Poniedziałek, 23 Grudnia 2024 | Imieniny: Dagny, Sławomiry, Wiktora chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

O bezpieczeństwie nigdy za wiele

Od lewej Kazimierz Karwalski.

Od lewej Kazimierz Karwalski.

Bezpieczeństwo, śmieci i remonty to tematy, które zdominowały zebranie osiedla nr 5.

Kilka tygodni wcześniej zorganizowano osobne spotkanie poświęcone bezpieczeństwu, ale jak widać po wczorajszym sprawozdawczym (24.04) o tym nigdy za wiele. - Widać zmiany na lepsze. Są patrole piesze – zauważył przewodniczący samorządu Bogdan Tyloch. - Nie zawsze, bo i tak piją – dało się usłyszeć z sali. Według mieszkańców najbardziej oblegane wieczorami są okolice Filomatów 3 i Książąt Pomorskich 30. Pijącym pod blokami sprzyja ciemność i sąsiedztwo całodobowego sklepu monopolowego. O wzmożenie patroli strażników miejskich w godzinach wieczornych apelował do komendanta Stanisław Kowalik. - Są ekscesy. Młodzi załatwiają się, rozbijają butelki, są agresywni – narzekał radny. - Po co strażnicy chodzą o 9 rano? - pytał Edmund Grzywacz. - Niech przyjdą wieczorem – radził. Komendant Tadeusz Rudnik tłumaczył, że do obowiązków straży należy troska o porządek, właściwe parkowanie czy bezpieczną drogę do szkoły. - Pracy do południa jest mnóstwo – mówił.

Reklama | Czytaj dalej »

Czy interwencja straży zawsze będzie możliwa i na miejscu? Kazimierz Fortuński podał przykład, gdy dzieci bawią się na pieszojezdni, którą porusza się auto. - Nikt nic nie zrobi ani policja, ani straż miejska. Jest trzech właścicieli terenu: spóldzielnia, wspólnota i miasto. Nie wiadomo do kogo dzwonić – mówił. - Mogę pianę toczyć i oberwać od jakiegoś goryla – skwitował. Komendant municypalnych tłumaczył, że mieszkaniec ma rację tylko po części, bo stara się problemy rozwiązywać wraz ze spółdzielnią. Są dwie możliwości – albo ustanowienie strefy ruchu albo strefy zamieszkania, gdzie pieszy ma pierwszeństwo i jest ograniczenie do 20 km/h.

Kierowcy do znaków nie zawsze się stosują. Jak relacjonował Kazimierz Karwalski przy Obrońców Chojnic 9 stają samochody ciężarowe. - Jak zwróciłem uwagę takiemu barczystemu, łysemu z Gdańska, to chciał mnie pobić – opowiadał. A zza takiego auta wyjechać może inne, którego nie zauważy dziecko idące do szkoły. - Niedługo stanie się wypadek – przestrzegał chojniczanin. Municypalny pouczył, że można spisać numer auta i świadczyć przeciwko takiej osobie.

Wojciech Czapiewski korzystając z obecności komendanta chciał się dowiedzieć, jaki czas na reakcję mają municypalni. - Zgłaszałem, czekałem 20 minut i się nie doczekałem – żalił się. Taka sytuacja, zdaniem komendanta, nie powinna się zdarzyć. Interwencja musi być podjęta, ale nie ma ściśle określonego czasu. - Jeśli byłby jakiś wolny zmotoryzowany patrol, to na osiedle pewnie nie dłużej jak 3-5 minut – odpowiedział.

Mieszkańcy osiedla narzekali na skutki reformy śmieciowej. - Tyle lat sortowałem, aż do wejścia w życie ustawy. Idziemy wstecz – skarżył się Kazimierz Fortuński. Rację musiał przyznać mu wiceburmistrz Edward Pietrzyk i dodał, że ratusz spróbuje wprowadzić poprawki. - Nie dostałem szansy, by zapłacić mniej za śmieci. Dlaczego muszę mieć niesegregowane, gdy chciałbym segregować? - pytał Edmund Grzywacz. Niestety do porozumienia nie doszli sami mieszkańcy. - Nie było ani jednego budynku jedomyślnego, a musi być 100 % - tłumaczył członek zarządu spółdzielni Grzegorz Sowiński.

Przedstawiciel spółdzielni miał dla spółdzielców dobre informacje. Po pierwsze stawka na fundusz eksploatacyjny nie zostanie podniesiona. Po drugie ocieplanych będzie 11 budynków, m.in. Książąt Pomorskich 22, 6, 12; Jana Pawła II 3, 12, 16; Obrońców Chojnic 9 i 11. - Pozyskaliśmy niskooprocentowany kredyt z Unii Europejskiej w ramach inicjatywy Jessica – poinformował Grzegorz Sowiński. Wszystkie prace są szacowane na ponad 5 mln zł.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

15 komentarzy

~nieśmiały parafianin
Panie Wojtku, gratulacje z powodu pańskiego osiągnięcia w sprawie niebezpiecznych prętów!

Jest pan godnym podziwu chojniczaninem i społecznikiem.
Brawo.


Podziękowania należą się także burmistrzowi Arkowi, że chociaż na chwile oderwał się od swoich zwykłych szubrawstw i knucia nowych korupcyjnych planów, i po interwencji pana Wojtka zrobił coś pożytecznego dla bezpieczeństwa mieszkańców Chojnic.

Dziękuję panie burmistrzu, że poświecił pan parę minut swego cennego czasu dla dobra chojniczan!


nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
24 Czerwca 2014, godzina 21:19
Oceniono 3 razy 1
Oświadczam wszem i wobec, że wystających z ziemi prętów zbrojeniowych już nie ma. Mail do Pana Burmistrza pomógł i sprawa została załatwiona. Dziękuję.
W.Czapiewski
24 Czerwca 2014, godzina 20:54
Oceniono 2 razy 2
~nieśmiały parafianin
Urzędnicy stale żyją mentalnie w dawnej epoce. Stale wydaje im się, że robią wielką łaskę petentom, gdy cokolwiek zrobią (czasami zdarzy się wyjątek). Dlatego, najczęściej urzędnicy wykonują bezproduktywne nic nie znaczące prace by podkreślić swoją ważność, a w istotnych sprawach na wszelkie sposoby unikają decyzji i specyficznego działania, jednocześnie szukając wyjaśnienia i pseudo-motywacji dlaczego nie mogą podjąć samodzielnie decyzji i konkretnych działań.

Im więcej urzędników pracuje w naszych urzędach, to tym więcej pozornych biurokratycznych działań, z których mieszkańcy naszego miasta nie mają żadnego pożytku. Wystarczy spróbować załatwić coś w ratuszu lub starostwie by zobaczyć urzędniczą nieudolność i doświadczyć bezmyślnej biurokracji na własnej skórze. Za każdym razem gdy jestem zmuszony odwiedzić te urzędy to mam wrażenie, że gro pracy wykonywanej przez urzędników to bezproduktywne tworzenie dokumentacji na własne potrzeby urzędu, z których nie ma żadnego pożytku dla mieszkańców, a które są jedynie potrzebne by stworzyć pozory efektywności pracy urzędników w ratuszu i starostwie. Zmniejszenie ilości urzędników w ratuszu i w starostwie usprawniło by moim zdaniem prace i efektywność tych urzędów, a mieszkańcy miasta i powiatu mieliby z tych urzędów więcej pożytku. To urzędy są stworzone dla ludzi a nie odwrotnie, jak to ma miejsce w Chojnicach.


nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
22 Czerwca 2014, godzina 23:06
Oceniono 12 razy 10
Tak zwróciłem uwagę na jedną sprawę poruszoną na spotkaniu. Jeden pan na zebraniu zwrócił uwagę, że na boisku wystaje ~2m pręt zbrojeniowy i czy nie można by czegoś z nim zrobić? Ja nie do końca wiedziałem o jaki miejscu on mówi, ale kilka dni temu trafiłem na niego. 2 m-ce po zebraniu i zgłoszeniu uwagi nie zrobiono nic z tym tematem.
http://fotoo.pl/show.php?img=825453_zbrojenie.jpg.html
Za każdym razem trzeba coś załatwić dodatkowo, bo urzędnicy guzik sobie z tego robią.
22 Czerwca 2014, godzina 13:16
Oceniono 5 razy 1
A może akcja jak w Kościerzynie: http://www.weekendfm.pl/?n=49316&koscierzyna_-brudne_piaskownice_sanepid_sprawdza_ Moment by urzędnik Sowiński otworzył oczy po takiej kontroli.
15 Czerwca 2014, godzina 15:19
Oceniono 7 razy 1
~Zenek
Bo taki urzędnik swoje dzieci już dawno odchował, wnuki ma w Gdańsku czy Poznaniu, więc co go obce dzieci obchodzą. 2 lata temu Spółdzielnia Mieszkaniowa rozebrała cześć placów zabaw. Była deklaracja, że rozbierają, bo wybudują między blokami nowy, wspólny dla kilku bloków. Takie place zabaw powstały 3 (na Młodzieżowej, Książąt Pomorskich/Jana Pawła II i Lichnowskiej). Ile rozebrano? Pod moim blokiem po placu zabaw pozostała jedna drabinka, jedna ławeczka i dziura w ziemi po rozebranej piaskownicy. Pod blokiem obok huśtawki i kilka drabinek i takaż dziura w ziemi. Tam gdzie ocalała piaskownica nie ma ławki, na której mogliby usiąść rodzice pilnujący małych dzieci. Zamiast jednego, porządnego placu zabaw są 4 w kawałkach.
28 Kwietnia 2014, godzina 18:48
Oceniono 6 razy 0
Inną sprawą jest wyposażenie placu zabaw. To co zaprezentowałem na zdjęciach poniżej jest po prostu żenujące. Podniszczona piaskownica z wystającymi gwoździami, jeden konik na sprężynie , metalowa drabinka ,lub karuzela (do wyboru). To się nazywa wyposażenie na europejskim poziomie. Bylectwo i pseudofachowe podejście do tematu.

W Chojnicach widać ogólnie tendencję do byle jakiego podejścia do placów zabaw. Te z prawdziwego zdarzenia np. w parku 1000 - lecia są w średnio szczęśliwych miejscach. Jeden przy parkingu a drugi pomiędzy niezabezpieczonymi zbiornikami wodnymi. Koło Wszechnicy też leży koło
parkingu, ale jest przynajmniej jakoś odgrodzony. Ten koło parku wodnego już dawno potrzebowałby odświeżenia, ale radny powiatowy/prezes parku wodnego M.Paluch nie widzi problemu i potrzeby dbania o powierzoną mu infrastrukturę. O placu w lasku miejskim tez było głośno. Plac za garażami na Wielewskiej - fajny, ale zaniedbany. Dobre miejsce, można by zrobić perełkę osiedla, ale oddalony i miejscówka sprzyja wandalom.

Oczywiście wszystko zależy kto czego oczekuje od placu zabaw. Ja to widzę tak - piaskownica, huśtawki, jakieś opony , zjeżdżalnia, karuzela, jakaś lokomotywa lub inny zamek. Dużo, niedużo. Ale po co np. 2 placyki z pojedynczymi elementami jak można zrobić jeden w porozumieniu, ale z
większą ilością elementów. Piaskownica powinna być zakrywana a piasek wymieniany, żeby zwierzęta nie robiły z niej kuwety.
http://dzieci.pl/kat,1024253,title,Co-mozna-znalezc-w-piaskownicy,wid,12723157,wiadomosc.html?smgputicaid=612a12
i
http://canpolbabies.com/pl/porady/porada/mothers/5/1932
(swoją drogą jak to się ma do największej za parkiem wodnym)

Kilka elementów + jakieś sensowne zarządzanie i jest dobrze. A tymczasem, coś się robi, potem zostawia się to i liczy, że będzie trzymało wieczność. Co więcej, przerzuca się odpowiedzialność na
rodziców i wmawia się a raczej próbuje się wmawiać, że to od nich zależy że ten plac wytrzyma z 30 lat. Przegniła deska pęknie, rodzic nie nosi ze sobą młotka, żeby wbić wystające gwoździe, nie ma próbnika, żeby sprawdzić czy w piasku nie zalegają jakieś zwierzęce glisty, nie chce
nosić ze sobą lepkich papierków po lodach, bo zarządca "zapomniał" o śmietniku. Mogą tylko i aż pilnować dzieci, żeby celowo nie niszczyły tych placu zabaw. I tak właśnie robią. Nie spotkałem się jeszcze z innym zachowaniem. Jeżeli planuje jakaś zgoda wśród lokatorów
można się społecznie udzielić i coś zrobić, złożyć się na coś itp.

IMO Grzegorz Sowiński jednak reprezentował pogląd, że to od nas wszystkich zależy utrzymanie tego placu zabaw. My wybudowaliśmy, reszta zleży od was. Uczcie się kultury, a będzie dobrze.
NIE! Wy wybudowaliście, ale przecież nie za swoje i wy administrujecie, więc róbcie to porządnie, bo za to m.in. bierzecie pieniądze.

Ja akurat uważam, że place zabaw nie są niezbędne w każdym miejscu, ale na pewno pomagają rodzicom w opiece. To są a raczej powinny być bezpieczne azyle gdzie można by zostawić dzieci i nie martwić się (hmm może bardziej nie zamartwiać się), że stanie się coś złego. Jeżeli taki
urzędnik tego nie rozumie, to znaczy, że jest bezdusznym biurokratą.
28 Kwietnia 2014, godzina 17:08
Oceniono 7 razy -1
~rodzic
Pod blokami spółdzielni nie ma ani jednego śmietnika przeznaczonego do wyrzucania drobnych śmieci. Na dodatek kontenery są zamknięte na klucz. Trudno wymagać od kilkuletnich dzieci, żeby zawsze nosiły przy sobie klucz od kontenera. Śmieci lądują w kratkach przeznaczonych do wycierania butów lub wprost na trawniku. Kiedyś było normalnym, że dziecko wychodziło na dwór z jakąś przekąską, a po konsumpcji opakowanie lądowało w koszu. Teraz też dzieci wychodzą z przekąskami, a opakowania po nich lądują pod ławką. Tak właśnie wygląda uwstecznianie społeczeństwa.
27 Kwietnia 2014, godzina 18:19
Oceniono 9 razy 3
~gość
Finster musi odejść Cztery kadencje to o dwie za dużo!
26 Kwietnia 2014, godzina 22:02
Oceniono 18 razy 6
~...
leśne dziadki w kółku godpodyń wiejskich
26 Kwietnia 2014, godzina 21:44
Oceniono 12 razy 0
~gość
czekamy na PCHS!
26 Kwietnia 2014, godzina 19:45
Oceniono 17 razy 7
~skejt
A Kowalik to 5 piw zamawia , czy co tam robi ?
26 Kwietnia 2014, godzina 11:37
Oceniono 19 razy 13
~gość
cała nasza rodzina przez ostatnie lata głosowała na Finstera, teraz mówimy dość, czas na zmianę!!!
26 Kwietnia 2014, godzina 00:01
Oceniono 35 razy 21
~jotdwatrzy
Zgodnie z ustawą "śmieciową" śmieci są własnością gminy i jeżeli gmina nie stawia śmietników to należy papierki rzucać na ziemię. Jeżeli gmina woli mieć swoje śmieci porozrzucane zamiast wrzucone do kosza to niech tak ma.
25 Kwietnia 2014, godzina 21:02
Oceniono 22 razy 14
Bardzo ciekawa była wypowiedź Grzegorz Sowińskiego a'propos śmietników na
placach zabaw. Zebrani zgodnie przytakiwali mu głowami, po wypowiedzi, że na
placach zabaw są kosze na śmieci. Po chwili dodał, że na nowych
"placach" są śmietniki. Po moim pytaniu: a czy śmietniki są na
starych placach zabaw?
, zapanowała konsternacja, małe zamieszanie i
nieudolna próba zmiany tematu. Może nie do końca nieudana, bo odpowiedzi w
sumie nie otrzymałem, ale temat wrócił i słowa G. Sowińskiego były nieciekawe dla
wszystkich rodziców małych dzieci (w tym i dla mnie). Spółdzielnia mieszkaniowa
będzie likwidować stare place zabaw. Kiedyś normą były place zabaw, dzisiaj
wychodzi na to, że to luksus. Pan Sowiński zasłania się kosztami budowy nowych, ale
o stare kto miał dbać przez tyle lat? Same miały o siebie zadbać?
Dzieci nie rozróżniają, że ten a ten plac zabaw, jest spółdzielni, ten TBS , a
tamten ZGM. Grzegorz Sowiński tak chciał pokierować ze mną rozmowę, jakby to
że nie jestem mieszkańcem spółdzielni miało znaczenie. Jakby to miało
znaczenie dla dzieciaków biegających po podwórku. W mojej opinii chciał
uniknąć niewygodnych pytań. Pytań w stylu: dlaczego zaniedbano przez tyle lat
place zabaw? Dlaczego on jako nowy członek z-du uczestniczył w tym procederze?
Koszty zadbania nie byłyby tak duże jak koszt wybudowania nowego ogródka. Ale co
tam? Lepiej zlikwidować. Grzegorz Sowiński mówił o kulturze osobistej. Jak nie ma
śmietnika, dziecko ma wziąć papierek do kieszeni. Dla mnie przerzucał po
prostu odpowiedzialność na rodziców i dziecko choć to m.in on nie zadbał o ten
śmietnik i jego opróżnianie. Ja byłem pierwszy raz na takim zebraniu, ale od
razu wyczułem w tym człowieku u r z ę d n i k a . Kogoś, kto tak kieruje
rozmową, aby nie było na niego , czyli unika odpowiedzialności.
Żeby nie być gołosłownym to przykłady placów zabaw na których nie ma
śmietników (nie wszystkie administruje spółdzielnia mieszkaniowa, może część, ale to tylko przykład)
Kartuska 1 (to chyba ZGM)
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/196c0002996f35a7.html
2 place na Ks.Pomorskich (za szkołą specjalną, przy blokach Spółdzielni, więc chyba administruje spółdzielnia, ale nie jestem pewien)
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/fc8de3cfb6638dca.html
Jedno jest faktem. Nie każdy plac zabaw posiada śmietniki, więc potakiwanie panowie, możemy następnym razem pominąć.

25 Kwietnia 2014, godzina 19:46
Oceniono 23 razy 17

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 4.040 4.140 DKKDKK 0.498 0.524
EUREUR 4.160 4.240 TRYTRY 0.118 0.135
CHFCHF 4.530 4.610 NOKNOK 0.298 0.317
GBPGBP 5.080 5.160 SEKSEK 0.310 0.334
Aktualizacja: 2024-12-22 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 4000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 4.064 4.104 DKKDKK 0.499 0.523
EUREUR 4.170 4.240 TRYTRY 0.119 0.134
CHFCHF 4.540 4.590 NOKNOK 0.299 0.316
GBPGBP 5.105 5.158 SEKSEK 0.311 0.333
Aktualizacja: 2024-12-22 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy weźmiesz udział w głosowaniu na projekty do realizacji w Budżecie Obywatelskim?




Ceny paliw2024-12-22

E95 E98 ON LPG
BP - - - -
Circle K - - - -
Mol Chojnice - - - -
MZK - - - -
Orlen - - - -
PKS - - - -

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij