Niedziela, 22 Grudnia 2024 | Imieniny: Bożeny, Drogomira, Zenona chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Czy rada unieważni uchwałę?

Burmistrz Arseniusz Finster i prezes ZZO Lucyna Perlicka.

Burmistrz Arseniusz Finster i prezes ZZO Lucyna Perlicka.

W przyszyłym tygodniu zgromadzenie wspólników ZZO, czyli przedstawiciele dziesięciu samorządów, mają podjąć temat zbycia udziałów spółki. Choć miejscy radni zgodzili się na rozpoczęcie procedury sprzedaży, to do przewodniczącego rady trafił wniosek o unieważnienie uchwały i ponowne pochylenie się nad strategiczną decyzją.

Powodów, dla których Projekt Chojnicka Samorządność, złożył wniosek jest kilka. Po pierwsze, to nieznajomość przedmiotu głosowania przez część radnych, którzy mieli duży problem z odpowiedzią na pytania odnoszące się do treści uchwały zadane przez redaktorki portalu Chojnice24. Po drugie, rozbieżności co do poziomu koniecznych inwestycji w spółce. - W trakcie sesji mowa była o kilkudziesięciu milionach złotych, podczas gdy pani prezes ZZO, Lucyna Perlicka, mówiła później o kilku milionach – wskazuje w piśmie Violetta Kasprzak, przewodnicząca PChS. Zdaniem wnioskodawców generalnie zabrakło merytorycznej dyskusji i wnikliwej analizy. Taką wraz z własnym stanowiskiem w formie listu otwartego stowarzyszenie chce wystosować w najbliższych dniach. Wątpliwości chcą poddać pod rozwagę pozostałych decydentów w spółce. - Mam nadzieję, że pozostali udziałowcy będą głosem rozsądku i powstrzymają miasto przez pochopnym działaniem – liczy Kamil Kaczmarek. Na początek wskazuje na ryzyko, że można przekroczyć ograniczenia, kiedy do zgody na decyzję o podwyżce cen śmieci potrzebne jest 75 %. Jak podaje, po zmianie umowy spółki może być to 66 %, w przypadku zwiększenia kapitału przez jednego z udziałowców, zaledwie 50 % plus 1 głos.

Reklama | Czytaj dalej »

- Interesem gmin jest jak najniższa cena śmieci dla swoich mieszkańców. Tymczasem ktoś inwestując kilka lub kilkanaście milionów złotych będzie oczekiwał na zwrot z inwestycji. Wówczas będzie sytuacja, że właściciele będą mieli zupełnie różne, wręcz sprzeczne cele – argumentuje. Udziałowców PChS zamierza zapytać, jak mają zamiar pogodzić podobne paradoksy w partnerstwie publiczno-prywatnym. Czy samorządom przejdzie koło nosa unijne finansowanie na przedsięwzięcia związane z gospodarowaniem odpadami? - zastanawiają się też działacze opozycji.

Podniesione przez swoich adwersarzy argumenty odpiera burmistrz Arseniusz Finster, uspokajając, że w przypadku partnerstwa publiczno-prywatnego samorządy zachowają decydujący głos. Do swoich planów ma zamiar przekonać innych. - Być może uda mi się zarazić tą inicjatywą inne samorządy i te swoje podpakiety będą chciały sprzedać i wyjście z tą inicjatywą będzie jeszcze szersze. Na to po prostu liczę – nie ukrywa włodarz Chojnic. W jego mniemaniu dopuszczenie do głosu przedstawiciela PChS na zgromadzeniu wspólników nie ma sensu. - Nie bardzo widzę tam PChS jako partnera do rozmowy, bo stosują taką niezbyt demokratyczną uzurpację. Trzeba mieć mandat do tego, a mandatem są wybory – argumentuje Finster. Dziwi się też, że niektórzy radni nie zrozumieli, że chodzi o sprzedaż 20 % wszystkich udziałów.

Wniosek o unieważnienie uchwały

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

10 komentarzy

~Adam Chojnicki
Wstydu nie ma burmistrz i jego niedorozwinięci społecznie pomagierzy z Rady Miasta
25 Sierpnia 2014, godzina 09:58
Oceniono 16 razy 12
~Zbigniew Opas
Najważniejszą potrzebą miasta Chojnic jest teraz oświetlenie boiska dla kopaczy skórzanego gałgana. Jak się sprzeda udziały w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów, to będzie milion złotych na iluminację.
Przecież Zakład Gospodarki Mieszkaniowej nie może tej fanaberii sfinansować. Pan Donald Franciszek Tusk jako premier zarobił w 2013 roku około 198 tysięcy złotych, a prezes ZGM-u ponad 200 tysięcy. Pan Arseniusz Finster podczas sesji Rady Miasta w dniu 28 lipca br. powiedział, cyt. "Do sezonu również przygotowana jest już Chojniczanka". Na pięć meczów, wygrali jeden i to z pomocą sędziego, który nie podyktował rzutu karnego. Kopaczom zamiast oświetlenia należy kupić lampki czołowe za 10 zł sztuka, które będą w promocji w jednym z marketów, a nie wyprzedawać majątek.
24 Sierpnia 2014, godzina 22:14
Oceniono 28 razy 20
~Marcin Dobaj
Powtarzam jeszcze raz że, Ja na miejscu Arseniusza Finstera który jest po studiach, zamiast zbywać udziały w ZZO w Nowym Dworze to bym je zachował i w dalszym ciągu bym w zakład inwestował . A głównym planem było by stworzenie w biogazowni i uzyskanie tym samym największych zysków z biogazu, będąc największym udziałowcem. A przychody przeznaczył bym na potrzeby miasta których jest pełno.
Oraz dążył bym do tworzenia zakładów pracy które zajmowały by się produkcją :
- butelek plastikowych
- foli
- przetwarzaniem makulatury
- puszek ,nakrętek-dekli na konserwy
- puszek aluminiowych
Które śmiało mogły by podjąć współprace z ZZO w Nowym Dworze oraz Generalna bazą skupu surowców wtórnych .
24 Sierpnia 2014, godzina 13:27
Oceniono 30 razy 20
~elementarna analiza
Przypominam moją elementarną analizę.

Burmistrz rozpoczął grę stanowiącą klasyczny przykład rozgrywki określanej jako dylemat więźnia, gdzie policjantem jest prywatny inwestor, a więźniami są udziałowcy ZZO, czyli lokalne samorządy.

W dużym skrócie: jeżeli tylko jeden z graczy "zdradzi" pozostałych, to może zyskać, ale jeżeli "zdradzą" również pozostali gracze, to wszyscy na tym stracą. To moim zdaniem stanowi główny problem tej sytuacji. Założenie, że tylko jeden z graczy może "zdradzić", a pozostali będą naiwnie lojalni, jest nieracjonalne. Zatem wszyscy na tym stracą.

Nawet jeżeli początkowo prywatny inwestor nie będzie miał do dyspozycji pakietu kontrolnego, aby móc dowolnie ustalać ceny opłaty śmieciowej na koszt mieszkańców, to będzie w stanie go uzyskać poprzez kolejną "zdradę".

Zaufanie graczy, czyli samorządów, stanowiące podstawę wspólnej gry, zostało poważnie zachwiane w wyniku wyłamania się jednego z graczy bez porozumienia z pozostałymi samorządami. Od tego momentu do wyboru pozostają tylko mniej lub bardziej negatywne opcje. Prywatny inwestor jest tego świadomy i prawdopodobnie wykorzysta to przeciwko wszystkim samorządom, ponieważ to jest jego optymalna strategia.
23 Sierpnia 2014, godzina 20:14
Oceniono 19 razy 13
~papi
Celne spostrzeżenie. Dodałbym także: zawsze wierny i posłuszny, czyli ułożony (wytresowany) ...
23 Sierpnia 2014, godzina 17:46
Oceniono 11 razy 5
~skojarzenie
Daj głos: raz na 4 lata
Siad: przez pozostały okres kadencji

Tresura psa czy obywatela?
23 Sierpnia 2014, godzina 16:41
Oceniono 17 razy 11
~Czy dobrze rozumiem?
W tym mieście zdanie obywatela nic nie znaczy?
23 Sierpnia 2014, godzina 15:41
Oceniono 19 razy 11
~Uzurpatorzy
Oczywiście - żeby zabrać głos - trzeba mieć mandat. Na dodatek mandat opozycyjny, bo widać przecież, że na sesjach rady miasta jak w patologicznej szkole - nawet jak ktoś z radnych nie rozumie - siedzi cicho, bo boi się, że go ktoś zbeszta za zadawanie głupich pytań, a później wychodzą takie kwiatki. Mamy takiego włodarza, który nie toleruje ani krytyki, ani zadawania pytań. Nie każdy ma tyle odwagi i rozumu co Bluma, czy Haliżak.
23 Sierpnia 2014, godzina 12:47
Oceniono 29 razy 21
~zero
Odpowiadając na pytanie w tytule artykułu: powinna!
23 Sierpnia 2014, godzina 12:02
Oceniono 17 razy 5
~01
Nie bardzo widzę tam PChS jako partnera do rozmowy, bo stosują taką niezbyt demokratyczną uzurpację. Trzeba mieć mandat do tego, a mandatem są wybory


Czyli według p. Finstera, jeżeli obywatel nie wygrał wyborów, to nie ma prawa głosu? To jakaś nowa definicja demokracji?

Kwestia uchwały i jej ewentualnego unieważnienia - bez komentarza. Nie przewiduję wielkim zmian w społeczeństwie, które świadomie akceptuje stwierdzenia, że prawo do głosu ma wyłącznie władza. Natomiast pozostali mają się posłusznie podporządkować lub zostaną posądzeni o "demokratyczną uzurpację".

Parafrazując można by napisać, obywatelu, pomyśl zanim coś napiszesz, twoje zdanie i tak się nie liczy.
23 Sierpnia 2014, godzina 11:58
Oceniono 25 razy 17

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 4.040 4.140 DKKDKK 0.498 0.524
EUREUR 4.160 4.240 TRYTRY 0.118 0.135
CHFCHF 4.530 4.610 NOKNOK 0.298 0.317
GBPGBP 5.080 5.160 SEKSEK 0.310 0.334
Aktualizacja: 2024-12-22 14:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 4000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 4.064 4.104 DKKDKK 0.499 0.523
EUREUR 4.170 4.240 TRYTRY 0.119 0.134
CHFCHF 4.540 4.590 NOKNOK 0.299 0.316
GBPGBP 5.105 5.158 SEKSEK 0.311 0.333
Aktualizacja: 2024-12-22 14:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy weźmiesz udział w głosowaniu na projekty do realizacji w Budżecie Obywatelskim?




Ceny paliw2024-12-22

E95 E98 ON LPG
BP - - - -
Circle K - - - -
Mol Chojnice - - - -
MZK - - - -
Orlen - - - -
PKS - - - -

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij