Poniedziałek, 26 Lutego 2024 | Imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława chojnice24 na komórkę
Strona głównaRegion
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Jest ścieżka, nie jedź szosą. A co z kolarzami?

Zakaz na drodze nr 236 przed Konarzynkami.

Zakaz na drodze nr 236 przed Konarzynkami.

Na niektórych odcinkach dróg przy Kaszubskiej Marszrucie na terenie gminy postawiono znaki zakazu dla ruchu rowerów. - Dlaczego kolarzy na siłę spycha się na ścieżki? - zastanawia się chojniczanin Tomasz Biesek, który także jeździ rowerem szosowym. - Dajmy szanse na rozwój szosowego kolarstwa – apeluje.

- Staram się unikać tłoku na drodze. Jeżdżę wieczorem albo rano, a mimo wszystko łamię przepisy – mówi Tomasz Biesek, który pracuje jako nauczyciel i trener, a jego pasją jest kolarstwo. - Szyszki i patyki potrafią przebić opony. To nie jest sprzęt, którym się jeździ po ścieżkach szutrowych. Nadaje się tylko na asfalt – wyjaśnia rowerzysta. Wyczynowcy jeżdżący ścieżkami z dużą prędkością na pewno nie są mile widziani, bo stwarzają  niebezpieczeństwo na krętych leśnych szlakach, po których poruszają się całe rodziny. To też argument za zniesieniem zakazu. Z drugiej strony rowerzysta i kierowca na drodze to także niebezpieczne sytuacje, jeśli nie ma wzajemnego poszanowania. - Zdarzyło mi się, że trabią na mnie, że jadę drogą, bo jest ścieżka obok – mówi Biesek. Zdania w temacie są oczywiście podzielone. W urzędzie gminy także mają pewne wątpliwości. Dotyczą znaku zakazu w Chocińskim Młynie. Od tego miejsca zakaz obowiązuje w kierunku Charzyków. - Do którego momentu i czemu tylko w jedną stronę? – zastanawia się Beata Burda, dyrektorka Wydziału Programów Rozwojowych. - Trzeba się nad tym pochylić. Zastanawiamy się nad jego usunięciem. To pewnie będzie wymagało powtórnych uzgodnień – mówi urzędniczka. W tym przypadku z powiatem, który jest zarządcą drogi.

Reklama | Czytaj dalej »

Znaki są ustawione także przy drodze wojewódzkiej. Od Chocińskiego Młyna w kierunku Konarzyn i w kierunku na Drzewicz. - Oznakowanie naniesione zostało w projekcie w oparciu o uzgodnienia z zarządcami dróg. Wynikały głównie z przepisów, ale kierowaliśmy się także kwestią bezpieczeństwa użytkowników ruchu – tłumaczy inspektor Barbara Stelmaszyk z wydziału PR. Znak zakazu dla rowerzystów stosuje się właśnie w przypadku dróg o dużym natężeniu ruchu, a taką jest niewątpliwie droga nr 236 w kierunku Konarzyn. Tu pod okrągłym znakiem umieszczony jest drogowskaz do szlaku rowerowego w lesie w odległości 20 metrów. Znaki zakazu zastosowano także w kierunku na Drzewicz. Wszystkie zdaniem Tomasza Bieska powinny zniknąć. - Rowerzysta powinien być czymś wyjątkowym i bardzo szanowanym. Doświadczyłem tego w Niemczech, Danii, generalnie krajach skandynawskich. To wymaga zmian w głowach kierowców, ale też władza musi być do tego skora – kwituje miłośnik kolarstwa.

Zapytaliśmy policję czy ukarała w związku ze znakami ustawionymi w powyższych miejscach przy Kaszubskiej Marszrucie jakiegoś rowerzystę. Na odpowiedź na to pytanie jeszcze oczekujemy.

Aktualizacja, 8.07.2014 r.

Magdalena Stolp, oficer prasowa chojnickiej policji, odpowiada, że policja nie dysponuje taką informacją w odniesieniu do naruszenia jednego konkretnego przepisu, a jedynie ogólną ewidencją, w której mieszczą się wszystkie interwencje policji. Nie wiadomo więc, czy policjanci ukarali jakiegoś rowerzystę w/w miejsach. - Za złamanie tego zakazu według taryfikatora grozi mandat wysokości 100 zł - informuje Stolp.

B-9 zakaz wjazdu rowerów. Znak zakazuje ruchu zarówno na jezdni i poboczu rowerów i wózków rowerowych. Stosowany na drogach o dużym natężeniu ruchu lub dużej dopuszczalnej prędkości stanowiących niebezpieczeństwo dla kierujących rowerami oraz tam, gdzie w pobliżu została wyznaczona droga dla rowerów oznaczona znakiem C-13.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

23 komentarzy

~Kostek Bałm
Swoją drogą - sic - to także ewidentna, nieuzasadniona dyskryminacja uczestników ruchu drogowego, łamiąca nawet Konstytucję. Przecież wspomniane znaki de facto uniemożliwiają korzystanie z dróg publicznych (np. drogi 236) legalnym, dopuszczonym do ruch pojazdom, jakimi są także rowery szosowe - w myśl PoRD. B9 można postawić tylko wówcza, jeśli istnieje ALTERNATYWA, czyli równoległa Droga Dla Rowerów lub inna, ale porównywalna opcja, np. zakaz ruchu rowerów na obwodnicy Chojnic, ale niewiele dłuższa trasa prze miasto. KM nie jest alternatywą, bo rowerem szosowym ewidentnie nie da się jeździć po szutrze.
25 Czerwca 2014, godzina 19:52
Oceniono 11 razy 7
Znaki B9 na tej trasie są próbą (niestety udaną) ominięcia przepisów Konwencji Wiedeńskiej http://ibikekrakow.com/2012/09/27/czy-rowerzysta-ma-obowiazek-jechac-ddr-po-lewej-stronie/ Usunięcie tych znaków byłoby ukłonem w stronę kolarzy szosowych, a rodziny i tak by jeździły szutrem. Ale skoro stawiali je ignoranci, to czego można oczekiwać?
25 Czerwca 2014, godzina 19:34
Oceniono 18 razy 16
~Kostek Bałm
Jeśli chodzi o opór LP przeciwko asfaltowej nawierzchni KM, to kompletna groteska... KM na większości odcinków "leśnych" praktycznie przyklejona jest do dróg publicznych, gminnych czy powiatowych. Bo kilka metrów od asfaltowej jezdni to praktycznie (nawet jeśli nie formalnie) w pasie drogowym. Jak już wcześniej pisano, nikt rozsądny nie będzie wymagał asfaltu na szlakach rowerowych "czysto" leśnych, np. w Parku Narodowym czy biegnących po duktach leśnych, będacych drogami wewnętrznymi LP. Jest oczywistym, że nawierzchnia bitumiczna powinna być położona na odcinkach przy drogach publicznych.
Natomiast wspomniane znaki zakazu ruchu rowerów na jezdniach to przejaw tak bezdennej głupoty, że szkoda nawet komentować...
25 Czerwca 2014, godzina 19:27
Oceniono 10 razy 10
~Może mądrzej byłoby zmienić (dostosować) rower
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
25 Czerwca 2014, godzina 19:08
Oceniono 32 razy -12
Podobno starosta zamówił aż 300 znaków zakazu dla rowerzystów wraz z nakazem jazdy po trasie rowerowej (błędnie, z uporem maniaka nazywanej ścieżką rowerową). Tak to jest kiedy ignoruje się głos mieszkańców i użytkowników stworzonej infrastruktury. Polecam do poczytania:

http://www.wspolnaziemia.org/?a=1&id=547&lg=pl

Pozostając w temacie Kaszubskiej Marszruty: wciąż interwencji inwestora wymaga odcinek przy ujściu Strugi Siedmiu Jezior do Jeziora Charzykowskiego. Doklejone pobocze przy jeziorze nie spełnia pokładanych nadziei; nadal jest niebezpiecznie. Szczególnie gdy na tymże doklejonym poboczu parkują (a mają do tego prawo) auta. Jak by powiedział polityk Platformy Obywatelskiej: ch...j, d...pa i kamieni kupa ;-(
25 Czerwca 2014, godzina 18:52
Oceniono 25 razy 21
~mATTHEW
Racja mam rower kolarski i nie mogę nim wjechać na ścieżki bo opony są za słabe i zaraz się zniszczą
25 Czerwca 2014, godzina 18:34
Oceniono 9 razy 7
~nieśmiały parafianin
Ustawienie na niektórych odcinkach dróg na terenie gminy znaku zakazu dla ruchu rowerów to następny przejaw ignorancji i bezdennej głupoty urzędniczej. Taki zakaz zaprzecza logice i kompletnie nie ma sensu. Będzie to martwy przepis i regulacja, która ze względu na jej niedorzeczność będzie generalnie ignorowana przez społeczeństwo.

Na dzień obecny większość odcinków Marszruty Kaszubskiej jest pobudowana tak podle i byle jak, że jej jakość jest poniżej możliwości użytkowania jej do jazdy rowerem terenowym ze szerokimi oponami. Wiele odcinków trasy jest ekstremalnie niebezpieczna i czasem nieprzejezdna dla rowerzystów.

Dla rowerzystów na rowerach szosowych, o bardzo cienkich oponach, ścieżki Marszruty są kompletnie nieprzejezdne. Wie o tym każdy kto miał do czynienia z rowerem i osobiście widział jakość ścieżek rowerowych tworzących sieć Marszruty Kaszubskiej.

Oczywiście dla teoretyków, i urzędników bez świadomości co rzeczywiście istnieje w terenie, na mapie wszystko jest możliwe, i marginalnie użyteczne ścieżki według ich urojonego pojęcia są rowerowymi autostradami o najwyższym komforcie jazdy. Większość urzędników wydających bezmyślne decyzje regulujące ruch rowerowy w gminie i powiecie nie ma pojęcia jak jeździ się rowerem. Generalnie rowerzyści są grupą uczestników ruchu drogowego najbardziej lekceważoną przez wszelkiego typu urzędników i decydentów. Głupie decyzje wydawane w sprawie ruchu rowerowego jedynie podklejając skale i ogrom ignorancji i lekceważenia przez urzędników odpowiedzialnych za funkcjonowanie naszej lokalnej (gminnej i powiatowej) infrastruktury drogowej i za regulacje ruchu rowerowego.

Urzędnicy zamiast postarać się o zadbanie o jakość infrastruktury i komfort użytkowania tej infrastruktury rowerowej, skupiają się jedynie na promowaniu swoich ideologi, i narzucaniu tych ideologi rowerzystom. To właśnie doprowadziło do postawienia bezmyślnych zakazów jazdy rowerem po szosach, bo ideologicznie według urzędników rowerzyści powinni wynieść się z asfaltowych dróg, jeżeli obok na mapie jest nienadająca się w praktyce do jazdy rowerem szutrowa ścieżka rowerowa.

Ideologiczny wymysł zarządu lasów by budować niskiej jakości ścieżki szutrowe zamiast trwałych, gładkich, i bezpiecznych ścieżek asfaltowych nie ma żadnego poparcia we wiedzy i literaturze naukowej, że ścieżki asfaltowe pogarszają jakość ekosystemu leśnego. Po prostu, wbrew wiedzy naukowej, zarząd lasów ideologicznie narzucił swoją ideologiczną i bezmyślną wizje by ścieżki rowerowe przechodzące przez tereny leśne były o jak najniższej jakości użytkowej by zniechęcić rowerzystów do korzystania z nich.

Budując byle jakie o niskiej jakości użytkowej ścieżki rowerowe wchodzące w skład Marszruty Kaszubskiej zmarnowano olbrzymie ilości pieniędzy otrzymanych z dotacji Unii Europejskiej i także z lokalnych budżetów samorządowych. Te ścieżki są pobudowane byle jak, mają znikomą wartość użytkową, są nietrwałe i bez corocznych kosztownych renowacji nie będą zdatne do użytku nawet z użyciem rowerów terenowych co zostało już udokumentowane we wielu wcześniejszych komentarza na ten temat, opublikowanych na tym portalu i w innych miejscach.

Brawo. Urzędnicza ignorancja jeszcze raz zwycięża z logiką i rozsądkiem.

Mam nadzieje, że dumni ze swojej pracy urzędnicy poprosili jakiegoś świętego lokalnego klechę o uroczyste poświecenie dokumentu w którym ujęli te swoje niedorzeczne decyzje o zakazie ruchu rowerowego. Nic nie uświęca głupoty bardziej niż rutynowe gusła i zabobony!nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
25 Czerwca 2014, godzina 18:01
Oceniono 43 razy 41
~kpko
Dobrze prawi :-)
25 Czerwca 2014, godzina 17:11
Oceniono 2 razy 0

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 394.00 406.00 DKKDKK 52.50 55.50
EUREUR 428.00 438.00 RUBRUB 4.05 4.38
CHFCHF 447.00 460.00 NOKNOK 32.50 34.70
GBPGBP 499.00 512.00 SEKSEK 37.60 38.60
Aktualizacja: 2024-02-26 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 396.60 401.16 DKKDKK 52.60 55.40
EUREUR 429.96 434.69 RUBRUB 4.05 4.34
CHFCHF 448.86 455.24 NOKNOK 32.60 34.60
GBPGBP 501.43 507.79 SEKSEK 37.70 38.50
Aktualizacja: 2024-02-26 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że wydawanie biuletynu miejskiego przez Urząd Miejski raz do roku jest potrzebne?
Ceny paliw2024-02-26

E95 E98 ON LPG
BP 6.43 zł 7.13 zł 6.77 zł 2.89 zł
Circle K 6.34 zł - 6.68 zł 2.85 zł
Moll Chojnice 6.39 zł - 6.72 zł 2.85 zł
MZK 6.31 zł 6.89 zł 6.64 zł 2.85 zł
Orlen 6.39 zł 7.14 zł 6.72 zł 2.85 zł
PKS 6.34 zł - 6.66 zł 2.85 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij