Czwartek, 23 Maja 2024 | Imieniny: Leoncjusza, Michała, Renaty chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

PR na sesji i konferencji. Aktualizacja

Burmistrz Arseniusz Finster.

Burmistrz Arseniusz Finster.

Na dzisiejszej sesji radni podjęli kilka ważnych uchwał związanych z pracami planistycznymi – przyjęli studium i dali zielone światło na sporządzanie kilku planów miejscowych. Wreszcie też po długim wałkowaniu pomysłu przez Grzegorza Wirkusa, rodziny wielodzietne będą mogły wystąpić o specjalną kartę do MOPS-u i korzystać z przywilejów od początku kwietnia. Tylko jedna uchwała, ta dotycząca zmian w budżecie, wywołała ostrą polemikę między burmistrzem a radnym opozycji.

Bartosz Bluma zarzucił burmistrzowi stosowanie działań PR-owskich, kiedy ten obwieścił jako wiosenny news na konferencji prasowej 4-milionową nadwyżkę. - Na konferencji fajnie to wygląda, ale inaczej w dokumentach – wytyka radny z Klubu PiS. Te dostępne na BIP-ie zestawienia prześledził i dalej ma wątpliwości co do źródeł owej nadwyżki. Przypomina, że jeszcze niedawno miała wynosić prawie 8 milionów i pójść na spłatę zadłużenia. Tymczasem z nadwyżki w roku wyborczym planowane są inwestycje za ponad 3 miliony z Malinową na czele. - Był kredyt na Malinową w wysokości 5 mln zł, potem ta inwestycja została ściągnięta, wpisana na 2024-25, a teraz wraca ze zmniejszonym do 1,8 mln zł kosztorysem – wylicza radny Bluma. - Zadłużenie w zeszłym roku zmniejszyło się o 75 tys. zł, to jest tylko 0,14 %. Czy jest sens chwalić się takim spadkiem zadłużenia? – pyta.

Reklama | Czytaj dalej »

Na co odpowiada burmistrz Arseniusz Finster, najpierw wytykając, że radny myli nadwyżkę z deficytem, a do tego knuje teorie na miarę afery stulecia. - Nie uda się panu wywieść, że 4 mln zł to kredyt. To są po pierwsze wolne środki, po drugie nadwyżka, po trzecie różnice w wykonaniach. To bardzo skomplikowane wyliczenia – odpowiada Blumie, nie kryjąc irytacji. Ten może się skontaktować z panią skarbnik, by objaśniła mu zawiłości księgowości albo poczekać na sprawozdanie z realizacji budżetu za ubiegły rok, które będzie gotowe przed sesją absolutoryjną za kilka miesięcy. - I tak nie dostanę od was absolutorium – ripostuje opozycji. - Nie stosuję PR-owskich zagrań. Nie jest tajemnicą, że inwestycje są z kredytów. Wszystko jest w dokumentach. Nie śmiałbym po 16 latach bycia burmistrzem robić żadnych hocków-klocków – zastrzega bumistrz. Z kolei co do zadłużenia, to nawet jeśli spadło minimalnie, to czemu o tym nie poinformować? Zresztą, jak podkreśla Arseniusz Finster, 4-milionowa nadwyżka jest ostrożnie wymiarowana. Może skończy się nawet na 6 mln zł. Do tego dolicza  700 tys. zł dofinansowania na zrealizowane już targowisko czy 600 tys. zł zaległego podatku od nieruchomości od syndyka Mostostalu. - Powinniśmy optymistycznie spojrzeć, że zwiększamy wydatki na inwestycje – poleca Blumie. - Nas cieszą inwestycje. Też czekam na Malinową i kosztorys – odpowiada. Na to jego kolega z klubu Marek Szmaglinski najpierw dostrzega zlecenie projektu budowlanego dla Staszica, a potem gani burmistrza za kolejne remonty w Parku Wodnym, teraz szacowane na 400 tys. zł. - To jest dopiero PR. Fajnie, że jest ulica na pana osiedlu, ale już nie pieniądze na remont basenu – włodarz nie pozostaje dłużny opozycji.

Zmiany w budżecie głosami klubu i koalicji przechodzą. Przeciw są Bartosz Bluma i Rafał Mielecki. Marek Szmaglinski od głosu się wstrzymuje.

Aktualizacja - Stanowisko Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości

"W związku z kolejnymi w tym roku zmianami budżetu miasta Chojnice (trzecia zmiana, a mamy dopiero marzec), jako Klub PiS zdecydowaliśmy się na nie popieranie Uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta Chojnice na rok 2014 z kilku zasadniczych powodów:

1. „Wiosenny news” - 4 mln nadwyżki budżetowej – jako Klub nie potrafimy i możemy się pogodzić z przedstawianymi przez Pana Burmistrza założeniami budżetu miasta Chojnice na bieżący rok. Obecnie przedstawiana nadwyżka w kwocie 4 mln zł jest prawie o połowę niższa od tej, jaka została przyjęta w przez Radę Miasta w uchwale budżetowej na 2014 r, w dniu 16 grudniu 2013. Zmniejszenie nadwyżki nie jest z pewnością wydarzeniem pozytywnym, które w taki właśnie sposób, próbuje się nam przedstawiać. Oczywiście warto podkreślić, że nadwyżka będzie przeznaczona na inwestycje, tak potrzebne i pożądane, jak budowa ulic, inwestycje w sporcie, oświacie i inne.
Przy okazji przypomnę tylko, że na początku 2013 roku w miejskim budżecie zakładano ponad 10 mln nadwyżki budżetowej, która miała być przeznaczona na spłatę zadłużenia. Już wtedy podkreślaliśmy, że te założenia są nierealne, za co Pan Burmistrz oskarżał nas o brak optymizmu. Z nadwyżki na koniec 2013 nie pozostało nic, a na dodatek okazało się, że mamy deficyt na poziomie ok 1,6 mln zł. W głównej mierze spowodowany brakiem realizacji przychodów ze sprzedaży mienia komunalnego. Rzeczywistość pokazała, że byliśmy realistami, a nasze uwagi okazały się słuszne. Podobny scenariusz jest możliwy również w bieżącym roku, ale oczywiście życzę Panu Burmistrzowi by jego założenia się sprawdziły.

2. „Malinowa – ciekawy przypadek” - realizacja tej inwestycji z pewnością należy do najciekawszych przypadków w ostatnim czasie. Samo pojawienie się pomysłu realizacji tej inwestycji w październiku 2013 r, było ogromnym zaskoczeniem dla wielu radnych, w tym radnych samej koalicji. Przypomnę tylko, że czasie wakacji ubiegłego roku został powołany Zespół składający się z przedstawicieli Rady Miasta i urzędników Urzędu Miasta, którego zadaniem było opracowanie zasad doboru kryteriów wyboru ulic, które należy zaprojektować i budować. Temat ul. Malinowej nie był tam nawet poruszony, a tym samym nie była ona rekomendowana do budowy w najbliższych latach.

Koszt realizacji tej inwestycji początkowo szacowany był na ok. 5 mln zł, a źródłem jej finansowania miał być kredyt w wysokości 5 mln zł. W wyniku rozpisanego i zakończonego przetargu na kredyt, środki w kwocie 5 mln zł wpłynęły w grudniu 2013 roku na konto Urzędu Miasta. W grudniu też w ostatniej poprawce budżetu miasta na 2013 rok, budowa ul. Malinowej wypadła z harmonogramu na rok 2013 i została przeniesiona na lata 2024-25.
Tymczasem w dniu dzisiejszym projekt budowy ul. Malinowej wrócił do planów inwestycyjnych do realizacji w bieżącym roku. Najistotniejsze – koszt jej realizacji to już nie 5 mln zł a zaledwie 1,8 mln zł. Co jest źródłem tych oszczędności? Na chwilę bieżącą czekam na odpowiedź na moje zapytanie w tej sprawie złożone w dniu 2 marca br.. Tak duże zmniejszenie kosztów musi budzić zainteresowanie i wymaga wyjaśnień. Taki obrót sprawy powoduje, że niezrealizowanie tej inwestycji w roku ubiegłym – mimo otrzymanego kredytu na ten cel w wysokości 5 mln zł musiało skutkować wolnymi środkami dostępnymi w roku bieżącym.

3. Zadłużenie miasta – jak wspomnieliśmy w trakcie Sesji Rady Miasta zadłużenie w roku 2013 zmniejszyło się o 74 900 zł, tzn. o ok 0,14%. I tak, na koniec 2013 roku wynosi 54 012 100 zł.
Przypomnę tylko, że zgodnie z projektem budżetu na 2013 roku Burmistrz Miasta przekonywał i zapewniał, że będzie dążył do zmniejszenia wskaźnika zadłużenia na koniec 2013 r. o ponad 10 mln zł, do poziomu ok 37,5% w stosunku do dochodów. Tymczasem zgodnie z najnowszym sprawozdaniem z wykonania budżetu na koniec 2013 roku (źródło: BIP Urząd Miasta Chojnice) wskaźnik zadłużenia wynosi 50,65%. Nie trudno zauważyć, że zapewnienia z początku 2013 roku nie zostały zrealizowane. Wręcz przeciwnie – zaciągnięto kolejne dwa kredyty na 10 mln zł, których marże są wyższe od marż kredytów spłaconych.

W ogólnym rozrachunku trzy powyższe kwestie, jako najbardziej istotne wpłynęły na decyzję Klubu PiS o nie popieraniu Uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta Chojnice na 2014r. Ostatecznie przeciwko zagłosowali Bartosz Bluma i Rafał Mielecki, zaś Marek Szmagliński wstrzymał się od głosowania.
Naszym celem nie jest bezsensowna krytyka poczynań Burmistrza, lecz dążenie do przedstawiania faktycznego stanu finansów naszego miasta. Tym samym, jeśli będą podejmowane działania zmierzające do ograniczenia zadłużenia miasta to z pewnością będziemy je popierać".

Bartosz Bluma

Przewodniczący Klubu Radnych Prawo i Sprawiedliwość

 

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

11 komentarzy

~Zbigniew Opas
27 listopada 2013 roku SGB Bank z Poznania udziela miejskiemu samorządowi 5 mln złotych kredytu. Oprocentowanie wyniesie 3,6% co daje kwotę 1,116 mln złotych. Miasto będzie spłacać kredyt do końca 2022 roku. 5 mln złotych przeznaczone jest na sfinansowanie spłat wcześniej zaciągniętych kredytów. Teraz okazuje się, że miasto rzekomo ma 4 mln zł nadwyżki.W takim razie po co zaciągano kredyt? M.in. po to, by kwotą 600 tysięcy zł zasilić konto Parku Wodnego. W kwietniu Park Wodny będzie świętował 12-lecie przynoszenia strat.

Dodatek za wychowawstwo dla nauczycieli oddziałów zerowych.
- Dodatku nie odebrano, bo go nigdy nie było – odpiera zarzuty Arseniusz Finster. Sam nie jest przeciwnikiem wypłaty dodatku, ale górę biorą względy ekonomiczne.

Ze względów ekonomicznych zapowiedziano, że opiekunki MOPS zamiast umowy o pracę mają pracować na umowy zlecenia. Solidarność niby walczy o likwidację tzw. umów śmieciowych, a B. Tyloch, szef związku i przewodniczący Powiatowej Rady Zatrudnienia milczy jak zaklęty. Dlaczego? Bo był członkiem komitetu A. Finstera.

Arseniusz Finster, 10.06.2013:
-W tym roku musimy zrobić system identyfikacji kibiców i już wiem, że jesteśmy w stanie zrobić to za 60 tys. zł. Czeka nas też wykonanie nowego monitoringu, ale tutaj jeszcze nie znam kosztów. W przyszłym roku zbudujemy oświetlenie, a w kolejnym roku wykonamy podgrzewaną murawę.
No to rozpoczęła się totalna wyprzedaż. Pieniądze zmarnujemy na identyfikację, monitoring i podgrzewaną murawę, by najemnikom w koszulkach Chojniczanki żyło się lepiej. Trzy tysiące dla TPD na organizację letniego wypoczynku dla wszystkich biednych dzieci i po trzy tysiące miesięcznie (!) dla każdego najemnika!

Protokół z Sesji Rady Miasta nr XL/2014 z 27.01.2014:
Burmistrz Arseniusz Finster - Na zakończenie warto odnotować sukcesy naszych piłkarzy, nasi piłkarze Red Devils wygrali w Chorzowie, Chorzów o ile większe miasto od Chojnic to Państwo wiecie, wygrali 6:2. Oby tak dalej i wszystko będzie dobrze.

Jest dobrze. Do Chojnic przyjechała Puszcza. Wygrała 2:0.
Niepołomice o ile razy mniejsze od Chojnic, to Państwo wiecie.
11 Marca 2014, godzina 20:14
Oceniono 24 razy -2
~aaa
Nadwyzka wynikajaca z wywozu smieci powinna byc uczciwie rozliczona i zwrocona placacym za ich wywoz.W sytuacji zaistnienia takiej nadwyzki dla miasta i braku rozliczenia to jest kradziez!
11 Marca 2014, godzina 15:45
Oceniono 6 razy 4
~Cupa
Przy okazji posiedzeń RM zawsze dzieje się to samo - tylko pan Bluma ma coś konkretnego do powiedzenia, ma podstawy do wysunięcia jakiejś konstruktywnej krytyki (i za to mu chwałą - jedyny który poświęca czas i działa, z tego co widzę)... Reszta - po prostu siedzi na krzesełkach... jeden z mostostalowskiej solidarności, który g....o robi, ale kasę bierze (także w Mostostalu, kiedy zwalniano pracowników), drugi - stary komuch, który synkowi sprawił dobrą posadkę, trzeci - nierób ze Spółdzielni Inwalidów, czwarty - rozwalił w drzazgi chojnickie "Społem", itd., itp. A najlepsze jest to, że na jednym ze zdjęć solidaruch siedzi obok komucha i zapewne jak zwykle nie mieli nic ciekawego do powiedzenia (jak zresztą cała reszta). Po co oni są? Żeby dobrze sobie dorobić?
10 Marca 2014, godzina 22:34
Oceniono 40 razy 6
~rom.
A co na to wszystko radny Mielkie ?
10 Marca 2014, godzina 19:41
Oceniono 13 razy 9
~ober
rzeczywiście obrazek to straszny,
panowie debatuja, a bieda w miescie ta sama od lat,
czy wogole czymkolwiek mozecie sie panowie poszczycic co zrobiliscie dla miasta ?

10 Marca 2014, godzina 19:01
Oceniono 16 razy 8
~Vladymir Vladymirowicz
Gołąbek z basenu też przyszedł no i wszystkie leśne dziadki w komplecie
10 Marca 2014, godzina 18:56
Oceniono 14 razy 12
~A drugi?
O i jest jeden z zapracowanych vice!
10 Marca 2014, godzina 18:31
Oceniono 10 razy 8
~proste jak drut
Jak wyjaśnia skarbnik Krystyna Perszewska, czystej nadwyżki za 2013 r. jest faktycznie 1,6 mln zł, reszta to tzw. wolne środki.

Zgodnie z ustawą o finansach publicznych "wolne środki" to niewykorzystane kredyty i pożyczki. Czy to znaczy, że większość z tej kwoty, bowiem aż 2,4 mln zł (60%), pochodzi z niewykorzystanych kredytów i pożyczek? Panie burmistrzu, czekamy na potwierdzenie.
10 Marca 2014, godzina 16:59
Oceniono 29 razy 15
~Jak wygląda gminne życie ponad stan?..., warunki do życia dla mieszkańców?...
Obecny burmistrz, wiceburmistrzowie, radni, mają tak długo pensje, pracę, jak długo ich zatrudniają przez wybór w wyborach wyborcy pracodawcy, a jakie warunki do życia, bytowe nam kreują, czy dają ludziom pracę, płacę, chleb, by mieli z czego utrzymać rodziny, dzieci?, no jakie warunki mamy?...MIRKA
10 Marca 2014, godzina 16:43
Oceniono 56 razy 24
~Jak są zagospodarowywane pieniądze publiczne w Chojnicach?...
Czy ratuszowe ratusza mogą przedstawić szczegółową strukturę źródeł nadwyżki, ile i z jakich różnica wykonywań przetargów inwestycyjnych, jakich podatków, w tym podmiotów, i z ilu, od jakich dzierżawców, oraz do jakich podmiotów, spółek, i w jakiej wysokości miasto dopłaca, jakie spółki przynoszą stratę, trzeba je dofinansować, czy, jeżeli tak to o ile w ciągu czterech lat i szesnastu lat wzrosło uposażenie radnych, burmistrza, wiceburmistrzów, pracowników ratusza w w podległych spółkach, ile wynoszą premie kwartalne, półroczne, roczne, czy są wypłacane trzynastki, i w jakiej wysokości, z jakich źródeł są finansowane?, Czy w mieście dba się tylko o dzieci z rodzin wielodzietnych, by mogły korzystać z komunikacji, pójścia do kina, basen, czy i ile dzieci korzysta z rodzin biednych z pójścia na basen, do kina i innych atrakcji edukacyjnych, czy nadwyżki lepiej nie przeznaczyć dla rodziców dzieci z biednych rodzin przez utworzenie rodzicom miejsc pracy, zatrudnienia, dając im pracę, by dzieci nie chodziły głodne, mogły pójść do kina, basen i korzystać z innych atrakcji, gdyby rodzice mieli pracę, płacę, chleb, ...ALA
10 Marca 2014, godzina 16:26
Oceniono 56 razy 18
~osa
Z utęsknieniem czekam na wybory żeby nie oglądać żadnego z tych państwa. Moim zdaniem kompletnie brak zdiagnozowania potrzeb mieszkańców. I to od lat tak samo.
Dlaczego burmistrz boi się stanąć twarzą w twarz z mieszkańcami np w domu kultury ?
10 Marca 2014, godzina 15:55
Oceniono 53 razy 7

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 392.00 402.00 DKKDKK 50.10 53.70
EUREUR 425.00 431.00 RUBRUB 4.15 4.42
CHFCHF 426.00 436.00 NOKNOK 30.10 33.70
GBPGBP 497.00 505.00 SEKSEK 35.80 36.90
Aktualizacja: 2024-05-23 11:18
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 393.30 397.54 DKKDKK 50.20 53.60
EUREUR 426.46 430.49 RUBRUB 4.15 4.42
CHFCHF 429.08 434.30 NOKNOK 30.20 33.60
GBPGBP 498.32 503.63 SEKSEK 35.90 36.80
Aktualizacja: 2024-05-23 11:18
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy wypożyczasz książki z Miejskiej Biblioteki Publicznej?
Ceny paliw2024-05-22

E95 E98 ON LPG
BP 6.84 zł 7.54 zł 6.89 zł 2.68 zł
Circle K 6.79 zł - 6.84 zł 2.65 zł
Mol Chojnice 6.84 zł - 6.89 zł 2.68 zł
MZK 6.75 zł 7.39 zł 6.79 zł 2.65 zł
Orlen 6.84 zł 7.59 zł 6.89 zł 2.68 zł
PKS 6.78 zł - 6.84 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij