Optymalizacja kosztów?
Czy miasto Chojnice zmieni oświetlenie z sodowego na ledowe, a tym samym zmniejszy koszty za energię elektryczną? Nad takim rozwiązaniem zastanawia się burmistrz Arseniusz Finster i zleca temat do analizy wydziałowi komunalnemu.
Mało kto wie, że latarnie w mieście mają dwóch właścicieli. 1400 z nich należy do ENEI, 1800 do miasta Chojnice. - W tej chwili wiele miast zamienia oświetlenie sodowe na ledowe. Oprawy ledowe są droższe od tych konwencjonalnych, ale zużycie prądu jest o wiele niższe – tłumaczy zainteresowanie tematem Arseniusz Finster. Włodarz jednocześnie zaznacza, że jest zadowolony z efektu obecnego oświetlenia - Nasza starówka nie budzi żadnych kontrowersji, bo to oświetlenie sodowe jest bardzo ładne, mocne i przejrzyste – mówi włodarz.
Reklama | Czytaj dalej »
- Koszty wymiany opraw są bardzo wysokie. Dlatego zanim cokolwiek zrobimy, musimy wiedzieć jak szybko zwróci się ta inwestycja, musimy przeprowadzić audyt. Jeśli zakup zwróci się w ciągu 3 - 4 lat, to się nam opłaca – wyjaśnia dyrektor wydziału komunalnego Jarosław Rekowski.
Jeśli wymiana oświetlenia okaże się korzystna, miasto będzie musiało wystąpić do Urzędu Zamówień Publicznych o wyrażenie zgody na wybór firmy zewnętrznej, która zmieni oprawy.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (10)
- Komentarze Facebook (...)
10 komentarzy
Panie burmistrzu po raz kolejny się Pan myli. Chojnicki rynek jak i prawie całe miasto to pośmiewisko na szeroką skalę ogólnokrajową pod względem oświetlenia. Nie dość, że tandetnie przestarzałe, niespełniające norm to jeszcze generujące zanieczyszczenie światłem.
Zwykły człowiek tego nie zauważy ale wystarczy mieć trochę wiedzy i zmienia to postać rzeczy diametralnie.
1) Noc jest po to żeby było ciemno.
2) Jeżeli już trzeba coś oświetlać to się to oświata, a nie wszystko do okola.
3) Są normy które mówią o natężaniu światła.
4) Ciekawe czy mieszkańcy są zadowoleni że im te lampy świecą po oknach w nocy ?
5) Jaki jest wskaźnik ULOR dla tego typu oświetlenia ? Dużo większy jak 0 (zero). Mamy tu piękny przykład zanieczyszczenia światłem.
5) Zastosowane oprawy świetlne marnują 60% dostarczanej energii na oświetlanie tego czego nie trzeba.
Na zakończenie chętnie bym się dowiedział czy burmistrz gasi światło jak kładzie się spać ?
pewnie teraz audyt będzie zlecony za kase i będzie dokładniej
Nie zdziwiłbym się, estetyka to oczko w glowie ....
Szkoda ze w tym pietyzmie nie zostaje już czasu na promocje miasta, obniżanie na max podatkow dla nowych inwestycji, dla ludzi gotowych zatrudnić innych i obnizec horrendalne w bezrobocie rowne 22% !!!!!!! ewenement w województwie , tylko bytow ma 23%,
To są tematy które moim zdaniem powinny spedzac sen z oczu urzędnikom
Sodowa oprawa to 120W ledowa 50W ale swieci wyraźnie gorzej, można w spodzielni zobaczyć,
wiec nie ma co analizować 3200 latarni x 10 h dziennie średnio daje 32tys godzin czyli 2240 kwh zaoszczędzone dziennie wiec kolo 700 zl na 2 taryfie wiec rocznie pewnie z 200tys ale swiatlo dużo gorsze niż sodowe, poza tym led jest bezoobslugowy,
mysle ze jest to koszt lepszego etatu w urzędzie miasta, moim zdaniem jeszcze nie warto zmieniac bo diody nie sa jeszcze perfekcyjne
Ciekawe skąd pochodzę te parkowe - co?
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!