Dach czy elewacja?
Do miejskiej konserwator zabytków Marleny Pawlak wpłynęło ponad 20 wniosków o dotacje na remonty zabytkowych budynków. Nie wszystkie się kwalifikują, bo nie spełniają najważniejszego kryterium, czyli wpisu w wojewódzkim rejestrze zabytków lub gminnej ewidencji.
Projekt uchwały dotyczący zasad udzielania finansowego wsparcia na prace konserwatorskie i remonty przyjęty zostanie na najbliższej sesji. Z ostatniej został ściągnięty, bo zabrakło społecznych konsultacji. Uchwała wisi w internecie, ale póki co uwag nie ma. W głównej mierze opiera się na ustawie o ochronie zabytków. Na razie w miejskim budżecie na zabytki nie zapisano żadnych środków, ale w oczekiwaniu na nie komisja, która ustala listę obiektów, ma wypracować kryteria, którymi kierować będzie się przy wyborze. Czy pomóc właścicielowi w remoncie dachu czy wesprzeć odnowienie elewacji? Całościowy remont wymaga kamienica przy ul. 31 Stycznia 32. - Wspólnoty nie stać na to, żeby zrobić remont całego budynku. Jeżeli damy środki, żeby zrobić elewację, a nie zostanie zrobiony dach, to nic nie daje. Musimy do każdego wniosku podchodzić indywidualnie – wyjaśniała radnym Marlena Pawlak. Kamienica nie jest zbyt reprezentacyjna. Jej nieciekawy wygląd rzuca się w oczy, gdy przejeżdża się od ronda 25-lecia Solidarności do pl. Jagiellońskiego.
Reklama | Czytaj dalej »
Kolejna kamienica, której warto przywrócić dawny blask, znajduje się przy Nowym Mieście 1 i jest wpisana do wojewódzkiego rejestru zabytków, jak również do gminnej ewidencji. Już dwa lata temu wspólnota próbowała pozyskać środki na remont dachu. Wtedy się nie udało, a remont jest konieczny. - Wspólnota zbiera na remont dachu, który jest w katastrofalnym stanie i może na elewację też się uda – opisywała urzędniczka. Na posiedzenie komisji kultury i sportu wybrała dwa obiekty, które zilustrowała zdjęciami. Jej zdaniem są one w najgorszym stanie.
- Przed zespołem, który będzie zajmował się kryteriami stoi bardzo trudne zadanie, ponieważ każdy przypadek jest inny. Co ważniejsze elewacje czy dach? Naturalną rzeczą jest zacząć od dachu – skwitował wiceburmistrz Edward Pietrzyk.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (8)
- Komentarze Facebook (...)
8 komentarzy
W oparciu o moje prywatne doświadczenie -- urzędnicy ratusza, a szczególnie burmistrz Arek Finster agresywnie tępi wszystkie komentarze i uwagi jakie wychodzą od społeczeństwa. Burmistrz rutynowo traktuje wszelkie komentarze, na temat działalności ratusza i swojej własnej osoby, jako personalny atak na niego, często zastraszając chojniczan groźbami frywolnych procesów o pomówienie i bezprawnymi przesłuchaniami przez policje. Zamiast traktować społeczne komentarze jako szczerą chęć poprawy społecznych projektów, i jako próbę aktywnego włączenia się obywateli i poparcie dla działalności ratusza, burmistrz widzi w tych działaniach jedynie agresywna krytykę wobec swojej osoby i jako przeszkodę dla swoich działań. Po 15 latach aktywnego zniechęcania chojniczan do udziału w społecznych konsultacjach, mało kto poza posłusznymi burmistrzowi marionetkowymi radnymi i skorumpowanymi kolesiami, angażuje się w jakąkolwiek współpracę z ratuszem. Fakty z ostatnich 15 lat rządów burmistrza Finstera pokazują, że burmistrz nie potrafi korzystać ani z konstruktywnej krytyki, ani z konsultacji społecznych, bo sam uważa się za najmądrzejszego i nieomylnego władcę nad Chojnicami, co ostatnio, wyraźnie można było zobaczyć, gdy burmistrz użył socjotechnicznych machinacji by zdefraudować 250 tys. złotych społecznych pieniędzy, by przekazać je temu złodziejowi Jackowi Dawidowskiemu w zamian za polityczne poparcie dla siebie z kościelnych ambon w nadchodzących wyborach samorządowych.
Urzędniczka ratusza mówi -- "Uchwała wisi w internecie, ale póki co uwag nie ma." - i zali się na brak reakcji chojniczan. Każdy chojniczanin, kto chociaż raz próbował skorzystać z portalu internetowego chojnickiego ratusza od razu zrozumie, że ten portal jest kompletnie bezużyteczny jako źródło informacji o naszym mieście. Nie ma tam nawet podstawowych informacji na temat aktualnego stanu budżetu miejskiego, ani planów budżetu na przyszły rok. A czy budżet miejski nie jest najważniejszą rzeczą, najważniejszą informacją, i dokumentem pokazującym efektywność działań ratusza? Od lat, budżet miejski i inne istotne informacje są aktywnie ukrywane przed mieszkańcami miasta - na próżno ich szukać na pseudo-informacyjnym portalu ratusza - miastochojnice.pl. Odnoszę często wrażenie, że burmistrz Arek Finster celowo zataja wiele informacji o finansach miasta i o wielu działaniach ratusza, by nie ujawnić swoich oszustw, nieprawości, korupcji, bądź by ukryć przed społeczeństwem pospolite przestępstwa jakich się dopuszcza wykorzystując swój urząd.
Wymuszanie na portalu chojnice24.pl cenzury moich komentarzy jest bezmyślne i śmieszne, bo kopie moich komentarzy są łatwo dostępne na innych portalach - wystarczy jeden klik myszy. Wymuszanie cenzury świadczy jedynie o bezdennej głupocie, ignorancji na temat internetu, i prymitywnej desperacji osób żądających nielegalnej cenzury prewencyjnej moich komentarzy.
nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
Cenzorom z portalu chojnice24.pl z góry dziękuję za wyraźne zaznaczenie z (EDIT) miejsca gdzie mój komentarz został zniekształcony cenzurą prewencyjną. Dziękuję za wasz wysiłek.
By ocenić czy cenzorzy z portalu chojnic24.pl robią satysfakcjonującą robotę, dla porównania, mój nieocenzurowany komentarz jest dostępny na stronie:
http://chojnice.livejournal.com
lub na
http://chojnice.blog.ru
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!