Sobota, 02 Marca 2024 | Imieniny: Halszki, Heleny, Karola chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst mz, fot. arch.

Mniejsza dotacja na przedszkolaka

Czy tylko katering wpłynął na tak znaczne obniżenie kosztów dotacji? Wątpliwości mają właścicielki chojnickich niepublicznych przedszkoli.

Czy tylko katering wpłynął na tak znaczne obniżenie kosztów dotacji? Wątpliwości mają właścicielki chojnickich niepublicznych przedszkoli.

Po likwidacji ostatniego samorządowego przedszkola w Chojnicach podstawę do naliczania dotacji stanowi człuchowska placówka. Nagły spadek kosztów opieki za miedzą spowodował 31-procentowy spadek dotacji w stosunku do ubiegłego miesiąca dla niepublicznych przedszkoli w Chojnicach. - Spowodował zachwianie płynności finansowej prowadzonych przez nas przedszkoli – alarmują właścicielki przedszkoli.

 

Sam burmistrz Chojnic przyznaje, że sytuacja w przedszkolu w Człuchowie bardzo zaskoczyła chojnickich urzędników. Jeszcze w sierpniu koszt utrzymania jednego dziecka wynosił 513 zł. Z tego miasto finansuje 75 %, co dało 385 zł. We wrześniu koszty utrzymania dziecka w przedszkolu człuchowskim spadły do 391 złotych. - Wychodzi nam 293 złotych dotacji. To jest ok. 90 złotych mniej – wylicza Arseniusz Finster. - Co spowodowało tak drastyczny spadek wydatków? - Niemożliwe wydaje się tak duże obniżenie wydatków bieżących ponoszonych na jedno dziecko w przedszkolu, tym bardziej, że nastąpiło to w przeciągu jednego miesiąca! - z niedowierzeniem stwierdzają w piśmie do burmistrza prowadzące chojnickie przedszkola, które budżet miały zaplanowany na podstawie wyższej dotacji. Taką otrzymały tylko za wrzesień. Od października obowiązuje nowa stawka. - Człuchów przestał doliczać do kosztów żywność i czesne. To jest decyzja radnych i burmistrza Człuchowa. Bazują też na kateringu i tutaj znacznie spadły koszty, bo to są etaty, amortyzacja, energia elektryczna itd. - wyjaśnia włodarz. Kwota nijak nie zgadza się jednak w wyliczeniach właścicielek chojnickich przedszkoli, które zwracają uwagę, że przecież wcześniej Człuchów opłaty od rodziców i tak odliczał. - Albo jest to źle liczone, albo ukrywają koszty – mówi wprost Iwona Szmaglińska, właścicielka przedszkola „Misowia Akademia”. Według niej to niemożliwe, żeby tylko przejście z własnej kuchni na katering spowodowało tak znaczny spadek kosztów. Sama, nawet za cenę oszczędności, odżegnuje się od takich zmian. - Wiem, jak to wygląda w przypadku kateringu. Porcje są wydzielane i nie ma dokładek. U nas dzieci bez problemu je dostaną, jeśli tylko chcą. Jedzenie im smakuje, bardzo ładnie jedzą – mówi dyrektorka niepublicznej placówki. Zresztą sam burmistrz chwali standard żywienia w chojnickich placówkach, gdzie nadal funkcjonują kuchnie.

Reklama | Czytaj dalej »

Mniejsza dotacja na przedszkolaka zmusi do szukania oszczędności. - Przedłużający się taki stan rzeczy zmusi nas do podjęcia kroków, których formę narzuca nam przedszkole w Człuchowie i który spowoduje obniżenie standardów jakości pracy przedszkoli w Chojnicach – alarmują dyrektorki w piśmie do urzędu. Czy uderzy to też w kieszenie rodziców? Zmniejszona dotacja może zostać pokryta w opłacie stałej. - My się przed tym bardzo bronimy. Ja nie chciałabym przekładać tego na rodziców – odpowiada Szmaglińska. Aktualnie rodzice płacą za swoje pociechy w „Misowiej Akademii” 215 złotych.

Według burmistrza jest szansa, żeby kwota dotacji była zbliżona do tej sprzed zmian. Proponuje 370 zł, ale zastrzega, że decyzji tej nie może podjąć samodzielnie. 75 % to minimum przewidziane w ustawie. Na wyższą kwotę musi według niego zgodzić się rada miejska. Właścicielkom przedszkoli zależy na jak najszybszym rozwiązaniu problemu, jeszcze przed wyborami. Co z tego, że dostaną wyrównanie po czasie, co proponuje burmistrz. - Czy ja mam powiedzieć swoim pracownikom, że mają czekać na pensje do grudnia? A skąd mam wiedzieć, jak będzie po wyborach? - pyta retorycznie nasza rozmówczyni. A skoro to rada będzie podejmować decyzje co do kwoty dotacji, to może będzie skłonna dać maksymalną dotację, którą otrzymuje jedno chojnickie przedszkole. - Skoro przedszkole przy szkole katolickiej otrzymuje 100 % dotacji, to czemu radni nie mieliby takiej dotacji zaproponować w stosunku do innych placówek? - poddaje pod rozwagę właścicielka niepublicznego przedszkola.

Siedem właścicielek niepublicznych placówek wystosowało dziś pismo do burmistrza. Spotkanie w sprawie wysokości dotacji zaplanowano na poniedziałek.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

50 komentarzy

~skrzat
Czy może ktoś wie dlaczego w skrzatach jest podwyżka opłaty stałej od marca 2015 o 25 zł? Coś się znowu stało z dotacją?
05 Lutego 2015, godzina 19:05
Oceniono 3 razy 1
~jotdwatrzy
Według burmistrza jest szansa, żeby kwota dotacji była zbliżona do tej sprzed zmian. Proponuje 370 zł, ale zastrzega, że decyzji tej nie może podjąć samodzielnie. 75 % to minimum przewidziane w ustawie. Na wyższą kwotę musi według niego zgodzić się rada miejska.
A nie może pan, panie burmistrzu, zrobić tak jak z działką dla szkoły katolickiej? "Obojętnie co zdecyduje rada i tak biskup działkę dostanie". Wygląda na to że chce pan przeciągnąć sprawę do wyborów a potem powiedzieć "ja chciałem dać a rada się nie zgodziła". Tak samo pan zrobił z Obywatelską Inicjatywą Uchwałodawczą, manewr przećwiczony, w końcu do tego służy rada.
12 Listopada 2014, godzina 18:37
Oceniono 8 razy 6
~rodzic
Jestem rodzicem, list dostałem, do Um z różnych powodów nie pójdę, ale dziekuję za radę.
12 Listopada 2014, godzina 14:09
Oceniono 6 razy 2
~jotdwatrzy
Jeśli jesteś rodzicem i dostałeś takie pismo to zapytaj u źródła skąd wzięli twój adres. Jak nie odpowiedzą to skarga do GIODO.
12 Listopada 2014, godzina 13:21
Oceniono 8 razy 6
~rodzic
~do rodzic
Żartujesz?! Skąd wzięli dane osobowe? Jak to się ma do ochrony danych osobowych? Tym powinien ktoś się zająć. Tylko kto. Każdy, kto podniesie głowę, ma ją zaraz "ścinaną".

Właśnie nie wiem jak to jest z tymi danymi osobowymi. Wiem, że samorząd musi być informowany o liczbie dzieci uczęszczających do przedszkola, ale nie wiem czy musi wiedzieć czyje to są dzieci. Nie jestem prawnikiem i nie chce mi się szukać odpowiednich przepisów. Gdyby jednak znalazł sie ktoś, kto miałby chwilę wolnego czasu, żeby taką rzecz sprawdzić, byłbym zobowiązany.
12 Listopada 2014, godzina 10:27
Oceniono 10 razy 10
~gość
do gościa z 15.52 z 08-11-2014 ale się uśmiałam z nazwy "robercik-zombi"
08 Listopada 2014, godzina 19:34
Oceniono 17 razy 17
~do rodzic
Żartujesz?! Skąd wzięli dane osobowe? Jak to się ma do ochrony danych osobowych? Tym powinien ktoś się zająć. Tylko kto. Każdy, kto podniesie głowę, ma ją zaraz "ścinaną".
08 Listopada 2014, godzina 17:20
Oceniono 21 razy 21
~gość
to pomysł wciąż brylującego na fali bezkarności robercika-zombie, aby dobrać się do danych osobowych rodziców, bezczelny urzędas!!!

http://youtu.be/hMh8SeK25Co
08 Listopada 2014, godzina 15:52
Oceniono 21 razy 21
~gość
W ch-ch przedszkola sa mega drogie.
08 Listopada 2014, godzina 14:58
Oceniono 15 razy 15
~zonk
Podwyżka opłaty stałej w Skrzatach została odwołana. Zobaczymy na jak długo.
06 Listopada 2014, godzina 12:56
Oceniono 7 razy 7
~rodzic
W dniu wczorajszym rodzice przedszkolaków ze Skrzatów otrzymali za pośrednictwem Poczty Polskiej listy od burmistrza. Pomijając już sam fakt, na podstawie jakich przepisów Urząd Miejski wszedł w posiadanie danych osobowych rodziców dzieci zapisanych do przedszkola, ciekawa jest sama treść pisma.
Burmistrz pisze, że jest "zdecydowanym przeciwnikiem podwyższania opłaty stałej za dziecko w przedszkolu". Używając nowego słowotworu "średniomiesięczny" dowodzi, że przedszkola wcale nie są tak poszkodowane jak się wszystkim wydaje, bo "w roku 2013 chojnickie przedszkola otrzymały 413 zł na każde dziecko w rozliczeniu średniomiesięcznym". W roku 2014 od stycznia do września kwota ta miała wysokość 425 zł. Burmistrz przyznaje, że w październiku dotacja drastycznie spadła, ale zaznacza, że na przykład w lutym wynosiła "aż 693 zł".
I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie brak rzetelności informacji. Burmistrz nie rozróżnia jakie kwoty przypadają na zdrowe i niepełnosprawne dzieci. Te kwoty znacząco się różnią. Na każde niepełnosprawne dziecko przedszkole otrzymuje dofinansowanie w wysokości minimum 1200 zł. Ile niepełnosprawnych dzieci uczęszcza do przedszkola integracyjnego, to informacja, którą zapewne można uzyskać w samym przedszkolu. Kwota 1200 zł stanowiąca dofinansowanie dla niepełnosprawnych dzieci znacząco zawyża uśrednione kwoty podane w liście od burmistrza. A poinformować należy, że za te pieniądze w przedszkolu zatrudnieni są specjaliści sprawujący dodatkową opiekę nad niepełnosprawnymi dziećmi (zdrowe też z tego korzystają od czasu do czasu). I tak, w przedszkolu integracyjnym Skrzaty, niepełnosprawne dzieci mają zajęcia z logopedą (dzieci bez orzeczeń też korzystają z tych zajęć), rehebilitantem (dla dzieci bez orzeczeń prowadzona jest gimnastyka korekcyjna), jest tu dogoterapia i hipoterapia, prowadzone są indywidualne zajęcia z wczesnego wspomagania rozwoju. W grupach integracyjnych wymagana jest większa ilość nauczycieli. To wszystko generuje koszty.
Burmistrz podaje kwoty uśrednione, które i tak są niższe niż dofinansowanie przedszkolaka w przedszkolu integracyjnym, wtedy jeszcze samorządowym, w 2008 roku, kiedy ceny: prądu, wody, gazu, żywności, płace minimalne oraz koszty pracodawcy były niższe.
Dlatego ze spokojem i rozwagą należy podchodzić do informacji płynących z Ratusza.
06 Listopada 2014, godzina 10:42
Oceniono 33 razy 31
~xXx
że mieszkania komunalne zostaną sprzedane wraz z lokatorami , czort wie komu !

Na potwierdzenie tych słów, proszę przejżeć stronę: http://nieruchomosci.chojnice.pl/ należącą do Urzędu Miejskiego w Chojnicach. Na wykazie nieruchomości przeznaczonych do zbycia znajduje się 12 mieszkań z kamienicy przy ul. Mickiewicza 48. W tej kamienicy mieszkają ludzie, a jest to dokładnie ta nieruchomość, której przynajmniej część, wg słów burmistrza miasto chce sprzedać za bonifikatą Kościołowi Zielonoświątkowemu. Tylko co wtedy stanie się z lokatorami? W mieście podobno brakuje mieszkań socjalnych i komunalnych.
05 Listopada 2014, godzina 13:52
Oceniono 11 razy 11
~Chojnic
Ja na wybory pójdę ale nie będę oddawał głosu na wiecznie piastujące stołki osoby, dam szanse innym się wykazać jeżeli oczywiście zostaną wybrani. Za długo rządzą i są układy klepanie po ramieniu oraz rozpasanie władz.
05 Listopada 2014, godzina 13:40
Oceniono 5 razy 5
~mama przedszkolaka
Przedszkole Katolickie pobiera opłatę stałą na zasadach przedszkola publicznego - 1 zł za godzinę powyżej 5-ciu godzin i to jest różnica pomiędzy wszystkimi innymi istniejącymi w Chojnicach przedszkolami niepublicznymi. Jak czesne w przedszkolach niepubliczny nie będzie opiewać na kwotę 250 zł i wychowawcy będą zatrudnieni na podstawie karty nauczyciela to ciekawe czy starczy dyrekcji 100 % dotacji.
05 Listopada 2014, godzina 13:31
Oceniono 13 razy 11
~lokator
Tak i to solidnie podniósł Finster pensje swoim kolesiom prezesom , jak by biedacy mało zarabiali . Kosztem przedszkoli ,dzieci i rodziców . Co nas interesuje co się dzieje za miedzą ! Żabki kumkają , dlaczego Finster też o tym nie mówi że od nowego roku wzrosną ceny za , ,ścieki , wodę , czynsze mieszkań , że mieszkania komunalne zostaną sprzedane wraz z lokatorami , czort wie komu ! można się tylko domyśleć . Ludziska obudzicie się z ręką w nocniku . Nie możemy dać się poniżać i dalej głosować na te same gęby od wielu lat ! To społeczeństwo jest władzą i to ono decyduje co dla niego jest najlepsze . A spotyka się z upodleniem , chamstwem , arogancją i zakłamaniem . NIE dla Finstera i jego żabek
05 Listopada 2014, godzina 12:53
Oceniono 7 razy 7

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 396.00 408.00 DKKDKK 52.60 55.60
EUREUR 429.00 441.00 RUBRUB 4.05 4.38
CHFCHF 446.00 459.00 NOKNOK 33.10 34.80
GBPGBP 500.00 513.00 SEKSEK 37.60 38.60
Aktualizacja: 2024-03-01 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 397.21 402.22 DKKDKK 52.70 55.50
EUREUR 430.43 434.63 RUBRUB 4.05 4.34
CHFCHF 448.15 454.64 NOKNOK 33.30 34.70
GBPGBP 501.59 508.28 SEKSEK 37.70 38.50
Aktualizacja: 2024-03-01 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że wydawanie biuletynu miejskiego przez Urząd Miejski raz do roku jest potrzebne?
Ceny paliw2024-03-01

E95 E98 ON LPG
BP 6.48 zł 7.21 zł 6.78 zł 2.82 zł
Circle K 6.39 zł - 6.73 zł 2.79 zł
Moll Chojnice 6.42 zł - 6.77 zł 2.87 zł
MZK 6.35 zł 6.89 zł 6.69 zł 2.85 zł
Orlen 6.41 zł 7.14 zł 6.77 zł 2.81 zł
PKS 6.37 zł - 6.71 zł 2.85 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij