?
08 Października 2013, godzina 20:53
Oceniono 7 razy -1
~Zbigniew Opas
Jeszcze niedawno o sile miasta Chojnic decydował przemysł. Dzisiaj poseł Lamczyk (PO) namawia właściciela POM-u Nieżychowice do zakupu Mostostalu Chojnice. Jak Wam się podoba taka nazwa: Mostostal Chojnice Oddział POM-u Nieżychowice. Przy takim zarządzaniu miastem skończy się na przyłączeniu Miasta Chojnice do Gminy, która może być szczęśliwa, że ma takiego Wójta.
08 Października 2013, godzina 13:36
Oceniono 18 razy 10
~xyz
Bluma to dobry kandydat do przyszłej rady miasta. Dlaczego? Bo to rada decyduje (przynajmniej tak jest w teorii) to czym się zajmuje burmistrz. Więcej takich ludzi w radzie i inny burmistrz a wszystko się wyklaruje. Teraz mamy przydupasów obecnego włodarza co boją się, że pospadają ze stołków jak zrobią coś nie po myśli burmistrza (nawet podobne słowa padły podczas likwidacji ZGM). Więc nie dziwcie się, że obecni radni przegłosowują projekty i wnioski, które nawet nie mają czasu przeczytać. Że są w stanie uwierzyć, że zaciąganie kredytu, żeby spłacać poprzedni kredyt to nie jest zadłużanie miasta. Dzieci w podstawówce wiedzą, że 5mln długu + 5 mln długu to razem 10mln długu. Zacznijcie ludzie myśleć i wysilcie się trochę, żeby zmienić wymienić ten skład chorągiewek.
08 Października 2013, godzina 12:29
Oceniono 13 razy 9
~sknerus
Jak burmistrz tak pilnuje wydatków to po co zatrudnił jakiegoś Pełnomocnika Miasta ds. Outsourcingu? Zbędnych etacików na koncie ratusza jest więcej. Po co nam 2 wiceburmistrzów? Żeby chodzić parami po OBI?
08 Października 2013, godzina 12:10
Oceniono 11 razy 7
~jola
Przemysłu nie widać, inwestorów brak. Miasto zbiednieje przez nowe hiper i super markety. Pracę straci wielu ludzi.W Chojnicach nie ma żadnych pozytywnych perspektyw dla młodych !!!!!
Władzo obudź się !!!!!!!!!!!!!!!!!
08 Października 2013, godzina 11:06
Oceniono 23 razy 17
~gość
Pan Burmistrz powinien brać przykład z Wójta . Pan Szczepański wie jak zapewnić wysokie wpływy do kasy gminy .Może by tak w ramach współpracy przeszkolił za darmo Pana Burmistrza ?
W gminie kryzysu nie widać za to same sukcesy np.Galeria i gigantyczne wpływy z podatku od nieruchomości . Osiedlanie się mieszkańców miasta na osiedlu w Chojniczkach i udział gminy w podatku PIT .
07 Października 2013, godzina 21:08
Oceniono 32 razy 10
Co do głównego zdjęcia pasuje podpis

" Kto za obaleniem rządu Tuska "
07 Października 2013, godzina 20:51
Oceniono 13 razy 3
Miasto powinno zadbać przede wszystkim o rozwój przemysłu. Więcej zakładów = więcej miejsc pracy = większy popyt = więcej dochodów podatkowych w budżecie miasta. Cieszę się z zakupu cyfrowego kina, otwarcia OBI, Bramy Pomorza, planów Balturium i obwodnicy zachodniej. To wszystko jest bardzo dobre. Ale bez rozwoju przemysłu nasze miasto będzie się dalej wyludniało, galerie nie będą miały klientów, kino będzie świeciło pustkami. Potrzebne nam inwestycje przemysłowe i dużo, dużo pracy. Przy naszych zarobkach w naszym regionie powinno się roić od inwestorów. Zapytajmy może w partnerskim Emsdetten, jak to się robi.
07 Października 2013, godzina 20:05
Oceniono 25 razy 13
~A może Bartosz Bluma ...
No i to byłby dobry kandydat w wyborach na burmistrza. Zadaje mnóstwo pytań, ma rozeznanie w finansach, bankowości a przede wszystkim jest dociekliwy. Może zdecyduje się startować, bo pojedynek między obecnym burmistrzem a Brunką będzie mało ciekawy, bo sprowadzający się tylko do wymiany uszczypliwości.
07 Października 2013, godzina 18:48
Oceniono 45 razy 9
~hihi
ja wiem-na Malinowej stażystka mieszka!!
07 Października 2013, godzina 17:28
Oceniono 24 razy 8
~Jaka Władza taka gospodarka w mieście...
Władza ma ten gest no i teraz chce jeść...ED
07 Października 2013, godzina 16:52
Oceniono 21 razy 5

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 388.00 398.00 DKKDKK 49.80 52.10
EUREUR 420.00 428.00 RUBRUB 4.36 4.58
CHFCHF 432.00 442.00 NOKNOK 29.00 31.90
GBPGBP 502.00 510.00 SEKSEK 36.10 37.20
Aktualizacja: 2024-07-14 15:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 390.00 396.00 DKKDKK 49.90 52.00
EUREUR 422.00 426.00 RUBRUB 4.36 4.58
CHFCHF 433.00 438.00 NOKNOK 29.10 31.80
GBPGBP 503.64 509.65 SEKSEK 36.20 37.10
Aktualizacja: 2024-07-14 15:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Dokąd wybierasz się na wakacje?Ceny paliw2024-07-12

E95 E98 ON LPG
BP 6.67 zł 7.37 zł 6.76 zł 2.69 zł
Circle K 6.59 zł - 6.68 zł 2.69 zł
Mol Chojnice 6.64 zł - 6.69 zł 2.69 zł
MZK 6.54 zł 6.99 zł 6.64 zł 2.63 zł
Orlen 6.64 zł 7.37 zł 6.73 zł 2.69 zł
PKS 6.52 zł - 6.62 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij