Piątek, 23 Lutego 2024 | Imieniny: Damiana, Romana, Romany chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst (aw), fot. mz

Ludzki wymiar współpracy

Na zdjęciu od lewej: prezes promocji regionu Roman Guzelak i wiceburmistrz Edward Pietrzyk.

Na zdjęciu od lewej: prezes promocji regionu Roman Guzelak i wiceburmistrz Edward Pietrzyk.

Chojnice są gotowe by nieść pomoc Ukrainie, czekają tylko na odpowiedni moment W stałym kontakcie telefonicznym z sąsiadami zza wschodniej granicy jest prezes Promocji Regionu Chojnickiego Roman Guzelak, a także wiceburmistrz Edward Pietrzyk.

 

 

Choć chojniccy przedsiębiorcy zadeklarowali już chęć pomocy korsunianom, to póki co nie bardzo wiadomo, z kim o tej pomocy ze strony ukraińskiej rozmawiać. - W Korsuniu Szewczenkowskim władza teraz jest w rękach zastępców w oczekiwaniu na wybory. Po pierwszej euforii nastąpił taki moment lekkiego przestraszenia co dalej - mówił Roman Guzelak podczas piątkowej (28.02) konferencji prasowej. Mieszkańcy Korsunia aktywnie włączyli się w akcje obalenia pomników Lenina, wielu z nich było na Majdanie. Na obrzeżach miasta zorganizowali zaś kontrole pojazdów zmierzających w stronę Kijowa. - Zatrzymali trzy autokary tituszków. Bojowników rozpędzono, a autokary spalono – opowiadał prezes Promocji Regionu Chojnickiego. Nasi samorządowcy chcą ugościć część Ukraińców z partnerskiego miasta. - Jest pomysł, aby korsuńczyków z Majdanu przywieźć do Chojnic, żeby zobaczyli jak wygląda europejskie miasto – powiedział wiceburmistrz Edward Pietrzyk.

Reklama | Czytaj dalej »

 

O podwalinach współpracy z sąsiadami zza wschodniej granicy opowiadał także burmistrz Arseniusz Finster. - My przyjaźnimy się z ludźmi w Mozyrze i na Ukrainie. Oczywiście też spotykamy się z władzami tego miasta, natomiast impulsem do przyjaźni są kontakty międzyludzkie. Nasza współpraca ma wymiar ludzki, społeczny, a nie polityczny – zaznaczył włodarz. Finster odniósł się także do swej nieobecności podczas akcji światełko dla Ukrainy, jaką zorganizował Projekt Chojnicka Samorządność. - Nie mogłem być na rynku, bo akurat byłem w Płaszczycach na urodzinach mojego przyjaciela Wojtka Schmidta. Miał 65 lat i paliliśmy tam właśnie o 20 światełko dla Ukraińców. Mam na tę okoliczność 30 świadków – powiedział burmistrz.

 

Także prezes PRCh zabrał głos w sprawie rzekomej bierności urzędu. - Mnie sprawa ukraińska jest bliska od wielu lat, stąd też mnie bolą tego typu jakieś inwektywy pod adresem urzędu, że urząd nic w tym kierunku nie robi. My przekazaliśmy pomoc na Ukrainie w ciągu tych lat od 2008 roku w granicach 100 tys. zł na pewno. I to nie są małe pieniądze i wysiłek przedsiębiorców i ludzi. Często przewoziliśmy to w taki sposób, żeby nie było problemów na granicy, bo akcja humanitarna przez celników jest też różnie odbierana. Staraliśmy się, żeby ta pomoc docierała do ludzi, którzy tego potrzebują. Nigdy nie było tak, że przekazaliśmy coś władzy. Było stowarzyszenie, któremu mogliśmy tą pomoc przekazywać. I na koniec powiem tak jak polski poeta: "widziałem jak się na rynkach gromadzą kupczykowie licytujący się nawzajem, kto ją najgłośniej wypowie". To sentencja dla tych, którzy krzyczą, że chcą pomagać - powiedział Guzelak.

