Środa, 28 Lutego 2024 | Imieniny: Ludomira, Makarego, Wiliany chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

17. absolutorium z poparciem 19. radnych

Przewodniczący Mirosław Janowski wręcza kwiaty skarbnik Krystynie Perszewskiej.

Przewodniczący Mirosław Janowski wręcza kwiaty skarbnik Krystynie Perszewskiej.

Dwoje radnych opozycji w ogóle nie wzięło udziału w głosowaniu nad absolutorium dla burmistrza. Marzenna Osowicka i Mariusz Brunka byli za to przeciwni zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za 2014 rok. A Arseniusz Finster podczas swojego wystąpienia, w czasie którego posługiwał się tablicą, długo tłumaczył jak z jego perspektywy wygląda kwestia zapłaty należnych dotacji dla przedszkoli z ubiegłych lat.

 

Choć początkowo Mariusz Brunka, debiutujący jako radny od końca ubiegłego roku, zamierzał od głosu się wstrzymać w myśl zasady „nie moje małpy, nie mój cyrk”, to zdanie zmienił po lekturze sprawozdania z wykonania budżetu. Poza 11 tysiącami złotych na ekspertyzę biegłego, nie znalazł tam odbicia sprawy dotacji dla przedszkoli. Opozycyjny radny, z wykształcenia prawnik, uważa, że służby prawne urzędu zawiodły. A teraz trzeba ponosić koszty wcześniej podjętych decyzji o prywatyzacji i zostawieniu jako odniesienie publicznego przedszkola integracyjnego (sprywatyzowano je później, bo w 2012 r.), generującego najwyższe koszty. - Burmistrz dał się ponieść chciwości, chcąc pozyskać większe środki, a wyszło nam to bokiem – stwierdził Brunka i przypomniał, że już rok temu Projekt Chojnicka Samorządność wystosował pismo do przewodniczącego rady miejskiej z ostrzeżeniem przed skutkami sporu sądowego z właścicielkami przedszkoli. Jedno wyczerpało już sądową ścieżkę, a miasto musi wyrównać dotację. Inne czeka na wyrok, a burmistrz niedawno podjął negocjacje. Zdaniem opozycji zbyt późno. Choć Finster, podobnie jak wcześniej stoi na stanowisku, że opłata stała i na żywność była podwójnie finansowana, bo z kasy miasta i od rodziców, i przypomina, że ustawodawca zmienił prawo we wrześniu 2013 roku, na nowo definiując wydatki bieżące, to zapłaci zaległe należności jak nakazał sąd. - Nie pojmę natomiast nigdy, dlaczego na podstawie przedszkola integracyjnego mamy płacić przedszkolom, gdzie tej integracji nie ma – przyznał burmistrz. - Byłem kompletnie załamany wyrokiem. To skandaliczne prawo – dodał. Z jego wyliczeń na tablicy wynikało, że niepubliczne placówki dostały na dziecko w sumie ok. 200 złotych więcej niż publiczna. - To ekstra pieniądze. Powiedziałbym, że zysk – uważa włodarz. Aktualnie jest w trakcie negocjacji z dwoma właścicielkami największych przedszkoli. - Nie zapłacę integracji bez kasacji. Te pieniądze są do uratowania – stwierdził. A jak kompromisu nie będzie, to samorząd wdroży procedury kontrolne wydatkowania dotacji... Burmistrz rzucił także hasło o... pozwach zbiorowych rodziców.

Reklama | Czytaj dalej »

W „wykładzie” zabrakło jednak całościowej kwoty, o którą dopytywali najpierw radny opozycji, potem Marek Szank z komitetu burmistrza. - Cały czas liczymy. Odejmujemy integrację. Sądzę, że 4 – 4,5 mln zł, ale kwota może być ruchoma – zakończył burmistrz. Ten rozmów nie podjął wcześniej, bo był przekonany, że wygra sądową batalię. - Patrząc na inne wyroki, byłem przekonany, że będzie ok. W Poznaniu byśmy wygrali.

Marzenna Osowicka, radna z opozycji, zwróciła uwagę burmistrzowi, że jako urzędnik publiczny nie powinien negować prawomownych wyroków niezawisłych sądów. Po „autorskim wykładzie” zabrakło jej drugiej strony, czyli właścicielek przedszkoli. - Nie chciały wystąpić. Nie ma sensu hyde parku robić. Jak zakończymy negocjacje, to kwiaty i czekoladki zgodnie z zapowiedzią im się należą – odpowiedział.

Przedszkola nie były jedynym aktualnie ważnym tematem podjętym przez opozycję. Ta już wcześniej sygnalizowała nieprawidłowości w zarządzeniu miejską spółką Centrum Park. A choć dobiega końca kontrola pod tym kątem, to radni koalicji na sesji cicho sza. Mimo że miejski urzędnik po kontroli alarmował, że spółka może w każdym momencie ogłosić upadłość. - Ja sam wysłałem tam kontrolę - powiedział Arseniusz Finster. W sprawozdaniu z realizacji budżetu Brunka znalazł sprzeczne zapisy, że inwestycji w spółce nie było, a na tej samej stronie, że jednak była. Chodziło o wyposażenie pomieszczenia socjalnego w spółce za 17 tys. zł, które na początku roku było jeszcze apartamentem brzozowym na wynajem. W środę o godz. 14 wszyscy radni będą mieli możliwość spotkać się z prezesem basenu Mariuszem Paluchem w ratuszu.

Opozycja krytycznie patrzy też na ponad pół miliona wydatkowane na projekt domu kultury Balturium, który nie doczekał się realizacji. - Wszczęto procedurę wygaszenia pozwolenia na budowę. To będzie już historyczny koszt – zauważył radny z PChS. - Sam mówiłem, że to moja porażka - przyznał włodarz. Po lekturze sprawozdania radny uznał, że błędów jest zbyt wiele. - Muszę być przeciw owemu rozgrzeszeniu – stwierdził Brunka.

W obronie wykonanego budżetu stanął szef tejże komisji Andrzej Gąsiorowski. - Możemy podawać drobiazgi i szczegóły. Czepiać się słów. Ale najważniejsze są liczby. I tak wyliczał, że dochody zrealizowano w 98 %, a wydatki 94 %. - Łyżką dziegciu było niewykonanie dochodów z majątku, ale po wysłuchaniu tłumaczeń burmistrza, wiemy, że było to trudne. Zdaniem szefa komisji budżetu podstawą do oceny są pozytywne opinie RIO i komisji rewizyjnej. - Budżet to ponad 100 milionów i trudno o drobiazgach dyskutować.

Do kwot wrócił więc Brunka. - Podliczę drobiazgi. 4,5 mln zł na przedszkola, pół miliona Balturium. A basen? To można rozmawiać o milionach. W finansach publicznych nie ma mowy o drobiazgach. Nie chodzi o czepialstwo. W mojej ocenie to ważne.

Zdanie kolegi z klubu podzieliła radna Osowicka, która w narastających odsetkach dla przedszkoli postrzega destrukcję dla miejskiego budżetu. Zarzuciła też brak gospodarności i planowanego działania – patrz Balturium.

 

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

17 komentarzy

~zero
Dochodzi do fraternizacji opozycji z władzą miejską:

http://polityka-chojnice.blogspot.com/2015/06/fraternizacja-opozycji.html
17 Czerwca 2015, godzina 11:02
Oceniono 8 razy 2
~E.Ichtioradiolog
To taka nowa świecka tradycja: >>Wykonałem swoją pracę, za którą otrzymuję zapłatę, a teraz dostanę kwiatki, uściski i moc serdecznych życzeń w świetle fleszy<< Kółeczko wzajemnej adoracji w pełnym składzie.
Za chwilę miasto będzie musiało zwrócić przedszkolom kilkaset tysięcy złotych (jeżeli nie miliony), a za rok kółeczko znowu się zbierze i będzie sobie gratulowało budżetowego sukcesu.
Mam przekonanie graniczące z pewnością, że nasi samorządowcy są kompletnie odrealnieni od tego, co się dzieje w Chojnicach. W Ratuszowej Krainie Tęczy wszystko jest kolorowe i piękne, a miły pan z kolorowymi pisakami zamaluje nimi czarne chmury na horyzoncie rzeczywistości.
16 Czerwca 2015, godzina 18:48
Oceniono 15 razy 5
~ślepy na jedno ucho
Cytat słów p. Brunki (kopia z komentarza poniżej z założeniem, że te słowa są autentyczne):
W przypadku absolutorium – powstrzymaliśmy się od wszelkich czynności: nie głosowaliśmy „przeciw”, bo to nie my uchwalaliśmy ten budżet; nie głosowaliśmy „za”, bo burmistrz nie zasłużył na rozgrzeszenie, ale i nie wstrzymaliśmy się od głosowania, bo mamy swoje zdanie na ten temat. I daliśmy mu jednoznaczny wyraz w dyskusji, w której nie było nikogo innego, kto miałby odwagę nazywać rzeczy po imieniu… Stąd wszelkie ataki i uszczypliwości różnych przegranych lub tchórzliwych w żaden sposób nas nie przejmują. Robimy swoje po swojemu. Jak zawsze!


Rozbiór wypowiedzi:

zarazem:
A1 - powstrzymaliśmy się od wszelkich czynności,
A2 - nie wstrzymaliśmy się od głosowania.

zarazem:
B1 - nie głosowaliśmy „przeciw”,
B2 - nie głosowaliśmy „za",

zarazem:
C1 - nie wstrzymaliśmy się od głosowania,
C2 - nie głosowaliśmy (B1 i B2),

Arystoteles już ponad 300 lat przed naszą erą przekazał uczniom, że dwa zdania sprzeczne nie mogą być zarazem prawdziwe. Obawiam się, że radny p. Brunka, prawnik z zawodu, dopiero odkryje tę zasadę. Pomijam styl wypowiedzi i słownictwo pana radnego.

Zakończmy słowami p. Brunki "Robimy swoje po swojemu. Jak zawsze!".
16 Czerwca 2015, godzina 10:40
Oceniono 19 razy 5
~Smerf Maruda
Jest wyjaśnienie Mariusza Brunki na FB dlaczego radni PChS zagłosowali "przeciw" nie głosując przeciw, czy jakoś tak, bo nie zrozumiałem zbyt wiele z tego pokrętnego wyjaśnienia:
"W przypadku absolutorium – powstrzymaliśmy się od wszelkich czynności: nie głosowaliśmy „przeciw”, bo to nie my uchwalaliśmy ten budżet; nie głosowaliśmy „za”, bo burmistrz nie zasłużył na rozgrzeszenie, ale i nie wstrzymaliśmy się od głosowania, bo mamy swoje zdanie na ten temat. I daliśmy mu jednoznaczny wyraz w dyskusji, w której nie było nikogo innego, kto miałby odwagę nazywać rzeczy po imieniu… Stąd wszelkie ataki i uszczypliwości różnych przegranych lub tchórzliwych w żaden sposób nas nie przejmują. Robimy swoje po swojemu. Jak zawsze!"
16 Czerwca 2015, godzina 10:01
Oceniono 9 razy 5
~chojniczanin


dlaczego nie bierze się udziału w glosowaniu ?16 Czerwca 2015, godzina 09:19
Oceniono 13 razy 1
~do poniżej
myślę, że nie
16 Czerwca 2015, godzina 08:45
Oceniono 6 razy -2
~Panie Gąsiorowski!
Czy Panu nie jest wstyd i czy przed lustrem nie czerwieni się Pan sam przed sobą?
16 Czerwca 2015, godzina 08:35
Oceniono 31 razy 19
~Chojniczanin
Brawo dla Pana Brunki i Pani Osowickiej! Jak dobrze, że tacy ludzie są i widzą te zatracone milionowe, jak powiedział radny Gąsiorowski "drobiazgi". Dobrze, że są ludzie w Radzie spoza kółka wzajemnej adoracji.
16 Czerwca 2015, godzina 08:10
Oceniono 29 razy 5
~czytelny sygnal dla wyborcow

czyżby tylko prywata.....?


''Marzenna Osowicka,

radna z opozycji, zwróciła uwagę burmistrzowi, że jako urzędnik publiczny nie powinien negować prawomownych wyroków niezawisłych sądów.''


16 Czerwca 2015, godzina 07:09
Oceniono 23 razy 7
~Smerf Maruda
Co do Balturium warto przypomnieć, że w warunkach konkursu na projekt napisano, że koszt jego realizacji budowlanej, wraz z kosztem dokumentacji i rozbiórki, ma wynieść max 11 mln brutto.
15 Czerwca 2015, godzina 22:09
Oceniono 15 razy 1
~rocznik '74
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
15 Czerwca 2015, godzina 21:16
Oceniono 43 razy -21
~magik
Od razu widać kto był w Dolinie Charlotty. Wypucowani, opaleni...jakby 100 zł znależli na ulicy. Przewodniczacy Rady Mirosław Janowski-super men, super uśmiech, a samopoczucie? Ujdzie? Spodziewałem się więcej. Co to w ogóle za feta, jakies kwiaty, zachwyty? Za to,że mamy ulice, zbierają śmieci, sprzedaja majątek miasta płacą chorndalne pieniadze byle prezesom za byle co? TRAGIKOMEDIA.
15 Czerwca 2015, godzina 21:10
Oceniono 32 razy 12
~mam pytanie
a radna w różowej sukience czy wypada taka na sesje, no nie wiem chyba czas na wizażyste
15 Czerwca 2015, godzina 21:01
Oceniono 20 razy 0
~Chojniczanin
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
15 Czerwca 2015, godzina 20:01
Oceniono 41 razy -17
~kabel
a o co chodzi z tymi kwiatami ?
15 Czerwca 2015, godzina 19:51
Oceniono 23 razy 9

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 396.00 407.00 DKKDKK 52.60 55.60
EUREUR 428.00 435.00 RUBRUB 4.05 4.38
CHFCHF 447.00 457.00 NOKNOK 33.10 34.70
GBPGBP 499.00 510.00 SEKSEK 37.50 38.50
Aktualizacja: 2024-02-28 17:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 397.08 401.94 DKKDKK 52.70 55.50
EUREUR 430.49 434.49 RUBRUB 4.05 4.34
CHFCHF 450.47 456.85 NOKNOK 33.30 34.60
GBPGBP 501.76 508.11 SEKSEK 37.60 38.40
Aktualizacja: 2024-02-28 17:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że wydawanie biuletynu miejskiego przez Urząd Miejski raz do roku jest potrzebne?
Ceny paliw2024-02-28

E95 E98 ON LPG
BP 6.44 zł 7.14 zł 6.78 zł 2.82 zł
Circle K 6.39 zł - 6.73 zł 2.79 zł
Moll Chojnice 6.42 zł - 6.77 zł 2.87 zł
MZK 6.35 zł 6.89 zł 6.69 zł 2.85 zł
Orlen 6.42 zł 7.22 zł 6.77 zł 2.87 zł
PKS 6.37 zł - 6.71 zł 2.85 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij