Piątek, 23 Lutego 2024 | Imieniny: Damiana, Romana, Romany chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Przed absolutorium

Burmistrz Arseniusz Finster i przewodniczący komisji budżetu Andrzej Gąsiorowski.

Burmistrz Arseniusz Finster i przewodniczący komisji budżetu Andrzej Gąsiorowski.

W poniedziałek radni będą głosować nad wykonaniem budżetu za ubiegły rok i absolutorium dla burmistrza. Dziś spotkała się komisja budżetu przy radzie, na której obradach gościli skarbnik i burmistrz miasta.

 

 

- Budżet został wykonany prawidłowo, zgodnie z planem – taką opinię wyraziła skarbnik Krystyna Perszewska. Po stronie dochodów zamknął się kwotą niespełna 120 milionów, co stanowiło 98,2 % planu. W tym dochody bieżące 111,7 mln zł (104,1 % planu), a majątkowe 8,3 mln zł (55,8 % planu). Wydatki zrealizowano w kwocie 112 mln zł (94,9 %), w tym majątkowe 10,5 mln zł (91,3 %). Nadwyżka wyniosła 8 mln zł. - Uzyskana nadwyżka jest wyższa niż wcześniej przewidywana. Pozwoliły na to dochody ponadplanowe i część dochodów nieplanowanych – wyjaśniała pani skarbnik.

Reklama | Czytaj dalej »

Burmistrz Arseniusz Finster rajcom z komisji budżetu tłumaczył wykonanie dochodów ze sprzedaży miejskiego mienia w zaledwie połowie. - Moim zdaniem najtrudniejsze do wykonania są dochody majątkowe. Sprzedaż działek przez wydział nieruchomości została w zasadzie zrealizowana w takim kształcie, jak nakreśliliśmy. Pewne problemy mieliśmy ze sprzedażą mieszkań komunalnych. Planowaliśmy zbyć lokale użytkowe. BPH udało się sprzedać w tym roku, a nie 2014, więc był brak dużych pieniędzy – 2,1 mln zł. Nie udało się też z apteką przy Kościerskiej, ale wraca zainteresowanie. Włodarz uważa, że ten rok pod kątem sprzedaży nieruchomości będzie lepszy, bo ratusz szykuje sprzedaż działek na Metalowcu i za nim na obszarze 15 hektarów.

- Rok 2014 był dobry dla miejskich spółek – uważa Finster. Nawet krytycznie oceniany Centrum Park odnotował zysk 200 tys. zł. - To sztuczny zysk. Po pierwsze wynikający z dopłaty z miasta. Po drugie ze sprzedaży nieruchomości ze spółki. Nie należy się z niego cieszyć, bo to nie jest wypracowany zysk – stwierdził. Marek Bona w kontekście wyników kontroli spółki i możliwości ogłoszenia jej upadłości w każdej chwili zapytał skarbnik czy budżet jest na zero, czy jest jakaś rezerwa na taką okoliczność. Tej nie ma. - Na ten rok dopłatę do działalności statutowej spółki określiliśmy w wysokości 1,4 mln zł – poinformowała Perszewska.

Zadłużenie miasta na koniec 2014 roku z tytułu zaciągniętych kredytów wyniosło 46,2 mln zł. W ubiegłym roku zmniejszyło się o 7,7 mln zł. Wskaźnik zadłużenia wynosi 38,6 %. - A wskaźnik jego obsługi prawie 8 % przy dopuszczalnym 8,59 % - podawał szef komisji budżetu Andrzej Gąsiorowski. - Generalnie gospodarowanie budżetem było prawidłowe – ocenił. Radni budżet zmieniali na dziewięciu sesjach.

Dziś swój niepokój w związku z roszczeniami przedszkoli niepublicznych wyraziła Maria Błoniarz – Górna: - Dowiadujemy się różnych rzeczy z mediów. Proszę, żeby burmistrz jaka osoba odpowiedzialna nam to wytłumaczył. W poniedziałek na sesji szykuje się wykład. Burmistrz swoje wystąpienie planuje na 45 minut, czyli godzinę lekcyjną. - PO raz pierwszy na sesji posłużę się tablicą i pisakami, by to wytłumaczyć – zapowiedział. Póki co trwa druga tura negocjacji z właścicielkami przedszkoli. Arseniusz Finster uważa, że pieniądze naliczone na podstawie placówki integracyjnej nie należą się przedszkolom, gdzie dzieci niepełnosprawnych nie ma i najuczciwiej byłoby, gdyby panie zrezygnowały z tej częsci pieniędzy, a jeszcze lepiej z odsetek, które narosły przez kilka lat trwającego sporu o definicję wydatów bieżących.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

16 komentarzy

~gość
Panie Dobaj. Zacznij Pan czytać i przestań Pan pisać. To naprawdę Panu pomoże (mogę polecić parę książek). Tylko muszę wiedzieć czym Pan się interesuje. Bo na temat zarządzania miastem nie ma Pan pojęcia.
16 Czerwca 2015, godzina 20:07
Oceniono 9 razy -7
~oko
szkoda ze p. BIEDRONIA nie da sie sklonowac ,bo takim Chojnicom bardzo by sie przydal!
11 Czerwca 2015, godzina 16:24
Oceniono 5 razy -1
~Marcin Dobaj
Tego by brakowało !!!!!!!!!!!!!!!!!
Żeby litością obdarować by Arseniusza Finstera za zadłużenie miasta Chojnice sięgające z tytułu zaciągniętych kredytów 46,2 mln zł mln z 4 mln odsetek rocznie po dzisiejszy dzień.
A w ostatnim czasie sprawami przedszkoli które mogą nas kosztować 3 mln zł.
I trzymaniu w mieście Chojnice takiego obiektu który przynosi nie dochody miastu a wydatki i tym samym straty.
Oraz planom stworzenia podobnych placówek takim które będą miały te same skutki co Park Wodny a w przybliżeniu chodzi o Dom Kultury- Balturium które jest mało realne.
Bo poco trzymać to w mieście co przynosi skutki ujemne, to Park Wodny powinien być przez przetarg rozsprzedany .
A obiekty przynoszące dochody ZGM , mieszkania komunalne, hale targowe dla regionalnych producentów, miejskie zakłady pracy od nowa uruchamiane i dochody z nich na dochód miasta tym samym kierowane.
Oraz zmniejszeniu ceny mieszkań z 50% na 10% patrząc na wysokie bezrobocie , niskie mieszkańców płace oraz nikłe wraz z płacą dochody w naszym regionie.
Ale na tym nie kończąc niech obecny burmistrz miasta Chojnice pomyśli o likwidacji Straży Miejskiej . Oraz nie zapominać o wprowadzeniu programu oszczędnościowego na innych kosztach biurokratycznych aby na okres 4 lat zamrozić płace w urzędzie.
Oraz pomyśleć o programie rozwoju przedsiębiorczości przemysłowej, przemysłowo usługowej w strefie miasta jako , że rejestrowania firm w mieście .
11 Czerwca 2015, godzina 13:49
Oceniono 18 razy 14
~Marcin Dobaj
27 listopada 2013 roku SGB Bank z Poznania udziela miejskiemu samorządowi 5 mln złotych kredytu. Oprocentowanie wyniesie 3,6% co daje kwotę 1,116 mln złotych. Miasto będzie spłacać kredyt do końca 2022 roku. 5 mln złotych przeznaczone jest na sfinansowanie spłat wcześniej zaciągniętych kredytów.
Teraz okazuje się, że miasto rzekomo ma 8 mln zł nadwyżki.

Inwestycja ul. Malinowa miała być rozpoczęta już w zeszłym roku. Kosztorys opiewał aż na 5 mln zł. W najnowszym biuletynie sesyjnym do WPF-ki budowa wpisana została na lata 2024 i 2025. Zmieniły się też szacowane koszty. - Okazało się, że kosztorys był dosyć na bogato wyliczony. Z wyliczeń wynikła kwota ok. 2 milionów złotych brutto – wyjaśniał dyrektor wydziału Budowlano-Inwestycyjnego Jacek Domozych.

W takim razie po co zaciągano kredyt? M.in. po to, by kwotą 600 tysięcy zł zasilić konto Parku Wodnego. I co jeszcze było generalną przyczyną????????????????????

W 2015 r. Park Wodny świętował kolejny rok przynoszenia strat. A w ostatnim czasie obawy upadku basenu widnieją nad Chojnicami - trzyma się to tak!!!!!!!!
Jeśli Paluchowi udało by się pozyskać sponsorów uruchamiając w Chojnicach zakłady pracy, cena biletu dla chojniczan zamknie się w kwocie złotówki. Lecz to nie wypaliło i zapowiedziało, że nabycie biletu w normalnej cenie będzie łączyło się ze specjalnymi promocjami na pływalni. Tak czy inaczej zapłacą podatnicy, bo lekką ręką sprzedaje się majątek, który przynosił miastu duże dochody (przychodnia, kolejne lokale ...). A p. burmistrz Arseniusz Finster nadal chce to czynić przez najbliższe lata- majątek rozsprzedawać a zakładów pracy kapitału miejskiego nie nawracać.

Czy władza myśli, że ludzie o kredycie nie pamiętają ?
11 Czerwca 2015, godzina 12:21
Oceniono 18 razy 16
~Ja
No nie. Burmistrz przyjdzie z pisakami i wytłumaczy, ze tylko on ma racje. Przypominam wiec, ze zapadł w tej sprawie wyrok sadu. Standardy demokracji sa jednak obce dla tego pana.
11 Czerwca 2015, godzina 09:38
Oceniono 11 razy 3
~do gimnazjalistki
Ty kochana i twoi rówieśnicy będziecie to spłacać. Wzrosną maksymalnie podatki i wszelkie możliwe opłaty. Za 1 metr sześcienny ścieków już za rok zapłacimy wszyscy o co najmniej 3 złote więcej. Gdy cztero-osobawa rodzina zużywa miesięcznie 20 metrów sześciennych wody to na samych ściekach dojdzie do rachunku 60 złotych rocznie będzie to 720 złotych. Musisz pamiętać, że przedsiębiorcy te koszty wrzucą do cen towarów i usług. Tak więc kieszenie mieszkańców będą się uszczuplać.
11 Czerwca 2015, godzina 09:00
Oceniono 13 razy 3
~Gimnazjalistka
Zadłużenie 46 milionów? A moja mama mówi ze to taki super burmistrz ze park wybudował i ścieżki....Ja sama się nie znam ale czy miasto nie potrafi generować dochodów, kto będzie to zadłużenie spłacał? proszę o wypowiedz kogoś kto się zna...dziękuje
11 Czerwca 2015, godzina 08:47
Oceniono 12 razy 4
~wyborca
Zadłużenie miasta na koniec 2014 roku z tytułu zaciągniętych kredytów wyniosło 46,2 mln zł.

Panie Finster ile to jest na mieszkańca (w tym również dzieci)? Czy już mam zaciągać kredyt? A może by tak spłatę tych zobowiązań przerzucić na tych co na pana głosowali?
11 Czerwca 2015, godzina 08:13
Oceniono 14 razy 4
~podatnik
A co z projektami na przedszkole, na Bauturium? Dzisiaj są już nieaktualne. Na ten drugi wydano ponad pół miliona złotych. Tak bez echa w komisjach w tym temacie? Tylko ze względu na zmarnotrawienie tych pieniędzy absolutorium się NIE NALEŻY. Odpowiedzialnym za marnotrawstwo publicznych pieniędzy należy postawić zarzut za niegospodarność. Tylko kto w tej "bezradzie" ma zgłosić ten fakt odpowiednim instytucjom?
11 Czerwca 2015, godzina 08:08
Oceniono 14 razy 4
~gość
Proszę odpowiedzieć w końcu na pismo wystosowane do Pana, burmistrzu przez Panią Osowicką, pracownicy oświaty oczekują właściwej, moralnej postawy w temacie!!! w sprawie dotacji do przedszkoli też się pan myli i próbuje interpretować po swojemu sądowe wyroki, marnując czas miejskich radnych i pieniądze podatników.. na temat karnego procesu wytoczonego Paniom Kreft i Osowickiej każdy chojnicki belfer może wygłosić kilkugodzinny wykład bez użycia kredy i tablicy!!!
11 Czerwca 2015, godzina 06:03
Oceniono 23 razy 7
~jan
w Chojnicach wystarczył by basen o polowę mniejszy a przynajmniej ten pływania sportowego i czy wszystkie etaty są tam niezbędne
10 Czerwca 2015, godzina 22:11
Oceniono 17 razy 1
~jan
czy nie było by rozsadne wystawienie na sprzedaż parku wodnego być może prywatny właściciel miał by pomysł na lepsze funkcjonowanie parku
10 Czerwca 2015, godzina 22:02
Oceniono 18 razy 4
~gość
Co to są dochody nieplanowane?
10 Czerwca 2015, godzina 21:37
Oceniono 15 razy 1
~Urzednik
"Dochody ponadplanowe i część dochodów nieplanowanych -wyjaśniała pani skarbnik". Majstersztyk! Mądra ta pani skarbnik.
10 Czerwca 2015, godzina 21:35
Oceniono 16 razy 0
~jotdwatrzy
Opłaty za parkowanie na nieprawidłowo oznakowanych miejscach w strefie płatnego parkowania również się miastu NIE NALEŻĄ. Czy miasto zrezygnuje z ich pobierania do czasu prawidłowego, zgodnego z przepisami, oznakowania.
10 Czerwca 2015, godzina 20:34
Oceniono 21 razy 1

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 395.00 407.00 DKKDKK 52.50 55.70
EUREUR 428.00 440.00 RUBRUB 4.05 4.38
CHFCHF 448.00 461.00 NOKNOK 33.00 34.80
GBPGBP 500.00 513.00 SEKSEK 37.70 38.70
Aktualizacja: 2024-02-23 18:19
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 396.69 400.84 DKKDKK 52.60 55.60
EUREUR 429.47 434.30 RUBRUB 4.06 4.37
CHFCHF 449.29 455.51 NOKNOK 33.20 34.70
GBPGBP 501.87 508.21 SEKSEK 37.80 38.60
Aktualizacja: 2024-02-23 18:19
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że wydawanie biuletynu miejskiego przez Urząd Miejski raz do roku jest potrzebne?
Ceny paliw2024-02-23

E95 E98 ON LPG
BP 6.43 zł 7.13 zł 6.77 zł 2.89 zł
Circle K 6.34 zł - 6.68 zł 2.85 zł
Moll Chojnice 6.39 zł - 6.72 zł 2.85 zł
MZK 6.27 zł 6.89 zł 6.61 zł 2.85 zł
Orlen 6.39 zł 7.14 zł 6.72 zł 2.85 zł
PKS 6.3 zł - 6.62 zł 2.85 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij