Czwartek, 20 Czerwca 2024 | Imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Pismo w sprawie sesji powiatu do wojewody

Wojewoda Ryszard Stachurski (w środku) podczas wizyty w starostwie. Po bokach starosta Stanisław Skaja i wicestarosta Marek Szczepański.

Wojewoda Ryszard Stachurski (w środku) podczas wizyty w starostwie. Po bokach starosta Stanisław Skaja i wicestarosta Marek Szczepański.

Echa inauguracyjnej sesji Rady Powiatu Chojnickiego, w szczególności sposobu wyboru zastępców starosty, nie milkną. Grupa pięciu osób z Czerska, wystosowała w tej sprawie list do wojewody Ryszarada Stachurskiego, od którego oczekują zweryfikowania wątpliwości prawnych. Przypomnijmy, że te same kandydatury na wicestarostę i członka zarządu poddano pod głosowanie dwukrotnie, bo za pierwszym razem je odrzucono. Czerszczanie oczekują na odpowiedź na pismo, które wysłali w ubiegłym tygodniu.

 

Szanowny Panie Wojewodo,

uprzejmie prosimy o zweryfikowanie wątpliwości prawnych związanych z przebiegiem sesji Rady Powiatu Chojnickiego, która odbyła się 27 listopada 2014 roku. Dla przejrzystości formułujemy zauważone nieprawidłowości w poniższych punktach.

  1. Podczas sesji radni dokonali wyboru zarządu powiatu. Starostą Chojnickim został Stanisław Skaja, zdobywając 14 głosów poparcia przy obecności 20 radnych powiatowych. Następnie - jako jedyny uprawniony do tej czynności (art. 27 ustawy o samorządzie powiatowym) -wskazał on Marka Szczepańskiego jako kandydata na wicestarostę i Marka Jankowskiego jako kandydata na członka zarządu. Radni odrzucili te kandydatury (Marek Szczepański otrzymał 7 głosów za, 12 głosów przeciw, 1 głos wstrzymujący się; Marek Jankowski otrzymał 9 głosów za, 10 głosów przeciw, 1 głos wstrzymujący się). W związku z odrzuceniem personalnych propozycji Starosty Chojnickiego powinien on wskazać innych kandydatów na stanowiska wicestarosty i członka zarządu. Po godzinnej przerwie zarządzonej przez Przewodniczącego Rady Powiatu Stanisław Skaja zgłosił jednak na ww. stanowiska te same kandydatury, które zostały odrzucone podczas pierwszego głosowania. Wynik drugiego głosowania ukształtował się następująco: Marek Szczepański otrzymał 12 głosów za, 6 głosów przeciw, 1 głos wstrzymujący się; Marek Jankowski otrzymał 10 głosów za, 7 głosów przeciw, 2 głosy wstrzymujące się.

Uprzejmie prosimy o ustalenie, czy powtórne poddanie pod głosowanie tych samych kandydatur jest zgodne z prawem i konstytucyjne. Uważamy, że zarówno Marek Szczepański, jak i Marek Jankowski - nie otrzymawszy poparcia w pierwszym głosowaniu -nie powinni byli zostać wskazani na kandydatów po raz drugi. Jeden z radnych powiatowych wyraził publicznie wątpliwość, czy zasadne jest zgłaszanie tych samych kandydatur, które w pierwszym głosowaniu nie zdobyły poparcia większości. Zapytał też, do czego doszło podczas godzinnej przerwy w obradach. Pytania te pozostały bez odpowiedzi. Istnieje przesłanka, by obawiać się o etyczność działań chojnickiej Rady Powiatu. Można domniemywać, że radnym powiatowym uniemożliwiono głosowanie niezależne i zgodne z własnym sumieniem.

  1. W tajnych głosowaniach brali udział sami zainteresowani. Tak zatem w głosowaniu na Starostę Chojnickiego wziął udział Stanisław Skaja, a w głosowaniu na Wicestarostę Chojnickiego - Marek Szczepański. Kłóci się to z art. 21 ustawy o samorządzie powiatowym i orzeczeniem NSA o sygnaturze II OSK 1865/09 z dnia 25 stycznia 2010 roku. Wbrew prawu, radni brali udział w głosowaniach, które dotyczyły ich interesu prawnego.
  1. W drodze tajnego głosowania członkiem zarządu powiatu został Marek Jankowski. Zgodnie z uchwałą nr 1/6/2014 Rady Powiatu Chojnickiego, stosunek pracy z Markiem Jankowskim został nawiązany z dniem podjęcia tejże uchwały (27 listopada br.). W dniu nawiązania stosunku pracy Marek Jankowski pozostawał nadal Burmistrzem Czerska. Jego mandat wygasł dopiero w dniu złożenia ślubowania przez nowo wybranego Burmistrza Czerska, które odbyło się 1 grudnia br. W związku z tym istnieje wątpliwość, czy nawiązanie stosunku pracy z Markiem Jankowskim odbyło się zgodnie z prawem (art. 26 ustawy o samorządzie powiatowym).
  2. Zgodnie z uchwałą nr 1/1/2014 Rady Powiatu Chojnickiego, doraźna Komisja Skrutacyjna uległa rozwiązaniu po przeprowadzeniu głosowań w sprawie wyboru Przewodniczącego Rady Powiatu, Wiceprzewodniczących Rady Powiatu, Starosty Chojnickiego, Wicestarosty i członka Zarządu Powiatu. W uchwale mowa nie o ,,przeprowadzeniu skutecznego wyboru", ale tylko o „przeprowadzeniu wyboru", a także o „głosowaniu", a nie o „głosowaniach". W związku z tym Komisja Skrutacyjna rozwiązała się w momencie przeprowadzenia pierwszego głosowania w sprawie wyboru Wicestarosty i członka Zarządu Powiatu. Komisja nie istniała, gdy przeprowadzano kolejne głosowanie nad tymi samymi kandydaturami (Marka Szczepańskiego i Marka Jankowskiego). W myśl takiej wykładni Marek Szczepański i Marek Jankowski nie zostali wybrani zgodnie z procedurami.
  3. Rada Powiatu Chojnickiego nie przyjęła stosownych regulaminów głosowania. Zasady wypełniania kart do głosowania przedstawiał ustnie przewodniczący Komisji Mariusz Paluch. Poszczególni radni mieli wątpliwości co do rzeczonych reguł. Nie wszystkie ich zastrzeżenia zostały wyjaśnione przez przewodniczącego Zaświadcza o tym w szczególności zapis audiowizualny sesji dostępny na stronie internetowej http://chojnice.tv.

Przebieg inauguracyjnej sesji Rady Powiatu Chojnickiego wywołał szerokie echa społeczne, których dominantą była niezgoda na niedemokratyczne działanie tego organu, związane przede wszystkim z nieetycznym inspirowaniem decyzji radnych podczas wyboru wicestarosty i członka zarządu. Odnosi się wrażenie, że Rada Powiatu Chojnickiego musiała przeforsować jedyne „poprawne" kandydatury i głosowałaby dopóty, dopóki wynik tajnych wyborów nie ułożyłby się po myśli Starosty Chojnickiego. Po pierwszym głosowaniu, w którym odrzucono kandydatury Marka Szczepańskiego i Marka Jankowskiego, nie spodziewano się, że Stanisław Skaja wystąpi z wnioskiem o ponowne poddanie pod głosowanie tych samych propozycji personalnych. Dla wielu stanowi to jawne pogwałcenie demokratycznych obyczajów.

Jako mieszkańcy powiatu chojnickiego — pisząc jednocześnie niniejszy list w imieniu wielu osób, które podzielają nasz pogląd — czujemy, że nasz głos oddany w wyborach samorządowych został zlekceważony. Personalne konstelacje w powiecie, które ani trochę nie odzwierciedlają głosu wyborców, w radykalny sposób zniechęcają obywateli do udziału w wyborach.

Zwracamy się z uprzejmą prośbą o przeanalizowanie konstytucyjności oraz prawomocności przebiegu i ustaleń sesji Rady Powiatu Chojnickiego, wiedząc, że Pańska decyzja będzie miała niebagatelny wpływ na dalszy los powiatu.

Z poważaniem

Arnolda Reszka,

Maciej Jakubowski,

Radosław Literski,

Arkadiusz Gogolewski,

Karol Rompkowski".

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

17 komentarzy

~pamiętam
panie Szczepański, tak wyglądała pana wybór na wicestarostę. I pan jeszcze mówi o wstydzie.
02 Września 2017, godzina 08:50
Oceniono 5 razy 1
~Drodzy radni z Czerska
Jestem pełna podziwu dla Waszych działań. Uważam, że ci panowie, aby zachować resztki honoru powinni podać się do dymisji, gdyż ich działania są nieuczciwe i wymierzone dla własnych korzyści wbrew wyborcom i demokracji. Myślę jednak, że wojewoda może okazać się kolesiem tych panów i może obejść się po kościach. Dlatego trzeba sprowadzić media ogólnopolskie i pokazać całej Polsce jak nieuczciwi mogą być ludzie w małych społecznościach, jak działają na swoją korzyść, a nie dla dobra wyborców. Zastanawiam się jak czują się radni, którzy już na pierwszej sesji okazali się również nieuczciwi wobec nas wyborców. Jak można było dać się zastraszyć lub przekonać po godzinie do głosowania wbrew swojej woli. Niektórzy ani wstydu, ani honoru nie mają ważne, że do władzy kolejny raz się dorwali. WSTYD WŁADZO LOKALNA, NIE ZOSTAWIMY TEGO W TEN SPOSÓB, NIE DAMY SIĘ OSZUKIWAĆ I OKŁAMYWAĆ.
13 Grudnia 2014, godzina 19:03
Oceniono 35 razy 29
~zgadzam się
Dzisiaj mamy 33 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Ludzie poświęcali się i ginęli za wolną Polskę ,a my mamy dzisiaj w naszym powiecie lekceważenie tych ideałów i lekceważenie wyborców. Ustawianie bez honoru po trupach do władzy. Opanujcie się !!!!
13 Grudnia 2014, godzina 17:27
Oceniono 30 razy 26
~społeczeństwo czeka
Mam nadzieję,że odpowiedź będzie korzystna dla obywateli. Inaczej nie można sobie tego wyobrazić? To co dzieję się i działo ostatnio w starostwie za rządów tych panów to woła o pomste do nieba! Będziemy czekać na pozytywna odpowiedź. Wysłać to do TVP!
13 Grudnia 2014, godzina 17:23
Oceniono 32 razy 26
~gosc
Brawo radni z Czerska. Widac gołym okiem,że leży Wam na sercu dobro demokracji.
To dzięki Wam i waszemu wysokiemu zaufaniu wyborców z Czerska lista Samorządni dostała się do rady.
Nie jest to mandat zaufania dla p. Skaji 311 głosów-ryk sali.
Drodzy radni - z wysokim poparciem-
macie nasz mandat zaufania ,wykorzystajcie go honorowo.
Walczcie w Powiecie o demokrację, a wyborcy Wam tego nie zapomną .
Uzurpatorom mówimy stanowcze NIE. Jest to pogwałcenie demokracji.
Czersk jest przykładem dla nas .
Urna 16 listopada 2014 powiedziała kto w zarządzie Rady Powiatu.12 Grudnia 2014, godzina 14:29
Oceniono 30 razy 28
~abcd
Myślę, że to pismo należy wysłać również do prezesa Kaczyńskiego, co przyspieszy przejście Literskiego i Radzinskiego doi PiS. Jednocześnie gratuluję Państwu dbania o przestrzeganie prawa i sprawiedliwości w Polsce na szczeblu lokalnym.
11 Grudnia 2014, godzina 20:25
Oceniono 48 razy 40
~brawo Czersk
Jednak w Czersku sa odwazni ludzie , a w Chojnicach ??? też uważam iż zawsze ważne jest pierwsze głosowanie prawidłowe , a w ogóle powinni rzadzic osoby które dostały najwięcej głosów a pan Skaja tylko 300 . A w Czersku brawo...nie będzie straży miejskiej ....a w Chojnicach ? Kiedy ?
11 Grudnia 2014, godzina 19:43
Oceniono 46 razy 40
~gość
świetna inicjatywa, dzięki
11 Grudnia 2014, godzina 18:18
Oceniono 44 razy 36
~solidaryzujący się
Drodzy Państwo. Trzeba się zastanowić ,czy nie wysłac tego do Pani Premier Kopacz, aby wykorzystała to w kampani wyborczej do Sejmu! Orginalny materiał na reklamę! Pozdrawiam i mam nadzieję, że większość się zgadza z tą propozycją.
11 Grudnia 2014, godzina 17:46
Oceniono 46 razy 36
~wola wyborców
była inna niż wybrany zarząd powiatu. Otrzymali oni mniej głosów od p.Redzimskiego, Stankiego i in.
11 Grudnia 2014, godzina 12:18
Oceniono 52 razy 42
~Marcin Dobaj
Wprowadzane przepisy w celu przestrzegania prawa , nie powinny być tylko przestrzegane przez mieszkańców. Ale i o wiele większym znaczeniu dając przykład mieszkańcom, to przez urzędników oraz polityków . A jak urzędnicy czy politycy tego przestrzegać nie będą to tym bardziej zaufania i poparcia mieszkańcy do Nich mieć nie będą. Oraz konsekwencje- grzywny za błędy biurokratyczne zaostrzone być powinny.
PO to obiecało ,że konsekwencje za błędy w biurokracji i nie przestrzegania prawa przez władze zaostrzone będą, a czy to zrealizowało na razie nie.
11 Grudnia 2014, godzina 12:11
Oceniono 40 razy 38
~hgda
Że dochodzi do takiego zdziczenia lokalnych polityków , to nasza wina że do tego dopuszczamy . Patrzmy im na śliskie ręce , kombinacje i przekręty . W tym przypadku zostało złamane prawo , pierwsze głosowanie było wiążące i ważne . Więc Szczepański i Jankowski żegnamy panów . Swoją drogą tym przekrętem powinien zająć się niezależny sąd
11 Grudnia 2014, godzina 11:48
Oceniono 42 razy 40
~hgda
Że dochodzi do takiego zdziczenia lokalnych polityków , to nasza wina że do tego dopuszczamy . Patrzmy im na śliskie ręce , kombinacje i przekręty . W tym przypadku zostało złamane prawo , pierwsze głosowanie było wiążące i ważne . Więc Szczepański i Jankowski żegnamy panów . Swoją drogą tym przekrętem powinien zająć się niezależny sąd
11 Grudnia 2014, godzina 11:47
Oceniono 40 razy 40
~pozdrawiam
Uważam,ze należy nagłaśniać ten bałagan prawny ,który dzieje się od wielu lat w tym samorządzie, a może tak do telewizji????
11 Grudnia 2014, godzina 10:57
Oceniono 47 razy 47
~haha
szczepański dostałby obłędu gdyby musiał odejść ze starostwa..gdzie mógłby tak pogwaizdorzyć?
11 Grudnia 2014, godzina 10:51
Oceniono 43 razy 43

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 400.00 410.00 DKKDKK 50.60 54.00
EUREUR 430.00 438.00 RUBRUB 4.43 4.75
CHFCHF 452.00 462.00 NOKNOK 30.40 34.50
GBPGBP 508.00 518.00 SEKSEK 37.70 38.80
Aktualizacja: 2024-06-19 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 402.07 406.73 DKKDKK 50.70 53.90
EUREUR 431.90 436.58 RUBRUB 4.43 4.75
CHFCHF 453.00 458.00 NOKNOK 30.50 34.40
GBPGBP 509.68 515.22 SEKSEK 37.80 38.70
Aktualizacja: 2024-06-19 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy podoba Ci się koncepcja instalacji na rondzie im. WOŚP w Chojnicach?
Ceny paliw2024-06-19

E95 E98 ON LPG
BP 6.61 zł 7.31 zł 6.71 zł 2.61 zł
Circle K 6.56 zł - 6.66 zł 2.58 zł
Mol Chojnice 6.61 zł - 6.71 zł 2.57 zł
MZK 6.52 zł 6.99 zł 6.61 zł 2.55 zł
Orlen 6.61 zł 7.31 zł 6.71 zł 2.62 zł
PKS 6.56 zł - 6.65 zł 2.56 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij