Środa, 17 Kwietnia 2024 | Imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Długa dyskusja o zbyciu udziałów w ZZO

Radni Haliżak i Bluma najczęści zabierają głos na sesji i choć pochodzą z różnych partii często trzymają sztamę jako opozycja.

Radni Haliżak i Bluma najczęści zabierają głos na sesji i choć pochodzą z różnych partii często trzymają sztamę jako opozycja.

Ostatecznie 13 radnych zgodziło się na sprzedaż udziałów miasta w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów. Swoje wątpliwości podczas gorącej dyskusji chciała wyjaśnić opozycja. To się nie do końca udało, bo czterech rajców od głosu się wstrzymało. Za to efektem dyskusji była autopoprawka. Najpierw uchwała miała być „w sprawie zbycia udziałów”, potem do zapisu dodano dwa słowa „rozpoczęcie procedury” owej sprzedaży.

Swoje wątpliwości i pytania artykułowali Krzysztof Haliżak (Nowa Prawica) i Bartosz Bluma (Prawo i Sprawiedliwość). Ten pierwszy przypomniał, że ledwie rok temu zakład oddano do użytku, a w strategii rozwoju zapisano rozbudowę układu komunikacyjnego do zakładu w Nowym Dworze. - Czy w strategii było coś o przekształceniu? Czy są już rozmowy prowadzone z inwestorem prywatnym? Czy żeby realizować zadania statutowe miasta trzeba sprzedać udziały? - dociekał Haliżak na sesji. Wyraził też obawę, że utrata pakietu kontrolnego może spowodować podwyżkę cen śmieci. Miasto zamierza sprzedać 20 % udziałów. Wszystkie podzielone są na 10 samorządów.

Reklama | Czytaj dalej »

- Straszenie, że stracimy kontrolę przekracza normy – denerwował się Arseniusz Finster. Wskazywał, że nawet 30 % w rękach samorządów nie pozwoli na podniesienie stawek. - Decyzja nie jest podyktowana słabością budżetu, ale analizą kosztów planowanej inwestycji – odpowiadał włodarz. Miasto nie ma zamiaru więcej inwestować w ZZO, za to prywatny inwestor byłby zainteresowany np. budową biogazowni. - Miałem kilkunastu zainteresowanych. Nawet śmigłowcem jeden przyleciał do Nowego Dworu – opowiadał burmistrz. Jego zdaniem takich posunięć nie trzeba było zawierać w strategii, a drogę to ZZO powinno wybudować.

Co natomiast z trwałością kontraktu? Spółka powstała dzięki dofinansowaniu unijnemu, pożyczce i wkładowi samorządów. Takie zapytanie ratusz skierował do urzędu marszałkowskiego. Zalecana jest w nim daleko idącą ostrożność przy podejmowaniu takiej decyzji. - Ja mam odmienny pogląd, ale wszelkie wątpliwości muszą rozpoznać prawnicy – mówił Finster. Bluma w tym miejscu przypomniał, że odmienny pogląd od RIO miasto miało też w zakresie przedszkolnych dotacji... Spółka ZZO za zeszły rok przyniosła zysk ok. 1,1 mln zł.   

- Czy nie lepiej w kolejnych latach sięgać po dywidendę? Spółka mogłaby być dojną krową – podsunął Bartosz Bluma, z zawodu bankowiec. - Jaki będzie jednorazowy wpływ, tego nikt nie potrafi teraz podać. Szef komisji budżetu zakreślił pewne widełki 2,2 mln zł – 10 mln zł.

 

 

 

- Pewnie tych 10 mln zł nie osiągniemy, ale wartość księgowa spółki to ponad 30 mln zł. Poniżej 2,2 mln zł nie mamy prawa sprzedać, bo w prawie 100 % wnieśliśmy  aport gotówkowy – wyliczał Marian Rogenbuk. Jego zdaniem nie ma ryzyka związanego z trwałością, bo to nie miasto było beneficjentem, a spółka.

 

Burmistrz wskazywał, że uchwałę chce podjąć by temat wywołać. - To nie jest tylko intencyjna uchwała, bo pozwala rozpocząć całą procedurę – wyraził zdanie Bluma. - Mamy podjąć uchwałę, ale nie znamy do końca intencji – wtórował mu Haliżak. Opozycja nie chciała podejmować uchwały w ciemno i w pośpiechu, ale z wiedzą, jakie inwestycje są planowane w spółce. Dziwili się, że zabrakło na sesji prezes Lucyny Perlickiej, która mogła wszelkie wątpliwości rozwiać. Ta jak widać obrady jednak śledziła, bo smsa od niej odczytał burmistrz: "Plan marketingowy nie powinien być dostępny dla osób trzecich".

- Czy nie lepiej na kogoś błędach wchodzić w takie partnerstwo, a nie być taką awangardą? - zasugerował Krzysztof Haliżak. - Ja chcę być awangardą – skwitował włodarz. Po ponad dwugodzinnej dyskusji i autoporawce uchwała o zbyciu i tak przeszła.

Pismo z urzędu marszałkowskiego

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

26 komentarzy

~hm..
hm..
26 Sierpnia 2014, godzina 22:54
Oceniono 1 raz 1
~Marcin Dobaj

Po ostatnim pożarze i wysokim bezrobociu w mieście Chojnice to widać że Arseniusz Finster za mało myśli o mieszkańcach, chcących pracować mieszkańcach jak i przedsiębiorcach.
09 Sierpnia 2014, godzina 21:12
Oceniono 6 razy 6
~co nagle, to...
Burmistrz Chojnic zamierza jeszcze w tym miesiącu rozpocząć działania zmierzające do zbycia części udziałów miasta w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Nowym Dworze.


Burmistrz informuje:
Przedstawienie propozycje zbycia udziałów odbędzie się 26 sierpnia w siedzibie spółki. Przedstawię cele i uwarunkowania związane z udziałami , będzie to pretekst do dyskusji o możliwościach rozwoju spółki.


http://www.chojnice.com/wiadomosci/teksty/ZZO-bedzie-dyskusja-o-zbyciu-udzialow/12615
08 Sierpnia 2014, godzina 13:52
Oceniono 1 raz 1
~Marcin Dobaj
Koko nie masz jak inaczej do mnie się podczepić widać wyraźnie.
31 Lipca 2014, godzina 15:19
Oceniono 23 razy 13
~koko
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
31 Lipca 2014, godzina 15:18
Oceniono 26 razy -12
~Marcin Dobaj
Ustawa śmieciowa powinna ulec poprawce przez nowe władze . A powinna polegać na tym że kto będzie miał sortowane śmieci , bez znaczenia na ilość mieszkańców to tym samym za sortowane odpady nie będzie płacił a za mieszane będzie miał 50% ulgę na koszty rozliczeniowe. Oraz że na terenie miast powinny powstać generalne bazy skupu surowców jako córki które należały by do sortowni matki. Aby obywatele bez problemu mogli by się tych surowców pozbyć i odzyskać część kosztów za wcześniej nabyte towary aby poprawić swoje dochody na bazie odzysku finansowego . Oraz mieć możliwość tym samym być zwolnieni z podatku śmieciowego na przykładzie gospodarstw warzywniczych, sadowniczych,rolniczych oraz hurtowni. A tego typu surowce to : złom, aluminium, plastik, makulatura, folia w tym biała i kolorowa.
31 Lipca 2014, godzina 15:06
Oceniono 25 razy 11
~Marcin Dobaj
A jeśli chodzi o bilety autobusowe z MZK to jednorazowe powinny kosztować 1 zł ,karnety 6 zł, a miesięczne 31 zł .Aby nie odstraszać klientów i móc na nich zarabiać a pozostałą część powinno dokładać-dopłacać skoro i tak już do firmy MZK , dopłaca to miasto i powiat z naszych pieniędzy podatkowych . A tym samym MZK Z PKS powinny się połączyć i bilety w PKS powinny wynosić 10, 60, i 310 zł. I tym samym koszty funkcjonowania prezesa by spadły bo zamiast dwóch to funkcjonował by jeden. A firma co najważniejsze powinna by zwiększyć obieg marketingowy - gospodarczy w obliczu usług na rynku lokalnym.
31 Lipca 2014, godzina 14:35
Oceniono 21 razy 11
~Marcin Dobaj
Ja na miejscu Arseniusza Finstera który jest po studiach, zamiast zbywać udziały w ZZO w Nowym Dworze to bym je zachował i w dalszym ciągu bym w zakład inwestował . A głównym planem było by stworzenie w biogazowni i uzyskanie tym samym największych zysków z biogazu, będąc największym udziałowcem. A przychody przeznaczył bym na potrzeby miasta których jest pełno.
Oraz dążył bym do tworzenia zakładów pracy które zajmowały by się produkcją :
- butelek plastikowych
- foli
- przetwarzaniem makulatury
- puszek ,nakrętek-dekli na konserwy
- puszek aluminiowych
Które śmiało mogły by podjąć współprace z ZZO w Nowym Dworze oraz Generalna bazą skupu surowców wtórnych .
31 Lipca 2014, godzina 13:57
Oceniono 24 razy 14
~oi oi oi
Burmistrz ma coraz głupsze pomysły i coraz bardziej nerwowo je próbuje realizować. Wnet prześcignie Palucha w generowaniu absurdów za kasę podatników.
31 Lipca 2014, godzina 11:57
Oceniono 16 razy 6
~kabel
Zaraz dojdzie do tego, że burmistrz będzie chciał sprzedać ratusz...
30 Lipca 2014, godzina 23:28
Oceniono 18 razy 6
~koko
Po dzisiejszej konferencji PChS wiem jedno pomysl Burmistrza upadl,bo byl szkodliwy.
30 Lipca 2014, godzina 22:41
Oceniono 15 razy 1
~ZZO - wrogie przejęcie?
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wrogie_przej%C4%99cie

Stowarzyszenie PChS bezdyskusyjnie działa na korzyść miasta. Państwo wprowadziło podatek lokalny zwany opłatą śmieciową. Jesteśmy świadkami strategicznej gry o udziały w stricte monopolistycznym rynku. To nie jest typowy monopol rynkowy, w którym cena musi być limitowana ze względu na cenową elastyczność popytu (zbyt wysoka cena poprzez niższy popyt spowoduje zmniejszenie zysku i stopy zwroty z kapitału). Indywidualny podatnik nie może zrezygnować z tego podatku, nie może też zbankrutować, w wyniku czego np. przedsiębiorcy przestają płacić podatki. Opłata śmieciowa jest de facto podatkiem od prawa do egzystencji - żyjesz, płacisz. Jest więc o co walczyć, prawda?

Wywierana presja decyzyjna w warunkach całkowitego deficytu informacji rodzi poważne wątpliwości co do celu zbycia udziałów ZZO. Pętla zadłużenia zaciska miejski kark?
30 Lipca 2014, godzina 21:40
Oceniono 20 razy 8
~telewidz
Z pisma z Urzędu Marszałkowskiego nie wyziera jakiś szczególny entuzjazm dla pomysłu burmistrza Finstera. Świetnie zrecenzował także ów pomysł sprzedaży udziałów Marcin Wałdoch podczas dzisiejszej konferencji PCHS-u. W skrócie: działania na szkodę mieszkańców.
30 Lipca 2014, godzina 20:15
Oceniono 24 razy 10
~pierdziel po studiach
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
30 Lipca 2014, godzina 15:56
Oceniono 36 razy -10
~Marcin Dobaj
Dziwi mnie to że jako gościu po studiach nie bierze przykładu z Duńczyków produkujących biogaz w biogazowniach i mają z tego dochody. Przecież to źródła energetyki odnawialnej i dochodów.
30 Lipca 2014, godzina 13:49
Oceniono 38 razy 14

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 407.00 414.00 DKKDKK 51.20 54.30
EUREUR 432.00 440.00 RUBRUB 4.21 4.45
CHFCHF 444.00 453.00 NOKNOK 32.20 34.30
GBPGBP 505.00 513.00 SEKSEK 36.30 37.30
Aktualizacja: 2024-04-17 14:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 408.32 412.84 DKKDKK 51.30 54.20
EUREUR 434.10 438.82 RUBRUB 4.21 4.45
CHFCHF 445.80 452.82 NOKNOK 32.30 34.20
GBPGBP 506.73 512.29 SEKSEK 36.40 37.20
Aktualizacja: 2024-04-17 14:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

W którym miejscu powinno powstać miasteczko rowerowe w Chojnicach?

Ceny paliw2024-04-17

E95 E98 ON LPG
BP 6.83 zł 7.53 zł 6.95 zł 2.71 zł
Circle K 6.77 zł - 6.9 zł 2.69 zł
Mol Chojnice 6.77 zł - 6.91 zł 2.72 zł
MZK 6.71 zł 7.29 zł 6.82 zł 2.72 zł
Orlen 6.77 zł 7.49 zł 6.91 zł 2.72 zł
PKS 6.74 zł - 6.88 zł 2.72 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij