Niedziela, 23 Czerwca 2024 | Imieniny: Albina, Wandy, Zenona chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka, fot. (aw)

Budżetowe zmiany na przeszło cztery miliony

Połowa pójdzie na ChCK. Milion na Chojniczankę, a jeśli będzie awans, to nawet więcej.


W najbliższy poniedziałek sesja, podczas której głosowane będą m.in. duże zmiany w budżecie. Rajcy spotkali się tydzień wcześniej by przenalizować materiał w gronie sześciu komisji i Rady Samorządów Osiedlowych. - Nie ma burmistrza ani skarbnik. Konstruktorem budżetu jest burmistrz. Pytania dotyczące zmian budżetowych proponuję zostawić na sesję - zaczął przewodniczący rady miejskiej Antoni Szlanga. Wioletta Szreder i Arseniusz Finster byli w tym czasie na posiedzeniu komisji edukacji, która przeciągnęła się uniemożliwiając udział części rajców w kolejnych obradach. Także w sprawach bieżących rajcy nie mieli wielu pytań. Marek Bona wykorzystał obecność dyrektora wydziału komunalnego, by w zasadzie potwierdzić swoje przypuszczenia: - Z tego co wiem żadne, ale jakie mamy przełożenie na porządek na cudzych działkach? Za basenem, wzdłuż płotu cmentarza jest tragedia. - Władza urzędu nie jest w  stanie ingerować, ale straż miejska może wymusić i upomnieć. Przekażę ten głos - odparł Jarosław Rekowski. I na tym w zasadzie prowadzący komisję chciał zakończyć, ale ostatecznie zjawili się na nim skarbniczka, burmistrz i pozostali radni.

Reklama | Czytaj dalej »

Arseniusz Finster przystąpił do objaśnienia powodów kilkumilionowych zmian w planie finansowym miasta, które wpłyną na zwiększenie deficytu do przeszło 28 mln zł. Największa, bo dwumilionowa dotyczy opoźnionej i niedokończonej inwestycji, jakim jest Chojnickie Centrum Kultury.

- Jesteśmy na końcówce opracowania dokumentacji powykonawczej, nowych kosztorysów i zakresu prac do wykonania. Proponuję, żeby przed ogłoszeniem przetargu dołożyć 2 mln zł, bo to się wiąże ze wzrostem towarów i urządzeń, ktore są tam montowane i z tym, czego nie mogło zrobić RCI (wykonawca, który zszedł z budowy - przyp. red.). W ich harmonogramie ponad milion brakowało - wyjaśniał włodarz.

- Jesteśmy na końcówce opracowania dokumentacji...

- Ja rozumiem, że nie ma jeszcze kosztorysu inwestorskiego. To tylko wstępne szacunki i trzeba będzie dołożyć kolejne pieniądze? - powątpiewał Marek Bona. - To jest szacunek rzeczowo-finansowy, ale jak odpowie rynek, to nie wiem. Może być tak, że w przetargu nie będziemy mieli nikogo, albo będą ceny jeszcze wyższe. Rozważam podzielnie na mniejsze branże i etapy, ale wtedy nie mamy żadnej szansy na zakończenie budowy w tym roku - burmistrz odpowiedział radnemu.

- Ja rozumiem, że jeszcze nie ma kosztorysu...

Oprócz tego do ChCK radni dołożą jeszcze ćwierć miliona. - ChCK w roku ubiegłym wydało 100 tys. zł ze swoich dochodów na zakup wyposażenia nowego obiektu. To zwrot i następne środki na kolejne etapy wyposażenia. Chcemy je zakupić, żeby przy ewentulanym zakończeniu budowy w październiku szybciutko ten obiekt wyposażyć i go uruchomić.

- ChCK w roku ubiegłym...


Kolejny milion, plus wcześnie zapisane 800 tys. zł, ma pójść na przebudowę stadionu miejskiego - dokładnie budowę centrum prasowego i system podgrzewania murawy.

- Proponujemy zwiększyć o milion złotych...

- Nie wydaje mi się,  że to starczy na podgrzewaną murawę... - dziwił się radny Bona. Ta inwestycja, jak mówił burmistrz, uzależniona będzie od awansu i może być tak, że przetarg unieważni. Wydatek szacował na ok. 3 mln zł, a koszt utrzymania takiej murawy na ok. 250 tys. zł rocznie.

Miasto wesprze chojnicką OSP w zakupie wozu pożarniczego kwotą 435 tys. zł. 270 tys. lokalni druhowie mają obiecane z komendy wojewódzkiej. Jak twierdzi burmistrz Chojnic, wspomóc chcą także lokalni przedsiębiorcy. Z miejskiego budżetu do komendy straży trafić ma 25 tys. zł pomocy finansowej w zakupie pick-up'a. Miasto o wsparcie w konserwacji zabytku, jakim jest stara plebania, poprosił ks. proboszcz Jacek Dawidowski. Jak poinformował burmistrz, 150 tys. zł zostanie przeznaczone na dach budynku nieopodal bazyliki. - Parafia otrzymała dofinansowanie na prowadzenie Domu Dziennego Pobytu dla osób starszych i miałby być zainstalowany w budynku starej plebanii.

- Parafia otrzymała dofinansowanie...


- To nie dach powinien być kryty, a nasz miejski mur zabezpieczony, na którym stoi plebania. On się po prostu rozjeżdża i pochyla w stronę pl. Emsdetten - uważa Maria Błoniarz - Górna. - Jak zrobimy mur, to z tego nic nie będzie. A ja zrobimy plebanię, to będziemy mieli opiekę nad starszymi osobami - odpowiedział włodarz.

- To nie dach powinien być kryty...


Prawie 150 tys. zł dołożyć trzeba do rozbudowy Szkoły Podstawowej nr 3. Okazało się, że nawet corocznie organizowanych Dni Chojnic nie wpisano w planie finansowym i teraz wrzucono na organizację czerwcowej imprezy 160 tys. zł.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

10 komentarzy

~Doopaj ty KOŁKU
Naucz się poprawnie pisać, bo ci którzy ukończyli gimnazjum są w tym lepsi, a ty taki wiejski filozof, znawca każdej dziedziny gospodarki, ekonomii, historii i filozofii piszesz jak matoł.
Dlatego nie dorastasz burmistrzowi do pięt i już nie dorośniesz. Po drugie bierz się do jakiejś pracy!
25 Kwietnia 2018, godzina 15:10
Oceniono 3 razy -1
~Marcin Dobaj
A rseniuszu Finsterze nierentowny gospodarzu miasta Chojnice Ja się nie dam jak widać w kąt wstawić i cicho siedzieć gdy kłamce burmistrza , w mieście Chojnice ,w niegospodarności widzę a tym samym w Gazecie polskiej o twojej niegospodarności Finster piszą i klamka zapadła .

Z tym wszystkim co się nie zgadzasz w tej chwili Arseniuszu Finsterze ze Mną co teraz o Tobie Osobiście Ja Marcin Dobaj pisze to się sam ośmieszasz.
Ponieważ Ja wypisuje czystą prawdę od 2014 roku i wszystko się sprawdza.
To ja stworzyłem przedszkole samorządowe, ja ostrzegałem żeby nie tworzyć Balturium bo koszty będą owiele większe a tu idą w kino teatrze już na podatników.
25 Kwietnia 2018, godzina 11:37
Oceniono 5 razy 1
~Sny o potędze Chojniczanki
to niewytłumaczalne żadnymi wynikami i beznadziejnej grze piłkarzy. Po 2 do 0 z Zagłębiem i GKS i tylko zjazd w dół, tym razem jeszcze w I lidze.
18 Kwietnia 2018, godzina 22:22
Oceniono 10 razy 2
~ola
a co z remontem basenu
18 Kwietnia 2018, godzina 04:25
Oceniono 12 razy 0
~bieda chojnicka
czy nie ma ważniejszych potrzeb jak chojniczanka
18 Kwietnia 2018, godzina 04:24
Oceniono 16 razy 8
~ale nerwy mu puszczają i zachowuje się jak prostak i cham
w stosunku do kobiet, życzę aby pycha i arogancja władzy doprowadziły go do szybkiego upadku, w końcu kiedyś za krzywdy wyrządzane innym trzeba zapłacić
17 Kwietnia 2018, godzina 21:39
Oceniono 21 razy 5
~ale nerwy mu puszczają i zachowuje się jak prostak i cham
w stosunku do kobiet, życzę aby pycha i arogancja władzy doprowadziły go do szybkiego upadku, w końcu kiedyś za krzywdy wyrządzane innym trzeba zapłacić
17 Kwietnia 2018, godzina 21:38
Oceniono 15 razy 1
~rok wyborczy - to rutynowo trwonienie społecznych pieniędzy na kupienie sobie poparcia

To tradycja, że w roku wyborczym burmistrz kupuje sobie za społeczne fundusze przychylność chciwego i łasego na pieniądze chojnickiego kleru. Poprzednio burmistrz obciął 250 tys zł. (ze Schetynówki) z budżetu na remonty dróg by dać je świętemu plebanowi Jackowi Dawidowskiemu na budowę nowych organów!

A i inwestycje na Chojniczance są robione według starego planu - początkowe prognozy wydatków ogłaszane przez burmistrza są zaniżone pięciokrotnie-do-dziesięciokrotnie niż rzeczywiste końcowe koszty. Zresztą chojniczanie zdążyli się już przyzwyczaić, że dla burmistrza wydatki na Chojniczankę są ważniejsze niż potrzeby mieszkańców miasta - szczególnie w roku wyborczym gdy burmistrz kupuje sobie tymi wydatkami przychylność stadionowych bandziorów, nacjonalistów, i zwykłych chuliganów zgrupowanych wokół zawodowego zespołu piłkarzy Chojniczanki!

A kinoteatr to zapewne okazja by pod wymówką tej inwestycji Arek i jego kolesie dobrze się obłowili! Być kiedyś remont kinoteatru będzie dokończony ale będzie to z pewnością wymagało jeszcze kilku dodatkowych dofinansowań tej inwestycji z budżetu miasta!

A zadłużenie i tak pójdzie na jedynie konto mieszkańców bo burmistrz ani jego kolesie nie będą musieli się o to martwic ani nie będą musieli spłacać ani grosza z tej kwoty zadłużenia do którego burmistrz doprowadził miasto


W każdym roku wyborczym burmistrz rutynowo trwoni społeczne pieniądze na kupowanie sobie wyborczego poparcia gdzie tylko może bez względu na koszty!17 Kwietnia 2018, godzina 18:20
Oceniono 25 razy 9
~zwiększenie deficytu do przeszło 28 mln zł
doktor nauk ekonomicznych tak zadłużył miasto????
dobra, przejdźmy do rzeczy

- miasto czerpie również pieniądze z podatków - czy i komu w zeszłym i w tym roku burmistrz umorzył podatki, jakim firmom, czy ktoś ma dane????

- poprosił ks. proboszcz Jacek Dawidowski. Jak poinformował burmistrz, 150 tys. zł zostanie przeznaczone na dach budynku nieopodal bazyliki. - SERIO???????? przy takim długu stać miasto na finansowanie organizacji religijnych????

- ten stadion to pożeracz pieniędzy: Wydatek szacował na ok. 3 mln zł, a koszt utrzymania takiej murawy na ok. 250 tys. zł rocznie. - co z tego ma miasto Chojnice??? czy tylko dokładamy, aby sobie mieć zespół piłkarki, co?

Chojnice zadłużone po uszy, ale drużyna piłkarka jest - SKANDAL, no, ale to Fin rządzi, więc nic dziwnego chyba nie jest (WC przy stadionie za 350000, prawie non stop zepsuty - też za Fina)
17 Kwietnia 2018, godzina 15:53
Oceniono 26 razy 6
~Michał Gruchała
To deficyt na każdego obywatela Chojnic wynosi 737 złotych. Pozwoliliśmy wszyscy im się tak zadłużać. 28 milionów to chyba nieruchomości miejski nie są warte
17 Kwietnia 2018, godzina 15:47
Oceniono 29 razy -3

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 401.00 411.00 DKKDKK 50.30 54.40
EUREUR 429.00 437.00 RUBRUB 4.42 4.80
CHFCHF 448.00 458.00 NOKNOK 30.20 34.50
GBPGBP 506.00 516.00 SEKSEK 37.50 38.60
Aktualizacja: 2024-06-22 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 403.00 407.98 DKKDKK 50.40 54.30
EUREUR 431.16 436.18 RUBRUB 4.42 4.80
CHFCHF 449.00 455.00 NOKNOK 30.30 34.40
GBPGBP 508.45 514.41 SEKSEK 37.60 38.50
Aktualizacja: 2024-06-22 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy podoba Ci się koncepcja instalacji na rondzie im. WOŚP w Chojnicach?
Ceny paliw2024-06-21

E95 E98 ON LPG
BP 6.74 zł 7.44 zł 6.85 zł 2.67 zł
Circle K 6.66 zł - 6.76 zł 2.64 zł
Mol Chojnice 6.71 zł - 6.81 zł 2.67 zł
MZK 6.52 zł 6.99 zł 6.61 zł 2.55 zł
Orlen 6.71 zł 7.41 zł 6.81 zł 2.67 zł
PKS 6.69 zł - 6.77 zł 2.6 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij