Wpis do księgi, potem wycena
Miasto planuje sprzedać 17 lokali użytkowych w centrum miasta. Obecni najemcy będą mogli skorzystać z prawa pierwszeństwa zakupu. Dochody ze sprzedaży zasilą budżet Chojnic.
O sprzedaży lokali użytkowych w centrum miasta mówiło się już w roku ubiegłym. Sporządzono wtedy nawet ich wyceny. Jak się okazuje, te są już nieaktualne. - Będziemy uaktualniać wyceny. Podzielam pogląd dzierżawców, że wyceny robione w lipcu zeszłego roku odnosiły się do transakcji sprzed 2012 roku, bo taki jest materiał porównawczy. W tej chwili trzeba włączyć te transakcje, które były. One na pewno obniżają wartość rynkową tych lokali – mówi burmistrz Arseniusz Finster, który w ostatnim czasie spotkał się z najemcami.
Reklama | Czytaj dalej »
Zanim rzeczoznawca przystąpi do wyceny, miasto musi dokonać formalności. - Najpierw musimy być wpisani do księgi wieczystej jako właściciel. Ta procedura potrwa około kwartału. Potem możemy przystąpić do wyceny i ewentualnej sprzedaży – informuje dyrektor Wydziału Gospodarowania Przestrzenią i Nieruchomościami Jacek Marczewski.
Najemcy będą mieli dwie ścieżki działania. Mogą od razu skorzystać z pierwszeństwa zakupu, albo skorzystać z tego prawa w odbywającym się przetargu. Przetargi mogą się odbyć trzy. Po każdym z nich cena nieruchomości spadnie w dół. Przy trzecim nawet o 40 %. Jeśli nie znajdą się chętni na kupno lokali, działalność w nich będą nadal prowadzili obecni najemcy.
Próbowaliśmy porozmawiać z dwoma najemcami z centrum miasta, czy są zainteresowani kupnem i jakie kroki zamierzają podjąć. Ci jednak odmówili nam komentarza w sprawie.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (45)
- Komentarze Facebook (...)
45 komentarzy
Uchwalona została nowela ustawy Prawo Zamówień Publicznych gdzie próg, od którego Instytucje publiczne i muszą stosować przepisy ustawy zmieniono z 14 000 na 30 000 tysięcy Euro... czeka na uprawomocnienie... wiec nie będzie przetargu... i wielu przetargów nie będzie.
To leniwe i wygodne uproszczenie, najłatwiej zwalić na Kraj.
HELOOŁŁŁ Księgi wieczyste są już prowadzone elektroniczne, trza tylko ruszyć 4 litery.
Naprawdę nie zajmie to kwartału, można mówić o dniach, reszta to czekanie na uprawomocnienie w sądzie, każdy kto załatwiał niedawno sprawy spadkowe to wie, że to nie trwa już miesiącami.
2. Gdyby lokale sprzedał ZGM i przekazał zyski miastu, to musiałoby zapłacić stosowny podatek.
3. Miasto chce przejąć lokale, sprzedać je samodzielnie, żeby swobodnie dysponować otrzymanymi środkami.
4. Procedury związane z przejęciem własności i dokonaniem wpisów w księgach wieczystych zawsze trwają. Tak pracują urzędnicy w tym kraju.
5. Finster nie jest rzeczoznawcą majątkowym, nie ma specjalizacji w wycenie nieruchomości, jednak doskonale się orientuje, że im drożej sprzeda miejskie nieruchomości, tym większymi środkami miasto będzie mogło dysponować.
6. Miasto zapłaciło za wyceny nieruchomości w zeszłym roku, w tym roku znów poniesie taki koszt za ponowne wyceny. To oszczędność w najlepszym wydaniu naszego burmistrza.
7. Nie ma obawy, jeśli tylko na liście chętnych na zakup lokalu nie znajdzie się jakieś "sympatyczne" nazwisko, urzędnicy zrobią wszystko, żeby lokale zostały sprzedane jak najdrożej.
Dobrym przykładem na tego rodzaju działania jest wycena mieszkań komunalnych. Ludzie dostali wyceny, w których zapisano, że mieszkanie w starym bloku warte jest ponad 3 tys zł za metr kwadratowy (bez odliczeń nakładów poniesionych przez najemców w celu polepszenia standardów). Tymczasem analogiczne mieszkanie, w starym bloku, półtora roku temu miasto sprzedało swojej urzędniczce za niecałe 2400 zł za metr. Tak wyglądają ratuszowe "promocje" dla ludu.
"Będziemy uaktualniać wyceny. Podzielam pogląd dzierżawców, że wyceny robione w lipcu zeszłego roku odnosiły się do transakcji sprzed 2012 roku, bo taki jest materiał porównawczy. W tej chwili trzeba włączyć te transakcje, które były. One na pewno obniżają wartość rynkową tych lokali..."
I teraz najlepsze - są to lokale użytkowe, które przynoszą korzyści najemcom lub potencjalnym właścicielom. W związku z tym należy zastosować podejście dochodowe (nie porównawcze) i np. metodę zysków. Wiec nie ma mowy o aktualizacji poprzednich operatów bo zwyczajnie były wykonane nieprawidłowo w tym przypadku - należy zmienić podejście i metodę.
Zastanawia mnie czy Pan Burmistrz nie ma wiedzy odnośnie wyceny nieruchomości czy może nie dostrzega (celowo) tego, ze operaty zostaną wykonane w nieodpowiedni sposób i obniżona zostanie ich wartość....
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!