Pismo w sprawie sesji powiatu do wojewody
Wojewoda Ryszard Stachurski (w środku) podczas wizyty w starostwie. Po bokach starosta Stanisław Skaja i wicestarosta Marek Szczepański.
Echa inauguracyjnej sesji Rady Powiatu Chojnickiego, w szczególności sposobu wyboru zastępców starosty, nie milkną. Grupa pięciu osób z Czerska, wystosowała w tej sprawie list do wojewody Ryszarada Stachurskiego, od którego oczekują zweryfikowania wątpliwości prawnych. Przypomnijmy, że te same kandydatury na wicestarostę i członka zarządu poddano pod głosowanie dwukrotnie, bo za pierwszym razem je odrzucono. Czerszczanie oczekują na odpowiedź na pismo, które wysłali w ubiegłym tygodniu.
Szanowny Panie Wojewodo,
uprzejmie prosimy o zweryfikowanie wątpliwości prawnych związanych z przebiegiem sesji Rady Powiatu Chojnickiego, która odbyła się 27 listopada 2014 roku. Dla przejrzystości formułujemy zauważone nieprawidłowości w poniższych punktach.
- Podczas sesji radni dokonali wyboru zarządu powiatu. Starostą Chojnickim został Stanisław Skaja, zdobywając 14 głosów poparcia przy obecności 20 radnych powiatowych. Następnie - jako jedyny uprawniony do tej czynności (art. 27 ustawy o samorządzie powiatowym) -wskazał on Marka Szczepańskiego jako kandydata na wicestarostę i Marka Jankowskiego jako kandydata na członka zarządu. Radni odrzucili te kandydatury (Marek Szczepański otrzymał 7 głosów za, 12 głosów przeciw, 1 głos wstrzymujący się; Marek Jankowski otrzymał 9 głosów za, 10 głosów przeciw, 1 głos wstrzymujący się). W związku z odrzuceniem personalnych propozycji Starosty Chojnickiego powinien on wskazać innych kandydatów na stanowiska wicestarosty i członka zarządu. Po godzinnej przerwie zarządzonej przez Przewodniczącego Rady Powiatu Stanisław Skaja zgłosił jednak na ww. stanowiska te same kandydatury, które zostały odrzucone podczas pierwszego głosowania. Wynik drugiego głosowania ukształtował się następująco: Marek Szczepański otrzymał 12 głosów za, 6 głosów przeciw, 1 głos wstrzymujący się; Marek Jankowski otrzymał 10 głosów za, 7 głosów przeciw, 2 głosy wstrzymujące się.
Uprzejmie prosimy o ustalenie, czy powtórne poddanie pod głosowanie tych samych kandydatur jest zgodne z prawem i konstytucyjne. Uważamy, że zarówno Marek Szczepański, jak i Marek Jankowski - nie otrzymawszy poparcia w pierwszym głosowaniu -nie powinni byli zostać wskazani na kandydatów po raz drugi. Jeden z radnych powiatowych wyraził publicznie wątpliwość, czy zasadne jest zgłaszanie tych samych kandydatur, które w pierwszym głosowaniu nie zdobyły poparcia większości. Zapytał też, do czego doszło podczas godzinnej przerwy w obradach. Pytania te pozostały bez odpowiedzi. Istnieje przesłanka, by obawiać się o etyczność działań chojnickiej Rady Powiatu. Można domniemywać, że radnym powiatowym uniemożliwiono głosowanie niezależne i zgodne z własnym sumieniem.
- W tajnych głosowaniach brali udział sami zainteresowani. Tak zatem w głosowaniu na Starostę Chojnickiego wziął udział Stanisław Skaja, a w głosowaniu na Wicestarostę Chojnickiego - Marek Szczepański. Kłóci się to z art. 21 ustawy o samorządzie powiatowym i orzeczeniem NSA o sygnaturze II OSK 1865/09 z dnia 25 stycznia 2010 roku. Wbrew prawu, radni brali udział w głosowaniach, które dotyczyły ich interesu prawnego.
- W drodze tajnego głosowania członkiem zarządu powiatu został Marek Jankowski. Zgodnie z uchwałą nr 1/6/2014 Rady Powiatu Chojnickiego, stosunek pracy z Markiem Jankowskim został nawiązany z dniem podjęcia tejże uchwały (27 listopada br.). W dniu nawiązania stosunku pracy Marek Jankowski pozostawał nadal Burmistrzem Czerska. Jego mandat wygasł dopiero w dniu złożenia ślubowania przez nowo wybranego Burmistrza Czerska, które odbyło się 1 grudnia br. W związku z tym istnieje wątpliwość, czy nawiązanie stosunku pracy z Markiem Jankowskim odbyło się zgodnie z prawem (art. 26 ustawy o samorządzie powiatowym).
- Zgodnie z uchwałą nr 1/1/2014 Rady Powiatu Chojnickiego, doraźna Komisja Skrutacyjna uległa rozwiązaniu po przeprowadzeniu głosowań w sprawie wyboru Przewodniczącego Rady Powiatu, Wiceprzewodniczących Rady Powiatu, Starosty Chojnickiego, Wicestarosty i członka Zarządu Powiatu. W uchwale mowa nie o ,,przeprowadzeniu skutecznego wyboru", ale tylko o „przeprowadzeniu wyboru", a także o „głosowaniu", a nie o „głosowaniach". W związku z tym Komisja Skrutacyjna rozwiązała się w momencie przeprowadzenia pierwszego głosowania w sprawie wyboru Wicestarosty i członka Zarządu Powiatu. Komisja nie istniała, gdy przeprowadzano kolejne głosowanie nad tymi samymi kandydaturami (Marka Szczepańskiego i Marka Jankowskiego). W myśl takiej wykładni Marek Szczepański i Marek Jankowski nie zostali wybrani zgodnie z procedurami.
- Rada Powiatu Chojnickiego nie przyjęła stosownych regulaminów głosowania. Zasady wypełniania kart do głosowania przedstawiał ustnie przewodniczący Komisji Mariusz Paluch. Poszczególni radni mieli wątpliwości co do rzeczonych reguł. Nie wszystkie ich zastrzeżenia zostały wyjaśnione przez przewodniczącego Zaświadcza o tym w szczególności zapis audiowizualny sesji dostępny na stronie internetowej http://chojnice.tv.
Przebieg inauguracyjnej sesji Rady Powiatu Chojnickiego wywołał szerokie echa społeczne, których dominantą była niezgoda na niedemokratyczne działanie tego organu, związane przede wszystkim z nieetycznym inspirowaniem decyzji radnych podczas wyboru wicestarosty i członka zarządu. Odnosi się wrażenie, że Rada Powiatu Chojnickiego musiała przeforsować jedyne „poprawne" kandydatury i głosowałaby dopóty, dopóki wynik tajnych wyborów nie ułożyłby się po myśli Starosty Chojnickiego. Po pierwszym głosowaniu, w którym odrzucono kandydatury Marka Szczepańskiego i Marka Jankowskiego, nie spodziewano się, że Stanisław Skaja wystąpi z wnioskiem o ponowne poddanie pod głosowanie tych samych propozycji personalnych. Dla wielu stanowi to jawne pogwałcenie demokratycznych obyczajów.
Jako mieszkańcy powiatu chojnickiego — pisząc jednocześnie niniejszy list w imieniu wielu osób, które podzielają nasz pogląd — czujemy, że nasz głos oddany w wyborach samorządowych został zlekceważony. Personalne konstelacje w powiecie, które ani trochę nie odzwierciedlają głosu wyborców, w radykalny sposób zniechęcają obywateli do udziału w wyborach.
Zwracamy się z uprzejmą prośbą o przeanalizowanie konstytucyjności oraz prawomocności przebiegu i ustaleń sesji Rady Powiatu Chojnickiego, wiedząc, że Pańska decyzja będzie miała niebagatelny wpływ na dalszy los powiatu.
Z poważaniem
Arnolda Reszka,
Maciej Jakubowski,
Radosław Literski,
Arkadiusz Gogolewski,
Karol Rompkowski".
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (17)
- Komentarze Facebook (...)
17 komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!