Mieszkańcy Granowa napisali petycję do wójta
Ponad stu mieszkańców Granowa podpisało się pod petycją do wójta. Ta jest skutkiem zapowiedzi o stworzeniu w części budynku byłej szkoły izby regionalnej poświęconej Kosznajderii. By do tego doszło, najpierw trzeba wykwaterować najemców mieszkania, które się tam znajduje.
Lokatorzy, którzy mieszkają w części budynku byłej szkoły (w drugiej mieści się świetlica) już ponad 20 lat, pod koniec roku dostali wypowiedzenie najmu. Wyprowadzić muszą się do końca tego roku. Nie chcą oficjalnie komentować sytuacji, ale zasięgnęli już opinii prawników. Przez lata sporo zainwestowali w mieszkanie. Sytuacja poruszyła ich sąsiadów, stąd petycja, w której 107 mieszkańców Granowa prosi wójta o pilne spotkanie w związku z planami zorganizowania izby tradycji. Zbigniew Szczepański zamierza podjąć rozmowy podczas najbliższego spotkania wiejskiego 12 lutego, ale już wystosował do autorów petycji czterostronicową odpowiedź, w której podkreśla, że od 2000 roku prowadzi konsekwentną politykę wykwaterowywania najemców z gminnych budynków, w których funkcjonują obiekty użyteczności publicznej, jak świetlice wiejskie i domy kultury. Pod tym warunkiem udało się uzyskać unijne dofinansowanie na ich kapitalne remonty. A granowskie mieszkanie jest jednym z ostatnich, które znajduje się w gminnym budynku. „Podejmując przed 22 laty decyzję o zasiedleniu części byłej szkoły przez najemców nigdy nie gwarantowałem ani nie dopuszczałem możliwości wykupu lokalu na własność, ani dożywotniego tam zamieszkiwania” - przypomina wójt w swojej odpowiedzi.
Reklama | Czytaj dalej »
Pomysł powstania izby regionalnej narodził się po konferencji naukowej, przy okazji której ks. biskup Wiesław Śmigiel poświęcił tablicę pamiątkową ku pamięci Kosznajdra, wybitnego mieszkańca wsi, ks. prof. Piotra Pawła Panske, założyciela pelplińskiej biblioteki. To właśnie Kosznajdrzy zbudowali szkołę w Granowie, a zdaniem wójta „dawna Kosznajderia to osobliwość, która wyróżnia naszą Gminę na tle Polski”. Władze gminy w strategii rozwoju przyjęły promocję wartości kulturowych, a jedną z jej form ma być eksponowanie zabytków i tworzenie izb regionalnych. Turyści będą mieli okazję zapoznać się z historią i kulturą w trakcie przejażdżek rowerowych po południowej części gminy Chojnice. Planuje się w niej budowę sieci ścieżek. Budynek byłej szkoły ma też służyć mieszkańcom jako miejsce dla rozwoju pasji i umiejętności dzieci i młodzieży, ale też dać ofertę spędzania czasu wolnego seniorom.
Czy wójt Szczepański da się przekonać argumentom mieszkańców wsi? To okaże się w lutym, natomiast swoje pismo do nich kończy następującym zdaniem: „(...) zawsze kierowałem się i będę się kierował zasadą nadrzędności interesu publicznego nad czyimś partykularnym interesem prywatnym”.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (12)
- Komentarze Facebook (...)
12 komentarzy
Panie Wójcie Szczepański! Komu usiłuje Pan zrobić wodę z mózgu?????????????????????? Po co kłamie Pan jak pies? Pańskie LAWIRANCTWO w sprawie sprzedania najpiękniejszej działki w Sworach niewypłacalnemu i nie dotrzymującemu obietnic żeglarzowi świadczy właśnie o przedkładaniu PARTYKULARNYCH INTERESÓW PRYWATNYCH nad interes publiczny! Pan powinien znaleźć się w KRYMINALE za oszukiwanie mieszkańców gminy i robieniu KORUPCYJNYCH INTERESÓW z niewypłacalnymi osobami. Panem powinna sie zająć CBA!!!
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!