Miliony do wzięcia
Nawet 37 mln zł, co stanowi 70 proc. kosztów, mogą pozyskać Miejskie Wodociągi w Chojnicach na modernizację oczyszczalni ścieków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. W programie infrastruktury i środowiska zostało do rozdysponowania sporo środków na duże projekty. Miejska spółka wniosek musi złożyć do końca grudnia. Trwa walka z czasem, bo formalności jest naprawdę dużo.
Ostatnia modernizacja chojnickiej oczyszczalni miała miejsce w 2000 roku. Wtedy to zmieniono system napowietrzania ścieków i zbudowano drugi osadnik wtórny. - Na dzień dzisiejszy oczyszczalnia przyjmuje ładunek w wysokości 81 tys. RLM ścieków, a projektowo była przygotowana na 56 tys. RLM - mówi prezes Miejskich Wodociągów Tomasz Klemann. Aby zwiększyć efektywność oczyszczalni, planowana jest modernizacja jej części mechanicznej, która znajduje się przy ulicy Zielonej, a także budowa nowego reaktora biologicznego na Igłach. - Nowa technologia pozwoli m.in. na pozbycie się azotu ze ścieków, a także zniweluje doznania zapachowe - tłumaczy prezes.
Reklama | Czytaj dalej »
Projekt obejmuje również odprowadzenie nieczystości z Charzyków do oczyszczalni. Ten fakt cieszy niezmiernie wójta Zbigniewa Szczepańskiego, bo samorząd z przyłączem kanalizacji szykował się dopiero za kilka lat. - Dzięki zastrzykowi gotówki z programu infrastruktuty i środowiska inwestycja może być zrealizowana jeszcze w tej kadencji. Co prawda krótki czas realizacji będzie uciążliwy dla mieszkańców gminy i turystów, cała ulica Długa będzie rozkopana, ale bez tych środków nie bylibyśmy sami w stanie tego zrobić - komentuje włodarz. Prezes wodociągów o planowanej inwestycji wypowiada się ostrożnie. - Jest wiele problemów formalnych, przez które musimy przebrnąć. Musimy złożyć m.in. wniosek o pozwolenie na budowę. Dzisiaj odbieramy decyzję w sprawie oceny oddziaływania inwestycji na środowisko. Popędzam projektantów ile się da, ale wniosek pewnie złożymy ostatniego dnia grudnia, administracyjnie wcześniej nie damy rady - mówi Klemann. Projekt modernizacji oczyszczalni szacuje się na 53 mln zł.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (4)
- Komentarze Facebook (...)
4 komentarze
Jest to budujące, że pana prezes Tomasz Klemann potrafi działać jak profesjonalista i oprzeć swoje zawodowe decyzje na kalkulacjach i liczbowych analizach. Jest to pozytywny kontrast w porównaniu do naszego burmistrza Chojnic, który jakże wiele istotnych decyzji podejmuje jedynie na podstawie własnego "widzi-mi-sie". No cóż, jaką wartość ma tytuł doktora, jakim chwali się burmistrz, widać po jakości jego numerycznych analizach ekonomicznych (jak w przypadku kompletnie mylnych i pewnie jedynie zgadywanych szacunków dochodów ze sprzedaży nieruchomości w 2013 roku), którymi posługuje się pan burmistrz w czasie podejmowania ważnych dla miasta decyzji ekonomicznych!
W sprawie planów i budowy nowej oczyszczalni ścieków w Chojnicach prezes Klemann powinien zwrócić się o współpracę finansową i zaproponować wspólny rozwój planów, panu staroście Skaji, wójtowi Szczepańskiemu, burmistrzowi Finsterowi, i także dyrektorowi PN Bory Tucholskie, bo wszyscy oni są terytorialnie powiązani z efektami działalności chojnickiej oczyszczalni ścieków. Uważam także, że włączenie tych terytorialnych administratorów zwróci ich uwagę i uświadomi jak ważna jest oczyszczalnia ścieków dla dla ochrony środowiska na ich terenie administracyjnym. Mam nadzieje, ze wspólna świadomość uzależnień i powiązań ułatwi naszym regionalnym administratorom szybką i efektywną współprace, na której mieszkańcy naszego regiony jedynie zyskają i będą mogli się cieszyć wysoką jakością naszego środowiska naturalnego.
Oczyszczalnia ścieków z Chojnic poprzez Strugę Jarcewską odprowadzą poddaną oczyszczaniu wodę do jeziora Charzykowskiego. Ostatnie badania jakości środowiska jeziora Charzykowskiego przeprowadzone przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy pod kierownictwem pani Barbary Nowickiej wykazały wysokie skażenie osadów dennych jeziora trującymi związkami rtęci - szczególnie w rejonie ujścia strugi do jeziora. Rtęć poprzez siec troficzną koncentruje się w najwyższym poziomie troficznym, i dlatego konsumowane przez ludzi drapieżne ryby jak okonie, szczupaki, sandacze, i inne, zawierają najwyższe koncentracje toksycznych substancji. Efekty zatrucia rtęcią z jeziora Charzykowskiego mogą być dewastujące dla organizmu ludzkiego, szczególnie dla dzieci. Pani Barbara Nowicka nie ujawniła jeszcze czy szczególnie toksyczne i trwale w środowisku naturalnym substancje jak chlorowane polifenole i fenole także zostały zidentyfikowane w osadach dennych i wodach jeziora Charzykowskiego. Procesy bioakumulacji i biokoncentracji powodują, że koncentracje tych toksycznych substancji zwiększają się i są najwyższe w najwyższych poziomach troficznych. A my ludzie, jesteśmy konsumentami na najwyższym szczeblu piramidy troficznej, i najbardziej ucierpimy z powodu efektów biokoncentracji toksyn w naszych organizmach. Co groźniejsze, biotoksyczne efekty koktajli toksycznych substancji są zwykle bardziej groźne niż podobne ilości indywidualnych biotoksyn lub substancji rakotwórczych.
Bardzo istotnym elementem nowej inwestycji jest projektowane rozbudowanie i zwiększenie pojemności reaktorów biologicznych do oczyszczania wody. Może także w oparciu o przykład "łąk Czerskich" można by dodać także dodatkowe możliwość usuwania azotu, potasu, fosforu, i innych elementów pokarmowych za pomocą roślinności, by zapobiec eutrofizacji jeziora Charzykowskiego, gdzie po procesie obróbki ścieki są odprowadzane.
Troska o wody jeziora Charzykowskiego i o jakość naturalnego środowiska w naszym rejonie powinna zająć najwyższą pozycje priorytetu u wszystkich administratorów w naszym rejonie. Od jakości naturalnego środowiska zależy możliwość produkcji rolniczej, turystyki, rybołówstwa, gospodarki drzewnej, i ochrony zasobów biologicznych w parku narodowym, i wiele innych aktywności gospodarczych w naszym regionie.
Mam nadzieje, że nasi włodarze i regionalni administratorzy nie zlekceważą problemu ochrony środowiska w naszym powiecie chojnickim. Niestety w przeszłości, niektórym z naszych administratorów trzeba było patrzeć na ręce i przypominać im o ich obowiązkach - tak jak panu starocie Skaji trzeba stale wielokrotnie przypominać o problemie szpitalnej spalarni, a pomimo tego starosta stale lekceważy problem i zamiata go pod dywan. Mam nadzieje, że w sprawie budowy nowej oczyszczalni ścieków dla Chojnic współpraca włodarzy będzie przebiegać lepiej niż kiedykolwiek w przeszłości, i że zaowocuje ta współpraca nowoczesną, przemyślaną, efektywną, niezawodną, ekonomicznie sensowną, i bezpieczną dla środowiska naturalnego nową oczyszczalnią ścieków.
nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!