 

 

 

 

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

56 komentarzy

~Tak to już jest:
za tzw. komuny karano i prześladowano tych którzy mówili prawdę o Katyniu, teraz kiedy rządzą styropianowe kukiełki zastosowano jako represję system kar wobec tych którzy mówią prawdę o tzw. "żołnierzach przeklętych" /tak powinno być/ Polska to bardzo dziwny kraj i trudno chyba znaleźć drugi taki!
04 Marca 2014, godzina 22:28
Oceniono 31 razy 27
~Co to będzie ,co to bedzie
jak Rosjanie przestana dawać miliardy Ukraińcom aby mogli od nas kupować za te ruskie miliardy nasze towary. Jełopy politycy polscy z majdanu powiedzcie ile już stracili nasi przedsiębiorcy ,ile zwykłych ludzi straciło pracę, ile straciło państwo polskie na podatkach? to na razie dzięki kilku głupcom którzy chcą dokopać ruskim.Im ukraincy są tak potrzebni jak Petrula Piłsudzkiemu..Wtedy to byo chociaz sensowne. teraz destrrujcyjne dla wszystkich ,najbardziej dla Ukraińców.
04 Marca 2014, godzina 22:11
Oceniono 30 razy 30
~MODLISZKA
Gdy dzisiaj napisał smutną prawdę o tzw. "żołnierzach wyklętych" aby otworzyły się oczy tym którzy robią z nich bohaterów, to "Jaśnie Pan" admin Jacek wszystkie mi wykasował! Czyżby to niejaki ZERO był tym adminem?
04 Marca 2014, godzina 17:50
Oceniono 34 razy 30
~Była sobie Rzepospolita Trzech Narodów
sięgająca trzech mórz..........................jestem pewien ze żaden z minusujących mnie skrajnych jełopów nawet nie wie jakich......................Głownie za sprawą Ukrainy przestała nią być a nawet została rozebrana doszczętnie.
04 Marca 2014, godzina 15:25
Oceniono 36 razy 34
~Rozbiory Polski
są następstwem zdarzeń od czasu kiedy Poska wzięła na siebie obronę Ukrainy przed Tutkami, Tatarami, Wołochami, Moskalami i etc. W podziękowaniu musiała tłumić powstanie Ukraińców Cmielnickiego który zbuntował nawet naszych górali pod wodzą Kostki Napierskiego.Szpiegów Cmielnickiego wychwytywano nawet w Wielkopolsce i na Pomorzu. Stłumienie rokoszu Chmielnickiego tak osłabiło Polskę że byliśmy niezłym kęskiem dla byle najeźdźców których było ze wszystkich stron wielu................Kiedy udało się częściowo ustabilizować sytuację w Polsce król Sobieski ogłupiały wyprawił się ratować Europę przed naszymi możliwymi sprzymierzeńcami w walce z buntownikami na Ukrainie agresywną Rosją a nawet Austrią.
A potem skurwiła mu się Marysieńka z kanclerzem i znowu ogłupiały ramol gonił Turków i nie zadbał nawet aby któryś z dwóch synów przejął koronę.........................RECE PRECZ O UKRAINY..............Zadawane się z Ukrainą na pewno nic dobrego nie przyniesie..............Tak było, jest i będzie.
04 Marca 2014, godzina 15:19
Oceniono 38 razy 32
~Ekipy Finstera i Sawickiego
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
04 Marca 2014, godzina 14:37
Oceniono 42 razy -20
~Maciek Dawaj
Widać otwarcie, że przy kościele ma diabeł kaplicę.
04 Marca 2014, godzina 13:31
Oceniono 28 razy 4
~Kazimierz Łyszczyński- raz jeszcze
Co to za jełopy mnie minusją.Czy to ci którzy uważają że wymordowanych ponad milion Polaków, Rosjan i Zydów od 1920 i kilkadziesiąt tysięcy dzieci, kobiet i starców na Wołyniu to nie jest prawdą. Czy to ci którzy nie wierzą w ostrzenie noży na Lachów?
04 Marca 2014, godzina 12:57
Oceniono 44 razy 32
~sp
Tekst z godz. 12:52 pisałem do Pana Kazimierza Łyszczyńskiego a nie jak może to wyglądać do Marcina Dobaja!
04 Marca 2014, godzina 12:56
Oceniono 38 razy 28
~Do powyżej
Zgadzam się z Panem - 100% racji, ale dla niektórych nie ważne są interesy Polski, ważne jest aby za wszelką cenę dokopać Rosji i przypodobać się Jankesom włażąc im do d... bez wazeliny, takich mamy durni przy korycie począwszy od koryta gminnego a kończąc na rządowym i parlamentarnym!
04 Marca 2014, godzina 12:52
Oceniono 38 razy 32
~Marcin Dobaj
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
04 Marca 2014, godzina 12:48
Oceniono 48 razy -14
~Kazimierz Łyszczyński
Patrzcie i podziwiajcie idiotów co pojechali wspierać Ukraińców na ich zgubę. I naszą też. Już niewielu myślących wierzy że ta anarchia im nie zaszkodzi. Za to głupcy z Polski gardłujący z Ukraińcami nawet nie wiedza ze większość Ukraińców to nacjonaliści i..................... których prawa ręka służy do poklepywania Lacha a lewa gładzenia noża na Lacha. Tak było, jest i będzie od kiedy Chrobry był u bram Kijowa a na Wołyniu się nie skończyło.............Ludzie mądrzy pogońcie polskich jełopów dla ich i naszego dobra.
04 Marca 2014, godzina 12:31
Oceniono 41 razy 31
~Zbigniew Opas
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
04 Marca 2014, godzina 12:27
Oceniono 53 razy -13
~DOKĄD ZMIERZASZ POLSKO ???
Przestańcie się wreszcie wpie.... w sprawy Ukrainy, chyba jedynie ślepiec nie widzi jaki to pokrętny naród, który tak wam odpłaci, że obudzicie się z ręką w nocniku! To oni rozpoczęli podskakiwać zakazując używania języka rosyjskiego oraz podwójnego obywatelstwa w Autonomicznej Republice Krymu!

Tylko ich przyjąć do NATO a zaraz rzucą się na Rosję i to oni wywołają wojnę myśląc, że wszystkie kraje należące do NATO udzielą im natychmiastowej pomocy!

Dzisiejsza Polska ma takich samych idiotów którzy nią rządzą jak ci którzy rządzili Polską do wybuchu drugiej wojny światowej, i tamci i ci dzisiejsi mocni w pyskach i wymachiwaniu szabelką i wygłaszaniu takich haseł jak: "nie oddamy nawet guzika od munduru" - no i nie oddali bo mundury mieli w walizkach kiedy spier.....i do Rumuni zostawiając naród na pastwę wroga!
Pamiętajcie, że ci dzisiejsi siedzący przy korycie zrobiliby tak samo!!!

Należy też pamiętać, że do tej pory 12% polskiego eksportu szło do Rosji, teraz na bardzo długo będzie "szlaban" co wydatnie "poprawi" Polską gospodarkę tym, że bardzo, bardzo wiele firm splajtuje! Ale co tam banda solidaruchów dalej będzie wywijać szabelką w obronie Ukrainy!!!

KRÓTKO ALE CHYBA WYSTARCZY I KAŻDY ZROZUMIE, ŻE MAM SPORO RACJI ?
04 Marca 2014, godzina 11:20
Oceniono 39 razy 33
~wyborca
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
04 Marca 2014, godzina 08:16
Oceniono 40 razy -28

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 397.00 409.00 DKKDKK 52.50 55.70
EUREUR 429.00 435.00 RUBRUB 4.05 4.38
CHFCHF 449.00 460.00 NOKNOK 33.00 34.80
GBPGBP 502.00 512.00 SEKSEK 37.70 38.70
Aktualizacja: 2024-02-23 16:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 398.31 403.30 DKKDKK 52.60 55.60
EUREUR 429.29 433.79 RUBRUB 4.06 4.37
CHFCHF 449.46 455.83 NOKNOK 33.20 34.70
GBPGBP 502.40 508.65 SEKSEK 37.80 38.60
Aktualizacja: 2024-02-23 16:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że wydawanie biuletynu miejskiego przez Urząd Miejski raz do roku jest potrzebne?
Ceny paliw2024-02-23

E95 E98 ON LPG
BP 6.43 zł 7.13 zł 6.77 zł 2.89 zł
Circle K 6.34 zł - 6.68 zł 2.85 zł
Moll Chojnice 6.39 zł - 6.72 zł 2.85 zł
MZK 6.27 zł 6.89 zł 6.61 zł 2.85 zł
Orlen 6.39 zł 7.14 zł 6.72 zł 2.85 zł
PKS 6.3 zł - 6.62 zł 2.85 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij