Bierność wyborcza
W 2011 roku PChS zorganizował w Chojnicach prawybory parlamentarne. W maju br. przeprowadzi prawybory do Europarlamentu.
Stowarzyszenie Projekt Chojnicka Samorządność wykonało badania zachowań wyborczych wśród mieszkańców Chojnic. Ich celem było poznanie stopnia deklaracji ich udziału w zbliżających się wyborach samorządowych. Wyniki nie napawają optymizmem. Do urn wyborczych wybiera się 51 proc. badanych, 32 proc. zadeklarowało, że nie weźmie udziału w wyborach, 17 proc. nie podjęło jeszcze decyzji.
Temat frekwencji wyborczej nie bez przyczyny podjął Projekt Chojnicka Samorządność, organizator prawyborów parlamentarnych w Chojnicach, które odbyły się w 2011 roku. Projekt, który za jedno z głównych celów stawia promowanie i popieranie postaw obywatelskich, sam liczy na głosy poparcia chojniczan dla swoich kandydatów w jesiennych wyborach.
Reklama | Czytaj dalej »
Ankieta PChS-u została przeprowadzona w ciągu miesiąca, dokładnie w terminie 4.02 – 3.03. - Celowo rozciągnęliśmy ją w czasie, by na odpowiedzi ankietowanych nie miały wpływu wydarzenia z lokalnego podwórka – tłumaczy Marcin Wałdoch z PChS. Próbę badawczą stworzyło sto osób. Ankieter pojawił się na głównych arteriach miasta i w jego centrum, w różnych godzinach i dniach tygodniach. Respondentom zadał jedno pytanie: Czy weźmie Pani/Pan udział w wyborach samorządowych, które odbędą się w tym roku (2014)?
Wyniki badań ujawniły, że tylko 51 % respondentów deklaruje chęć udziału w wyborach samorządowych w 2014 roku. - Bardzo niepokojący jest fakt deklaracji nie brania udziału w wyborach samorządowych, którą to złożyło aż 32 % respondentów. W 2014 roku po raz pierwszy będziemy wybierać radnych miejskich w wyborach większościowych, co oznacza, że nasz kandydat teoretycznie nie będzie uzależniony od maszynki "partyjnej", a o jego sukcesie rzeczywiście może przesądzić uzyskane przez niego samego, a nie przez listę, poparcie – mówi Wałdoch.
Dlatego członkowie PChS-u gorąco zachęcają do udziału wyborach. - Uważamy, że wszystkie środowiska społeczne, polityczne i media powinny dołożyć wszelkich starań, aby zachęcić obywateli do partycypacji w wyborach. Uważamy, że przy zmienionym obecnie prawie wyborczym głos każdego wyborcy będzie miał istotny i bezpośredni wpływ na przyszłość naszego miasta – podkreśla rzecznik prasowy PChS Radosław Sawicki.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (28)
- Komentarze Facebook (...)
28 komentarzy
Ta wskazówka niestety przestaje obowiązywać w państwie podporządkowanym ideologii gender.
nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
Jak wskazują inne badania przedwyborcze, kobiety są zwykle bardziej pragmatyczne niż mężczyźni, ich wybory są bezpieczniejsza podczas gdy mężczyźni często lubią ryzykować, i co najważniejsze, wybory kobiet są bardziej pro-rodzinne (kobiety poświęcają więcej uwagi na opiekę i edukacje dzieci, na bezpieczeństwo finansowe rodzin, na zwalczanie przestępczości i patologii społecznych, i inne podobne) niż opcje i wybory dokonywane przez mężczyzn.
Prawdopodobnie, kobiety jako grupa społeczna są bardziej przychylne i sympatyzujące z działaniami PChS-u niż mężczyźni.
nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
By dokładniej oszacować prawdopodobieństwo zwycięstwa PChS-u w nadchodzących wyborach proponował bym by w następnych badaniach oprócz pytania czy osoba będzie glosować, zadać jeszcze dodatkowe pytanie: jeżeli wyborca będzie glosować czy będzie głosować na Arka i jego radnych? Pozyskanie informacji o wieku osoby biorącej udział w badaniach dało by możliwość określenia grup wiekowych gdzie efekt promocji PChS-u dał by największe efekty i umożliwił optymalne zwiększenie proporcji przychylnych PChS-owi wyborców.
Jeżeli PChS podejmie atrakcyjną kampanie by zachęcić niezdecydowane i niechcące brać udziału we wyborach osoby do głosowania na swoich kandydatów to wygrana kandydatów PChS-u jest bardzo prawdopodobna.
nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
Faktycznie zapomniałem w moim komentarzu zaznaczyć, że wszystkie przedziały ufności oszacowane w moich kalkulacjach są na poziomie 95 % z alfa (prawdopodobieństwo popełnienia błędu pierwszego typu) = 0.05. Inne podstawowe założenia to to, że każdy element informacji jest niezależny i że dane są normalnie rozłożone. Oczywiście podstawowym założeniem inferencji jest to, że wariancja w 3 grupach jest równa.
Tak wiec zakładając, że wariancja jest równa we wszystkich grupach - z 95 % przedziałem ufności wyniki badan powinny być przedstawione następująco:
od 47 % do 55 % chojniczan zamierza brać udział w wyborach;
od 28 % do 36 % chojniczan nie będzie brało udziału we wyborach, a
od 13 % do 21 % chojniczan jest niezdecydowanych.
nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
Twoje wskazania co do pomiaru są słuszne, co nie zmienia faktu, że badanie tak wykonane są miarodajne i uprawnionym jest podawanie wyników w taki sposób jak zostały podane. Zwiększanie grupy pomiaru, zawsze zwiększa precyzję badania to jest oczywiste. Niemniej liczba 100 dla badań ilościowych stanowi grupę reprezentatywną choć wynik jest w efekcie obarczony kilku procentową skalą błędu. Jeszcze raz dzięki za wskazanie oczywistej pomyłki pisarskiej.
51 % chojniczan zamierza brać udział w wyborach;
37 % nie będzie brało udziału, a
17 % jest niezdecydowanych.
-------------------------------------------
105 % - suma powyższych procentów.
Skądś pojawiło się ekstra 5 % w całej sumie. Jak 100 przepytanych osób, reprezentujących 3 opcje, może stanowić 105 %?
Zakładam, że aby rezultaty były wiarygodne wybrane przypadkowo niezależne względem siebie osoby powinny przedstawiać swoje niezależne opinie - tylko jedna z osób spośród małżeństw lub grupy znajomych powinna wziąć udział w badaniach.
Obliczony naprędce syntetyczny (uśredniony razem dla 3 grup) przedział ufności dla precyzji pomiaru dla badanej grupy 100 osób jest niesymetryczny i mieści się miedzy 3 % i 8 %. Obliczona medialna precyzja wyników badań wynosi około 4 % (mediana została oszacowana metodą maksymalnego prawdopodobieństwa). Oszacowane (z użyciem procedury Jack-knife) syntetyczne odchylenie standardowe wyników badań (dla 3 grup razem) wynosi około 18,18 (w zaokrągleniu).
Oszacowana precyzja pomiaru wynosząca aż 4 % sugeruje, że cześć odpowiedzi na pytanie o udział we wyborach nie była niezależna, co jest sprzeczne z założeniami, że każda odpowiedz uzyskana w badaniach jest niezależna!
Tak wiec wyniki badan powinny być przedstawione następująco:
od 47 % do 55 % chojniczan zamierza brać udział w wyborach;
od 33 % do 41 % chojniczan nie będzie brało udziału we wyborach, a
od 13 % do 21 % chojniczan jest niezdecydowanych.
By oszacować parametr z większą dokładnością (na przykład z dokładnością do 2 % lub 1 %) należałoby zwiększyć ilość badanych osób. Statystyczne formuły - jak obliczyć wymagana ilość badanych osób, potrzebna by osiągnąć pożądaną dokładność pomiaru, są dostępne w internecie i każdy statystyczny program umożliwia te obliczenia.
Mam nadzieje, że następne badania tego typu zostaną przeprowadzone lepiej i z większą precyzją, bo obecne wyniki są zbyt mało precyzyjne by odnotować różnice - nawet jeżeli proporcje zmienią się znacząco.
nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!