Niedziela, 24 Listopada 2024 | Imieniny: Emmy, Flory, Romana chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

'To konflikt, nie mobbing'

Wczoraj w człuchowskim sądzie pracy zapadło nieprawomocne orzeczenie w sprawie o zadośćuczynienie za mobbing, którego od dyrektor Gimnazjum nr 1 Małgorzaty Henszke domagała się Marzenna Osowicka. Sąd oddalił jej powództwo. W toku postępowania uznał, że w placówce jest konflikt, a mobbingu się nie dopatrzył.

 

Sąd przypomniał, że to na pracowniku spoczywa ciężar udowodnienia mobbingu. Nauczycielka Marzenna Osowicka twierdzi, że od 2000 roku w miejscu pracy spotyka się z szykanami, zastraszaniem, próbami dyskredytacji, plotkami, intrygami, lekceważeniem, umiejszaniem działań i społecznym ostracyzmem, skutkiem czego jest rozstrój zdrowia. Sędzia Sylwia Piasecka odrzuciła dowód, jakim była dokumentacja medyczna i uznała, że nauczycielka nie udowodniła bezprawnych zachowań pracodawcy i tego, że sytuacja bezpośrednio wpłynęła na jej problemy zdrowotne. W przywołanych przez świadków zdarzeniach nie dopatrzyła się też ciągłości, czyli nękania przed dłuższy okres czasu, co według definicji jest jedną z cech mobbingu. Zdaniem sądu przywołane zdarzenia były jednorazowe i oddalone od siebie w czasie. Takim było podanie przez dyrektorkę informacji podczas zebrania z nauczycielami, że posiada nr IP komputera męża nauczycielki, z którego miał zostać napisany komentarz obrażający ją i jej rodzinę, później poinformowanie podwładnych o wytoczeniu procesu karnego dwóm nauczycielkom czy przeczytanie listu skierowanego do dyrektorki, mimo sprzeciwu autorki, czyli Osowickiej. Sąd nie dopatrzył się w owych zdarzeniach cech dyskredytacji czy złamania tajemnicy korespondencji. - To była służbowa korespondencja (...). Pani dyrektor nie wskazała wprost, że obraźliwy komentarz napisała pani Osowicka lub jej mąż – stwierdziła pani sędzia.

Reklama | Czytaj dalej »

Marzenna Osowicka jako argumenty podnosiła także pomijanie przy przyznawaniu nagród, czy obniżenie wymiaru swojego etatu w świetlicy. Sąd uznał, że nie była jedynym nauczycielem, który nagród nie otrzymał w tym czasie, a redukcja etatu wynika m.in. z mniejszej liczby dzieci. Osowickiej jako prezesowi Uczniowskiego Klubu Sportowego „Ósemka” współorganizację wydarzeń z planu pracy wykreślała dyrektorka. Jak w toku sprawy ustalił sąd, mimo tych zastrzeżeń, corocznie działalność klubu była wpisywana do planu. - To nie jest nękanie, bo dyrektor musi reagować na niewłaściwe wypełnianie obowiązków, czyli nienależycie prowadzoną dokumentację czy spóźnianie. Przy czym żadnych kar dyscyplinarnych nie było.

Kiedy sędzia Piasecka przytaczała definicję mobbingu, zwróciła uwagę, że pracownicy często mylą mobbing z konfliktem. Po rozpatrzeniu materiału dowodowego powzięła następujące przekonanie: - W szkole istniał i nadal istnieje konfilkt pomiędzy powódką a pozwaną, wskutek którego doszło do rozłamu wśród nauczycieli.

Wczoraj w sądzie pracy wyroku wysłuchała jedynie jedna ze stron - Marzenna Osowicka. Z nieprawomocnym wyrokiem się nie zgadza i będzie wnosić apelację. - W przeciwieństwie do Pana Burmistrza Miasta Chojnice, negującego prawomocne wyroki sądów, ostatnio kwestię naliczenia przez Urząd Miejski nieprawidłowych dotacji dla przedszkoli, nie będę komentować wyroku I instancji, aczkolwiek się z nim nie zgadzam. Dlatego zamierzam wnieść apelację. Natomiast moje wątpliwości odnośnie procedowania tegoż wyroku budzi zachowanie Pana Burmistrza, który podczas sesji Rady Miejskiej w dniu 15 czerwca, w ferworze dyskusji stwierdził, iż już niedługo, ja także, tak jak i on, „będę kwestionować wyroki sądów”. Nie zamierzam sugerować internautom konkretnej interpretacji tejże wypowiedzi, aczkolwiek zastanawia mnie fakt, dlaczego Pan Burmistrz obnaża się ze swoją wiedzą już w przeddzień publikacji wyroku w mojej sprawie? Nadmienię tylko, że w obliczu prawa oraz wyroku, który dopiero miał zapaść, taki komentarz włodarza jest po prostu niedopuszczalny.

Przypomnijmy, że niedawno sąd apelacyjny uniewinnił nauczycielkę od zarzutu pomówienia o mobbing. Tę sprawę wytoczyła jej oraz byłej wicedyrektorce przełożona.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

156 komentarzy

~Maria
Zgadzam się że to świetna riposta. Ale oba apele pokazują ogromny problem jaki istnieje w Gimnazjum nr 1. Moim zdaniem odpowiedzialność za nierozwiązany od lat "konflikt" spoczywa na burmistrzu Finsterze, który już w 2012 roku krzyczał na sesji, że to konflikt, a nie mobbing. I co zrobił, będąc organem prowadzącym tej szkoły? NIC NIE ZROBIŁ w celu rozwiązania konfliktu. Tylko opowiedział się po stronie pani dyrektor. Czy tak postępuje uczciwy i obiektywny włodarz??????????????????
Bardzo proszę to jest link do artykułu: http://chojnice24.pl/artykul/14356/na-sesji-o-konflikcie-w-gimnazjum-nr-1/
21 Czerwca 2015, godzina 20:39
Oceniono 84 razy 30
~Brawa dla autora Apelu nr 2!
Świetna riposta. Celne wypunktowanie argumentów autora Apelu. Gratulacje!
21 Czerwca 2015, godzina 20:13
Oceniono 87 razy 31
~Apel nr 2
Żaden rodzic nie chciałby, aby jego dziecko w swoim przyszłym miejscu pracy trafiło na szefa, który będzie je mobbingował. Żeby miało współpracowników, którzy zgadzają się wprost lub pośrednio (przez świadome przemilczenie) na niszczenie wartościowych jednostek, tworzenie oszczerstw pod ich adresem przez pracodawcę, manipulowanie otoczeniem z pozycji pana i władcy, stosowanie przez szefa wyniszczającej taktyki wobec osób uznanych przez nich za zagrożenie dla ich własnego interesu. Żaden rodzic nie chciałby również, aby ten typ zarządzania ludźmi i postawa urągająca godności ludzkiej były stosowane wobec jego i innych dzieci.
Krótka lektura i analiza treści komentarzy wskazuje, że piszący to całkiem spora grupa osób uprawiających rodzaj zachowania polegającego na odreagowaniu frustracji spowodowanym wieloletnim, nierozwiązywalnym konfliktem, który eskaluje z powodu przyzwolenia na mobbing ze strony władz miasta. Język to narzędzie społeczne oparte na konwencji, a konwencja - co zapewne nie umyka waszej świadomości - jako umowa społeczna dotyczy wszystkich i ulega modyfikacjom w kierunku wyznaczonym przez społeczeństwo. Wyznaczacie nowy trend. Buntujecie się przeciwko mobbingowi, przeciwko traumom, jakie wywołuje mobbing w ludziach, którzy go doświadczyli. Pamiętajcie, wasz język i postawa dotyczą wszystkich, zwłaszcza dzieci, które traktują wybory dorosłych jako modelowe. Dziś w sposób anonimowy, bez żadnych zahamowań, atakujecie innych, stosując język niedopuszczalny dla człowieka cywilizowanego. Jednakże takie działanie usprawiedliwione jest zmową tych psychopatycznych pracodawców, którzy będą za wszelką cenę starać się zniszczyć jednostki, które nie godzą się na poniżanie i niesprawiedliwość. Dzięki wam Nasze i Wasze dzieci zrozumieją, że nie wolno gnoić pracownika, wyżywać się na nim z powodu własnych frustracji i niespełnionych ambicji. Dziś atakujecie swoich wrogów, a jutro będziecie triumfować, że Wasze rodziny nie spotkała tragedia mobbingu. Walczycie z przemocą i niesprawiedliwością, jesteście projektantami i wykonawcami "Wielkiego Programu Lokalnego Antymobbingu". Gdyby zamiast emocjonalnych ikon można było używać na forum fizycznych oznak radości, to niewątpliwie cały Internet byłby przeładowany uradowanymi emotikonami cieszącymi się ze zwycięstwa dobra nad złem.
21 Czerwca 2015, godzina 15:04
Oceniono 111 razy 33
~nooo..
a twój podpis? niczym nie różnisz się od innych wypowiadających się tu osób !!! ale budujesz sobie takie poczucie wyższości.. coś jednak w przeszłości poszło nie tak...byłaś nie po tej właściwej stronie !
21 Czerwca 2015, godzina 12:31
Oceniono 113 razy 23
~Apel
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
21 Czerwca 2015, godzina 08:25
Oceniono 140 razy -50
~uważny
Z tego co mówią ludzie to ta sędzina z sądu pracy w Człuchowie zawsze rozstrzyga spory między pracownikami i pracodawcami na korzyść pracodawcy. A zwłaszcza jak pracownik występuje przeciwko instytucji. Nie na darmo w człuchowskim sądzie rządzi prawnik z chojnickiego ratusza co kasuje 5 tysięcy co miesiąc za marne adwokackie usługi. Marny jest ale wpływ na sędzinę ma.
21 Czerwca 2015, godzina 05:54
Oceniono 89 razy 23
~hmmmmmm
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
20 Czerwca 2015, godzina 22:52
Oceniono 65 razy -35
~rodzic
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
20 Czerwca 2015, godzina 21:41
Oceniono 53 razy -37
~niesmialy mariuszek
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
20 Czerwca 2015, godzina 21:35
Oceniono 55 razy -17
~hmmmmmm
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
20 Czerwca 2015, godzina 21:29
Oceniono 58 razy -32
~cóż..
skoro sędzina mobbing nazywa konfliktem, to jak nazwać osobę całe lata ten konflikt ,,pielęgnującą''?
..,,są agresywni, impulsywni, ale potrafią oczarować partnerów, naiwnych i znacznie młodszych..umieją zadbać o siebie bezwzględnie torując sobie drogę przez życie i manipulując otoczeniem..świetnie sobie radzą w polityce (zwłaszcza tej małomiasteczkowej) KTO? WYSOKOFUNKCJONUJĄCY PSYCHOPACI"..
20 Czerwca 2015, godzina 19:09
Oceniono 93 razy 35
~KONFLIKT????
Na szoleniach uczą jak pracodawcy mają wywynąć od mobbingu w zakałdzie pracy - wystarczy nazwac to KONFLIKTEM i koniec. Sędzie i sędziny też na te same szkolenia chodzą? Do zobaczonka więc - ci, którzy mobbing konfliktem zwą. WSTYD!!!!!!!!!
20 Czerwca 2015, godzina 18:53
Oceniono 81 razy 29
~Wieloletni konflikt dyrektora z pracownikami to porażka zarządzającego
Jak nie potrafi dyrektor prawidłowo zarządzać zasobami ludzkimi i sam uczestniczy w konfliktach, to znaczy że jest złym zarządcą i musi odejść lub być odwołany z zajmowanego stanowiska. Jednym z kryteriów otrzymywania dodatku funkcyjnego przez dyrektorów są prawidłowe relacje interpersonalne. Jak można prawidłowo zarządzać ludźmi, skoro się od 4 lat procesuje w własnymi pracownikami? Jak można patrzeć ludziom w oczy, skoro tyle zła się wyrządziło i skłóciło grono pracownicze? Jak naprawić złe relacje z pracownikami skoro ludzie i tak już nie zaufają przełożonemu? ODEJŚCIE TO JEDYNA SŁUSZNA DECYZJA, ALE TEJ OSOBY NA TO NIE STAĆ. Są przełożeni, którzy nie posiadają honoru.
20 Czerwca 2015, godzina 09:39
Oceniono 79 razy 23
~Jaro
Sprawa tej dyrektorki która w szkole gnębi nauczycieli to podobna sprawa do tej na pływalni. Paluch się nie sprawdził jako prezes tej spółki i ona tak samo jako dyrektorka w tej szkole. A burmistrz ich ciągle popiera i w końcu położy własną głowę za ludzi, którym robi dobrze kosztem społeczeństwa.
20 Czerwca 2015, godzina 07:50
Oceniono 75 razy 23
~Co za bzdury piszecie
Burmistrz nigdy nie poświęci ani palucha, ani dyrektorki. Przestańcie się nakręcać pobożnymi życzeniami.
20 Czerwca 2015, godzina 07:48
Oceniono 72 razy 20

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 4.130 4.210 DKKDKK 0.532 0.555
EUREUR 4.300 4.380 TRYTRY 0.122 0.133
CHFCHF 4.620 4.700 NOKNOK 0.305 0.336
GBPGBP 5.170 5.250 SEKSEK 0.341 0.363
Aktualizacja: 2024-11-24 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 4000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 4.147 4.187 DKKDKK 0.533 0.554
EUREUR 4.326 4.366 TRYTRY 0.123 0.132
CHFCHF 4.630 4.680 NOKNOK 0.306 0.335
GBPGBP 5.187 5.246 SEKSEK 0.342 0.362
Aktualizacja: 2024-11-24 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy obecnie prowadzone w Chojnicach inwestycje drogowe są dla Ciebie uciążliwe?



Ceny paliw2024-11-24

E95 E98 ON LPG
BP 5.99 zł 6.74 zł 6.36 zł 3.14 zł
Circle K 5.94 zł - 6.31 zł 3.1 zł
Mol Chojnice 5.99 zł - 6.36 zł 3.14 zł
MZK 5.82 zł 6.59 zł 6.2 zł 3.05 zł
Orlen 5.99 zł 6.8 zł 6.36 zł 3.14 zł
PKS 5.92 zł - 6.3 zł 3.2 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij