Honorowy zdaniem obywateli czy radnych?
Janusz Jutrzenka Trzebiatowski na promocji tomiku wierszy Janusza Gierszewskiego w grudniu 2012 w baszcie przy ul. Sukienników.
Na prośbę Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego burmistrz Arseniusz Finster wystąpił z inicjatywą przyznania honorowego obywatelstwa artyście Januszowi Jutrzence Trzebiatowskiemu. Na najbliższej i zarazem ostatniej sesji w tej kadencji rajcy pochylą się nad uchwałą.
- Liczę na rzetelną, obiektywną ocenę zaangażowania Janusza Trzebiatowskiego. Mam nadzieję, że czas w którym jesteśmy nie będzie wpływał na decyzję wysokiej rady. Jaka by ona nie była, jestem przekonany, że to honorowe obywatelstwo będziemy nadawać - zaznacza włodarz miasta. Innego zdania jest członek opozycji i jednocześnie prezes Stowarzyszenia "Wspólna Ziemia" Radosław Sawicki, który proponuje by decyzję w tej sprawie podjęli sami chojniczanie poprzez referendum.
Reklama | Czytaj dalej »
Jeśli Arseniuszowi Finsterowi uda się przeforsować tytuł honorowego obywatela Chojnic dla Janusza Trzebiatowskiego, będzie to drugie w tym roku odznaczenie tym tytułem. W lipcu za organizację pomocy humanitarnej w latach 1997- 2002 odznaczono Reinholda Wietkampa.
- Nie boimy się tego tematu. Niektórzy mówią, że lepiej poczekać, może nowa rada. Ja uważam, że nie, ponieważ czasookres działalności pana Janusza Jutrzenki Trzebiatowskiego właśnie ma wymiar tej kadencji i nawet troszeczkę wcześniej - argumentuje Arseniusz Finster. Odznaczenie artysty pochodzącego z Chojnic a związanego z Krakowem do żywego bulwersuje Radosława Sawickiego. - Czy na tak duże wyróżnienie człowiek ten zasługuje tylko dlatego, że doszło do barterowej transakcji pomiędzy nim a miastem Chojnice? - pyta Sawicki nawiązując do faktu przeznaczenia i wyremontowania na potrzeby galerii średniowiecznej baszty, w której powstało muzeum imienia artysty, w zamian za przekazanie miastu części swego dorobku artystycznego. Baszta miała tętnić życiem i nadawać tempo wydarzeniom kulturalnym w mieście. Czy spełniła swe zadanie? Wchodząc na stronę galerii ostatnie aktualności dotyczą Dni Sztuki organizowanych we wrześniu 2013 roku.
Prezes "Wspólnej Ziemi" przypomina również fakt, o którym artysta zapewne chciałby zapomnieć. - W roku 2011 Janusz Jutrzenka Trzebiatowski nazwał chojniczan "hołotą", dowodząc, że wielu mieszkańców Grodu Tura nie jest godna jego sztuki i jej nie zrozumie. Do dziś nie przeprosił - przypomina Sawicki i apeluje do burmistrza i radnych, aby o zdanie w tym temacie zapytali obywateli Chojnic. - Proponuję referendum w tej sprawie. Można je zorganizować przy okazji wyborów samorządowych, co znacznie obniżyłoby koszty. Wynik referendum powinien być wiążący dla nowych władz Chojnic - kwituje opozycjonista.
Przeczytaj również:
Trzebiatowski honorowym chojniczaninem?
Benefis Janusza Trzebiatowskiego
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (34)
- Komentarze Facebook (...)
34 komentarzy
Burmistrz doprowadził do patologicznej sytuacji w której miasto zaangażowało ogromne środki w renowację baszty, utrzymuje tę basztę dla jednego człowieka, kiedy w Chojnicach masa młodych artystów nie ma miejsca na prezentację swoich pracy i wymianę poglądów. Dlaczego?
Bo według mnie Jutrzenka również jest jedną z osób, które związane są z byłym ustrojem, z byłym systemem władzy. Radziłbym burmistrzowi przed tym jak zacznie podejmować naciski na radnych, żeby jak zawsze zagłosowali według jego "tak mi się widzi" porozmawiał z Jutrzenką czy ten aby nie był kiedyś współpracownikiem Służb Bezpieczeństwa. Czy też nie donosił na swych kolegów artystów. Nic, na razie nie sugeruję, po prostu apeluję, żeby burmistrz sam podjął odpowiednią rozmowę z Jutrzenką. Sam też stawiam jedynie pytanie. Znając życiorysy polskich artystów, literatów, wiemy jak często za okruchy ze stołów komunistycznej władzy zdradzali swe środowiska i po prostu sprzedawali się. Jutrzenka to starszy Pan rocznik 1938, jego rodzina od dawna była związana z kręgami chojnickiej władzy. Dlatego apeluję, aby po prostu zapytać Pana Jutrzenkę, czy donosił na SB czy też nie. To przecież tylko pytanie, do którego chojniczanie mają prawo. To nic zdrożnego, przecież każdy urodzony przed 1972 r., a ubiegający się o funkcje publiczne z wyboru musi odpowiadać na podobne pytanie. Zaznaczam, że odpowiedź już zweryfikowałem, ale chciałbym poznać ją z ust Jutrzenki. Chciałbym aby burmistrz zapytał.
http://www.kompassztuki.pl/
Na tej liście, uwzględniającej prawie 700 polskich artystów nie znajdziemy p. Janusza Jutrzenki-Trzebiatowskiego. Dlaczego? W google również trudno odnaleźć informacje o jego istotnych dokonaniach. Dlaczego? Obiektywna odpowiedź nasuwa się sama.
Moim zdaniem, człowiek, który świadomie nazywa chojniczan "hołotą", nie wnosi do naszego miasta żadnych pozytywnych wartości. Nie zgadzam się na przyznanie p. J. Jutrzence-Trzebiatowskiemu tytułu honorowego obywatela Chojnic. Nie zgadzam się również na utrzymywanie jego galerii na koszt podatników.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!